Respektování názoru dítěte

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
LaAnna
Nováček 2 příspěvky 15.04.19 18:12
Respektování názoru dítěte

Dcera (16let) mi, dnes řekla, že můj názor na to, kdy je ten správný čas přijít domů, je jiný než ten její. Já jsem toho názoru, že se vždy domluvíme podle situace, ale je zároveň stanoveno pravidlo, že např. v týdnu, kdy je škola, chci, aby se vrátila nejpozději ve 20 hod. Její názor je, že její věk je dostačující k tomu, aby se mohla vrátit tak jak ona sama chce a uzná za vhodné. Pokud jí toto neumožním, znamená to, že nerespektuji její názor. Respektovat názor dítěte ale přece neznamená, že s ním budu souhlasit a jednat podle něho.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
pikola
Generální žvanilka 20526 příspěvků 15.04.19 18:15

Dokud jí není 18 tak jsi za ní zodpovědná a ty určuješ kdy se chodí domů. Kdy chce v 16 ti rozhodně ne.

Uživatel je onlineBábrdl
Generální žvanilka 23205 příspěvků 15.04.19 18:16
@LaAnna píše:
Respektovat názor dítěte ale přece neznamená, že s ním budu souhlasit a jednat podle něho.

Já myslím, že znamená. :think:

Říkat „respektuji tvůj názor, ale zařídit se podle něj nesmíš“ je podle mě jen prázdná fráze.

Tím neříkám, že by o sobě mělo dítě 16 let rozhodovat samo.

Uživatel je onlineTichošlápek
Extra třída :D 13714 příspěvků 15.04.19 18:17

Samozřejmě, ze to neznamená jen souhlas s dítětem. U nás doma platilo - pokud bydlíš pod naši střechou, budeš respektovat rodičovská pravidla. Naprosto stejně to budu dělat se svými dětmi

J_Doe
Závislačka 3263 příspěvků 15.04.19 18:17
@LaAnna píše:
Dcera (16let) mi, dnes řekla, že můj názor na to, kdy je ten správný čas přijít domů, je jiný než ten její. Já jsem toho názoru, že se vždy domluvíme podle situace, ale je zároveň stanoveno pravidlo, že např. v týdnu, kdy je škola, chci, aby se vrátila nejpozději ve 20 hod. Její názor je, že její věk je dostačující k tomu, aby se mohla vrátit tak jak ona sama chce a uzná za vhodné. Pokud jí toto neumožním, znamená to, že nerespektuji její názor. Respektovat názor dítěte ale přece neznamená, že s ním budu souhlasit a jednat podle něho.

V tom případě bych žádala, aby i ona respektovala můj názor. Jsem zvědavá, co by na to řekla - tvrdila by, že ty respektovat musíš a ona ne? S tím by u mě nepochodila…

Jeanny21
Kecalka 334 příspěvků 15.04.19 18:18

No pokud není soudně svéprávná již v 16, tak za ní zodpovídáš ty a to by měla dobře vědět. Myslím, že nejlepší je prostě domluva na určitém časy, kompromisy z obou stran :)

DustInTheWind
Kecalka 412 příspěvků 15.04.19 18:19

Nech dcerušku několikrát (třeba 50×, aby si to zapamatovala? :mrgreen: :mrgreen: ) opsat § 857 občanského zákoníku

*§ 857

(1) Dítě je povinno dbát svých rodičů.

(2) Dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo usměrňovat své dítě výchovnými opatřeními, jak to odpovídá jeho rozvíjejícím se schopnostem, včetně omezení sledujících ochranu morálky, zdraví a práv dítěte, jakož i práv jiných osob a veřejného pořádku. Dítě je povinno se těmto opatřením podřídit.*

Kriss Tina
Echt Kelišová 9539 příspěvků 15.04.19 18:21

Dcera je asi pěkně vyčůraná :lol: ano že respektuji něčí názor neznamená že s nim nutně musím souhlasit a dělat to podle toho člověka. Jsi rodič a jsi za ní odpovědná, takže může slovíčkařit jak chce, ale konečné rozhodnutí je na tobě a ona se musí podřídit :think: to můžeš říct i naopak, že ona zas nerespektuje tvůj názor…

J_Doe
Závislačka 3263 příspěvků 15.04.19 18:22
@DustInTheWind píše:
Nech dcerušku několikrát (třeba 50×, aby si to zapamatovala? :mrgreen: :mrgreen: ) opsat § 857 občanského zákoníku

*§ 857

(1) Dítě je povinno dbát svých rodičů.

(2) Dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo usměrňovat své dítě výchovnými opatřeními, jak to odpovídá jeho rozvíjejícím se schopnostem, včetně omezení sledujících ochranu morálky, zdraví a práv dítěte, jakož i práv jiných osob a veřejného pořádku. Dítě je povinno se těmto opatřením podřídit.*
:palec:
J_Doe
Závislačka 3263 příspěvků 15.04.19 18:25
@Bábrdl píše:
Já myslím, že znamená. :think: Říkat „respektuji tvůj názor, ale zařídit se podle něj nesmíš“ je podle mě jen prázdná fráze.Tím neříkám, že by o sobě mělo dítě 16 let rozhodovat samo.

Já myslím, že nikoli.

Respektuji, že si někdo myslí, že Země je placatá, to z ní ale placku nedělá.

Repsektovat něčí názor pro mě znamená, že přijmu jako fakt, že dotyčný má tento daný názor, a nebudu jej přesvědčovat argumenty, i když jsou sebepřesvědčivejší.

Názor 16-leté holky na to, že si domů může chodit kdy chce, bych ale stejně nerespektovala, a klidně jí to dám písemně, prostě s tím nesouhlasím. A co s tím jako udělá?

Uživatel je onlineMarkéta80
Hvězda diskuse 43329 příspěvků 15.04.19 18:26

@LaAnna a jen pro zajímavost. V kolik by chtěla chodit domů? Jsi za ní zodpovědná a to že je jí 16 znamená jen to že má občanku ale dospělá není ;)

divine woman
Extra třída :D 11034 příspěvků 15.04.19 18:27

@LaAnna Názory může mít jaké chce. Ale není zletilá a ty jsi za ní v případě průseru zodpovědná. A v naprosté většině rodin děti poslouchají, dokud je rodiče živí. Bez debat. :mavam:

SlečnaDahlia
Ukecaná baba ;) 2272 příspěvků 15.04.19 18:27

To je těžký. Na jednu stranu jo, ona není dospělá a ty budeš řešit její průšvihy nebo ji živit léta navíc na studiích, pokud kvůli špatnému prospěchu neproleze školou. Je jasné, že chceš nějak korigovat její příchody domů.

Přesto myslím, že příkaz „v osm doma za každých podmínek“ je na šestnáct let zbytečně přísný. Zkus se s ní pobavit jako dospělá se skorodospělou, kdy ty jí řekneš, proč z toho děláš takovou vědu, a ona tobě, proč je pro ni tak důležité zůstat venku déle. Zkus se domluvit na kompromisu.

Uživatel je onlineBábrdl
Generální žvanilka 23205 příspěvků 15.04.19 18:27
@J_Doe píše:
Já myslím, že nikoli.

Respektuji, že si někdo myslí, že Země je placatá, to z ní ale placku nedělá.

Repsektovat něčí názor pro mě znamená, že přijmu jako fakt, že dotyčný má tento daný názor, a nebudu jej přesvědčovat argumenty, i když jsou sebepřesvědčivejší.

Názor 16-leté holky na to, že si domů může chodit kdy chce, bych ale stejně nerespektovala, a klidně jí to dám písemně, prostě s tím nesouhlasím. A co s tím jako udělá?

A v tom právě je ten rozdíl. „Respetovat, že má někdo jiný názor“ a „respektovat ten názor“.

Pokud někdo napíše, že tchyně dítě krmí něčím, co ona nechce a holky jí napíšou „tchyně musí respektovat tvůj názor“, tak tímn nemyslí, respektovat, že ho máš, ale stejně krmit dítě dál tím, co chce ona.

J_Doe
Závislačka 3263 příspěvků 15.04.19 18:35
@Bábrdl píše:
A v tom právě je ten rozdíl. „Respetovat, že má někdo jiný názor“ a „respektovat ten názor“.Pokud někdo napíše, že tchyně dítě krmí něčím, co ona nechce a holky jí napíšou „tchyně musí respektovat tvůj názor“, tak tímn nemyslí, respektovat, že ho máš, ale stejně krmit dítě dál tím, co chce ona.

Jo tááák. Chápu, jak to myslíš. Asi máš pravdu.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama