Už nevím, jak vychovávat

Anonymní
16.3.21 20:29

Už nevím,jak vychovávat

Ahoj všem,
potřebuji radu, už nevím co dál dělat. Dcera (3,5) se poslední dobou chová hrozně. Vím, že mi tu spousta z vás napíše, že je to klasické období vzdoru a že mám vydržet, ale dneska už jsem se rozbrečela. Nebudu tady ani rozvádět, že klasicky neposlouchá, to je asi všude stejné navíc v tomto období lockdownu. Ale z čeho jsem hotová, že než jdeme ven hodinová scéna při oblíkání, mikina tlačí, bunda tlačí, rukavice tlačí a největší průšvih jsou boty. Válí se po zemi, rve že jí tlačí boty. Ale úplně každé boty. Hackery, hodinky, zimní boty, tenisky…všechny boty tlačí. Vybíráme barefoot, merime šířku i délku. Zadne nejsou pro ní dobré. Takže To končí tak, že jsme spojené obě dvě. Nejhorší na tom je, že když jí řeknu, že teda nikam nejdeme, tak ona je ještě ráda. Dělá scény všude ani na rodinné focení s ní nemůžeme, před dveřmi ječí, že tam nechce, že chce domů, že se nechce fotit. Když jsme byli někde na nejakem pobytu večer řev, že chce domů a že tam spát nechce. Manžel naposledy prohlásil, že radši nikam jezdit nebude. Nemůžeme přespat ani u mojí ségry a to tam má sestrenky, které miluje ale večer šílené scény prostě.
Mě už z ní kolikrát tak bolí žaludek a dobře mi je poslední dobou akorát v práci. Co mám dělat? Na ní neplatím ani já ani otec, ani po dobrém ani po zlém.
Já bych s ní chtěla vycházet a společný čas si užívat, tohle je ale kolikrát peklo.
Děkuji za přečtení a případné rady

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10456
16.3.21 20:36

Já asi neporadím, mám stejně starého syna a má některé podobné manýry :nevim: sice nevyvádí, když má někde spát, boty si obuje klidně o číslo menší, ale neustále vypruzuje s tím, že něco chce. Už jsem tu o tom zakládala i diskuzi :zed: jen dosednu, během minuty si něco vymyslí. Kolikrát mě oslovuje, zavolá,, mami" a když odpovím, zdlouhavě si vymýšlí, co by mi mohl říct. Strašně mě to ve spojení s jeho vzdorem rozčiluje a vysává. Je to normálně malý šikanátor. A to si myslím, že jsme vcelku důslední a přísní rodiče. Jedináček taky není, ale občas se tak chová.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
906
16.3.21 20:42

Já to tak mám se synem od narození…prostě je takový, povaha a nevyzrálost, věkem se to zlepšuje tak musíš doufat. Synovi to zhoršovalo, že neuměl dobře mluvit, ale to asi není problém dcery. Jinak druhá dcera je úplný opak, klidná, přizpůsobivá, rozumná… Tak třeba druhé dítě ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 20:47
@alialiali píše:
Já to tak mám se synem od narození…prostě je takový, povaha a nevyzrálost, věkem se to zlepšuje tak musíš doufat. Synovi to zhoršovalo, že neuměl dobře mluvit, ale to asi není problém dcery. Jinak druhá dcera je úplný opak, klidná, přizpůsobivá, rozumná… Tak třeba druhé dítě ;)

Dcera mluví krásně, tam problém není.
A dřív budu mít žaludeční vředy než druhé dítě. Manžel po těchto scénách druhé dítě zatrhnul…

• Citovat
  • Nahlásit
906
16.3.21 20:53
Já to tak mám se synem od narození…prostě je takový, povaha a nevyzrálost, věkem se to zlepšuje tak musíš doufat. Synovi to zhoršovalo, že neuměl dobře mluvit, ale to asi není problém dcery. Jinak druhá dcera je úplný opak, klidná, přizpůsobivá, rozumná… Tak třeba druhé dítě ;)
@Anonymní píše:
Dcera mluví krásně, tam problém není.
A dřív budu mít žaludeční vředy než druhé dítě. Manžel po těchto scénách druhé dítě zatrhnul…

My zadělali na druhé, než se to u syna pořádně ukázalo, jaký je :mrgreen: do roka byl příšerný a pak se to na 4 měsíce zlepšilo, tak jsme si řekli, že může být druhé. Ale zas mu sourozenec s takovou povahou jen prospel. Jdou kamarádi a zabaví se spolu. A když vidí, že to Segre nevadí, co by mu jinak vadilo, tak se lip přizpůsobí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
108
16.3.21 20:57

Tak moji 3,5 letou dceru třeba „bolí ponožky“ ( takže chodí bosá), poslední asi měsíc nosí tepláky vyhrnuté ke kolenům ( je horko), tričko obráceně ( líbí se jí to) apod. Má i jiné „manýry“ - zastaví se na přechodu, já řeknu „Verunko pojď“ a ona že ne dokud ji neřeknu " zajíčku pojď ".

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1685
16.3.21 21:11

S tím odchazenim ven - a kdybys ji popadla tak, jak je, a oblikla před domem? Ne za trest, ale moje děti (taky oblékání děsný) často na vzduchu vychladnou a pak už to jde…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
694
16.3.21 21:21

A kdybys ji rekla: „tak běž bosky“ (bez bot), tak by šla? U nás toto zabírá, syn dělá scénu, např. že si nebude čistit zuby a dokud bojuji, jde proti mě. Jak mávnu rukou se slovy: jsou to tvoje zuby, tak najednou otočí a řve, že je mám vyčistit. A řve teda hlavně když je unavený nebo hladový, to ty scény mají grady. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1017
16.3.21 21:24
@Maminkaha píše:
Tak moji 3,5 letou dceru třeba „bolí ponožky“ ( takže chodí bosá), poslední asi měsíc nosí tepláky vyhrnuté ke kolenům ( je horko), tričko obráceně ( líbí se jí to) apod. Má i jiné „manýry“ - zastaví se na přechodu, já řeknu „Verunko pojď“ a ona že ne dokud ji neřeknu " zajíčku pojď ".

No tak za zajíčka už by ji jedna přistála za ušima. :lol: Úplně se mi vybavily scéna z filmu Karlík a továrna na čokoládu, taky tam byla nějaká rozmazlená Verunka, co si za každou větou ještě dupla a mluvila protivný ječákem. :lol: Ne, promiň, tím netvrdím, že je dcera rozmazlená, jenom mě to pobavilo, čeho jsou děti schopné - jak ji to vůbec napadne, že? :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 21:27
@řeřicha píše:
A kdybys ji rekla: „tak běž bosky“ (bez bot), tak by šla? U nás toto zabírá, syn dělá scénu, např. že si nebude čistit zuby a dokud bojuji, jde proti mě. Jak mávnu rukou se slovy: jsou to tvoje zuby, tak najednou otočí a řve, že je mám vyčistit. A řve teda hlavně když je unavený nebo hladový, to ty scény mají grady. :lol:

Tohle na moje dítě třeba vůbec nezabírá. Šel by klidně v pyžamu, zuby by si nečistil asi nikdy, jedl by jenom čokoládu. A když varuju - třeba nechoď do té kaluže, je moc hluboká, promáčíš si boty, a just tam vleze a místo aby se příště ponaučil, vůbec. Akorát ještě otráví celou procházku řevem, že má mokré boty. :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 21:29

Mám stejného syna, období vzdoru trvá od roku, teď mu budou 4. Tak to bude asi spíš taková povaha. Nejde to s ním po dobrém, nejde to po zlém…Věčné scény a řev, protože červená pastelka je moc červená, protože chtěl jít ven, tak jsme šli ven, protože prostě cokoliv :roll: Je to na budku, ale doufám, že se to jednou zlepší…

• Citovat
  • Nahlásit
17028
16.3.21 21:32

Zkouší, co vydržíš. Některý děti mají prostě hodně silnou vůli.
A právě na ty urputný musíš mít železný nervy a neustoupit ani o krok, jinak se ti to tvrdě vymstí. Vlastni zkušenost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
108
16.3.21 21:38
@prejeta_zaba píše:
No tak za zajíčka už by ji jedna přistála za ušima. :lol: Úplně se mi vybavily scéna z filmu Karlík a továrna na čokoládu, taky tam byla nějaká rozmazlená Verunka, co si za každou větou ještě dupla a mluvila protivný ječákem. :lol: Ne, promiň, tím netvrdím, že je dcera rozmazlená, jenom mě to pobavilo, čeho jsou děti schopné - jak ji to vůbec napadne, že? :lol:

No já když ji někdy placnu na zadek tak vždycky řekne: " ha ha mě to neboli". Taky bych řekla, že je rozmazlená, ale nevím čím to je, jsme na ni docela přísní - možná kdyby jsme nebyli přísní, tak by to s ní bylo ještě horší. Beru to tak, že má takovou povahu a lepší to nebude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1690
16.3.21 21:39

Doporučuju knížku Aha rodičovství. To by snad mohlo pomoct. Celá knížka je v podstatě o dětských emocích (část i o emocích rodičů) a je tam hodně tipů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 22:01

Nejstarší syn měl podobné chování cca od 3 let. Vše ho tlačilo, řval kvůli tomu, válel se na zemi doma, časem se válel i venku. Nejhorší byly cedulky na oblečení a ponožky. Ve věku 4,5 let měl období, kdy nosil jen holiny, protože všechny ostatní boty ho tlačily. Pamatuji si, že do školky šel jednou jen s jednou holinou na noze a druhou jsem nesla v ruce. Prostě ho zrovna levá bota tlačila :nevim: Bylo to šílené období. Já byla těhotná, pak i s miminem… Časem se to lepšilo, pomáhalo vysvětlovat, ukazovat různé možnosti atd. Bohužel až později jsem přišla na to, že opravdu ho oblečení může bolet. Zjisti si něco o hypersenzitivitě. Nicméně syn je hraniční asperger, tak to s tím možná souvisí. Jo a i přesto jaký je a jak se chová/l, tak máme 3 děti ;) Momentálně mívá podobné afekty (naštěstí ne kvůli oblečení) prostřední dítko, takže se asi máme na co těšit 8) Rozumím ti, také jsme nikam nejezdili na dovolené, protože to prostě nešlo. Bylo by to utrpení pro dítě, pro nás i pro okolí. Bohatě stačilo přespávat u babiček :roll: Časem se to lepšilo a ve 4 letech už byl schopen jet k moři na 14 dní :dance: A brečela jsem taky…a ne jen tajně, jednou mě to sejmulo i v šatně ve školce. Za to jsem se tedy styděla, ale už jsem neustála scénu dítěte. Co u nás pomáhalo - např. před dovolenou popsat co nejpřesněji co nás čeká, jak bude vypadat ubytování, co tam budeme dělat, jak dlouho tam budeme atd. S oblékáním bylo nejlepší léto, kdy na sobě téměř nic neměl. Zima byla vždy nejhorší kvůli vrstvení. Pomáhalo projevit pochopení (rozumím ti, že se ti nechce se oblékat, že tě to bolí atd., co by ti pomohlo to překonat?), samozřejmostí byl dostatek času na odchod, klid a neřešení afektu (no, tak se mi dítě doma válí, prostě ho překročím a je). Musím tedy říct, že ke klidu a neřešení jsem se dopracovala po docela dlouhé době. Důležité je neřešit okolí, lidi na ulici a jejich případné pohledy a komentáře, ale zaměřit se na dítě. A pokud to jde, je dobré předcházet scénám. Neříkám dítěti ustupovat a zůstat doma a dělat vše jen podle dítěte, ale prostě někdy se dá z něčeho ustoupit aniž bys ztratila na autoritě. Dobré je posouvat frustrační toleranci dítěte postupně. Říká se mi to teď lehce, ale neboj, to dáš i když je to šíleně náročné a vyčerpávající! :hug: Ještě mě napadá - co školka, jak se tam chová?

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat