Úvaha o plodnosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Verurizeckova
Ukecaná baba ;) 1806 příspěvků 03.01.19 23:28
Úvaha o plodnosti

Krásný večer všem,
dneska dopoledne jsem poslouchala rádio, kde byla zpráva o aktuálním nedostatku spermatu v centrech, která vzniká čím dál větší neplodností párů. A jako další věc, která mě zarazila ještě víc, že když už se muž rozhodne darovat sperma, tak projde pouze 1 z 10 8o průměrná odměna za dávku je 1500 Kč…

Nějak mi to nedá usnout. Celkem mě zaráží, jak rychle plodnost klesá a jestli za to opravdu všechno může moderní doba nebo čím to? S takovou opravdu za chvíli vymřeme. Jestli vůbec naše děti, budou moct mít děti :nevim:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.01.19 23:38

Ono toho je vic. Zaprve plodnost, za druhe si myslim, ze ani dnesni generace po detech moc netouzi. Co jsem chodila na stredni, z mych kamaradek ( 5) chtela dite jedna. Ted na vs na zvirecim oboru chce kazdej haldu stenat nebo kotat a po diteti taky zadna extra touha…
lidsko je hrozne premnozeny .. ono to tam mozna byt ma.
Taky takova moje uvaha ..

Russet
Neúnavná pisatelka 17993 příspěvků 03.01.19 23:42
@Verurizeckova píše:
Krásný večer všem,
dneska dopoledne jsem poslouchala rádio, kde byla zpráva o aktuálním nedostatku spermatu v centrech, která vzniká čím dál větší neplodností párů. A jako další věc, která mě zarazila ještě víc, že když už se muž rozhodne darovat sperma, tak projde pouze 1 z 10 8o průměrná odměna za dávku je 1500 Kč…Nějak mi to nedá usnout. Celkem mě zaráží, jak rychle plodnost klesá a jestli za to opravdu všechno může moderní doba nebo čím to? S takovou opravdu za chvíli vymřeme. Jestli vůbec naše děti, budou moct mít děti :nevim:

Osobně si myslím, že by se lidi měli rozmnožovat přirozeně. Ne uměle a darovaným spermatem. Tohle mě vůbec netrápí. Planeta je stejně přelidněná.

rokris
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.01.19 23:44
@Russet píše:
Osobně si myslím, že by se lidi měli rozmnožovat přirozeně. Ne uměle a darovaným spermatem. Tohle mě vůbec netrápí. Planeta je stejně přelidněná.

Souhlas, taky to tak vidím.

Marlovee
Kecalka 298 příspěvků 03.01.19 23:49

Nebojte, nevymřeme, lidé s IQ houpacího koně, násilníci, feťáci, socky apod., naštěstí většinou nemají problém s početím několika dětí, byť se nedokáží postarat ani sami o sebe… :zed:

Janli
Echt Kelišová 9870 příspěvků 03.01.19 23:54

V přírodě vždycky zvítězí nejlepší alfasamec a oplodní všechny samice ve stádu. U nás dostává šanci rozmnožovat se kdejaký nýmand a předávat tak nekvalitní geny. Tak to holt příroda řeší po svým a my jí v tom svým stylem života celkem slušně pomáháme. Těžkou hlavu z toho fakt nemám. Jestli z toho nemůžeš spát, vem si neurol. Mě osobně trápí úplně jiný věci…

Jareach
Kecalka 141 příspěvků 04.01.19 00:00

Lidstvo dřív vymře z jiných příčin, než ztráta plodnosti. I kdyby měl děti jen každý dvacátý pár, bude nás tu ještě stovky let až dost.

Kajuli
Ukecaná baba ;) 2209 příspěvků 04.01.19 00:00

S přelidněností souhlasím, ale se soudy a vyhraněnými názory na darování genetického materiálu a tu jedinou správnou formu početí bych byla opatrná. Většinou to tvrdí ti, u kterých stačí zatočit trenkama a je zaděláno. Respektive u těch, které si z různých důvodů vytáhly černého Petra a obíhají CARy jsem tenhle názor ještě nezaznamenala.

(já patřím do skupinky s trenkama, pro úplnost :mrgreen: )

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1863 příspěvků 10 inzerátů 04.01.19 00:07

@Russet No, což o to, já bych se klidně rozmnožovala přirozeně jedna radost, ale asi jsem prokázala neschopnost už při prvotním výběru - chlap se skrytou genetickou vadou a azoospermií. Takže když to shrnu, mohla jsem volit pouze mezi dobrovolnou bezdětností, nebo dárcem. ;-)

@Verurizeckova Jinak k věci - souhlasím s tím, že lidstvo je přemnožené… On by to asi nebyl až takový problém sám o sobě, myslím si, že planeta je schopná nás uživit i více, ale to bychom se k ní museli taky slušně a šetrně chovat. Což se neděje. Takže… :nevim: Mě osobně ani tak netrápí samotná klesající plodnost, jako spíš ta zabedněnost současné populace a neochota se omezit byť i v těch elementárních oblastech. :think: Možná jsem naivní, ale myslím si, že kdybychom trošku změnili své chování (orientované především na užitek), tak i ta plodnost by šla nahoru. Ale nejsem vědec, že.

murry
Závislačka 3336 příspěvků 04.01.19 00:50
@Russet píše:

tys asi zoufaly pocit nemoct mit dite nezazila, ze?

Serpentini
Ukecaná baba ;) 1751 příspěvků 04.01.19 06:04

V klidu, lidstvo je přemnožené. A co mám kolem sebe lidi, tak se vesele přemnožuje dál a nikoho to netrápí. Kolem mě si běžně lidi pořizují tři a více dětí. Jinak já z důvodu nemoci čekám dítě po IVF a stejně mám z CARů rozporuplné pocity a něco vadí i mně.

Verurizeckova
Ukecaná baba ;) 1806 příspěvků 04.01.19 08:34

To, že je lidstvo přemnožené, to je naprosto jasné. Je ale přemnožené hlavně na určitých místech (Indie, Čína), ale Evropa vymírá. Teď spíš myslím na menší kus světa a trošku to vyženu do extrému. O některých IVF praktikách si také myslím své, ale každopádně je to přirozený vývoj medicíny a když jsou doktoři schopni zachránit takové úrazy, nemoci, tak tohle je asi brnkačka, co mě hlavně vadí, když už tedy zasahují do přirozeného procesu, že v Číně upravuji DNA embrya, aby nemělo určitě choroby. Takže představa, že na světě budou za chvíli běhat jen “dokonalí” jedinci, je divná.

1. Kdybychom tedy vypustili plodné alfasamce na trtkanou, tak by bylo všechno OK? Monogamie vlastně ubližuje? Kdyby alfasamci mohli plodit více, tak by to bylo lepší?

2. Jak je možné, že určité skupiny nepřizpůsobivých, labilnich a problematických lidí problémy s početím většinou nemají?

3. To, že jsou děti z darovaných spermií, je fakt. Vzhledem k tomu, že jim docházejí dárci, tak jak to bude jednou? Že se doktor koukne a řekne: hele mě už tady zbývá jen 10× Vomáčka a budou nám v republice běhat sestřičky a bratříčci Vomáčkoví?

Jsem se rozvášnila, tohle téma mě ale zajímá…

Verurizeckova
Ukecaná baba ;) 1806 příspěvků 04.01.19 08:41

@Russet ty přeci děti máš. Ne že bych se teď kvůli tomu trápila, ale mám syna. A jestli za mnou za x let přijde a řekne, hele mamo v pytliku mám mrtvo… nedovedu si představit, že nad tím mávnu rukou a řeknu mu: jasný, pohoda, asi by ses neměl množit :nevim: ale to jsou takové extrémní úvahy :roll:

@Janli díky za tip, neuroly doma nevedu, nakonec jsem se vyspala docela dobře a děkuji za názor a budu ráda, pokud se vyjádříš ještě k mému novému příspěvku, protože s alfasamci máš pravdu

@Leli83 s tím, že likvidujeme planetu sami naprosto souhlasím. Nedávno jsem říkala manželovi, že to obrovské množství plastu, které produkujeme, je masakr. Otázkou je, jestli v nedotčené Africe, kde žijí přirozeným způsobem života, mají lepší život než my? Kteří žijeme v komzumním světě?

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1863 příspěvků 10 inzerátů 04.01.19 09:29

@Verurizeckova No, toť otázka, jestli žijí lépe… :think: Jedno vím ale jistě - měnit bych s nimi nechtěla. Nemusíme jít ode zdi ke zdi, zpátky do chýší a na koně už se tady asi nevrátíme, ale věda jde kupředu, přitom minimum energie a nákladů je využito ve prospěch ekologie a welfare zvířat, často naopak ty vědecké pokroky jsou vykoupeny dalšími eko ztrátami. To mě štve. Snažíme se vést naši domácnost co nejvíce v souladu s přírodou, často třeba i na úkor svého pohodlí - netvrdím ale, že bychom se museli nějak obětovat, rezervy stále máme. :-) Pak si přečtu zejména na internetových diskuzích, jak „po nás potopa“, a není mi z toho úplně dobře po těle… Místo rozumných/rozumových argumentů demagogie, místo konstruktivní diskuze napadání. Pokud tohle budu považovat za reprezentativní vzorek naší populace, tak si opravdu nic než vymření nezasloužíme. Ale to by bylo už asi na jinou diskuzi a velmi rozsáhlou. ;-) Nejsem fanatik, takže tady nechci nikoho přesvědčovat nebo hůř - dohadovat se. Jen můj názor. :kytka:

Jinak k té asistované reprodukci a dárcovství obecně - vyhledala jsem článek, který jsem jednou zachytila a teď se mi v hlavě vynořil: https://www.idnes.cz/…1_domaci_fer
Je to tam poměrně dobře popsané, tak třeba tě to trošku uklidní. ;-)

No a co se týče metod IVF - vždycky říkám, že každému, co jeho jest. Rozhodně bych nešla za hranice etiky, manipulace s embryi v Číně už je pro mě opravdu za hranou (a taky se od toho myslím světové vědecké kapacity distancovaly). Akorát každý máme ty etické mantinely jinde. Proto jsem ráda, že oficiálně (legislativně) je pomáhají nastavovat v této sféře lékaři. Když to třeba vezmu za sebe - nám bylo v CARu nabídnuto PGD, genetické vyšetření embryí, pokud bychom přece jen využili manželův „materiál“, který není úplně geneticky bez chyb. Po dlouhých úvahách jsme to zamítli, přičemž etika byl jeden z několika argumentů.

Na té etice pak stojí i další problém, který zmiňuješ - využití dárců opakovaně po sobě. Máme tu nastavené jakési limity, už si přesně nepamatuji, pro kolik různých párů max se může dárcovo sperma použít, ale je to absolutně neuhlídatelné, protože anonymní (anonymita je z mého pohledu naprosto v pořádku, to jen pro pořádek). Takže bio potomků pana Vomáčky tady už teď můžou běhat desítky. Na druhou stranu když jsem prošla celým tím procesem a viděla jsem, dokonce na vlastní kůži zakusila, jak je to všechno komplikované a úspěšnost ne zrovna závratná, tak neomezené počty Vomáčkových dětí pro mě opravdu hrozbou nejsou. Resp. rozum mi říká, že zatím je vysoce nepravděpodobné, že by se třeba naše „darované“ děti v životě potkaly se svými bio sourozenci. Mít plodného chlapa, tak bych se spíše obávala potomků „sousedových“. :mrgreen:

No a poslední věc, co mě k tématu ještě napadá - myslím, že tím, že si neplodnost a asistovanou reprodukci stále ještě tak trochu tabuizujeme, tak to má hodně neplodných párů těžké. Proto doufám, že pokud za mnou jednou přijde syn s prázdným pytlíkem nebo dcera s nefunkčními vaječníky, tak budu schopná jim poskytnout alespoň oporu. Ta třeba mně od některých členů rodiny dost chyběla.

Úúf - to vypadá, že jsem se potřebovala vykecat… :oops: :lol:

Russet
Neúnavná pisatelka 17993 příspěvků 04.01.19 09:38
@Verurizeckova píše:
@Russet ty přeci děti máš. Ne že bych se teď kvůli tomu trápila, ale mám syna. A jestli za mnou za x let přijde a řekne, hele mamo v pytliku mám mrtvo… nedovedu si představit, že nad tím mávnu rukou a řeknu mu: jasný, pohoda, asi by ses neměl množit :nevim: ale to jsou takové extrémní úvahy :roll:

@Janli díky za tip, neuroly doma nevedu, nakonec jsem se vyspala docela dobře a děkuji za názor a budu ráda, pokud se vyjádříš ještě k mému novému příspěvku, protože s alfasamci máš pravdu

@Leli83 s tím, že likvidujeme planetu sami naprosto souhlasím. Nedávno jsem říkala manželovi, že to obrovské množství plastu, které produkujeme, je masakr. Otázkou je, jestli v nedotčené Africe, kde žijí přirozeným způsobem života, mají lepší život než my? Kteří žijeme v komzumním světě?

Já bych cizí sperma třeba nechtěla. Kdybych nemohla mít dítě se svým mužem, radši bych adoptovala cizí pro nás oba. Nebo prostě žila bez dětí. Dokud jsem syna neměla, nežila jsem strastiplný život s mučivou myšlenkou na dítě. Brala jsem dítě jako dar, kdyby nepřišlo, žiju dál. Od začátku jsem měla jasno v tom, že nechci nic uměle. Neabsolvovala jsem žádnou extra prohlídku, zda můžu vůbec otěhotnět. Ani muž.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama