Rekonstrukce matčina bytu

Anonymní
29.12.20 07:26

Rekonstrukce matčina bytu

Omlouvám se za anonym.
Nejspíš mě tu hodně uživatelů odsoudí, ale chci se na problém podívat třeba i z jiného úhlu.
Moje matka, bratr s rodinou a já s rodinou bydlíme ve stejném městě. Matka s bratrem bydlí vedle sebe. Já na opačném konci města. Cca 30 minut autobusem.
Vždy jsem mamce v rámci možností pomáhala: nakupovala, vozila k lékaři, jezdila pro léky. V tomhle směru mám opravdu čisté svědomí. Ona čas od času pohlídala děti a škodná nebyla – nákupy, u kterých jsem „ztratila“ účtenku, o prázdninách jídlo nejen pro děti, ale i pro ni, jeden čas dostávala i peníze za hlídání. Vždy, když měla děti, tak ty byly zaopatřené a bylo vždy i pro ni.
Bratr je hulvát a aktuálně s ním mám špatné vztahy. Nemluvíme spolu. Bývá neurvalý i na mamku. Ta si mě často stěžovala, a i já sama jsem slyšela, jak špatně s ní mluví. To bylo v době, kdy jsme s bratrem tak nějak vycházela.
Mamka (70+) bydlí v bytě cca 40 let. Vše v původním stavu. Mamka mi najednou povídá, že se bavila s bratrem o rekonstrukci bytového jádra. Bratr prý nadhodil, že si mám vzít půjčku a rekonstrukci zafinancovat. Kdybych prý nechtěla, tak on by si tu půjčku vzal, ale jen za předpokladu, že by věděl, že se se mnou v budoucnu nebude muset dělit. Mluvilo se o částce 500 000 Kč.
Mamce jsem sdělila, že bych ji ráda pomohla, ale nemohu. Platíme hypotéku a leasing na auto. Splácíme tedy 10 000 měsíčně + další poplatky (SIPO, pojištění, telefony, internet atd.). Oboje budeme platit ještě tři roky. Nemyslím si, že bych další půjčku dostala. Navíc by to z mého pohledu byla finanční sebevražda. Manžel sice vydělá, ale je OSVČ a nikdy nevíme, kdy mu nějaká zakázka vypadne. Práce má sice dost, ale těžko říct, jak se aktuální situace promítne do budoucna. Výše uvedou částku „pod polštářem“ ani na účtu opravdu nemáme.
Zároveň jsem jí řekla, aby dobře zvážila, zda do toho zatahovat bratra. Proč? Protože když se stěhoval do většího bytu s hypotékou, tak ve starém malém bytě, v OV udělali dluh z nedoplatku internetu ve výši 300 000 Kč. Protože sám má hypotéku, kterou bude platit ještě cca 15 let (možná i déle). Auto, které je staré (12+) a které potřebuje pro dopravu do zaměstnání. Dojíždí cca 60 km. Když nemá auto, tak doprava busem/vlakem je cca 2-3 hodiny a dopravní spojení je velmi špatné. Bratr má tři děti. Sice je státní zaměstnanec, švagrová pracuje. Financí mají relativně dost. Nicméně není neobvyklé, že se ke mně dostanou informace o tom, že jim zbývá týden před výplatou 200 korun na jídlo apod. Prostě neumí hospodařit s penězi.
Možná by bratr půjčku dostal, ale na druhou stranu, co když bude potřebovat auto? Další finance nejspíš nedostane. Co pak? Mamka nebude mít z čeho půjčku splatit. Když bude půjčka napsaná na něj a platit mamka, tak ta nemá záruku, že ty peníze opravdu půjdou bance. Jak by to bylo, když by mamka umřela? Nemyslím si, že by bratr zvládl vše ufinancovat – svoji hypotéku, půjčku, náklady na mamky byt… Než se vše vyřeší, tak to chvíli trvá. Zas by se dostal do finančních potíží on.
Na co se ptám? Mamce začíná blbnout elektrika. Počítám, že když se sáhne na jednu část, tak vzhledem k věku rozvodů, bude potřeba udělat vše. Jak byste situaci řešily/i vy? Jak mamce pomoci. :think:
Rovnou píšu, že abychom se s bratrem domluvili není možné. Má mě zablokovanou a nechce se mnou komunikovat.
Díky za konstruktivní odpovědi.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3083
29.12.20 07:40

Myslím, že bratr se třese na byt :wink:

Co zkusit, jestli by půjčku nedostala máma s tim, že by ses třeba za ni zarucila plus otázka jestli zvládne ona splácet…

Mámě bych zkusila naznačit, že bratr nejspíš nemá čisté úmysly…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30494
29.12.20 07:48

Nepříjemná situace. Předpokládám, maminka nemá úspory? Nemyslím teď 500 000 ale nějakou částku na nejnutnější opravy.
Půjčku bych si rozhodně nebrala. Sama píšeš, že byste ji nedostali.
Pokud máte možnost mamince finančně pomocí s nutnou opravou, tak bych šla touhle cestou. A teda po zkušenostech doporučuju platit faktury, nedávat peníze do ruky, aby neskončily u bratra :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17214
29.12.20 07:48

Proč to řešíš ty a ne maminka, která chad rekonstrukci? Přišla za tebou, řekla si že nemáš peníze. A v jejím důchodu to bude vypadat jak, to nemá nic našetřeno? To byl její plán? Každých pár let stáhnout děti o půl mega :nevim: máma by měla mít rozum.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16156
29.12.20 08:02

Tak vymyšlený to má bratr dobře, to zase jo. On si vezme půjčku, kterou bude platit máma a výměnou za to, že si tu půjčku vzal, si nechá napsat byt na sebe. Pokud máma nebude moci platit, byt prodá a předpokládám, že by šla k tobě. Nebrala bych si půjčku ani kdybych měla na splátky. A že tě bratr vyšachuje z bytu, s tím raději počítej dopředu. Mamka nemá našetřeno nic? Má 40 let byt v původním stavu? To nečekala, že do něj taky musí něco dát…minimálně to základní jako elektřina atd…?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9803
29.12.20 08:03

@Bubla Bůčková vždyť je mamce nad 70,zřejmě je sama. Moje mamka má důchod 10k, je v něm už 6 let. I kdyby úspory měla, dávno by byly pryč. Teď chodí do práce a taky si neumím představit, co bude, až nebude moct.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9803
29.12.20 08:10

Podle mě bratr mámě pomoct nechce. Jen si vymyslel možnost, jak lacině přijít k majetku. A ty máš ještě strach, aby nepřišel o majetek, kdyby chudák nemohl splácet :nevim: :zed:. Nebylo by řešení, byt prodat a koupit menší v lepším stavu? Nepíšeš tedy o jeho velikosti. Jako je to blbé, taky mamce hodně pomáhám, ale nemůže po vás chtít, abyste jí platili takhle velkou rekonstrukci. Ještě k tomu, když se obyčejná rekonstrukce jádra dá provést daleko levněji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6193
29.12.20 08:16

Jako pominu. Ze si nekdo mysli, ze do nemovitosti se nemusi vrazet ani korunu a 40 let zije s tim, ze si nedava bokem ani prd na budouci opravy.

Moje rada je, opravujte jen to nejnutnejsi a to co je rozbity a musi se opravit. Kdyz nemate na splaceni, tak si pujcku vy ani mamka neberte a pokud si vas bratr vezme pujcku je to jeho vec. Pokud ji bude splacet mamka, tak se nic vic nedeje. Pokud by opravu financoval a splacel bratr, tak adekvatni cast bytu prepsat na nej. Do dedictvi by pak sel ten zbytek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.12.20 08:18
@welovefashion píše:
Myslím, že bratr se třese na byt :wink:

Co zkusit, jestli by půjčku nedostala máma s tim, že by ses třeba za ni zarucila plus otázka jestli zvládne ona splácet…

Mámě bych zkusila naznačit, že bratr nejspíš nemá čisté úmysly…

Tak bratrovi jde rozhodně o byt. Mamce je to také jasné. Jenže je to prvorozený a kluk k tomu…
Nikdy se s nárokem na byt netajil. Švagrová to říkala už před lety mému manželovi, že byt by měl být jejich. Neustále mi předhazovali, že švagrové bratr se vzdal dědictví a byt zůstal jí (ten malý), který prodali, zaplatili dluh na internetu a pak si vzali hypo na velký byt v jiném městě. Bratr švagrové měl už své bydlení a švagrová by s mým bratrem přišli o střechu nad hlavou…

Se splácením nevím, jak by to mamka zvládla. Je vdova s pejskem. Důchod cca 12000 - 5500 dá za SIPO. Byt je 3+1. Stěhovat se v žádném případě nechce.

@Fiducia, @Bubla Bůčková, mamka říkala, že má cca 50 000. Na pohřeb. Abych byla upřímná, tak moji rodiče nikdy nebyli moc spořiví. Dnes se říká finančně gramotní. Takový ten klasický případ, kdy je výplata a hurá na nákup. Co vím, tak bratr dělal něco podobného + nejnovější elektronika. Jak to má teď, nevím. :nevim:
Mamka našetřila až teď, když důchodcům přidali.

Přiznám se, že o půjčku jsem nezkoušela. Proč, protože by to byly další výdaje, které nevím, zda bychom z dlouhodobého hlediska (nesplatím za rok) utáhli. Jak jsem psala již výše v úvodním příspěvku: chlap nejistá práce, sami máme hypotéku a leasing. Já mám smlouvu na dobu určitou. Ještě tři roky mám práci. Práci mám jistou akorát na dobu splacení našich dluhů. Co když se manželovi stane úraz při práci. To riziko tam je. Sice něco máme, ale nechci to splácnout na mamky byt. V mých očích to vidím jako finanční sebevraždu. Nebo alespoň pokus o sebevraždu. :oops: Zároveň chci mamce nějak pomoci.
Fajn, mamka žije, tak bude platit půjčku. Ale jistě nezvládne splácet např. 4000.
Osobně si nedokáži představit, jak by to muselo být ošetřeno. Já s mužem bychom spláceli půjčku a co pak, když nebudeme mít na splácení.
Vzhledem k povaze mé práce jsem potkala dost lidí, kteří si vzali půjčku pro rodinné příslušníky a sami se kvůli těmto dluhům dostali do exekucí. Exekuce je moje noční můra. :oops:

Mamce by prý půjčili max. 100 000. Víc ne, kvůli věku. Sama mi to říkala, že jí to v bance nabízeli. Jen nevím, zda je to aktuální informace nebo cca 5 let stará.

• Citovat
  • Nahlásit
732
29.12.20 08:20

Bratr chce získat její byt, záleží jakou má byt hodnotu, já bych byt prodala a za peníze ať si mamka koupí buď 1+1. Zbytek peněz ať si mamka užije.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16156
29.12.20 08:22

Proč by měl mít nějaký nárok na mamky byt? Je snad jedno, jestli je prvorozený…nejste královská rodina…a chápu, že se mamka se stěhovat nechce…to chce málokdo…ale sedět ve 3+1, když nemám na rekonstrukci? Co jako čeká, že bude, když nemá na opravy? Nebrala bych si vůbec půjčku, na byt, který není můj…to snad ani nečeká, že se kvůli ní zadlužíš…a mezitím se bratrovi podaří ho přepsat na sebe…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6193
29.12.20 08:29

Jako ta 3+1 je pro jednoho duchodce luxus. Varianta prodat a koupit nejaky 1+1 apod. By ve tve lokalite vypadala financne jak? Ale zase chapu, ze na stara kolena se stehovat nechce a je to pro ni tabu.

Jinak rekonstrukci uz delat moderne a pro budouci majitele/najemniky. Jelikoz delat rekonstrukci podle cloveka v duchode dost casto znamena „vezmeme a udelame to co nejlevneji, me to staci, kdyz to bude fungovat“ a to stoji za vyliz prdel, jelikoz po smrti se to predelava zase.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.12.20 08:29
@Cenarius píše:
Jako pominu. Ze si nekdo mysli, ze do nemovitosti se nemusi vrazet ani korunu a 40 let zije s tim, ze si nedava bokem ani prd na budouci opravy.Moje rada je, opravujte jen to nejnutnejsi a to co je rozbity a musi se opravit. Kdyz nemate na splaceni, tak si pujcku vy ani mamka neberte a pokud si vas bratr vezme pujcku je to jeho vec. Pokud ji bude splacet mamka, tak se nic vic nedeje. Pokud by opravu financoval a splacel bratr, tak adekvatni cast bytu prepsat na nej. Do dedictvi by pak sel ten zbytek.

S tím bych problém neměla. Ale vzhledem k tomu, že vím, jak bratr nakládá s penězi, tak co bude s mamkou? Pak se stane, že bratr řekne, že nemá peníze na splácení, potřebuje nové auto apod. Sice prý je hloupost byt prodávat, ale nikdo nemůže vědět, co se mu v hlavě vylíhne. I kdyby pak třeba byt prodával (teď neřeším co by bylo s mámou), tak byt neprodá a sám se dostane do velkých potíží.

Osobně v tom vidím vyčůranost bratra (už prý plánoval co a jak upravit) - dle slov mamky. On musí mít to nejlepší (= nejdražší) - vlastní zkušenost.

Bohužel dávám za pravdu těm, kteří zde píšete, že je hloupost bydlet 40 let v nemovitosti a nemyslet na případné opravy. Vzhledem k mé znalosti situace vím, že ten prostor tu byl. :,(

• Citovat
  • Nahlásit
16156
29.12.20 08:32

Nejlepší řešení je byt prodat a koupit třeba 1+1…pokud se nechce stěhovat, měla mít našetřeno na opravy…jak si mamka představuje řešení téhle situace?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1324
29.12.20 08:34

Rekonstrukce za 500 000? To je docela pálka. Snad si mamka nepředstavuje, že na stará kolena si udělá novou kuchyn, zboura jádro… Vzala bych půjčku na nutne veci, tj novy rozvod elektřiny, prip. i vody a konec. To by snad nemělo být tak drahý. Na co si mamka nešetřila, v tom ať žije…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat