Studovat VŠ při RD

Anonymní
12.8.21 15:24

Studovat VŠ při RD

Přála bych si na RD rozšířit kvalifikaci, tato možnost je na VŠ v rámci celoživotního kombinovaného studia. Manžel z toho moc nadšený není, že jeden den v týdnu odpoledne nebudu doma, že budu nervózní ze studia a povinností apod. Manželova rodina o tom neví, moje máma je k tomu taková vlažná - mám se rozmyslet sama. Je mi jasné, že to naruší plány všech kolem, manžel už má požadavky teď na práci navíc (švagrová si od něho přeje výrobky, takže bude víc v práci), takže bude mít míň času a tak…
Mně to láká nejen kvůli tomu, že budu mít lepší pracovní uplatnění, ale že bych se dostala pryč z domova po 3,5 letech s dvěma dětmi (jsem s nimi denodenně).Prosadily byste si to, i když okolí moc nadšení nejeví?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9798
12.8.21 15:27

Tak nejlíp ty musíš vědět jak na tom z časem jste a jestli je to reálný to tam nacpat. Ale pokud manžel je dost pracovně vytížen a ty mu hodíš k tomu ještě další povinnosti. No nevím. Hlavně to není jen ta škola, ale pak i čas na zkoušky a hlavně příprava na ně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17261
12.8.21 15:40
@Anonymní píše:
Přála bych si na RD rozšířit kvalifikaci, tato možnost je na VŠ v rámci celoživotního kombinovaného studia. Manžel z toho moc nadšený není, že jeden den v týdnu odpoledne nebudu doma, že budu nervózní ze studia a povinností apod. Manželova rodina o tom neví, moje máma je k tomu taková vlažná - mám se rozmyslet sama. Je mi jasné, že to naruší plány všech kolem, manžel už má požadavky teď na práci navíc (švagrová si od něho přeje výrobky, takže bude víc v práci), takže bude mít míň času a tak…
Mně to láká nejen kvůli tomu, že budu mít lepší pracovní uplatnění, ale že bych se dostala pryč z domova po 3,5 letech s dvěma dětmi (jsem s nimi denodenně).Prosadily byste si to, i když okolí moc nadšení nejeví?

Bez podpory rodiny to je na prd. Potrebujes jejich oporu a hlavne vedet, ze se postaraji o deti, kdyz budes muset byt ve skole a kdyz se budes potrebovat ucit, psat seminarky apod. Pak se studuje bajecne :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1066
12.8.21 15:53

Jestli máš do studia chuť a pomohlo by ti v budoucnu, zkusila bych to. Když to nebudete zvládat, ukončit ho můžeš vždycky. Nebyla by to ostuda - podle mě lepší, než to vzdát předem a pak litovat, že jsem propásla příležitost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
575
12.8.21 16:11

Moje známá takto studovala. Říkala, že to teda bylo náročný jako prase. Stíhat domácnost, ale hlavně manžela. Poslední rok před státnicemi ho prý bohužel hodně zanedbávala. Buď řešila malého nebo učení. Ale dala to, musel být prostě tolerantní a pochopit, že to dělá ne jen pro blaho sebe, ale celé rodiny aby měla větší pracovní příležitosti za lepší plat, než před mateřskou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
868
12.8.21 16:15

Mám teď za sebou první rok studia na VS, taky kombinované, protože jsem zatím stále na RD. A popravdě, nemít muze a moji mamku, studovat bych nemohla. Během roku to bylo ok, seminarky jsem psala po vecerech, distanční výuka mi dost pomohla v tom, že ne vždy bylo nutné shánět hlídání. Ovšem ve zkouškovém jsem mamku využila jako hlídací babičku na 100 % a manžel za mě plně fungoval ve všem, co se týče domácnosti. Takže ano, dá se to v pohodě zvládnout, ale podpora rodiny je podle mě velmi důležitá. Máš kam dát děti, pokud budeš potřebovat volno na školu v době, kdy manžel pracuje? Máš někoho, kdo ti je pohlídá během zkouškového? Jak jsou děti staré? Máš někoho, kdo ti pomůže třeba s domácností, aby ses po pár měsících nezblaznila? A jak dlouhé by to studium mělo být? A výuku bys měla mít opravdu pouze 1× za týden odpoledne? My jsme dle dokumentů od školy měli mít přednášky a semináře 1× za 14 dní (a to především o víkendu), reálně to ale tak vůbec není, třeba tento semestr budeme mít povinné přednášky a semináře téměř každý pátek v dopoledních hodinach :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
575
12.8.21 16:15

Jak už holky psaly, není to asi jen o tobě, ale i o podpoře rodiny. Musejí počítat, že některý den / dny budeš od rána do večera ve škole. Plus zkouškový..no není to pr.del, ale ty co to dakázaly mají můj obdiv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3886
12.8.21 16:32

Je pro mě náročný studovat kombinovaně a to nemám rodinu, jen práci, a taky ne úplně zásadně složitej obor. Dobře si to rozmysli. Jak už tu někdo psal - to že budeš jeden den v týdnu pryč je to nejmenší, navíc díky covidu jsou a budou podle mě školy vstřícnější k výuce online. Ale příprava na zkoušky zabere hromadu práce, nějaký semestrální práce… Podporu budeš potřebovat. Aby ti to pak zbytečně nemlátili o hlavu, že musí manžel nebo mamka hlídat děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.8.21 16:36

Vlastní zkušenosti.. Bez podpory rodiny to nedáš…manzel i rodiče musí hlídat nebo si musíš platit hlídání…
Já jsem spoléhala na manžela a tchanovce… Nechali mě ve stychu a nedokončila jsem těsně před státnicemi…
Hlídání babičky ve stylu..vezmu vnouce ven na celý den a pak byl 14dni nemocný, nakazil kojence a mě… Manželovi řekli (mě do očí nikdy) že oni přeci taky neměli žádnou pomoc, když měli děti.. (u okopavani brambor a zahradě s zvirectvem asi to hlidani není tak žhavé…) ještě teď mě to sejří.. A nezapomenu jim to… :cert:

vaření a úklid domu a zahrada pořád na mně

mateřská školka ehem covidu vzkazovala" kdo může (má mladšího sourozence a ty jsi na rodicaku) má nechat dítě doma"… Ale platit skolkovne chtěli :zed:

Anonym, stydím se že jsem nrdostudovala, protože hlavu na to mám

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
12.8.21 16:46

Já mám zkušenosti se studiem jako standartní student, studium při RD i studium při práci. Ještě před těhotenstvím jsem si chtěla rozšířit kvalifikaci a začala jakožto pracující studovat druhou VŠ, o čemž věděl jen manžel, jelikož jsem nehodlala poslouchat komentáře, jeden titul Ti stačí. (proto anonym chodí sem rodina). Následně jsem otěhotněla. Naštěstí jsem rodila v dubnu, takže jsem zvládla ZS před porodem s těhotenským břichem, což teda nic moc a LS po porodu. Manžel naštěstí nelpěl uzurpátorsky na teplých večeřích a chápal, že mám i jiné zájmy, než prát plenky a vařit kašičky. Podpořil mě i na úkor vlastního „pohodlí“. Ze zkušenosti můžu konstatovat následující:
1. Chce to jasný plán a záměr. říct si, proč chcete studovat. Napsat si to ideálně na nějakou velkou A4 a podívat se na to vždycky, když máte pocit, že už fakt nemůžete a nejde to. Motivace je klíč.
2. Dobře si rozvrhnout síly a zkoušky a pracovat v průběhu semestru. Zkouškové už mít jen na opakování.
3. Podpora rodiny je důležitá, ale ne zcela nezbytná.
4. Je daleko snazší studovat při RD, než při pracovním úvazku. Nebo aspoň u mě to tak platí.
5. Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

• Citovat
  • Nahlásit
12.8.21 16:48

Jestli seš si jistá, že to chceš, tak si to určitě prosaď. Já vím, že máme naučenej zvyk, že místo ženy je primárně jako pečovatelka v rodině, ale už je fakt načase, aby se to zlomilo. Zeptej se sama sebe, jestli by to takhle řešil průměrný chlap. Ne, protože čeští muži mají doma veškerý servis. Pokud domů nosí peníze, tak už se po nich nic moc nechce, a co udělají doma, o tom se mluví jako „pomoc manželce“ nebo „hlídaní dětí“. Naproti tomu žena v domácnosti si o nějaké osmihodinové pracovní době a volném čase nechat jen zdát.

Samozřejmě pokud to doma máte nastavený tradičně, nebude asi jednoduché s tím něco dělat, manžel to nejspíš bude brát jako útok na sebe. Ale ty neplánuješ začít chodit do hospod, ty si chceš zvednout kvalifikaci. To je úctyhodné z mnoha důvodů, a taky mě napadá, že tím dáš dobrý příklad svým dětem, jak hodnotné je vzdělání. Nemluvě o tom, že budeš nezávislejší na manželovi a to taky nikdy neškodí.

Vysvětli jim to trpělivě, ale jestli to fakt chceš, a víš, že na to máš, nenechej si to vymluvit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.8.21 16:52

Hrozně záleží jaký budeš mít rozvrh a jak moc budou povinné přednášky a cvičení. Já vystudovala druhou VŠ s dětmi. Začala jsem ještě v těhotenství. Hlídal jen manžel, ale my měli výhodu, že nám přednášky nahrávali ještě daleko před covidem. Účast nebyla všude povinná. Nejnáročnější bylo napsat diplomku. Protože učit se můžeš s dětmi třeba na hřišti, ale psát můžeš jen u PC (i když to jde taky vyřešit, že vezmeš děti do herny a zasednes k laptopu). Přinejhorším využijes služeb chůvy nebo dětské skupiny. Od roka dětí už to jde docela dobře.

• Citovat
  • Nahlásit
9798
12.8.21 16:59

@Žižkovská žena kdyby tady chlap napsal, že jde studovat a ženská ať drží hubu a šlape brázdu, protože to je přece pro blaho rodiny. Tak dostane takovej neuveritelnej kartáč a budou jej vláčet ulicema s cedulí na krku, kde bude „sobecká svině“.

Chce to tak udělat žena? Jasny, všechno v pořádku, ať se chlap postará. Ale už jsem si tady zvykl, na tu jasnou diskriminaci chlapů :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1020
12.8.21 17:06
@Anonymní píše:
Vlastní zkušenosti.. Bez podpory rodiny to nedáš…manzel i rodiče musí hlídat nebo si musíš platit hlídání…
Já jsem spoléhala na manžela a tchanovce… Nechali mě ve stychu a nedokončila jsem těsně před státnicemi…
Hlídání babičky ve stylu..vezmu vnouce ven na celý den a pak byl 14dni nemocný, nakazil kojence a mě… Manželovi řekli (mě do očí nikdy) že oni přeci taky neměli žádnou pomoc, když měli děti.. (u okopavani brambor a zahradě s zvirectvem asi to hlidani není tak žhavé…) ještě teď mě to sejří.. A nezapomenu jim to… :cert:

vaření a úklid domu a zahrada pořád na mně

mateřská školka ehem covidu vzkazovala" kdo může (má mladšího sourozence a ty jsi na rodicaku) má nechat dítě doma"… Ale platit skolkovne chtěli :zed:

Anonym, stydím se že jsem nrdostudovala, protože hlavu na to mám

Milá anonymní, nemáš se za co stydět, jsem na tom podobně, nedostudovala jsem. Prostě jsem to s dvěma dětmi nedala. Hlídání minimum a názor tchýně podobný. Školu jsem dodělala, ale státnice už ne.
Byla jsem na pokraji sesypání a už jsem se bohužel k dodělání zkoušek nevrátila.
Mrzí mě to, ale dýchá se mi líp… Říkám si, všechno se děje z nějakého důvodu a je, jak má být…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9493
12.8.21 17:13

Já bych si to nemusela „prosazovat“, mě by rodina podpořila. Bez podpory rodiny se s malýma dětma studuje blbě, takže pokud se k tomu tvoje rodina staví spíše negativně, tak si znovu doma sedněte a proberte, nakolik je rodina schopna zajistit péči o děti a dát ti prostor na studium, abys nemusela pak studovat hlavně po nocích. Podle toho se pak rozhodni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat