Proč se říká při pohlazení “malá, malá”

267
1.1.21 19:23

Proč se říká při pohlazení “malá, malá”

Ahoj, zajímalo by mne, jak vzniklo souslovî pro pohlazení “malá, malá” nevíte někdo? Proč je v ženském rodě?
Manžel to označení nemá rád, že nedává smysl, ale já jsem na to tak odmala zvyklá. Tak se pídím po původu a vysvětlení :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
152
1.1.21 19:27

A koho hladíš, když to používáš? Je to zvláštní, já to osobně vůbec neznám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5207
1.1.21 19:29

@Tamara83 Já to taky znám… používali jsme u dítěte, když se učilo dělat áj 😆…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29712
1.1.21 19:30

My taky doma děláme „malá malá“, ale tady tady na emiminu.se sešly v diskuzi různé skřeky, co u toho krajové lidé dělají. Pamatuju si něco jako „aiii aiii“, ale v praxi si to neumím představit.

Malá malá dělali hospodáři, když chtěli uklidnít nějaké zvíře, což byla většinu samice. Krava, kobyla… Ale kdo ví. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11868
1.1.21 19:32

U nás se říkalo ny-ny. Malá malá je divný

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1261
1.1.21 19:34
@Salorka píše:
@Tamara83 Já to taky znám… používali jsme u dítěte, když se učilo dělat áj 😆…

Co to je áj?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5135
1.1.21 19:35

Podle mě to vyjadřuje vztah k hlazené osobě, která je prostě z pohledu hladícího „malá“. My jsme doma říkali „malá, hodná“, odvozeně pak dětem „udělej panence/plyšákovi malá“ ve smyslu pohlaď ho.

Pokud to neříkáš manželovi v posteli, myslím, že ho to nemusí trápit ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
754
1.1.21 19:37

Malá malá se u nás taky používalo, buď při hlazení, uklidnění dítěte nebo zvířete.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29712
1.1.21 19:39
@jessikka píše:
U nás se říkalo ny-ny. Malá malá je divný

Nyny znám ve smyslu, že je něco hezké, načančané. Ještě „nynací“.

Hlazení dycky udělají „malá malá“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1072
1.1.21 19:41

U nás se „malá, malá“ používá a nikdy mne nenapadlo přemýšlet proč. Teď když jsem se zamyslela, tak mne taky napadlo, že by to mohlo mít původ v uklidňování hospodářských zvířat. (Ještě než jsem si přečetla Bábrdl)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
267
1.1.21 19:41

@Bábrdl to s hospodáři je asi to co hledám! @blobfish Používám to když se třeba k hračce nebo někomu chová syn ošlivě. Ve smyslu, tohle se nedělá! Udělej malá malá - pohlaď namísto bití.
O Áj jsem zase neslyšela já :lol: tak ale aspoň vím jak se manžel cítí, protože mně přijde fakt divný u hlazení říkat áj :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2697
1.1.21 19:43

U nás se říká halí. Ale taky jsem se setkala s tím, že děti kamarádek dělají malá nebo nyny a přijde mi to divné 8o
Ale je to prostě nějaký krajový folklór, třeba jako babičkám se někde říká babička maruška a jinde zase babička brněnská :think:

Příspěvek upraven 01.01.21 v 19:44

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
a12
44765
1.1.21 19:44
@Stitch 2019 píše:
Ahoj, zajímalo by mne, jak vzniklo souslovî pro pohlazení “malá, malá” nevíte někdo? Proč je v ženském rodě?
Manžel to označení nemá rád, že nedává smysl, ale já jsem na to tak odmala zvyklá. Tak se pídím po původu a vysvětlení :think:

hele nevim :mrgreen:
ale často jsem to slyšela ve smyslu, že když třeba malý dítě někomu ublížilo, tak se mu reklo jdi a udelej malá :mrgreen: tak jsem to trochu asi brala jako takovou tu jemnost pro pohlazení :think:
jako znám malá, malá, ale asi jsme to nikdy moc nepouzivali :think: nějaký nyny neznám vůbec teda :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7669
1.1.21 19:44

Tyhlety patvary - malá malá, čačí a pod - jsme nepoužívali.
Pokud jsem mazlila holky, tak to bylo beze slov. Nebo jsem mluvila, ale v normální řeči.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29712
1.1.21 19:46
@bublinek píše:
Tyhlety patvary - malá malá, čačí a pod - jsme nepoužívali.
Pokud jsem mazlila holky, tak to bylo beze slov. Nebo jsem mluvila, ale v normální řeči.

Beze slov? Trošku mrazák, ne? To už ji přijde lepší dělat iiii, nebo co se to dělá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat