Trable s příjmením

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  03.05.18 14:12
Trable s příjmením

Prosím anonym nebo smazat, hodně osobní. Chtěla bych znát váš názor na věc a co byste dělali, protože já nemůžu nic vymyslet. S přítelem jsme spolu přes 10 let, nic nám nechybí, jednou bude svatba. Problém je společné příjmení. Oba dva máme velice špatné, takřka žádné, vztahy s rodiči, a prostě nechceme, aby se ten druhý po nich jmenoval. On má typicky české jméno, já cizí. Žijeme v zahraničí. Kdybychom oba sáhli po jménech prarodičů, kteří už bochužel nejsou, šlo by o úplně typicky česká jména, navíc s háčkama a čárkama. Takže bych v práci jednoho dne přišla s tím, že už se nejmenuju třeba Lanna Ridge, ale Lanna Kořínková :zed: což v USA fakt super. Není to konec světa, přítel to nehrotí a bere to tak, že každý si prostě nechá to svoje. Zároveň jaké jméno třeba jednou dáme dětem? Já nechci, aby se jmenovali po našich, přítel asi nebude chtít, aby se jmenovali po něm. Občas jsme si z legrace říkali, že si vymyslíme vlastní jméno a začneme tak znova, ale zároveň, jak si jako vyberete nové příjmení? A jak to vysvětlíte známým? :nevim: připadala bych si jako blbec, co loví pozornost. Řešil jste někdo podobnou situaci? Vím, o nic nejde, ale stejně mě to trochu trápí.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 32371 příspěvků 10 inzerátů 03.05.18 14:20

Pokud jste občany ČR, tak se obávám, že příjmení nelze jen tak z plezíru změnit a vymyslet. Lze např. změnit po prarodičích z důvodu špatného vztahu s rodičem, po kterém je příjmení. Takže jestli je z důvodu života v zahraničí nejpřijatelnější tvé současné příjmení, asi bych si nechala toto. Spíš bych se naučila srovnat s tím, že je to jen jméno, i když je po někom, s kým nemám dobrý vztah, nemá to na nic vliv.

Premek_Orac
Závislačka 3983 příspěvků 03.05.18 14:22

Ahoj,
zajímavé téma a zároveň společensky citlivé.
Možná bych to proměnil ve výhodu. Ve vtip, vážně myšlený. Tak hezky, jako jsi to popsala tady, bych to popsal v mailu všem lidem, se kterými přicházíš do častého kontaktu a vytvořil pro ně anketu, kde by Vá mohli vybrat nové příjmení.
Nejenom, že si tím Vaše nové jméno zapamatují, ale vytvoříte mezi nimi a vámi sounáležitost, protože oni vám pomohli příjmení vybrat.

Russet
Kelišová 6800 příspěvků 03.05.18 14:23
@Anonymní píše:
Prosím anonym nebo smazat, hodně osobní. Chtěla bych znát váš názor na věc a co byste dělali, protože já nemůžu nic vymyslet. S přítelem jsme spolu přes 10 let, nic nám nechybí, jednou bude svatba. Problém je společné příjmení. Oba dva máme velice špatné, takřka žádné, vztahy s rodiči, a prostě nechceme, aby se ten druhý po nich jmenoval. On má typicky české jméno, já cizí. Žijeme v zahraničí. Kdybychom oba sáhli po jménech prarodičů, kteří už bochužel nejsou, šlo by o úplně typicky česká jména, navíc s háčkama a čárkama. Takže bych v práci jednoho dne přišla s tím, že už se nejmenuju třeba Lanna Ridge, ale Lanna Kořínková :zed: což v USA fakt super. Není to konec světa, přítel to nehrotí a bere to tak, že každý si prostě nechá to svoje. Zároveň jaké jméno třeba jednou dáme dětem? Já nechci, aby se jmenovali po našich, přítel asi nebude chtít, aby se jmenovali po něm. Občas jsme si z legrace říkali, že si vymyslíme vlastní jméno a začneme tak znova, ale zároveň, jak si jako vyberete nové příjmení? A jak to vysvětlíte známým? :nevim: připadala bych si jako blbec, co loví pozornost. Řešil jste někdo podobnou situaci? Vím, o nic nejde, ale stejně mě to trochu trápí.

Moje příjmení není nic extra a v USA by ho taky komolili. Ale je mojí součástí. Nemohla bych se přejmenovat. Snad jen kdyby mě rodiče týrali nebo byli vrazi :oops: Zrovna v Americe jsou na koktejl jmen snad zvyklí. Taková Paulina Porizkova se svým manželem Ocaskem taky díru do světa udělali :nevim:

Hoa Mai
Kelišová 5275 příspěvků 5 inzerátů 03.05.18 14:25

A nešlo by vaše příjmení nějak poameričtit? Mám kamarádku Američanku v USA narozenou, ale její rodiče jsou francouzští Kanaďané s francouzským příjmením. A prý jim bylo doporučeno pro jednoduchost příjmení trochu poameričtit, takže z Touzenier je Tuzeneu (což mě osobně moc anglicky znějící nepřijde, ale to je fuk). Říkala, že je to prý celkem běžné u lidí, kde by výslovnost příjmení dělala potíže a lidi to komolili.

Anonymní  03.05.18 14:25

Co prelozit Korinkova do AJ? Znam lidi, co maji prijmeni po prarodicich jednoho z nich (mmch, je dost jedno, jestli toto ci uplne nove vymyslene prijmeni). Myslim, ze se nad tim kazdy pozastavil asi tak na minutu a dal uz v pohode.

Leppäkerttu
Ukecaná baba ;) 1133 příspěvků 03.05.18 14:26

Neresila jsem to primo ja, ale v zemi, kde ziju, to tak udelat jde. Bud si par vezme prijmeni po nekom z rodinnych predku (tak to udelali jedni mi znami) anebo si lze vymyslet uplne nove. Nevidim v tom problem. Znamym bych proste rekla, ze se po svatbe jmenujeme takhle. Ono - a neuraz se, prosim - snad az na takove maminky a babicky je kazdemu fakt uplne fuk, jak se po svatbe budete jmenovat. Jinak ja teda nevim, ale nikdy jsem s carkou ci hackem v prijmeni nikde v zahranici problem nemela, a to uz mimo CR ziju peknou radku let :nevim:

Příspěvek upraven 03.05.18 v 14:31

radkka
Neúnavná pisatelka 19382 příspěvků 03.05.18 14:29

O svého otce bych si kolo neopřela, způsobil mi těžká traumata, ale jako nikdy mě netrápilo, že mám jeho příjmení, vždyť o nic nejde :nevim: Teď jsem vdaná a mám příjmení obě. Z praktických důvodů, otec neotec. Možná bych se zaměřila trochu na to, aby ses naučila povznést nad takové prkotiny.
Jinak v ČR není možné změnit příjmení jen tak z plezíru, musíš mít důvod, jako například takový, že tvoje stávající příjmení je vulgární. Nicméně při troše snahy a peněz to třeba půjde :think:

kam2
Závislačka 3449 příspěvků 03.05.18 14:31

Na matrice si můžeš zvolit příjmení po předcích nebo vymyslet nové. Švagr měl příjmení, které se blbě vyslovovalo. Změnil si ho na matrice po dědečkovi a když se za měsíc ženil, sestra přijala už jeho nové příjmení.

Anonymní  03.05.18 14:33

@radkka @Tiger-lily Nemáte pravdu. Za 1000,– bez důvodu, za 100,– v odůvodněných případech. http://www.mvcr.cz/…rijmeni.aspx

radkka
Neúnavná pisatelka 19382 příspěvků 03.05.18 14:34
@Anonymní píše:
@radkka @Tiger-lily Nemáte pravdu. Za 1000,– bez důvodu, za 100,– v odůvodněných případech. http://www.mvcr.cz/…rijmeni.aspx

No vidíš to, tak buď si to blbě pamatuji nebo se to změnilo, tak to je pak po problému :nevim:

Anonymní  03.05.18 14:41
zakladatelka

Díky všem za postřehy. Co se týče změny příjmení, to by tu nebyl žádný problém. Spíš jde o to, že zkrátka nemám na co ho změnit. Jak někdo navrhoval ho poameričtit, někteří známí to udělali. Třeba Pekař se jmenuje Baker a tak. Akorát si říkám, že to je vlastně naprosto jiné jméno, že už se vlastně můžu pojmenovat jakkoliv. Zároveň je to asi nejlepší schůdné řešení, děkuju. Budu nad tím přemýšlet. Nejvíc se bojím, že dostaneme nálepku pozérů, co si hrají na něco, co nejsou. Nebo až se mě jednou dítě zeptá, odkud máme jméno. Teď je hrozně v módě si zjišťovat historii. A moje jméno vlastně bude fake. To je hrozně vtipná situace na jednu stranu, celý život jsem si říkala, jak mě z toho vysvobodí svatba, až si vezmu jméno toho chlapa :)

Anonymní  03.05.18 14:51

Ahoj, známí si při svatbě společné příjmení vymysleli a změnili si ho, mají ho nyní i děti. Snad nebude vadit - jmenují se Sluneční.

radkka
Neúnavná pisatelka 19382 příspěvků 03.05.18 15:00
@Anonymní píše:
Díky všem za postřehy. Co se týče změny příjmení, to by tu nebyl žádný problém. Spíš jde o to, že zkrátka nemám na co ho změnit. Jak někdo navrhoval ho poameričtit, někteří známí to udělali. Třeba Pekař se jmenuje Baker a tak. Akorát si říkám, že to je vlastně naprosto jiné jméno, že už se vlastně můžu pojmenovat jakkoliv. Zároveň je to asi nejlepší schůdné řešení, děkuju. Budu nad tím přemýšlet. Nejvíc se bojím, že dostaneme nálepku pozérů, co si hrají na něco, co nejsou. Nebo až se mě jednou dítě zeptá, odkud máme jméno. Teď je hrozně v módě si zjišťovat historii. A moje jméno vlastně bude fake. To je hrozně vtipná situace na jednu stranu, celý život jsem si říkala, jak mě z toho vysvobodí svatba, až si vezmu jméno toho chlapa :)

A co trochu zapátrat v kořenech a najít vhodné příjmení, které má s vaším životem tedy aspoň nějakou spojitost?

Kazimíra Olejovka
Kecalka 201 příspěvků 03.05.18 15:04

Zakladatelko, měla jsem hodně zlé dětství a v jednu chvíli jsem se snažila vytěsnit minulost, příjmení, původ…

Nejvíc mi pomohlo, že jsem začala chodit na psychoterapii a se vším se srovanala. Nesu teď už manželovo příjmení, ale za původ, minulost…za to se už nestydím. Stydím se jen za svého otce a částečně i za matku.

Není to nic, co by jsi chtěla slyšet, ale je to zase jiný pohled. Teď mě to přijde spíš jako nějaké trucování. Kamarád to měl také špatné a prohlásil, že jeho dítě jeho příjmení neponese…nakonec ho má. Nemůžeme za to komu jsme se narodili a jaké jméno nám dali, ale hodně ovlivníme to, jaký život povedeme dál a jak vychováme děti…a ten rod trochu poopravíme.

Něco jiného samozřejmě je, pokud máš v rodině veřejně známého vraha, ale to doufám nemáš.

Změnou příjmení nezískáš lepší minulost, vzpomínky, krev…to vše zůstane. Přijde mi, že si oba v sobě musíte vyřešit hluboké šrámy…

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Počítání peněz, samota i blýskání na lepší časy. Jak se žije maminkám samoživitelkám z eMimina?

Byla to láska jako trám, ale po svatbě se z něj stal jiný člověk. Nezměnil se... číst dále >

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle... číst dále >

Články z Expres.cz

Pošťák Ondra se změnil k lepšímu, nechal si narůst vousy a zmužněl

S krátkou pauzou již třináct let pomáhá Ester Janečková prostřednictvím svého... číst dále >

Pomníky české krimi: Jsou naporcované ženy dílem pražského „řezníka“?

Česká kriminalistika sice není na nízké úrovni, přesto naše historie zná... číst dále >

Články z Ona Dnes

Nový vynález podle NASA. Kalhotky, které nemusíte týden prát

Spodní prádlo se má denně měnit. Dánští designéři však vymysleli oděvní... číst dále >

Sedmdesátiletá Mexičanka čeká dceru. Bude nejstarší matkou na světě

Sedmdesátiletá Mexičanka je zřejmě nejstarší těhotnou ženou na světě. Maria... číst dále >

Reklama