Šmajdání a plochá noha

543
27.11.19 10:18

Šmajdání a plochá noha

Ahoj, dcera má 4 roky a má nohy do X, šmajdá a má i ploché nohy. Na 3-leté prohlídce doktorka řekla, že se to upraví, ale nepřišlo mi to tak. Navštívila jsem známého ortopeda, ten doporučil vložky do bot. Dcera je nosí, ale zlepšení nevidím. Ortoped řekl, že to chce čas, ale téměř rok mi přijde dost dlouhá doba. Doma chodí naboso, máme koberce. Venku v kotníkových botách. Velmi ráda sedí s nohama do W, musím ji pořád opravovat. Ve školce na to nedbají (i přes mé prosby) a vidím tam vždy zhoršení po půldni ve školce. Totéž u babičky a i u manžela (opět přes mé prosby) - „vy jste tak taky seděli a normálně jste vyrostli“ - slova mé mamky :zed:
Nevím, jak to řešit, zda změnit ortopeda, vložky nosit / nenosit, doma v pevné obuvi / naboso, čemu se naopak vyhnout? Nějaké jednoduché cviky na doma? Dcera je lenoch, nic moc ji nebaví a třeba klasické podávání kapesníků nohou mi naprosto bojkotuje. Je taky těžší váhy (20 kg, 108 cm), i to má zřejmě vliv. Nějaké tipy? Co vám pomohlo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2046
27.11.19 10:30

Zkus se poradit s fyzioterapeutem, který doporučí vhodné cvičení nejen ne nožky, ale pro celé tělo (příčinou bývá většinou slabé bříško). Dále dbej na správnou velikost bot včetně šířky a také tvar boty, aby nebyly utlačované prsty. Porad se také o výběru nějakého sportu, který by dcera mohla dělat pravidelně a aby ho začala brát jako běžnou součást života.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 10:44

Rozhodně docházet na fyzioterapii a cvičit. Syn to má také, cvičíme. Nosí poctivě vložky do bot, bez nich klenba prostě padá, bortí se. A cvičíme. Budou mu 4 a do cvičení se mu už bohužel moc nechce, ale ještě to jde. Sed do W občas má, ve školce na to taky nedbají. Je to jinak slabší kluk, trochu nemotorný a tak. Doktorka mi říkala, že po pevném povrchu (doma máme dlažbu) by bosky běhat rozhodně neměl, nevím, jak je to s koberci. Vložky mu tedy dávám i doma, i venku. Maximálně chůze po trávě venku, ale teď přes zimu nic. Jezdí od malinka na koni, jednou týdně. A cvičí na celé tělo, protože tyto děti mají povolené břišní i zádové svaly, nebo jak to je. To ti řeknou na fyzioterapii. Dále můj syn má od narození pupeční kýlu s rozestupem břiš. svalů, což se bohužel nespravilo a taky si myslím, že potom tělo nemůže fungovat tak, jako u jiných dětí. Jinak je to naopak drobek, lehce přes 15 Kg, ale on už se menší narodil..

• Citovat
  • Nahlásit
1289
27.11.19 10:45

Co třeba nějaký přípravný gymnastický kroužek? :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
543
27.11.19 10:51

Díky a nějaký tip na cviky na doma? Třeba na ty břišní svaly? Nebo musím jít nutně přes fyzioterapeuta? Mám doma 4m unudlené mimino a nechce se mi lítat po fyzio zrovna teď, ale něco bych už dělat chtěla.
@leylen Dcera začala v září chodit do tanečků (hrozně moc chtěla a já si říkala, že každý pohyb dobrý). Ale po dvou lekcích přišel totální šprajc, řev, že už tam nepůjde. Schovávala se pod postelí, měla žaludeční neurózu, celý den předtím nejedla… Tak jsme to po měsíci zrušili :oops: Chtěla bych proto začít raději doma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 11:15

Já bych byla pro fyzioterapii, jednorázově tam půjdeš, během půl hodiny ti ukáže cviky, ty si to klidně nahraj či zapiš a doma už budeš vědět, a na kontrolu můžeš jít klidně za měsíc. Základní cviky pro všechny děti se dají najít i na netu, tak to zkoušet klidně taky. Třeba tady http://www.cviceni-je-hra.cz/cviky, ale když zadáš hledat do Seznamu, tak ti toho vyjede dost. Ale podle mě dcera potřebuje i cvičit záda a břicho, což si myslím je lepší u fyzio.

• Citovat
  • Nahlásit
221
27.11.19 11:15

Dcera má taky nohy do X a obrácenou mobilitu kolen, tj. do vnější strany je vytočí snadněji, do vnitřní strany (jakoby turecký sed) je vtočí jen na 30°. Od mimina seděla ve W. Napomínání, aby nohy rovnala, chodila se špičkami rovně a ne vtočenými dovnitř nepomáhá, protože to tak vydrží si 10 vteřin a zase sedí špatně. Na ortopedii je pouze sledovaná. Cca jeden rok měla napsané ortopedické vložky. Nepomohlo to. Má skoro osm let a nohy jsou katastrofa. Jsem z toho nešťastná. Když běží, tak o sebe skoro tře kolena. Ortoped nám tvrdí, že z toho tak do roka vyroste, ale mám strach, že ne. Prý se musí v hlavě přenastavit zažitý způsob chůze a sezení. Ale jak, když to tak holka dělá od narození. To se jen tak knoflíkem nepřepne. Změnili jsme ortopeda, ke kterému půjdeme v lednu, jsem zvědavá, jestli poradí. :-( Navíc ve škole ji nikdo neohlídá. Tchýně měla taky nohy do X ale hrozně. Asi to má po ní. A prý nosila skoro do 10 let vysoké kotníkové boty do půli lýtek. Ale to taky moc nepomohlo. Jednu chvíli to bylo o něco lepší, když jsme začali chodit plavat. Tam se svaly asi uvolnily a trochu se to spravilo. Žel už nechodíme, protože to po škole nestíháme (navíc teď s miminem). Cvičení se dá najít určitě na netu. Holka ale nikdy u cvičení nevydržela. Nedělala cviky správně, nebavilo ji to, bojkotovala to. Teď chodí do všestranného cvičení v Sokole. Je to kombinace atletiky a gymnastiky s protahovacími cviky. Tak uvidíme. Je to přece jen jednou týdně. Kdybych věděla, jak to dopadne, tak ji od miminka cepuju, ať nesedí v W. Taky všichni říkali, jak takto se dí všechny malé děti. Nesedí. Prostřední seděla normálně a nohy má rovné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
543
27.11.19 11:25

@monikek Nic si nevyčítej, já dceru cepuju s tím W už víc jak rok a stejně si tak automaticky sedí. :roll: Musím jí permanentně stát za zadkem a připomínat to, jinak sedá blbě. U nás máme já i manžel zas nohy do O :D
Já sama chápu, že to není lehké - mám hodně velké problémy s rdžením těla a vím, že když mi někdo řekne: postav se rovně! - stejně bez zrcadla neumím poznat, jak mám stát :-(
Plavat jsme taky přestali po narození mimina, protože s ním do bazénu nesmím. A už v těhotenství jsme tomu moc nedaly, protože jsem trpěla na mykózy a nechtěla riskovat zhoršení kupáním v bazénu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 11:35

Ještě doplním, aby syn vydržel cvičit, tak mu pustím pohádku, kterou má rád, (jinak televizi moc nepouštím, takže říká, že chce cvičit-chce se dívat na pohádku). Cvičí denně asi kolem 30ti minut (rozkouskovaně), když je čas. Někdy stihneme před školkou, potom po škole a třeba až večer. Na gymnast. míči cviky, sedí, dá ruce za hlavu a narovnává záda, držet na boku na karimatce, on zvedá hlavu (prvky z vojtovky). Ale on se narodil hypotonický, mluvilo se o Vojtovce (prý nebylo potřeba, byl prostě na hraně) a nakonec jsme to asi cvičit měli. Potom mě napadá ještě, že někdo nožičky tejpuje, ale nevím, nakolik to pomáhá.

• Citovat
  • Nahlásit
5231
27.11.19 13:21

Určitě bych šla k fyzio a cvičit. Ukáže ti cvičení na doma. My chodili jen jednou měsíčně k fyzio. Ona se podívala jestli cviky děláme dobře.
Boty at má široké, měkčí neee tvrdé kopyta. Vložky osobně si myslím že to moc nepomůže, neznám nikoho komu to pomohlo. četla jsem hezký článek o bare obuvi… já nejsem jejím zastáncem, ale pár rad jsem si vzala (široká špička, měkčí podešev, boty bez klenby - rovné). Psali tam že klemba se tvoří právě posilováním té nohy, ne že ji podrží vložka… já tomu trochu věřím. Dcera žádné boty s výraznou klenbou neměla a má hezkou klenbu. A křívé nohy do x jsou ochablým břišním svalstvem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.11.19 14:12

@Veru1987 Já bych vložky nezatracovala. Syn, když chodí bez nich, má klenbu propadlou, nohy se víc vtočí do X, když má vložky, tak mu to drží. Do toho cvičení a čekat, že se to zlepší. Vložky to samozřejmě nezlepší, svaly musí posílit, ale mně ta noha přijde lepší v té botě s vložkou, než bez. V létě chodit po trávě.

• Citovat
  • Nahlásit
27067
27.11.19 14:36

@Linduš91
Aktuálně také řeším… také máme speciální ortop. vložky (rozumějte skutečně obě, i já - když už jsme byly u ortopeda, tak jsem se svezla s dcerou)

Na rovném povrchu nechodit na boso… tedy ani doma na kobercích, pokud nemáte speciální ortopedický koberec. A cvičit no… :nevim:

Zatím máme ortop. vložky sotva dva měsíce, teprve si zvykáme. Já už to mám spíš jen tak jako, aby mě tak nebolely ty „palcové klouby“, ale u dcery to prý ještě půjde spravit do normálu. Ale jak řikám… instrukce zněly: I doma v bačkorách s vložkami a na boso jen v létě venku na zahradě nebo prostě v terénu. Ne na rovném asfaltu samozřejmě :lol:
Rozhodně nám nedoporučují barefooty, což je teď jako děsnej hit. Ty jsou skutečně jen jakoby na to léto do terénu. Pokud někdo bude chodit v barefootech na upraveném rovném tvrdém povrchu, ať už v kanceláři, doma nebo po asfaltu tak to je špatně a zadělává si právě na tu plochou nohu. :roll: :nevim: Na barefootech je fajn široká špička. To jako jo… ale pokud nežijete na horách a okolo baráku nemáte šutry, na kterých se celý den pohybujete tak barefoot ne-e. :nevim:

Ideální bota by byla - široká špička jako mají barefoot, ale se speciální vložkou do těchto bot. Rozhodně ne bez vložky. :nevim: :palec:

Příspěvek upraven 27.11.19 v 14:39

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1553
27.11.19 14:38

Rozhodně fyzioterapeut - neboj se častého docházení, nemusí to tak být, my třeba byli jen dvakrát (poprvé nám ukazovali cviky a podruhé asi po 14 dnech jsme předváděli, jak si to pamatujem ;-) ). Další kontrolu máme až za půl roku. Ale samozřejmě záleží, jak na tom to konkrétní dítě je. Fyzioterapeut ti poradí, vložky jsou sice hezká věc, ale samy o sobě nic nespraví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat