Trvalý pobyt pro cizince

761
5.4.17 10:10

Trvalý pobyt pro cizince

Ahoj všechny :mavam:
Ráda bych se zeptala, jestli tady nemá někdo zkušenosti s udělováním trvalého pobytu. Věc se má takto: můj přítel je Slovák, který by si zde rád nechal zřídit trvalý pobyt. Dočetla jsem se, že je nutné doložit 5 let nepřetržitého pobytu v ČR. A tady začíná kámen úrazu. Přítel, no známe to, někdy odkládá co může :D zkrátka má tam teď asi půlroční mezeru, kdy se nenahlašoval na cizinecké policii, neboť je prý v pravidlech, že nemusí, pokud se zdržuje na území méně než 30 dní, což splňoval, protože to byla cesta domů na Slovensko, pak 2 dny na výlet do Polska atd. Sice studuje na UK, plus má tady smlouvu na poloviční úvazek, ale stačí to, aby se tím doložil nepřetržitý pobyt na našem území? :think:
A pomůže třeba čestné prohlášení, že se jedná o mého druha, když v případě rodiny se délka nepřetržitého pobytu zkracuje na 2 roky?
No jsem z toho zmatená :lol: ocením každou zkušenost kterou máte ;) předem děkuji :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit

Reakce:

5.4.17 10:29

Na trvalý pobyt není třeba žádná doba, slovensko je členem unie a na ně se vztahují jiné pravidla, pět let je pro nečleny unie, ale stačí zajít na cizineckou policii a tam budete vědět vše potřebné

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1319
5.4.17 10:43

Dojdu na cizineckou. Pokud by chtěli nějak doložit, že se tu zdržuje, tak určitě stačí smlouva, potvrzení o studiu. Jinak Slováci mají mírnější požadavky na pobyt než jiný cizinci. Manžel je Slovák a myslím, že toho moc nepotřeboval.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
761
5.4.17 10:50

@jary1 :palec: to by bylo skvělé! O mnoho lehčí, než jsem čekala :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
1518
5.4.17 10:51
@Hannah345 píše:
No jsem z toho zmatená :lol: ocením každou zkušenost kterou máte ;) předem děkuji :kytka:

Zavolej si/dojdi si na příslušnou pobočku cizinecké policie, kam spadáte a doptej se.
Můžeš tu mít 100 odpovědí, ale paní v Benešově bude mít jiný metr a požadavkjy než paní v Praze (osobní zkušenosti). A pní na přepážce má _vždy_ pravdu (po upoizornění na zákon nastalo vyhrožování, že ona má zák. lhůtu XY dnů ale může ji opakovaně prodlužovat included :D )

Jinak na prokázaní pobytu stačí potvrzení o studiu, pracovní smlouva, čestné prohlášení - v podstatě cokoliv takového (má to na webu explicitně uvedeno i MVČR).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
761
5.4.17 10:54
@anonymouss píše:
Zavolej si/dojdi si na příslušnou pobočku cizinecké policie, kam spadáte a doptej se.
Můžeš tu mít 100 odpovědí, ale paní v Benešově bude mít jiný metr a požadavkjy než paní v Praze (osobní zkušenosti). A pní na přepážce má _vždy_ pravdu (po upoizornění na zákon nastalo vyhrožování, že ona má zák. lhůtu XY dnů ale může ji opakovaně prodlužovat included :D )Jinak na prokázaní pobytu stačí potvrzení o studiu, pracovní smlouva, čestné prohlášení - v podstatě cokoliv takového (má to na webu explicitně uvedeno i MVČR).
:D :D Tak to je taky dobrý. Byrokracie světem vládne :roll:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
1518
5.4.17 10:56
@Hannah345 píše: :D :D Tak to je taky dobrý. Byrokracie světem vládne :roll:

Omlouvám se, až teď jsem si všimla té hordy překlepů v příspěvku… :/
Ale sdělení zůstává :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
761
5.4.17 10:59

@anonymouss :D :D nevadí, i tak díky za sdělení zajímavé zkušenosti :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
105
5.4.17 14:38

http://www.mvcr.cz/…y-pobyt.aspx. 5 rokov som dokazovala pracovnymi zmluva. Ak studoval, tak nech dolozi potvrdenie o studiu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.4.17 14:43

Jsem Slovenka a TP už tady mám asi 6 let. Těch 5 let přechodného pobytu jsem musela doložit. Dokládala jsem potvrzením o studiu a pracovní smlouvou. Slováci nemají nijak mírnější pravidla. Jsou pro ně stejné, jako pro jiné občany států EU.

• Nahlásit
  • Citovat
761
5.4.17 14:59
@Anonymní píše:
Jsem Slovenka a TP už tady mám asi 6 let. Těch 5 let přechodného pobytu jsem musela doložit. Dokládala jsem potvrzením o studiu a pracovní smlouvou. Slováci nemají nijak mírnější pravidla. Jsou pro ně stejné, jako pro jiné občany států EU.

aha děkuju :) tak pokud stačí jen potvrzení o studiu v průběhu minulých 5 let, tak to bude v pohodě. Trochu mě děsila ta mezera na cizinecké policii :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
3106
5.4.17 15:41
@Hannah345 píše:
Ahoj všechny :mavam:
Ráda bych se zeptala, jestli tady nemá někdo zkušenosti s udělováním trvalého pobytu. Věc se má takto: můj přítel je Slovák, který by si zde rád nechal zřídit trvalý pobyt. Dočetla jsem se, že je nutné doložit 5 let nepřetržitého pobytu v ČR. A tady začíná kámen úrazu. Přítel, no známe to, někdy odkládá co může :D zkrátka má tam teď asi půlroční mezeru, kdy se nenahlašoval na cizinecké policii, neboť je prý v pravidlech, že nemusí, pokud se zdržuje na území méně než 30 dní, což splňoval, protože to byla cesta domů na Slovensko, pak 2 dny na výlet do Polska atd. Sice studuje na UK, plus má tady smlouvu na poloviční úvazek, ale stačí to, aby se tím doložil nepřetržitý pobyt na našem území? :think:
A pomůže třeba čestné prohlášení, že se jedná o mého druha, když v případě rodiny se délka nepřetržitého pobytu zkracuje na 2 roky?
No jsem z toho zmatená :lol: ocením každou zkušenost kterou máte ;) předem děkuji :kytka:

Nepotřebuje trvalý pobyt, když je členem EU. Ale to, co píšeš, by stejně nestačilo, když se ani nenahlašoval.

My jsme s přítelem (Ital) zařizovali přechodný pobyt (stačí pracovní smlouva a zdravotní kartička pojištěnce), aby pak bylo snazší doložit 5 let pobytu zde.

Ale jak to funguje se studiem, to nevím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama