Jak naučit děti uklízet?

Anonymní
14.3.21 18:06

Jak naučit děti uklízet?

Neuvěřitelně se stydím, takže nechci psát pod svým nickem.

Mám kluka (bude mu za chvilku 9 let) a holčičku (5 let). Každý má svůj vlastní pokoj. Už odmala se snažím, aby vždy, když si s něčím přestanou hrát, věc uklidily. S úklidem jsem zpočátku pomáhala, později formou hry…závody atd. Někdy to šlo, někdy to bylo horší. Dnes se to má tak, že dokážou za krátkou chvíli udělat z pokojů pěkný bordel. Plyšáky, lego, panenky, oblečky na panenku, občas k tomu vytáhnou puzzle, stolní hru…do toho oblečení, protože dcera se ráda převléká… staví si bunkry, domečky atd. Přestávají fungovat osvědčené triky, děti uklidit odmítají, motivace nefunguje a já začínám rezignovat. Říkám, že mi nevadí bunkr, ale chci, aby to kolem bylo uklizeno.

U dcery jsem praktikovala - ty uklidíš 3 věci, já tři věci…tím, že sbírala třeba 3 korálky se úklid protáhl opravdu na celý den - nebylo to efektivní. Pak různé varianty - ty plyšáky, já knížky atd. Teď mají na měsíc zákaz TV a je jim to jedno - vystačí si samy. Synovi třeba stačí pár brouků, hlína… Když jsem řekla, že hračku tedy odnesu, když se válí na zemi…a byla to oblíbená panenka o kterou se dcera starala, nic…panenka zabavená a žádná změna. Manžel už se jednou fakt naštval a bordel shrnul do velké krabice, kterou dal na půdu…sice křik, ale za chvilku byl klid a jelo se dál. Odměny a tresty nefungují. Tablet, mobil nemají. Body, kytičky, puntíky…bez odezvy. Je jim to jedno, žije se jim dobře. Trvám na tom, že když mají bordel v pokoji, tak nebudou roznášet hračky po domě…ať si bordel nechají v pokojích.

Děti jsou jinak úžasné, šikovné, vychází spolu, jsou to opravdu parťáci. Čas od času hračky protřídím, nové kupujeme jen k narozkám atd. Občas nějaká blbost od prarodičů, ale to teď nemají, protože se nevídáme.

Jaké jsou vaše osvědčené recepty?

Přiznám se, že už to asi brzy vzdám - manžel nikdy nebyl uklízecí typ - uklidí, co mu řeknu, ale sám si není schopen zorganizovat věci v pracovně a někdy to tam vypadá jako v dětském pokoji. Odkládá věci na chodbě, zapomíná po sobě uklidit notebook ze stolku, papíry atd. I jeho maminka říká, že na úklid nikdy nebyl. Když mu řeknu vyluxuj, utři prach, to udělá, umyje nádobí atd. - ale sám si vytvořit systém, dávat věci na své místo…to neumí. Tak to asi podědily děti nebo nevím.

Máme dům 7+2, uklízím společné věci, ale trvám, aby si každý uklidil po sobě…jenže si připadám jako někdo, kdo neustále buzeruje a jsem z toho opravdu už unavená.

A nechat dětem v pokoji bordel, dokud sami nebudou chtít nefunguje taky. Jim to nevadí.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
36
14.3.21 18:16

Metodu sbírání neuklizených hraček a věcí do krabice a uschování na půdu, bych praktikovala do doby, než jim to docvakne. Bez rozčilování a s úsměvem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31018
14.3.21 18:20
@Anonymní píše:
Neuvěřitelně se stydím, takže nechci psát pod svým nickem.

Mám kluka (bude mu za chvilku 9 let) a holčičku (5 let). Každý má svůj vlastní pokoj. Už odmala se snažím, aby vždy, když si s něčím přestanou hrát, věc uklidily. S úklidem jsem zpočátku pomáhala, později formou hry…závody atd. Někdy to šlo, někdy to bylo horší. Dnes se to má tak, že dokážou za krátkou chvíli udělat z pokojů pěkný bordel. Plyšáky, lego, panenky, oblečky na panenku, občas k tomu vytáhnou puzzle, stolní hru…do toho oblečení, protože dcera se ráda převléká… staví si bunkry, domečky atd. Přestávají fungovat osvědčené triky, děti uklidit odmítají, motivace nefunguje a já začínám rezignovat. Říkám, že mi nevadí bunkr, ale chci, aby to kolem bylo uklizeno.

U dcery jsem praktikovala - ty uklidíš 3 věci, já tři věci…tím, že sbírala třeba 3 korálky se úklid protáhl opravdu na celý den - nebylo to efektivní. Pak různé varianty - ty plyšáky, já knížky atd. Teď mají na měsíc zákaz TV a je jim to jedno - vystačí si samy. Synovi třeba stačí pár brouků, hlína… Když jsem řekla, že hračku tedy odnesu, když se válí na zemi…a byla to oblíbená panenka o kterou se dcera starala, nic…panenka zabavená a žádná změna. Manžel už se jednou fakt naštval a bordel shrnul do velké krabice, kterou dal na půdu…sice křik, ale za chvilku byl klid a jelo se dál. Odměny a tresty nefungují. Tablet, mobil nemají. Body, kytičky, puntíky…bez odezvy. Je jim to jedno, žije se jim dobře. Trvám na tom, že když mají bordel v pokoji, tak nebudou roznášet hračky po domě…ať si bordel nechají v pokojích.

Děti jsou jinak úžasné, šikovné, vychází spolu, jsou to opravdu parťáci. Čas od času hračky protřídím, nové kupujeme jen k narozkám atd. Občas nějaká blbost od prarodičů, ale to teď nemají, protože se nevídáme.

Jaké jsou vaše osvědčené recepty?

Přiznám se, že už to asi brzy vzdám - manžel nikdy nebyl uklízecí typ - uklidí, co mu řeknu, ale sám si není schopen zorganizovat věci v pracovně a někdy to tam vypadá jako v dětském pokoji. Odkládá věci na chodbě, zapomíná po sobě uklidit notebook ze stolku, papíry atd. I jeho maminka říká, že na úklid nikdy nebyl. Když mu řeknu vyluxuj, utři prach, to udělá, umyje nádobí atd. - ale sám si vytvořit systém, dávat věci na své místo…to neumí. Tak to asi podědily děti nebo nevím.

Máme dům 7+2, uklízím společné věci, ale trvám, aby si každý uklidil po sobě…jenže si připadám jako někdo, kdo neustále buzeruje a jsem z toho opravdu už unavená.

A nechat dětem v pokoji bordel, dokud sami nebudou chtít nefunguje taky. Jim to nevadí.

Nefunguje nic. Na mě zabralo až narození vlastního dítěte a nějaké hormonální změny.
Do té doby se moje máma mohla stavět na hlavu a nebylo jí to nic platné. Bordel mi nevadil, ani když jsem žila sama. :lol:

Teď jsem jiná, chci kolem sebe mít uklizeno, takže taky buzeruju rodinu :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31018
14.3.21 18:21
@Kaffe píše:
Metodu sbírání neuklizených hraček a věcí do krabice a uschování na půdu, bych praktikovala do doby, než jim to docvakne. Bez rozčilování a s úsměvem.

Tohle v reálu dokážou praktikovat jen nevlastní matky. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20673
14.3.21 18:22

Nerozčiluj se a ty neuklizené věci dávej do krabice a schovávej. Třeba jim to docvakne, až dojdou hračky. A dceři oblečky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4947
14.3.21 18:24

Tak asi musíš přijít na tu motivaci. Prostě něco, o co fakt hodně stojí nebo bez čeho nemůžou být a jet na tomto režimu. U nás je to u každého dítěte něco jiného. U nejstarší koníček - ano, můžeš tam jet, až budeš mít uklizený pokoj, u druhého motivace není nutná, ten si uklízí pokoj sám až moc, ale byl by to určitě zákaz elektroniky a u nejmladší (7 let) je těch variant moc co zabírají - televize, tablet, sladkost, výlet, návštěva kamarádky atd atd

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24610
14.3.21 18:26

Jestli existuje nějaká 100% úspěšná metoda, aniž by docházelo k týrání dítěte, tak by měla dostat nobelovku.

Já si vzpomněla na svůj a bratrův pokoj v dětství a přestala jsem pokoj svých dětí řešit. Jednou týdně se tam teda musí vysát vytřít, ale jinak ať si ve svém mrdníku dělají, co chtějí. Jen když tam není kam šlápnout a chtějí postupovat dál do bytu, tak to už mají smůlu.

podle mě to musí začít vadit jim amotným, že nemají věci na místě a mají tam chlív. Jinak berou všechny dobřě míněné rady a počiny rodičů jen jako buzeraci.
Přesně jak píše @Bábrdl

Někdo je pořádkumilomil od přírody, někdo organizovaný chaotik, jiný bordelář. Každý má jiné priority a jinou míru tolerance k binci. A to nepředěláš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
572
14.3.21 18:27

Monkey see, monkey do - kdyz vidi, ze tatka ma binec, maji ho holt taky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31018
14.3.21 18:31
@Svistice píše:
Jestli existuje nějaká 100% úspěšná metoda, aniž by docházelo k týrání dítěte, tak by měla dostat nobelovku.

Já si vzpomněla na svůj a bratrův pokoj v dětství a přestala jsem pokoj svých dětí řešit. Jednou týdně se tam teda musí vysát vytřít, ale jinak ať si ve svém mrdníku dělají, co chtějí. Jen když tam není kam šlápnout a chtějí postupovat dál do bytu, tak to už mají smůlu.

podle mě to musí začít vadit jim amotným, že nemají věci na místě a mají tam chlív. Jinak berou všechny dobřě míněné rady a počiny rodičů jen jako buzeraci.
Přesně jak píše @Bábrdl

Někdo je pořádkumilomil od přírody, někdo organizovaný chaotik, jiný bordelář. Každý má jiné priority a jinou míru tolerance k binci. A to nepředěláš.

Moje máma se mohla zbláznit a efgekt to nemělo. :nevim: maximálně jsme si uklidily, když měl někdo přijít atd.

To samý, když jsme žila sama. Spíš jsem ten bordel schovávala, než uklízela. :lol:

A pak najednou, když se mi po čtyřicíctce narodilo vlastní dítě, něco se mi přecvaklo v hlavě. Najednou to chci mít doma (na mé poměry!) uklizené. Jako jasně, nikdy to nebudeu mít nějak super poskládané ve skčíních atd. Ale uklizeno doma, alespoň ve veřejné části domu tak nějak bývá.

Ale musím se kvůli tomu rozčilovat.

A dcera je to samý, co já. :D

Bohužel u mého muže došlo k opačnému postupu. Býval na pořádek vysazení a s narozením dítěte a věkem to šlo dost do kopru :lol: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2220
14.3.21 18:32

U nás pomohla distanční výuka - ani puberťáci nechtějí, aby bylo vidět, že mají v pokojíku bordel :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5961
14.3.21 18:35

Můj osvědčený recept je přestat očekávat, že dítě si bude samo od sebe uklízet. Já úplně žasnu když přijdu ke své dospělé dceři domů jak má krásně uklízeno, přitom celé dětství byla bordelarka, nejen pokoj, ale i její školní taška byl jeden velký chaos.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9544
14.3.21 18:37
@Bábrdl píše:
Tohle v reálu dokážou praktikovat jen nevlastní matky. :lol:

Asi budu muset dětem říct, že jsem jejich nevlastní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26899
14.3.21 18:40

Já dospela do fáze, že dětské pokoje zavřu a neřeším. :oops:
Syn nemá nikde hračky, ale věci do školy a ty mu zabavit nemůžu.
2-3× týdně sednu na postel a přesně mu říkám, co má udělat. Dřív uklízel, když měli přijít kamarádi.
Mladší si nehraje, takže ten má super pokoj. :mrgreen:

@Sardelka píše:
Monkey see, monkey do - kdyz vidi, ze tatka ma binec, maji ho holt taky.

To úplně platit asi nebude. Moje máma je na pořádek ujeta. Vyrůstala jsem v dokonale uklizenem prostředí a uklízet neumím. Jsem chaotik. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1099
14.3.21 18:41

Mám stejný děti a nejlíp funguje fakt každou věc, co se válí na zemi, sebrat, schovat a dítěti nedat. Za chvíli mají prázdný pokoj (a my plný balkon a komoru) A teprve v tu chvíli jim docvakne, že je asi něco špatně. Tak nějakou dobu spořádaně uklízí a pak to jede nanovo. Všechny drobotiny typu kinder, stotisící panacek nebo osmdesate autíčko vyhazuju rovnou do koše. Aktuálně se je snažím naučit, že hned, jak si dostanou s nějakou hračkou, musí ji uklidit. Pak si teprve vzít něco jiného. Je to mor. Ale dnes poprvé jedno dítě samo od sebe uklidnilo koleje, aby si mohlo vytáhnout lego. Doufám, že to nebylo poprvé a naposledy :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31018
14.3.21 18:42
@Sardelka píše:
Monkey see, monkey do - kdyz vidi, ze tatka ma binec, maji ho holt taky.

:lol: Tak tohle nefunguje vůbec. Moje máma na pořádku ujíždí a velkou část života tráví uklízením. A já jsem byla do čtyřiceti bordelářka jak z učebnice :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat