Syn 5 let a 8 měsíců má problém s řečí

Anonymní
6.5.21 21:21

Syn 5 let a 8 měsíců, problém s řečí

Zdravím :mavam:
Potřebuji se poradit nejlépe s někým, kdo řeší a nebo řešil podobnou věc. Prosím nepište mi jak jsou vaše stejně staré děti šikovné, to číst nepotřebuji, děkuji :roll:
Můj syn chodí od 3,5 let na logopedii kvůli opožďěnému vývoji řeči, museli mu zkrátit uzdičku pod jazykem a tak cvičíme hlavně jazyk a hlásky. V srpnu mu bude 6 let a dostal odklad. Paní z PPP mi vysvětlila, že je v pořádku, pouze není vyzrálí. Což tedy sama vnímám. Už jsem z toho neustálého opravování unavená.
Syn o sobě dlouhou dobu mluvil v ženském rodě, to už je dobré. Ale stále špatně skládá věty, skloňuje, časuje. Příklady: Any ty hraješ o závod? Místo Ty závodíš? Nebo Mami chci vás ochránit za bubáky. Místo před bubáky. Nebo řekne Anežka mi to vezmula. Místo vzala, a to používají oba docela často.. zdá se mi jakoby se to už špatně naučili, stejně jako některá slova. Krošku místo trošku, vikamínek místo vitamínek, panatuju místo pamatuju atd.
Předložky těžko chápe, i když postavím židli a říkám koukej plyšák je na židli, teď pod židlí atd.
Už jsem z toho zoufalá, každý den, každou chvíli mu opravuji slovo nebo větu a on to beztak opět řekne znovu. Snažím se uklidňovat, že ten ženský rod taky odboural, ale kdy to přijde?
Jinak jezdí na ledních bruslích, snowboardu, perfektně na kole. Počítat umí s pár chybama klidně do 100,barvy zná, básničky se naučí, kreslí a zpívá krásně.
Tablet ani mobil mu nedáváme v podstatě vůbec, semtam koukáme na TV, jinak jsme spíš hodně venku a ve společnosti. U stolu s nimi taky pracuji, ale není to denně.
Měl někdo prosím podobné trápení? A jak to dopadlo?
Děkuji :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1956
6.5.21 21:29

Ahoj naší malé v září bude 6 let. Od 3 chodíme taky kvůli vadě řeči na logopedii + do logopedické školky - ta ji hodně pomáhá a mluví o hodně lépe než třeba před rokem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1717
6.5.21 21:30

Ja myslím, že je to úplně normální. Snad všichni předškoláci, se kterými se ted vídáme, mluvi podobne. Zrovna to „vezmout, vezmula“ říkají fakt skoro všichni. Syn taky některá slova říká spatne, nevidím v tom problém, postupně těch slov ubývá. Předložky mu tedy problém nedělají, to dost motá mladší.. pokud pracujete na logo, tak to za ten rok a čtvrt, než pujde do školy, určitě dopiluje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
164
6.5.21 21:36
@mayecka píše:
Ahoj naší malé v září bude 6 let. Od 3 chodíme taky kvůli vadě řeči na logopedii + do logopedické školky - ta ji hodně pomáhá a mluví o hodně lépe než třeba před rokem.

Tak to jsou skoro stejně staří.. docela lituji, že jsem ho taky nedala do logopedické třídy. A dcera mluví také s nějakými chybami?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16897
6.5.21 21:39

Děláš všechno dobře a holt mu nepůjdou jazyky a gramatika se mu holt zatím v mozku neusadila.

A fakt jen potřebuješ vydržet a počkat, až ten mozek dozraje.

Jasně že to je frustrující, ale ono to pomalu přijde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
164
6.5.21 21:39
@Midaku píše:
Ja myslím, že je to úplně normální. Snad všichni předškoláci, se kterými se ted vídáme, mluvi podobne. Zrovna to „vezmout, vezmula“ říkají fakt skoro všichni. Syn taky některá slova říká spatne, nevidím v tom problém, postupně těch slov ubývá. Předložky mu tedy problém nedělají, to dost motá mladší.. pokud pracujete na logo, tak to za ten rok a čtvrt, než pujde do školy, určitě dopiluje.

Moc děkuji za zprávu, číst to mě uklidňuje. Ne, že by mě někdo strašil, ale občas si říkám zda je to v pořádku, protože kolem vidím spíš děti co mluvit už umí lépe. A na logopedii mi teď řekla druhá logopedka, ke které nechodíme často, že to trvá dlouho, tak to mě rozhodilo asi :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1956
6.5.21 21:41

@eNesiss Dřív ji nešlo rozumět skoro nic, teď je to o hodně lepší ale vady tam jsou stále. Je to na dlouhou cestu. U nás byl ze začátku problém i s pusinkou, měla rtíky více nahoru a zkrácené svalstvo na horním rtu. Tzv. neschovávala zoubky :D Nyní řešíme klasické problémy jako sykavky, výslovnost a i porozumění. Je hodně šikovná ale musím přiznat že nebýt školky tak nevím jak by to dnes bylo.
A u vás to nejde dostat se do logopedické? Nám to zařizovala přímo logopedka a vyšetření na specializované logopedii v Karviné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
164
6.5.21 21:43
@Ou píše:
Děláš všechno dobře a holt mu nepůjdou jazyky a gramatika se mu holt zatím v mozku neusadila.

A fakt jen potřebuješ vydržet a počkat, až ten mozek dozraje.

Jasně že to je frustrující, ale ono to pomalu přijde.
:hug: taky moc děkuji! No všechno dobře určitě ne, ale snažím se být trpělivá.. potřebovala jsem zase trochu nakopnout, ať ještě vydržím a ujistit, že to není nenormální :D
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
164
6.5.21 21:48
@mayecka píše:
@eNesiss Dřív ji nešlo rozumět skoro nic, teď je to o hodně lepší ale vady tam jsou stále. Je to na dlouhou cestu. U nás byl ze začátku problém i s pusinkou, měla rtíky více nahoru a zkrácené svalstvo na horním rtu. Tzv. neschovávala zoubky :D Nyní řešíme klasické problémy jako sykavky, výslovnost a i porozumění. Je hodně šikovná ale musím přiznat že nebýt školky tak nevím jak by to dnes bylo.
A u vás to nejde dostat se do logopedické? Nám to zařizovala přímo logopedka a vyšetření na specializované logopedii v Karviné.

Teda! Tak to klobouk dolů, že jste spolu pusu rozhýbali a zuby schovali :potlesk: snad do těch 7 let, až půjde do školy už bude vše jak má být. U vás i u nás ;)
Syn chodí do školky kde je přímo logopedická třída, ale já ho nechtěla brát z té původní kvůli kolektivu a teď už bude v předškolácích. No, teď už je pozdě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3752
6.5.21 21:59

To je jako kdybys mluvila o mém synovi :) no jemu bude 6 až v říjnu, takže předškolák bude od září. Taky s tím hodně bojujeme, ale výsledky jsou. Je mu mnohem lépe rozumět a díky tomu ho víc baví interakce s dětmi. Divila jsem se, že pomohl I kroužek fotbalu, konečně se začal zapojovat do her.

Já budu PPP řešit od září, půjdu systémem individuálního vzdělávání. Nedokážu si představit, že by za téhle situace šel do normální školy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2346
6.5.21 22:59

Syn se taky naucil nektera slova spatne. Ja myslim, ze je to horsim sluchovym vnimanim. Meli jsme na to karticky, kde byly 2 obrazky slov podobne znejicich(vál/bál). Doted pozna hlasku jen na zacatku slova. Na konci nebo uprostred vubec. Poradila bych se s odbornikem ohledne toho neustaleho opravovani, aby se pak treba nesekl, kdyz ho porad nekdo opravuje. U syna to opravovani stejne nema efekt. Hned v dalsi vete to treba zase pouzije spatne. Vezmul u nas taky jede.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
164
7.5.21 06:41
@Modesta píše:
To je jako kdybys mluvila o mém synovi :) no jemu bude 6 až v říjnu, takže předškolák bude od září. Taky s tím hodně bojujeme, ale výsledky jsou. Je mu mnohem lépe rozumět a díky tomu ho víc baví interakce s dětmi. Divila jsem se, že pomohl I kroužek fotbalu, konečně se začal zapojovat do her.Já budu PPP řešit od září, půjdu systémem individuálního vzdělávání. Nedokážu si představit, že by za téhle situace šel do normální školy.

A vy také navštěvujete logopedii?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
164
7.5.21 06:47
@Oriseka píše:
Syn se taky naucil nektera slova spatne. Ja myslim, ze je to horsim sluchovym vnimanim. Meli jsme na to karticky, kde byly 2 obrazky slov podobne znejicich(vál/bál). Doted pozna hlasku jen na zacatku slova. Na konci nebo uprostred vubec. Poradila bych se s odbornikem ohledne toho neustaleho opravovani, aby se pak treba nesekl, kdyz ho porad nekdo opravuje. U syna to opravovani stejne nema efekt. Hned v dalsi vete to treba zase pouzije spatne. Vezmul u nas taky jede.

No syn byl na foniatrii a sluch má v pořádku. Tyto dvě podobně znějící slovo rozlišit dokáže, dokonce hezky rozkládá slova na hlásky, vytleskává slabiky, pozná na které slovo končí, začíná atd. No opravovat by se měl, nemělo by se na tu chybu moc upozorňovat, ale občas, když to je po xté se tomu neubráním. U nás to efekt rozhodně má, něco odbouráváme, kdyby jsme to nechali být, to si ani neumím představit :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2346
7.5.21 07:02
@eNesiss píše:
No syn byl na foniatrii a sluch má v pořádku. Tyto dvě podobně znějící slovo rozlišit dokáže, dokonce hezky rozkládá slova na hlásky, vytleskává slabiky, pozná na které slovo končí, začíná atd. No opravovat by se měl, nemělo by se na tu chybu moc upozorňovat, ale občas, když to je po xté se tomu neubráním. U nás to efekt rozhodně má, něco odbouráváme, kdyby jsme to nechali být, to si ani neumím představit :(

Tak to je lepsi. Syn nerozlozi slovo na hlasky a nepozna posledni. Ja myslela, kdyby ho clovek opravoval v kazde druhe vete. Jinak u nas ty zkomoleniny taky mizi. Ja myslim, ze nemusis byt smutna. Z toho, co pises, tak je syn sikovny a nez pujde do skoly, tak to nejspis vsechno dozene :palec:. Kdyby to, co pises byl nas jediny problem, tak bych byla stastna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
164
7.5.21 07:10
@Oriseka píše:
Tak to je lepsi. Syn nerozlozi slovo na hlasky a nepozna posledni. Ja myslela, kdyby ho clovek opravoval v kazde druhe vete. Jinak u nas ty zkomoleniny taky mizi. Ja myslim, ze nemusis byt smutna. Z toho, co pises, tak je syn sikovny a nez pujde do skoly, tak to nejspis vsechno dozene :palec:. Kdyby to, co pises byl nas jediny problem, tak bych byla stastna.

A co vše řešíte/máte za problém? :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat