Tříleté dítě odmítá kapky do očí

74
24.5.20 00:54

tříleté dítě odmítá kapky do očí

Ahoj holky, prosím o radu. Tříletá dcerka má zhruba týden červené jedno očičko. Má polovinu oka začervenalou, vypadá to jako prasklá jedna větší žilka a ještě několik dalších okolo. Všimla jsem si toho jednou během dne, když si očičko mnula. Ptala jsem se jí, jestli jí to bolí, řekla že ne. Další den ráno to měla o něco lepší, ale během dne se to zase zhoršilo do původního stavu. Další dny stejně - ráno lepší, během dne horší. Nepláče ani si nestěžuje, že by jí to bolelo, ale časo si očičko mne. Byla jsem se poradit v lékárně, kde mi řekli, že to velmi pravděpodobně nebude nic vážného, prý jen podráždění nebo prasklá žilka a doporučili mi jedny kapky vhodné i pro děti a mastičku. Ptala jsem se, jestli mám jet k lékaři a doporučili to z ohledem na aktuální situaci pouze při výrazném zhoršení. Radši jsem tam ale v pátek stejně zavolala a jsme objednaní až na čtvrtek 8o Problém je v tom, že dcerka si kapky a už vůbec ne mastičku nechce nechat aplikovat. Povedlo se mi to jen jednou, když spala. Probudilo ji to a byl z toho půlhodinový řev. Od té doby na sebe nenechá sáhnout. Škube sebou, očičko si zakrývá a ani ve třech lidech ji neudržíme. Problém je i v tom, že hrozně pláče, takže i kdyby se mi podařilo jí to oko „násilím“ vykapat, stejně se ty kapky okamžitě slzami vyplaví. Vůbec nevím, co s tím dělat, nikdy jsme v podobné situaci nebyli. Zkoušeli jsme všechno možné. Vysvětlit jí to rozumně, já, přítel a několik rodinných příslušníků jsme si nakapali ty kapky před ní do očí a řekli jsme jí, že to opravdu nebolí. Kápli jsme jí i kapku na ručičku, aby viděla, že to opravdu nepálí ani nebolí. Zkoušeli jsme kapat i do očí plyšáků nebo panenek. I „vyhrožování“, že bude mít očičko oteklé a nebude na něj vidět. Jakmile ty kapky vidí, okamžitě si očičko rukou schová, začne plakat a vztekat se a opakovat bolí, bolí, bolí. Pravděpodobně to červené očičko asi neznačí žádný vážný problém, ale stejně jsem z toho hrozně nervózní, že už to má takhle několik dní a díky tomu, že jsme vlastně pořádně ani jednou to oko nevykapali, se stav nelepší. Už teď mám hrůzu, jaké to bude u toho očního. Nenašli jsme žádného dětského a klasický očař se s ní asi moc mazat nebude :,( Nemáte prosím někdo nějaký tip nebo zkušenost, co s tím?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

10834
24.5.20 05:04

@Nattally3 Tohle je uplne normalni. Ani dospelemu neni prijemne, kdyz mu do oci kape jina osoba. Se synem jsme to vzdy praktikovali tak, ze lezel se zavrenyma ocima, ja mu kapla do vnitrniho koutku oci, on je otevrel a ty kapky se mu do oci dostaly.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25718
24.5.20 07:35

@Nattally3
Syn mi odmítá každou medicínu. Než začal polykat poprvé sirup s antibiotiky, musela jsem zapnout všechny síly a diplomacii. Po zlém to nešlo.
Ale kapky do očí nejdou vyplivnout. Osobně bych jí koleny držela ruce a druhý by kapal. Postupně při zlepšení začala vysvětlovat, že to pomáhá, je to potřeba a zabrání to tomu, abychomu paní doktorky dostali pochvalu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5759
24.5.20 08:27

Tohle je těžké, já teď u skoro 5 letého řešila zánět ucha, kdy se ucho muselo několikrát denně čistit kysličníkem, což bylo bolestivé, o sice chápe, že se ucho musí vyčistit a zakapat aby se uzdravil, ale strach byl silnější takže se se mnou vyloženě pral a kousal. Většinu dne jsem na něj sama, takže mi nezbývalo než to zvládnout, to že dítě „nejde“ udržet je blbost, dospělý má jednoduše víc fyzické síly než dítě, jde jen o odhodlání. Takže když to nešlo po dobrém, musela jsem syna zakleknout abych znehybnila ruce (doteď mám na zádech modřiny jak mě kopal), pravou rukou držet hlavu a levou léčit. Když zánět ustoupil, tak už doléčení bylo bez boje, protože to už nebolelo. Ono je to celé o přístupu rodiče, musí být odhodlaný. Ono asi taky jde o důsledky případného neléčení, u syna hrozila ztráta sluchu, to je dost velká motivace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19485
24.5.20 08:50

Moje dite melo opravdu nepekny zanet spojivek, od mala nesnasi jakekoli leky. Do oka si samozrejme nakapat taky nenechalo, po dobrem ani po zlem, zkusila jsem naprosto vsechno. Ale protoze to bylo nutne a o potrebe aplikovat leky nediskutuju, proste jsem ho kricici zalehla a ty kapky do oci nakapala. Jsou situace, kdy proste diskutovat s ditetem nebudu. Jestli mas pocit, ze se oko uzdravi i bez kapek, tak to nejak doktorce na kontrole vysvetli, je to na tobe, ty jsi rodic a ty mas za dite zodpovednost. Jestli je to potreba, proste to udelas, zadne obihani okolo a premlouvani ti nepomuze. A uprimne, kdyz jsem zvladla nakapat ricicimu a rvoucimu se diteti do oka ja sama, ve dvou (trech?) to musite zvladnout hrave, pokud budete opravdu chtit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
808
24.5.20 09:04

Přeprat, to nevysvetlíš. Respektive můžeš to vysvětlení přidat, ale spolupráci bych čekala až tak ve školním věku.

Hlavně to moc neprotahuj, nedělala bych z toho drama na hodinu s účastí pěti lidí. Nakapeme do oka, aby se uzdravilo, já vím že nechceš, musí to být, zalehnout, nakapat, no ty jsi byla ŠIKOVNÁ! Tady máš piškot a půjdu ti číst.

Dítě stresuje i to divadlo kolem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9345
24.5.20 20:04

Pokud má prasklou žilku, tak bych se na nějaké kapání vyprdla… Že dítě nemá rádo kapání do očí, to je celkem pochopitelné. A držet jí a kapat násilím kvůli takové kravině mi teda přijde brutální. Ale metoda se zavřenýma očima se mi zdá fajn.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama