Prvotní znaky puberty?

1086
21.5.21 07:46

Prvotní znaky puberty?

Ahoj holky. Potřebuji poradit či povzbudit. Mám syna 10 let a nevím jestli už se mu neprojevuje puberta. Je moc šikovný, ve škole patří k jedničkářům. Od 1 třídy ale máme problemy s chováním. Byla jsem s ním i v PPP a u psychologa, závěr že je nadprůměrně inteligentní a problémy s chováním spočívají v tom, že je mentálně starší než jeho spolužáci. Řešení prý máme počkat, až dozrají do stejného věku.

A teď k problému.
Včera přišel ze školy s tím, že byl u ředitelky a školní psycholožky. Vzal si totiž do školy malou pistolku Nerf ( bez nábojů). Prý proto, že mu jeden spolužák vyhrožuje že ho píchne nužkami, když se s ním nebude bavit. Škola mi nic nedala vědět a prý to budou posuzovat jako sebeobranu.
Problém je v tom, že když jsem se se synem o tom chtěla pobavit, hned se rozbrečel a řekl mi, že mě nenávidí a už nikdy nevyjde ze svého pokoje. Že prý mu nevěřím. Ten kluk ho prý často provokuje a podkopává mu nohy. Od spolužáka vím, že i syn ho provokuje.

Vůbec nechápu jeho reakci.
Syn dost často lže, tak jsem se chtěla různými otazkami dopídit pravdy, zda to nebylo jinak a nezačal si spíše on. Taky jsem s ním měla problém, že mi vzal z peněženky peníze…samozřejmě se nepřiznal, ani když věděl, že jsem ho viděla…no to jsme vyřešili, a prý to už nikdy neudělá…Dostává kapesné, a pořád je mu to málo.

Můžou to být prvotní návaly puberty, že on sám si se sebou neví rady…na jednu stranu mu chci pomoc, ale je to těžké když mu nevěřím…pořád mu dokola opakujeme, že když má problém má za námi s tím příjít, nebo když ho ve škole někdo otravuje má to říct učitelce…ale nikdy to neudělá. Jak mu mám potom věřít ze nelže, když si nikdy nestěžuje?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
17927
21.5.21 08:12

To že neustále něco říkáte ještě fakt neznamená, že vám to dítě věří, evidentně má jinou zkušenost, tedy že byl od vás opakovaně zklamaný v tom, když se pokoušel něco řešit a byl za to potrestaný.

Takže se teď snaží řešit věci po svem a maskaovat to aby to zase odnesl.

Docela velký balvan pro malýho kluka, ktereho navíc nejspíš ve škole šikanují, nikdo to nevidí, nevěří mu a za to že se chce bráni ho trestají.

Ta scena o tom že vás nenávidí je jen zoufalství že se cítí sám a že mu nikdo nerozumí a není na jeho straně.

Rada musíte počkaj je naprosto na houby, zejmena když evidetněn je ve hře to co bývá ve hře u nadaných dětí, tedy intelekt napřed a emoce daleko zranitelnější.

A ne, není to puberta, je to volání o pomoc a o změnu vašeho přístupu.

Domluvte se s muže, že zajdete společně za někým, kdo umí rodinnou terapii a nejdřív si společně vyjasníte co a jak, a pak přiberte i ostatní členy vaší domácnosti, abyste našli lepší cestu, jak spolu fungovat.

A udělejte to co nejdřív, dokud je to tvárný kluk, co touží po tom, aby to s rodič fugnovalo. Až skutečně dorazí hormony puberty, už to nepůjde. Máte tak rok dva na to abyst k sobě našli cestu a není to otázka pár hodin či týdnů.

Adresář lidí, co mají kvalifikaci vám pomoci je tady

http://www. soft-zs. cz/akreditace/terapeuti#

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3056
21.5.21 09:09

Souhlasím s tím, co napsala OU. Taky mi přijde, že tím, že se ho „snažíte vychovat“, jsi příliš často na té "druhé straně - proti synovi. Nejsem zastáncem úplně benevolentní výchovy, aby dítěti všechno prošlo, ale dítě potřebuje hlavně hodně pochopení a lásky. Potřebuje mít pocit, že ho chápeš a když to potřebuje, tak se ho zastaneš. Každý dělá nějaké chyby a špatné skutky a ani dospělý není většinou schopen tu chybu hned přiznat, spíš si na to musí přijít sám a v sobě to zpracovat a příště to udělat jinak a lépe. Nepomůže, když pokaždé dostane vynadáno, trest, aniž by ses snažila pochopit proč to dělá. Proto děti i dospělí lžou, aby se jim pokaždé za jejich chyby nedostalo odsouzení. Zkus se s ním i pobavit o tom, proč potřebuje peníze navíc a vyřešit to nějakým kompromisem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3334
21.5.21 09:21

@Ou, určitě - kradení z peněženky matky a následné lhaní, přestože ví, že byl viděn, je dílem zklamání… :roll:
@admenL, trvala bych na klidné rozmluvě. Abych věděla, co se vůbec stalo a znala verzi syna. Taky bych zašla do školy, ono děti často něco jiného tvrdí rodičům a ve škole. Tam je konfrontace i s druhým účastníkem problému, je to najednou úplně jinak…
Pak bych viděla - může to být i předpuberta, kluci ji mívají většinou kolem 11 let… určitě je nutno se k tomu nějak postavit a nenechat to jen tak plynout… To nejhorší - puberta- teprve přijde. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
125
21.5.21 11:48

No nevim, ale pristup „nevim, jestli nelze, kdyz si nikdy nestezuje“ mi neprijde uplne spravny. Zkusila bych si asi hlavne na prvnim miste ziskat synovu duveru, dat mu najevo, ze mu verim a ze mi na nem zalezi, a poradit mu, jak se chovat (a nechovat) v pripade sporu s tim druhym klukem. Aby citil aspon nejakou jistotu, co delat. Vsechny deti nejsou „stezovaci“, proste se to snazil vyresit sam a nezvolil uplne nejlepsi cestu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6828
23.5.21 22:51
@admenL píše:
Ahoj holky. Potřebuji poradit či povzbudit. Mám syna 10 let a nevím jestli už se mu neprojevuje puberta. Je moc šikovný, ve škole patří k jedničkářům. Od 1 třídy ale máme problemy s chováním. Byla jsem s ním i v PPP a u psychologa, závěr že je nadprůměrně inteligentní a problémy s chováním spočívají v tom, že je mentálně starší než jeho spolužáci. Řešení prý máme počkat, až dozrají do stejného věku.

A teď k problému.
Včera přišel ze školy s tím, že byl u ředitelky a školní psycholožky. Vzal si totiž do školy malou pistolku Nerf ( bez nábojů). Prý proto, že mu jeden spolužák vyhrožuje že ho píchne nužkami, když se s ním nebude bavit. Škola mi nic nedala vědět a prý to budou posuzovat jako sebeobranu.
Problém je v tom, že když jsem se se synem o tom chtěla pobavit, hned se rozbrečel a řekl mi, že mě nenávidí a už nikdy nevyjde ze svého pokoje. Že prý mu nevěřím. Ten kluk ho prý často provokuje a podkopává mu nohy. Od spolužáka vím, že i syn ho provokuje.

Vůbec nechápu jeho reakci.
Syn dost často lže, tak jsem se chtěla různými otazkami dopídit pravdy, zda to nebylo jinak a nezačal si spíše on. Taky jsem s ním měla problém, že mi vzal z peněženky peníze…samozřejmě se nepřiznal, ani když věděl, že jsem ho viděla…no to jsme vyřešili, a prý to už nikdy neudělá…Dostává kapesné, a pořád je mu to málo.

Můžou to být prvotní návaly puberty, že on sám si se sebou neví rady…na jednu stranu mu chci pomoc, ale je to těžké když mu nevěřím…pořád mu dokola opakujeme, že když má problém má za námi s tím příjít, nebo když ho ve škole někdo otravuje má to říct učitelce…ale nikdy to neudělá. Jak mu mám potom věřít ze nelže, když si nikdy nestěžuje?

To neni puberta to je vychova. Ubalila jsi mu jednu za kradez penez?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat