Řeč ve 20 měsících

19.9.20 15:15

Řeč ve 20 měsících

Ahoj,
chtela bych se zeptat, jak jsou na tom vase deti s reci v tomto obdobi?
Dcera rika cca 20 slov (nektera zni ale dost podobne) plus zvuky zviratek.
Slova jsou jednoslabicna a dvouslabicna…vetsinou vsak jen se stejnou samohlaskou (momo-motorka, ptata-ptacek).
Kamaradcina stejne stara dcera uz mluvi v kratkych vetach.
Moje dcera zatim moc spojovat nechce, vetsinou rekne jen mama na a nebo mama lala.
Nektera slova uz treba umela - pape (prase) a ted rekne jen “pa” :?
Vsichni v rodine mi tvrdi, ze je dcera s reci pozadu a mela bych to resit…
Rozumi dobre, udela vse podle pokynu.
Jinak si samozrejme aktivne povidame, zpivame, rytmizujeme apod.
Diky za sdileni vasich aktualnich recovych schopnosti♥️

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
51124
19.9.20 15:31

Starší sourozenec uměl slov o hodně víc, ale slova taky ani omylem nespojoval, to až tak někdy kolem 2,5 let… ve 3,5 nejlepší řečník ve školce i mezi staršími dětmi, R i Ř, rozvinutá souvětí.

Mladší stejného věku jako ta tvoje a myslím, že toho namluví ještě méně než popisuješ, zvuky zvířátek nedělá, občas některá slova zcela přestane používat. Ale perfektně se domluvíme, rozumí všemu, umí vyjádřit, co potřebuje, plní jednoduché pokyny, zkouší se oblékat, samostatně jí i pije z hrnku. V mnoha ohledech vidím, že šikovností v tomhle věku předčí staršího sourozence, ale s tou řečí se prostě nepáře.
Neřeším to naprosto nijak, on ten čas nastane a dospěje k tomu.
Dr. na 18m prohlídce zcela v pohodě, každé dítě má své tempo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12674
19.9.20 15:32

Ale houby, kazde dite je jine. Ja mam teda kluky, kteri byvaji obecne pomalejsi, ale prvni se rozmluvil az po 2.5 letech. Mladsimu je 25 mesicu a prevazne zvatla po svem, „opravdovych“ slov ma tak 10, plus nejake ty zvuky a vlastni identifikovatelna slova. To rozpeti, co je „normalni“ je obrovske.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1254
19.9.20 15:40

Prosim te, bud v klidu :lol:…20 mesicu…pockej tak rok a pak se mozna muzes zacit trochu rozhlizet, jakze jsou na tom ostatni :lol:. Deti maji kazde sve tempo, vudim to vsude okolo, obvykle holky byvaji rychlejsi, to ale nic nevypovida o konkretnich jedincich. Starsi dite uz ve 2,5 letech recnilo krasne ve vetach. Mladsi v tomto veku jeste nespojilo dve slova. Pak se to vylizene ze dne na den zlomilo a id ty doby nezavre pusu…pokud rozumi, tak bych to ve 20 mesicich absolutne neresila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19861
19.9.20 15:41

To je těžký, starší ve 2,5letech plynule zřetelně celé věty, včer r a ř. Mladší ani omylem zřetelných slov ve 3letech jen pár, myslím tím normálních slov a né skomolenin jako momo - motorka, to nepočítám jako slovo těch umí spousty

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
713
19.9.20 15:59

To je vždycky to chytré okolí, co skvěle podrží. Ne, ve 20 měsících bych se vůbec nestresovala řečí, když vidím, že jinak dítě komunikuje, rozumí atd. Za půl roku může mluvit tak, že tě z ní bude bolet hlava :lol: syn na tom v tom věku byl tak podobně, teprve okolo 2 let začal naplno nasávat slovní zásobu, ve 2,5 letech skládal taková souvětí, že jsme na něj všichni koukali. Některé děti se prostě vyvíjí „podle tabulek“ po krůčcích, jiné nic, nic a pak skok a doženou to :palec: takže pokud se ti jinak zdá šikovná, tak kašli na okolí a buď v klidu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8906
19.9.20 16:09

Tohle je těžké, jsou děti, které se opravdu rozmluví až okolo třetích narozenin a je vše v pořádku.
Na druhou stranu, procento dětí, které mají s řečí problémy, se opravdu zvyšuje a dle mého názoru je to tím, že nejsme jako rodiče dostatečně nároční a je na nás příliš malý tlak a společnost začíná tolerovat to, že nemáme na děti dostatečné nároky a necháváme je příliš jít svým tempem, abychom na ně nevyvíjely nátlak.
Já bych to řešila, nejspíš se nic neděje, ale tím, že člověk bude něco řešit, ničemu neuškodíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1749
19.9.20 16:20

@Sany80s Ale prosimte jdi nekam. To zakladatelce pomůže tyhle pindy 8)

Ja man 3 dcery. Dvojcata ve 20mesicich mluvily ve vetach, ve 2 letech SAMY skladaly basnicjy a rymovacky. Byla jsem hrda, jaka jsem skvela matka. No a ted mam treti dcerh. Ma 23 mesicu a ja se muzu zblaznit a ona proste mluví jako dite zakladatelky. Kazde dite opravdu MA SVE TEMPO a ja jsem presvedcene, ze nezavisle na rodicich.

Nebo co bys nam s nemluvicimi detmi poradila? Ma ji tahat po logopedii ve 2 letech nebo kdyz nerekne slovo ji dat pohlavek?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
371
19.9.20 16:20

Tak náš syn mluví výborně cca od těch 20 měsíců, v říjnu mu budou dva a už umí i barvy a počítá do 10. Ale na nočník si nesedne ani omylem a odmitá i sám jíst. Chci tím říct, neřeš to :) každý dítě je jiný a má v každym směru úplně jiný tempo :) taky do mě kde kdo hučí, ale já nebudu nic dělat na sílu :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4068
19.9.20 16:32

Jasně, chytrolini :pocitac: synovi je 21měsíců a říká bum, bác, baf, mňam a brrrrm… Občas říká mamama… Ale nic víc, ani táta neřekne. Natož aby něco spojoval 😂 a retardovaný se mi nezdá

A co s tím? Taky si myslím že to vůbec nezávisí na rodičích… Hodně se synem mluvím a prohlížíme knihy, ale prostě nechce mluvit a už vůbec ne opakovat. Když něco řekne tak to řekne jednou a konec. žádné prášky na to asi neexistují.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4068
19.9.20 16:41
@Sany80s píše:
Tohle je těžké, jsou děti, které se opravdu rozmluví až okolo třetích narozenin a je vše v pořádku.
Na druhou stranu, procento dětí, které mají s řečí problémy, se opravdu zvyšuje a dle mého názoru je to tím, že nejsme jako rodiče dostatečně nároční a je na nás příliš malý tlak a společnost začíná tolerovat to, že nemáme na děti dostatečné nároky a necháváme je příliš jít svým tempem, abychom na ně nevyvíjely nátlak.
Já bych to řešila, nejspíš se nic neděje, ale tím, že člověk bude něco řešit, ničemu neuškodíš.

Mohla bych se zeptat jaký nátlak mám na své 21m dítě vyvinout aby začal mluvit? Konkrétní příklad toho nátlaku jak já to můžu ovlivnit? Tak aby nezacal z toho ještě koktat? Promiň ale je to tím že jsme svobodní lidé a když se někomu líbí tak ať se odstěhuje do Číny kde ty tlaky jsou..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1338
19.9.20 17:08

Obě děti (holka, kluk) začaly mluvit jakoustakous batolecí řečí (že jsem se s nima byla schopná dorozumět) ve 2,5 letech. Dceři jsou tři a kousek a každý den je vidět obrovský pokrok a její ohromná snaha mluvit a učit se slova. Na TV starší odmítal koukat, telefon a tablet je nezajímají vůbec. Mluvím s nima od narození normálně, čteme. Holt jsem je nemohla předvádět, že ve dvou letech nerecitují básně :nevim:
BTW nutit do mluvení - to mi vnucovala moje babička - musíš jim to všechno opakovat a donutit je to opakovat! Proč? Oni by byli zhnusení a mě by hráblo :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3754
19.9.20 17:11

@Sany80s naopak. Já si myslím, že na děti jsou kladeny vyšší nároky. U některých mám pocit, že po dvouletých se chce, aby už mluvily, jedly samy, chodily na nočník, pomalu, aby šly už makat a pomáhat do rozpočtu :roll: nechápu vážně jaké nároky podle tebe byly dřív a teď ne. Já jako malá ve dvou letech seděla v poli a čekala až se vyberou brambory… knížky se mnou nikdo nečetl, nebyl čas to až později. A neboj se, držka mi jede na plný pecky a žádný retard ze mě není…
Zakladatelko. Je to normální dítě, každé má svůj styl vývinu. V tuto chvíli to není nic co by bylo třeba řešit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
623
19.9.20 17:46

Obě moje děti před druhými narozeninami mluvily ve větách, i pár básniček uměly. Ale byly v kolektivu spíš vyjímka. Nikdy totiž ani nešišlaly, ani neráčkovaly. Ale jak říkám, spíš vyjímka.
Znám děti, co začaly mluvit až ve třech letech a jsou na tom s intelektem i vším ostatním naprosto ok. Každé dítě má prostě svoje tempo ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1681
19.9.20 17:51

Dcera umela ve 12 mesicich 40 slov. V roce a pul skladala vety, ve 2 letech umela r a ř. Ale. Plenu na noc mela do 4 let. Kazde dite je jine.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama