Spouštěcí reflex - psychický problém

821
22.5.16 22:04

Spouštěcí reflex - psychický problém

Ahoj holky, jdu si opět pro radu ohledně kojení, omlouvám se za dlouhý dotaz. Zakládala jsem tu před pár měsíci diskuzi ohledně kojení syna - nakonec se podařilo a rozkojili jsme se, teď 4měsíční je plně kojený. Ale přesto občas dost bojujeme. Mám prosím několik dotazů.
1. Laktace je u mě jako na houpačce. Když je míň mlíka, přikládám často, rozkojím se, ale malý tolik ani nestihne vypít a množství mlíka jde okamžitě dolů. Když chci množství navýšit, trvá to dny, než se to projeví, ale ke snížení dojde hned :cert:, i když odstříkávám, aby se laktace nesnížila. Je to normální? Nevím, že by některá kamarádka toto řešila, prostě kojí a jsou v pohodě. U mě vždycky pár dní dobrý a pak najednou zase krize. Přijde mi, že proděláváme krizi každých 14 dní. Co s tím?
2. Jak podpořit spouštěcí reflex? Jakmile mám nějaký stres, nespouští se mi mléko. Teď právě takovou krizi proděláváme, snažím se přikládat často, ale prostě mléko neteče, je ho málo. Stalo se totiž, že v sobotu syn nechtěl moc pít, přisál se, mléko stříkalo a on se hned pustil. Tohle dělal celý den a mě to tak rozhodilo psychicky, že se teď mléko nespouští. Tahá, vzteká se, mlíko neteče… A navíc množství šlo rapidně dolů. Vím, že u mě je to problém v hlavě a ničí mi to kojení. Máte nějaký tip, co s tím? Přikládám, odstříkávám, taková ta klasika, ale ráda bych se těmto problémům vyhnula. Jaksi už nemám sílu pořád začínat znovu… Kolikrát už jsem si řekla, že se na to vykašlu a dám flašku a pořád bojuju dál. Týden, dva je to super a pak zase na dně a začínáme odznova.
3. Pro dceru jsem odstříkávala a dostávala z flašky. Možná by to bylo jednodušší to dělat takto?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

16985
22.5.16 22:17

@Mandarinka01 pricinu jsi stanovila jiste dobre - psychika, ale s tim jde houby delat. Vim, jak to neslo u syna a cim vic to neslo, tim min se na to slo vykaslat. Dcera se prisala kdekoliv a jakkoliv a samozrejme psychika nic nebojkotovala.
Kluci jsou na to kojeni takovi problematictejsi (aspon v tom sirokem okoli co znam nebo ctu).
Malyho jsem dlouho dokrmovala odstrikanym MM po prste hadickou. U male uz bych to nedelala, byla jsem predem smirena s flaskou a ono hele - slo to samo.
Jedina prakticka rada pro tebe: mimina pry nemaji radi, ani kdyz to tece malo, ani kdyz moc. Tak pkud mas casoprostor: zahrivej si prso pred kojenim (staci teplym rucnikem nebo plenou nebo ja jsem to pak uz delala i velkym hrnkem s cajem nebo Carem). Tesne pred kojenim vypij horky napoj. To druhe dulezite: v obou pripadech u tebe pomuze roztahat mu to prso predem: kdyz budes mit hodne mleka, odstrika nejvetsi proud, kdyz min - nenadre se tolik roztahavanim a neodpoji se predcasne.
Drzim palce, zkus to. Malicky se ted muze uz poustet i zajmem o okolni deni. Tak zkus kojit na stejnem miste, v nerusenem prostoru, v pritmi, tichu… Vim, ze u druheho ditete je to casto mission impossible.
Drzim palce :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3329
22.5.16 22:21

Ahoj,
1/ ohledne laktace - ja jsem vypozorovala, ze mi na to ma vliv nejen frekvence prikladani, ale i kolik a co pres den vypiju. Jakmile nevypiju aspon litr kojiciho caje, nebo aspon dva hrnky melty, tak muzu prikaldat jak chci a mlika je malo. A taky musim jist sladky, aspon jednu tatranku denne.. myslela jsem jak ty vsechny kila pujdou rychle dolu, ale s tim sladkym to jde hur. Ale jde, nastesti..
2/ kolem toho 4. mesice zacinaji delat mimina u kojeni blbiny, pamatuju si to u dcery a ted to malej zacal delat taky. Kojim v leze, prikryty dekou, aby ho nic nerozptylovalo, idealne aby videl jen na tebe, jinak se mi taky porad pousti a cuci vsude kolem a ja jsem nakrknuta :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8056
22.5.16 22:45

První, co mě napadlo je příjem tekutin. Čtvrtý měsíc je asi vždycky trošku boj, cucají už vědomě, všechno je rozptyluje. Malá taky šílela, když jí teklo moc… Začala kuckat a vztekat se, mě se teda okamžitě po přisátí spouští mléko z obou, takže stačilo pár minut počkat /stejně se vztekala a nepila/ a bylo to ok. S variantou málo problém nemám, tak poradit neumím.
Jediná funkční rada asi bude uklidnit se, ale lépe se to řekne, než udělá, vím. První dcera /26m/ je od porodnice na UM, je v pohodě, nebývá nemocná… Druhá /8m/, od začátku plně kojená, vůbec jsem to neřešila, bylo mi jedno jestli UM nebo kojit, kojení je bonus… Nejsi horší, když nekojíš, nikoho nezklameš, když nekojíš, dítě bude v pohodě i na UM. Tím nechci říct, že máš s kojením seknout, jen poradit, že se k tomu nemáš upínat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9136
22.5.16 22:46

Vydrz, uz jen chvili, lepsi nez odstavit bude, kdyz treba za mesic zacnes s prikrmy, hned to bude veselejsi, psychicky si odpocines, pomalu prestanes byt hlavni obziva a bude lip.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4216
22.5.16 23:04

Kromě toho co radí @Bebuše @hanucha @AniNevim (mmch supr rada mi přijde s tím roztažením prsou před kojením :potlesk: :palec: ) bych radila:

1. odstříkat si mlíčko do mrazáku (=psychická podpora, kdybys s kojením sekla, nebo si chtěla aspoň na chvilku odpočinout, tak budeš mít zásobu).
  1. v krizi užívat homeo Ricinus communis 5CH :palec:
  1. hodně pít (já pila 4l za den)
  1. pokud se ti nechce spustit mlíčko, soustřeď se vědomě na něco jinýho - třeba na televizi, čtení, počítání…prostě nemysli na spouštěcí reflex (já měla s tímhle hroznej problém při odsávání - když jsem chtěla a musela odsát, když jsem odjížděla pryč - tak mlíko se ne a ne spustit. A párkrát se opravdu nespustilo i když jsem to zkoušela třeba 15 minut :roll: Pak jsem náhodou přišla na to, že když se na to nesoustředím a zírám na televizi, do minuty to teče :lol: ).
  1. a hlavně klid - každý dítě je jiný - některé je radost kojit, jde to úplně samo. U druhého je to za trest :nevim: TVÁ CHYBA TO NENÍ.

Taky patřím k těm, kterým produkce mléka hrozně kolísá, takže tě chápu. Docela si vždycky oddechnu, když už je dítku půl roku a já vím, že není závislé jen kojení :palec: A to jsem docela dlouhodobá kojička :lol: (dcera 9m, syn 12m, syn 25m, dcera zatím 18m a kojíme dál). Držím palce :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1854
23.5.16 04:01

Mam 2 holky - 16 let od sebe. Druha ma ted 15 mesicu a kojila jsem 13 mesicu. U prvni jsem se stresovala s pribiranim, s technikou kojeni a po 4 mesicich jsem to vzdala. U te druhe jsem si rekla, ze se stresovat nebudu. Mela jsem doma krabici s UM a flasku tommy teeppe (nebo jak se to pise :mrgreen: ) a kdyz jsem mela krizi a potrebovala jsem pauzu, tak jsem jedno kojeni nahradila UM. Se spoustenim mleka jsem mela problem dlouhodobe, temer az dokonce. Trvalo to i 3-5 minut, nez se mliko spustilo, nastesti si na to mala zvykla a brala to asi jako samozrejmost. Pomahala horka sprcha tesne pred kojenim nebo teply obklad a vypit aspon 3 dcl horkeho napoje. A jak psaly holky vyse, zamestnat svoji hlavu necim jinym. Ja jsem treba serfovala na mobilu na netu.
Urcite pomuze pri kojeni odstranit rusive elementy. Ve 4 mesicich uz jsou mimca hodne zvedave a ja jsem zacala s prikrmy na zacatku 5.mesice.
A pokud tece mliko moc rychle, muze take pomoc zmena polohy pri kojeni. Zkus treba kojit v leze na boku nebo ty lez na zadech a maly na tobe. Jako v porodnici pri bondingu. Pri techto polohach muze „prebytecne“ mleko odtekat koutkem ven a mimco nehlta.
Hlavne se tim zkus nestresovat. Opravdu nebudes horsi maminka, kdyz prejdes na UM nebo budes davat MM z flasky. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
821
23.5.16 22:34

Ahoj holky, díky moc všem za rady. Víceméně vše, co tu padlo, dodržuju, ale pak přijde nějaká krize, stres, mám pocit, že se něco děje (mnohdy si to spíš namlouvám) a zase bojujem. Taky jsem zjistila, že se malýho snažím pořád cpát a on třeba ani nechce. Nějak si teď prodloužil intervaly, přes den i v noci, ještě před týdnem se v noci budil tak co 3 hodiny, teď spí v pohodě 4 i víc, takže hladnej určitě není. To jen já mám tu schopnost hledat problémy tam, kde nejsou…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1854
24.5.16 03:25

@Mandarinka01 :hug: chce to opravdu klid a tolik nepremyslet. Maly hladovet dobrovolne urcite nebude. Me neustale stresovala mudra, musely jsme chodit skoro 8 mesici co 2-3 tydny na prevazeni, ptz mala malo pribyvala a nutila mi UM. Ale mala byla spokojena, tak jsem odolavala. Fakt nad tim tak moc nepremyslej. Priroda to chytre zaridila a ty nase miminka jsou chytrejsi, nez si myslime. Ony si smy reknou. Hlavne si to uzivej, stresu bude v zivote jeste dost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
821
20.9.16 22:15

Ahoj, obnovuji svou vlastní diskuzi. Opět máme krizi, kolikátou už. Už to teď trvá asi týden, kdy se mi velice špatně spouští mlíko, jsem ve stresu a vůbec nevím, jak se uklidnit. Když se jednou nespustilo, každé další kojení je totální stres, proto se opět nespustí a takto pořád dokola. Někdy za celý den nakojím třeba 3-4×, velice málo a i když se spustí, poznám, že malý moc nevypije. Mám v sobě takovou jakousi vnitřní nervozitu, třas, a nemůžu se toho zbavit… Nevím, jak jinak to popsat. Začala jsem brát pískavici a benedikt, ale potřebovala bych prášky na hlavu :zed: Už se mi to takto stalo dřív, ale vždy po pár dnech to přešlo a zase jsem kojila. Teď už to trvá skoro týden a už vážně nevím, jak se uklidnit. Čím víc se při kojení soustředím na to, až ucítím takové to brnění v prsu, tím míň to funguje a mléko se nespustí. Mám chuť už se na to snad i vykašlat, ale malý nechce nic než prso - flašku nebere, příkrmy zkoušíme přes dva měsíce a nesní vůbec nic. Asi jsem se potřebovala i vypsat, vůbec nevím, co se sebou…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1606
20.9.16 22:29
@Mandarinka01 píše:
Ahoj, obnovuji svou vlastní diskuzi. Opět máme krizi, kolikátou už. Už to teď trvá asi týden, kdy se mi velice špatně spouští mlíko, jsem ve stresu a vůbec nevím, jak se uklidnit. Když se jednou nespustilo, každé další kojení je totální stres, proto se opět nespustí a takto pořád dokola. Někdy za celý den nakojím třeba 3-4×, velice málo a i když se spustí, poznám, že malý moc nevypije. Mám v sobě takovou jakousi vnitřní nervozitu, třas, a nemůžu se toho zbavit… Nevím, jak jinak to popsat. Začala jsem brát pískavici a benedikt, ale potřebovala bych prášky na hlavu :zed: Už se mi to takto stalo dřív, ale vždy po pár dnech to přešlo a zase jsem kojila. Teď už to trvá skoro týden a už vážně nevím, jak se uklidnit. Čím víc se při kojení soustředím na to, až ucítím takové to brnění v prsu, tím míň to funguje a mléko se nespustí. Mám chuť už se na to snad i vykašlat, ale malý nechce nic než prso - flašku nebere, příkrmy zkoušíme přes dva měsíce a nesní vůbec nic. Asi jsem se potřebovala i vypsat, vůbec nevím, co se sebou…

Je to jen o psychice. Vim o cem mluvim, taky jsem se spoustecim reflexem bojovala. Cim vic se na to soustredis, tim hur to jde, nebo ke spusteni vubec nedojde. Dite je pak nervni, ty taky, cekas do dalsiho kojeni a to skonci dalsim neuspesnym pokusem. Pomohlo mi jedine. Brat si ke kojeni knizku, neco na cteni, nebo koukat na telku, nebo se jakkoli myslenkove zabavit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
821
20.9.16 22:33

@tronelka Ano, já vím, bohužel se mi tentokrát nedaří to překonat nebo „rozchodit“. Knížku zkusím, ale malej stejně nevydrží tak dlouho tahat. Jak to neteče, pustí se a je po kojení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1606
20.9.16 22:47
@Mandarinka01 píše:
@tronelka Ano, já vím, bohužel se mi tentokrát nedaří to překonat nebo „rozchodit“. Knížku zkusím, ale malej stejně nevydrží tak dlouho tahat. Jak to neteče, pustí se a je po kojení.

Jeste mi taky pomahalo mit pri kojeni tise pustene radio jako zvukovou kulisu. Prislo mi, ze poslouchal i prcek, nerozptylovali ho tak okolni hlukove ataky a vydrzel vic tahat, presto, ze to trvalo dlouho, nez neco teklo. Taky jeste bylo dobre, kdyz u prsa usinal.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5413
21.9.16 07:38

@Mandarinka01 A co zkusit spouštěcí reflex nastartovat ještě před přisátím dítěte ručně nebo odsávačkou? To nebudeš ve stresu, jestli to potrvá půl minuty nebo půl hodiny. Protože jestli to dobře chápu, ty trneš, že je to už moc dlouho, že dítě přestane tahat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8181
21.9.16 08:04

Zkoušíš nahřát prso a pít u kojení teplý nápoj?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama