Screening prvního timestru

25.4.17 22:55

Screening prvního timestru

Dobrý den maminky byla jsem na screeningu 1timestru v 12tt v Plzni řekla mi doktorka že plod miminka se vyvíjí dobře a má to co má mít. v ten den mi ještě volaly že mi našli nízkou hladinu hormonů v krvi a že se mám dostavit v16tt na plodovou vodu ze by to bylo nejlepší potkala se nějaká maminka stim prosím? mam strach o miminko. nikdo nic takového nezná jsem už zoufalá :nevim: :,(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

11192
26.4.17 06:36
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 06:36

Ahoj, tohle je klasicky a standardni postup.
Pokud vyjdou hodnoty HCG nebo v krvi vyssi, automaticky ti doporuci odber plodovky.
Moje dr ale nejdrive posila na dalsi screening v 16tt pred tim, nez doporuci odber plodovky.
A kombinovany vysledek ti vysel jak? Ja bych asi prihlizela vzdy k tomu kombinovanemu vysledku rizika.. Kolik ti vyslo?
Me napriklad vyslo 1:960 takze i kdyby mi vysly nejake vyssi hodnoty HCG, na plodovku bych jit odmitla. Je to ale kazde maminky soukrome rozhodnuti a nidko to za ni bohuzel nerozhodne.. Preji ti hodne stesti a nestresuj se mock je to docela hodne caste… Pobav se o moznostech a o tom kombinovanem vysledku se svou gyn.. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28884
26.4.17 07:31

U nás dělají akreditované pracoviště kombinovaný screening, tzn. krev se bere asi o 14 dní dřív než je UTZ, v době UTZ už znají ty hodnoty z krve a nějak se to dohromady propočítá. Jedna známá měla taky jednu hodnotu v rámci té krve špatnou, v 17.tt šla znovu na UTZ, na plodovku ji nikdo nehnal, protože vše se jevilo jako normální, i ve 20.tt.Narodilo se zdravé dítě.
Taky bych zatím invazivní metodu odmítla, šla bych až po 20.tt,kdyby zase vyšlo něco špatně(krev, UTZ).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 11:17

@Ghanaian Princess no mě nevyšel nijak jen nízká hladina hormonů v krvi :* :nevim: tak nevím co to je a že mám jít na odběr plodové vody

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 12:59

@janina669 Takze ty jsi nebyla na kombinovanem NT screeningu? Jen tu krev mas?
Tak to nemas vlastne kombinovany vysledek..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 13:21

@Ghanaian Princess ne ne jen tu krev a že se mám dostavit radši na plodovou vodu :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 13:43

@janina669 - tak to je holt tezke, pokud jsi nesla na kombinovany NT screening ve 13tt - ktery je libovolny, ne povinny.
Tak ted nemas kombinovany vysledek a kvůli krvi te budou tahat na plodovku.
Prosim, porad se jeste s gyn. jake mas moznosti, aby ses plodovce vyhnula.. napriklad ten tripple test…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 14:05

@Ghanaian Princess já jsem byla na tom libovolném v 12tt platila jsem 1000kc na genetice a prvním trimestru žádné hodnoty ale ve zprávě nemám jak mi píšete pouze co mi řekli že mám nízkou hladinu hormonů že mám se dostavit na plodovou vodu jinak miminko se vyvíjí dobře

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 14:18

@janina669 - tak to se moc omouvam, ale jsem z toho zmatena. Pokud to byl kombinovay NT screening, tak musite dostat kombinovany vysledek.
Bezne se za nej plati okolo 1400 Korun. Doporucuje ho vzdy gynekolog.
V tomto pripade se bezte poradit s dr. co vam to vubec delali za test a kde mate kombinovay vysledek, pokud jste na tom komb. testu byla… je to matouci.
V kazdem pripade vam preji at vam to vyjde, ale verim ze to bude v poradku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 14:23

Doufam, ze to neni moc troufale, tady ti posilam info o tom, co je NT screening, snad ti bude jasnejsi, jestli jsi ho mela, nebo ne. ale lepsi je zeptat se proste doktora. nevim, kam chodis na gynekologii, pokud chodis do nejakeho centra kde delaji rovnou i NT a nebyla jsi nikam poslana, tak o tom treba nevis.. proste se zeptej kde mas kombinovany vysledek…

Co znamená screening NT + biochemický screening v 1. trimestru?

Tento test kombinuje ultrazvukové vyšetření tloušťky nuchálního ( šíjového) projasnění ( NT = nuchal translucency ) s vyšetřením z krve matky. Vyšetření se provádíme v 12.-13. týdnu těhotenství. Kombinace těchto dvou metod umožňuje detekci 85-90% dětí s Downovým syndromem. Tradiční screening prováděný v 16. týdnu- tzv. trojitý test dokáže zachytit jen 50-60% dětí s tímto syndromem.
Jaké jsou výhody screeningu NT + ……?

• vysoká spolehlivost s minimálním rizikem
  • přesné určení stáří těhotenství a stanovení termínu porodu
  • diagnosa vícečetného těhotenství
  • časné odhalení větších malformací plodu

V čem spočívá vyšetření NT?

Vyšetření nuchálního ( šíjového ) projasnění( nuchální translucence ) se provádí v 11.-13. týdnu těhotenství. Pomocí ultrazvuku je změřeno nahromadění tekutiny v podkoží v oblasti krku plodu. Tato tekutina se na ultrazvuku zobrazuje jako projasnění. Přítomnost většího množství tekutiny v tomto prostoru je často spojeno s přítomností chromozomální aberace, např. s Downovým syndromem. Vyšetření je většinou možné provést přes stěnu břišní.
V čem spočívá vyšetření krve?

Vyšetření krvespočívá ve vyšetření dvou látek ( PAPP, HCG), které se vytváří v placentě a z ní přestupují do mateřské krve. U těhotenství s Downovým syndromem jsou hodnoty těchto látek abnormální.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.4.17 15:12
@janina669 píše:
Dobrý den maminky byla jsem na screeningu 1timestru v 12tt v Plzni řekla mi doktorka že plod miminka se vyvíjí dobře a má to co má mít. v ten den mi ještě volaly že mi našli nízkou hladinu hormonů v krvi a že se mám dostavit v16tt na plodovou vodu ze by to bylo nejlepší potkala se nějaká maminka stim prosím? mam strach o miminko. nikdo nic takového nezná jsem už zoufalá :nevim: :,(

Ahoj, mne vysel screening v poradku, ale pozdeji volali kvuli hranicni hodnote krve a pozvali si me do gennetu. Tam chteli abych sla na plodovku. To jsem odmitla, tak udelali UTZ s odstupem 4 tydnu. Mala je naprosto v poradku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama