Příměstská doprava - pásma a ceny

50
21.7.21 09:18

Příměstská doprava - pásma a ceny

Ahoj, byl by někdo tak ochotný a vysvětlil mi, jak fungují ty pásma v příměstské dopravě? Ze stránek jsem stále nepochopila, co a kde si mám koupit, pokud budu chtít jezdit Praha - 1.pásmo a zpátky. Našla jsem, že Praha jsou 2 pásma, pak jsou tam nějaké 0 a B a už fakt nevím. Mám si kupovat normální pražskou tramvajenku + dokoupit pásmo nebo rovnou 5 pásem? Fakt jsem z toho zmatená :-( :nevim: Kolik bude stát roční jízdné?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
17774
21.7.21 09:24

Pokud budes jezdit do Prahy a po Praze a pak domů do pásma 1, tak si kup kupon na Prahu a kupon na pásmo 1. Co se tyče jizdenky, tak si nejsem jista, zda neudělali nějaký update cen, ale jezdila jsem za 40 Kč.

Edit: roční kupon na Prahu je cca 3600 a roční na 1 pásmo je 3010. Budeš mít dva kupóny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4171
21.7.21 09:32

Jednorázové jízdenky budou stát už od srpna jinak, každopádně ty se samozřejmě nevyplatí.

Pokud budeš jezdit pravidelně mezi Prahou a 1. pásmem, kup si určitě roční celopražskou (3650 Kč), ta ti pokryje všechna pražská pásma - P, 0, B, přičemž ale P se počítá za 2 pásma…). Ta roční je bambilionkrát výhodnější, než si kupovat měsíční nebo čtvrtletní.
A k tomu si kup předplatní na 1 pásmo - což už máš skoro jedno, jestli rovnou roční (3010 Kč), nebo si to budeš kupovat po měsíci (300 Kč), není to tak veliký rozdíl, takže se vyplatí si spočítat, jestli opravdu budeš jezdit celý ten rok.

Kdyby sis pokaždé kupovala jednorázový lístek, myslím si, že by to bylo 5 pásem (2×P, 0, B, 1) což stávalo těch zmíněných 40 korun, ale jak jsem psala, od srpna budou zdražovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4171
21.7.21 09:39

Jo, a ještě je tu varianta, koupit si tu roční jenom pražskou a k tomu si každodenně kupovat ten lístek na přejetí do prvního pásma, což si myslím, že teď stává 12 korun za cestu, takže kdybys jezdila každý den tam a zpět, vyšlo by ti to 480,– za měsíc (a neplatí to v příměstských vlacích, tam se musí koupit za 18 korun).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50
21.7.21 09:43

Díky moc, obě se shodnete, tak to tak asi bude. Nevěděla jsem, zda je možné si koupit Pražskou a dokoupit pásmo nebo musím řešit ty pásma v Praze (0 a B atd.) a kupovat si teda 5 pásem, což je dost pálka :roll: Každopádně to musím spočítat, každý den bych určitě nejezdila. A lístky se kupují asi normálně i u řidiče, když bych jela z 1.pásma, že?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4171
21.7.21 09:49

@Thaly1 Jestli budeš bydlet v Praze, určitě si kup tu pražskou roční a pak nebudeš muset žádná vnitřní pásma Prahy řešit. Ta bys právě musela řešit, kdybys bydlela vně a jenom občas musela do té Prahy.
Když se jede příměstským z 1. pásma (nebo se nastupuje do příměstského autobusu v Praze, který jede ven), leze se tam předními dveřmi a buď se prokážeš, že máš kupon, nebo si koupíš lístek u řidiče.
Akorát u příměstských vlaků je to trošičku složitější, ale nevím, jestli budeš jezdit vlakem, kdyžtak ti popíšu postup pro vlak. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17774
21.7.21 09:58
@Thaly1 píše:
Díky moc, obě se shodnete, tak to tak asi bude. Nevěděla jsem, zda je možné si koupit Pražskou a dokoupit pásmo nebo musím řešit ty pásma v Praze (0 a B atd.) a kupovat si teda 5 pásem, což je dost pálka :roll: Každopádně to musím spočítat, každý den bych určitě nejezdila. A lístky se kupují asi normálně i u řidiče, když bych jela z 1.pásma, že?

Když pojedeš čas od času do prvního pásma, tak stačí mít pražský kupon a k tomu dokoupit jízdenku u řidiče na 1 pásmo.

Já tak jezdím. Bydlím v 1. pásmu, ale mám kupon jen na Prahu. Domu jdu buď pěšky (mám to jednu zastávku), nebo si koupím lístek za 12 Kč (ale ta cena se od srpna taky zvedá, myslím).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50
21.7.21 11:14

@elen-ka Jenom pro upřesnění, bydlet budu vně (v tom 1.pásmu) a do Prahy za prací (někdy autem, někdy ne). A je tam příměstský autobus( vlak tedy neřeším). Musím teda řešit ty pásma nebo pořád platí, že si koupím Pražskou a třeba na ten příměstský okolo těch 12 Kč? Díky moc :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50
21.7.21 11:16

No a ještě dotaz, jak by to bylo, kdybych si teda nekoupila roční Pražskou? Kolik pásem bych si pro cestu z 1.pásma do řekněme centra Prahy měla koupit?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
154
21.7.21 11:20
@Thaly1 píše:
No a ještě dotaz, jak by to bylo, kdybych si teda nekoupila roční Pražskou? Kolik pásem bych si pro cestu z 1.pásma do řekněme centra Prahy měla koupit?

5 pásem, 40kc, bude se zdražovat na 50.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4171
21.7.21 11:26
@Thaly1 píše:
@elen-ka Jenom pro upřesnění, bydlet budu vně (v tom 1.pásmu) a do Prahy za prací (někdy autem, někdy ne). A je tam příměstský autobus( vlak tedy neřeším). Musím teda řešit ty pásma nebo pořád platí, že si koupím Pražskou a třeba na ten příměstský okolo těch 12 Kč? Díky moc :mrgreen:

Jojo, 5 pásem, nyní 40 korun, od srpna víc. Ale uvidíš, jak dlouho ti vydrží to dojíždění do Prahy do práce autem. 8) Ty tahy na Prahu jsou ve špičkách (no, někdy i mimo špičku) totálně zarvané a busy aspoň mívají samostatný jízdní pruh, záleží, jak kde. Podle mě se ježdění po Praze autem naprosto nevyplatí, finančně ani časově.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17774
21.7.21 12:17
@Thaly1 píše:
@elen-ka Jenom pro upřesnění, bydlet budu vně (v tom 1.pásmu) a do Prahy za prací (někdy autem, někdy ne). A je tam příměstský autobus( vlak tedy neřeším). Musím teda řešit ty pásma nebo pořád platí, že si koupím Pražskou a třeba na ten příměstský okolo těch 12 Kč? Díky moc :mrgreen:

Jak jsem psala, taky bydlím v prvním pásmu. Pokud budes dojíždět do práce do Prahy více autobusem, doporucovala bych koupit roční kupon na Prahu.

Také záleží jak celkové budes jezdit. Napadají mě celkem tři možnosti (nebo s těmito jsem se nejvíce setkala).

1. celá cesta MHD - autobusem z 1. pásma, pak MHD Praha.
  2. celá cesta autem - je kde zaparkovat u práce? Také je na zvážení ranní pražská doprava.
  3. kombinace 1 a 2 - tj. z domu pojedeš autem na tzv. P+R a odtud dal pražskou MHD

Ad1) koupila bych si kupon jak na Prahu, tak i na první pásmo.
Ad2) zde bych asi nakupovala nic, kdybych jela MHD, koupila bych si lístek. Časem to vyhodnotila, zda je to OK, či je lepší koupit alespoň kupon pro Prahu.
Ad3) koupila bych si jen kupon pro Prahu.

U nás je třeba v pohodě dojet jen v rámci Prahy a pak jít pěšky - od poslední zastávky v Praze je to buď 0,5 km - 1 km po chodníku dle směru jízdy autobusu. Ale nevím jak to je v případě tebe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50
21.7.21 15:26

Díky moc všem. Zvážím to. Nicméně zaparkovat u práce mám kde a určitě nebudu dojíždět každý den, třeba jen 3× týdně, takže tam se uvidí, jak moc mi bude vadit ranní doprava a nebo budu chtít jezdit MHD. :nevim: Časově to vychází stejně, co to sleduji :mrgreen: Asi zatím zkusím lístky, když bych potřebovala a pak uvidím. A jet pouze po Praze a dojít domů je daleko, není to uplně těsně za Prahou. Pak je ještě otázka, zda někdo využívá P+R třeba na Ládví, jestli se tam dá najít místo nebo ne…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat