To jsi přece musel/a čekat...

1272
22.3.21 13:35

,,To jsi přece musel/a čekat...

… tak co si teď stěžuješ."
A spoustu dalších variací na tento výrok. Diskuzi zakládám spíše k zamyšlení na tím, proč je tato věta leckdy to první co slyšíme po té, co si postěžujeme na něco v situaci, kam jsme se sami dostali, kterou jsme si dobrovolně zvolili. Někdy to na mě dělá dojem, jako bychom snad neměli ani právo si postěžovat nebo hůře snášet něco, co jsme dopředu věděli, že bude obtížné. Jako bychom museli danou situací projít pouze s úsměvem bez jediného vzdechnutí. Já si tedy myslím, že i když si zvolíme obtížnější cestu, máme právo se na ní někdy cítit blbě a máme právo se se svými pocity svěřit a hledat podporu a pochopení. Někdy si ale říkám, kde se bere ta touha okolí připomenout, že to přece věděli, tak co řeší. Však dotyčný to dobře ví, že se rozhodl sám a takové připomenutí mu nic podnětného ano povzbudivého nepřinese. Často to již nejde změnit.

Příklady pro ilustraci situací, které myslím:

• žena si vezme muže s dětmi
  • studium těžké školy
  • péče o miminka a děti obecně
  • více dětí v rodině
  • zdravotníci stěžující si na přesčasy a náročnou práci
  • lidi dělající práci, která je baví, ale málo vynáší a naopak
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4071
22.3.21 13:38

Vidím v tom honění si ega, nic víc :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
760
22.3.21 13:40

Vzdyt je to pravda. Dalo se to cekat, tak proc si na to stezovat? :mrgreen:

Delam si srandu - pravda to vazne je, ale postezovat si nekdy musi kazdy. Asi jde o potrebu ukazat tomu druhemu, ze “jsem mela pravdu.” Mne to nastesti nikdo nerika. :andel:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22.3.21 13:57

Protože lidi zkrátka neví, co na to říct. Vytrácí se ochota, empatie…lidé si nenaslouchají. Je přeci rychlejší a pohodlnější říct: A co jsi čekala? A jít dál, než se zeptat, zda potřebuješ pomoc. Ať je volba jaká je, vždy máme právo si postěžovat. Žádná cesta není bez trnů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5943
22.3.21 14:00

Mě to nevadí. Když je to pravda, tak řeknu, máš pravdu, měla jsem to čekat. Je to pro mě poučení. Taky nevím, co říct člověku, který se do něčeho řítí, všichni mu říkají, že dělá blbost a pak chce slyšet, že je chudáček? No není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8498
22.3.21 14:07

Tak ono je to pravda, ale zase na druhou stranu, asi ti lidi, co to někomu řeknou, tak si myslí, že to říkají člověku, který je trochu podpoří a povzbudí, a ne ještě udupe..a doplní jak oni to zvládají v pohodě. např.
Já osobně než tyto věty, tak nemám ráda- proč sis pořizovala děti a to i v příapdě, kdy si někdo dovolí na chvilku odpočinout.. a takových diskusí je tady hodně, jakoby rodič měl být 24 h k dispozici dítěti..

Příspěvek upraven 22.03.21 v 16:25

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3603
22.3.21 14:11

V životě jsem takovou větu nikomu neřekla a ani já jsem ji od nikoho ze svých blízkých neslyšela. Nevím, proč bych měla obrazně řečeno kopat do někoho, kdo už má dost..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1094
22.3.21 14:16

Kdyz za mnou dospelej prijde pro radu a ja mam pocit, ze mu muzu dobre poradit, tak mu, zvlaste, zalezi-li mne na nem, moc rad poradim. Probereme ruzne alternativy a jejich dopad na jeho rozhodnuti. Kdyz bude trvat na tom,, abych mu poradil konkretni alternativu, rad to udelam.

A kdyz ten clovek pak udela pravej opak toho, co jsem mu poradil, je to v prvni rade jeho vec. A je to v poradku, protoze je dospelej a rozhoduje sam za sebe.

Kdyz ale tento clovek v takove situaci pote za mnou prijde a zacne narikat, popr. si bude stezovat na to, ze to vsechno dopadlo spatne atd… tak na odpovedi „To jsi prece musel cekat, tak si ted nestezuj“ nevidim vubec nic spatneho ani nelidskeho.

Jenze nekterym lidem pomoct nelze a co je hur, opakuji tutez chybu mnohdy nekolikrat a vzdy cekaji, ze to dopadne jinak nez predtim.

Tak co s tim pak :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2475
22.3.21 14:19

Me to prijde, ze to nekdo muze pouzit, pokud te pred necim varoval…priklad, segra ti rekne, nechod na tu demonstraci, dostanes pres drzku, ty tam pujdes, dostanes, pak prijdes domu a budes si segra stezovat, ze jsi dostala pres drzku..to ti pak asi muze rict, ja ti to rikala :nevim: asi vzdycky zalezi na cloveku a situaci…mam kamaradku, ktera si udelala cilene dite s muzem, ktereho mela dva mesice, vubec ho neznala a uz mluvila o tom, jak s ni chce hrozne dite a chce rodinu..rikala jsem ji, jestli by nemela trochu pribrzdit, at se nejdriv poznaji, ze to nemusi dopadnout dobre atd atd…no a ted za mnou chodi brecet s ditetem, protoze chlapek se na ne hned po porodu vyprd…v zivote bych ji nerekla „mas cos chtela, tak co si stezujes“, ale neco o tom, ja ti to rikala, si pro sebe myslim, to je fakt

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
850
22.3.21 14:23
@Kolicek95 píše: … tak co si teď stěžuješ."
A spoustu dalších variací na tento výrok. Diskuzi zakládám spíše k zamyšlení na tím, proč je tato věta leckdy to první co slyšíme po té, co si postěžujeme na něco v situaci, kam jsme se sami dostali, kterou jsme si dobrovolně zvolili. Někdy to na mě dělá dojem, jako bychom snad neměli ani právo si postěžovat nebo hůře snášet něco, co jsme dopředu věděli, že bude obtížné. Jako bychom museli danou situací projít pouze s úsměvem bez jediného vzdechnutí. Já si tedy myslím, že i když si zvolíme obtížnější cestu, máme právo se na ní někdy cítit blbě a máme právo se se svými pocity svěřit a hledat podporu a pochopení. Někdy si ale říkám, kde se bere ta touha okolí připomenout, že to přece věděli, tak co řeší. Však dotyčný to dobře ví, že se rozhodl sám a takové připomenutí mu nic podnětného ano povzbudivého nepřinese. Často to již nejde změnit.

Příklady pro ilustraci situací, které myslím:

• žena si vezme muže s dětmi
  • studium těžké školy
  • péče o miminka a děti obecně
  • více dětí v rodině
  • zdravotníci stěžující si na přesčasy a náročnou práci
  • lidi dělající práci, která je baví, ale málo vynáší a naopak

Mně se to stalo, když zemřel domácí mazlíček (zvíře). Jeden známý napsal: „je mi to líto, ale víš, jednou to muselo přijít“. :roll:

Ano, logicky jsem to věděla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1929
22.3.21 14:26

Přesně proto se určitým lidem nemám potřebu otevírat, protože nepotřebuju ještě dostat kopanec. Přitom bych si fakt taky občas potřebovala postěžovat, že už mám dost (péče o malé děti), ale mám v rodině přesně takové typy co reagují podobně, nebo stylem „to jááá jsem musela zvládat ještě…“ :nevim:
Sama bych takhle fakt na ničí stížnost nereagovala, snažím se být podporující, minimálně na takové té úrovni společenské slušnosti „to mě mrzí, nemáš to jednoduché, určitě to bude lepší“…
Ano, asi výjimka je pokud vás konkrétní člověk před něčím varuje, vy to uděláte, a pak si jemu stěžujete. Ale tuhle situaci ze svého života neznám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4192
22.3.21 14:26

Tak někdy je to přesně tak a budiž, to jsou ty případy, kdy dotyčný šel fakt okatě vstříc průseru.
Ale pak je právě tato věta tou úžasnou zbraní psychopatů, ze srdce zlých a nepřejících lidí a to si ani nedovedete představit, jak strááášně moc je pak zahřeje, když si právě touhle větou můžou kopnout do ležícího.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3898
22.3.21 14:50

Ono strašně záleží, o jakou situaci jde. A taky jestli jde o povzdech typu: čekala jsem, že to bude těžké, ale že to bude takhle těžké, to teda ne. Na to si myslím, že si tuhle reakci nikdy nevyslechneš, pokud dotyčný není fakt pacient. Jiná věc je, že opravdu hodně lidí (a když jsme tady na e-miminu, tak můžu říct hodně žen) jedná v životě naprosto bez rozmyslu, například si pořídí dítě s alkoholikem, o kterém ví, že je alkoholik a že svou bývalou i děti mlátil a pak se diví, že se to děje i jí. Tam je tahle věta opravdu na místě a nestydím se za to, že bych ji použila. Pokud by to byla moje kamarádka, neznamená to, že bych jí nepomohla, ale chtěla bych, aby se z toho poučila. Už jen proto, aby to neodnášeli jiní (hlavně ty děti).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
PaníKadrnožková
22.3.21 14:59

@Kolicek95 tyjo, souhlas. Je to hrabeci komentar, ktery nema za cil ani povzbudit ani poradit, jen se svezt na vlne ‚heheč, ja jsem lepsi, protoze me momentalne nic nepali‘.

A ano, videla jsem, jak se kamoska riti do pruseru, ano, varovala jsem ji. Ale je to kamoska, takze jsem ji tu mrtvolu pomohla zakopat a ani me nenapadlo pronaset takovahle moudra :P

• Citovat
  • Nahlásit
28151
22.3.21 15:05

Mně osobně litování se nijak nepomáhá. K čemu to je? Kam mě to posune? Nikam.
Potřebovala bych spíš vědět, jak situaci změnit.

Příspěvek upraven 22.03.21 v 15:34

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat