Prosím poraďte!

2178
29.4.04 11:04

Prosím poraďte!

Ahoj holciny!

Mam dotaz. Blizi se muj nastup na materskou dovolenou, protoze jsem neznala ve vecech ucetnich a vseho podobne se tykajiciho, potrebovala bych poradit. V denicku podzimnich miminek jsem se docetla, ze materska se vypocitava pouze z posledni vyplaty a to 69%
Muj nastup muze byt koncem kvetna, anebo zacatkem cervna. To znamena, ze kdyz nastoupim na konci kvetna, bude se mi materska pocitat z vyplaty dubnove, kterou mi vyplaci v kvetnu? A pokud nastoupim v cervnu tak z vyplaty kvetnove?
Dale by me zajimalo, jsem na nemocenske uz od prosince 2003, mam jeste 18,5 dnu lonske dovolene a 25dnu letosni. Ta letosni se mi asi bude kratit, kdyz jsem v tom to roce nic neodpracovala. Nevite nahodou jak a kolik mi teda zbyde?
A jeste jsem se chtela zeptat, zda je lepsi si vybrat mesic dovolene, pred nastupem na materskou, protoze pak bude tech 69% pocitano z vetsiho prijmu nez mam na nemocenske. Nebo se pletu?
Snad jsem to napsala srozumitelne, budu moc vdecna za kazdou vasi radu. Protoze uz ted dostavam 69% z platu a kdybych mela dostavat jeste z tech 69 - 69% materske tak to neni moc ruzove.

Jeste jednou diky za kazdou radu.

Pekny den preje Radka + cvrcek 29.tt

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
29.4.04 11:20

Ahoj Radko,
s tou výší mateřské je to tak, že se vypočítává z posledního odpracovaného a ukončeného čtvrtletí. Já šla na MD 24.3.2003 a tak se mi to počítalo od 1.10. do 31.12.2002. Spočítá se hrubý příjem, vydělí se počtem dní za to čtvrtletí a 69% z toho budeš dostávat každý den. Bohužel nevím jakou roli v tom hraje nemocenská a dovolená, protože toto jsem neřešila.
Podívej se na stráku http://business.center.cz/…ess/diskuze/ , je tam spousta otázek a odpovědí i na téma mateřská.
A.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
29.4.04 12:48

Ahoj,

Uvedené informace nejsou tak docela přesné . Od 1.1.2004 je rozhodné období pro výpočet nemocenské a tím i mateřské předchozích 12 měsíců, tzn. pokud pojdeš na nemocenskou v květnu rozhodné období bude 04/2003 - 04/2004. Sazba 69% z průměru platí stále.

• Nahlásit
  • Citovat
131
29.4.04 13:22

Ahoj, Radko.

Docela pěkně popsáno je to v článku na adrese:

http://www.mpsv.cz/…s/clanek.asp?…

Je tam i několik příkladů výpočtu skutečných dávek, z nich jsem pochopila víc, než ze samotného popisu toho, co platí.

Dáša

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
delly
29.4.04 13:32

Ahoj!
Já než jsem nastoupila na mateřskou, tak jsem byla taky na neschopence. Nastupovala jsem na ni 4.2.2001, takže jsem měla v tom roce odpracovaný jen jeden měsíc a dovolenou jsem dostala celou - 25 dní.Tu jsem si, na doporučení vedoucí, protože je to prý výhodnější, nechala proplatit.A mateřská se nevypočítávala z neschopenky, ale z posledníh odpracovaného čtvrtletí. Takže jestli jsi na neschopence od prosince 03, tak by ti to vypočítávali z 7,8,9 03. Ale někdo tady psal, že je to už jinak, tak to nevím.

• Nahlásit
  • Citovat
102
29.4.04 23:43

Ahoj,

já jsem na mateřské dovolené od října 2003. Nyní zrovna řeším přechod na rodičovskou dovolenou a zároveň téma dovolené za letošní rok - ta by se ti neměla krátit z jednoho prostého důvodu - když jsi na mateřské, jsi stále vedena jako aktivní zaměstnanec a po tuto dobu Ti náleží dovolená - tedy splníš podmínku odpracovyných dnů. Pravděpodobně Ti ji, ale hned nevyplatí, ale až na konci tohoto roku nebo až příští rok s vracenou daní (tak mi to zdůvodnila účetní, když jsem si ji chtěla nechat proplatit) nebo na tu dovolenou můžeš nastoupit hned po ukončení mateřské dovolené(dovolenou za loňský rok bych si na Tvém místě nechala proplatit ještě před nástupem na MD). K té mateřské - jak již někdo psal se bere v potaz hrubá mzda za posledních 12 měsíců , která se podělí odpracovanými dny ( neschopnost, paragraf a jiné dávky se nezapočítávají), z tohoto průměru si vezmeš 90% - to by měla být průměrná denní mzda, ze které je možno vypočítat mateřskou nebo neschopenku a tuhle částku vynásobíš 69% (máš průměr mateřské na den) - tak by to mělo fungovat.

ahoj Bára od brusinčat

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7
30.4.04 09:33

Pročetla jsem si odpovědi, které jsou vesměs chybné a udávám správné.

1. Mateřská se vypočítává jako 69% z nemocenského základu. Základ se nekrátí, jak tady bylo uvedeno (krátí se pouze v případě nemecenské, ošetřování - 90%).
  2. Denní vyměřovací základ se výpočítá následovně:
    rozhodné období : kalendářní dny
    a) Rozhodným obdobím pro výpočet denního vyměřovacího zákadu (nemocenského základu) je od 01.01.2004 12 měsíců předcházející skutečnosti, tzn. pokud půjdeš na mateřskou v květnu 2004 rozhodným obdobím je květen 2003 - duben 2004, z tohoto období se berou jak příjmy, tak dny.
    b) Vyměřovací zkálad je souhrn všech příjmů za rozhodné období (12 měsíců) - nezapočítává nemoc, ošetřování.
    c) Kalendářní dny= počet kalendářních dnů spadajících do rozhodné období (12 měsíců) - nezahrunují se dny, za které bylo poskytováno nemocenské, podpora při ošetřování člena rodiny.
  3. Až si vypočítáš denní vyměřovací základ a částka bude vyšší než 480,– Kč, provádí se tzv. redukce denního vyměřovacího základu a to tak, že z částky nad 480 se počítá 60%. Maximální nejvyšší hradnice je 690,– Kč. Základ se zaokrouhluje na celé koruny nahoru. Např. pokud si vypočítáš denní vyměřovací základ 580,– Kč, musí částku zredukovat:
    580 - 480 = 100,– Kč
    60% ze 100,– Kč = 60,– Kč
    Denní vyměřovcí základ by tedy byl 480,– + 60 = 540,– Kč.
    Pokud je vyměřovací zklad vyšší než 690,– Kč, počítá se pouze 60 % z částky do 690,– Kč.
  4. Ze zjištěného denního vyměřovacího základu spočítáš 69%. Tzn. 540×0,69 = 373,– Kč/ den. Pokud bys byla od 01.05.2004 vynásobí se vypočítaný nemocenský základ počtem kalendářních dnů. Tzn. 373,– Kč x 31 = 11.563,– Kč.

A co se týká dovolené, máš za každých 60 odpracovaných dnů nárok na jednu dvanáctinu celkového nároku. Dovolená se proplácí po dohodě se zaměstnavatelem. Dle právního hlediska se dovolená proplácí tak, že pokud si ji zaměstnanec nevybere do jednoho roku po vzniku nároku proplácí se následující rok, tzn. v roce 2003 vznikl nárok na dovolenou, nebyla vybrána ani v roce 2004, proplacena bude v lednu 2005. V praxi většinou zaměstnavatel zaplatí dovolenou ke konci roku, kdy žena nastoupila na mateřskou. Také je možné si dovolenou vybrat po skončení mateřšké dovolené, před začátkem rodičovské dovolené. Ale myslím, že je to nevýhodné. Lepší se nechat si dovolenou proplatit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama