Užívání antidepresiv 10 a více

Napsat příspěvek
Velikost písma:
79
14.9.16 19:39
@Aletheia píše:
Můžu se zeptat? Vy jste psychiatr?
  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.9.16 20:25
@Aletheia píše:
Naopak, srovnáváš nesrovnatelé. U AD je nezbytné je časem vysadit, ideální délka léčby AD je půl roku. Ale by museli pacienti chtít, chodit na terapie…(nech si invektivy, vím velmi dobře o čem to je) Ale raději zobou. Nicméně AD se nesmí brát dlouhodobě, rozhodně ne celý život! Zeptej se kteréhokoliv psychiatra.Abych tě seznámila s tím, co to jsou AD. Prášky dodávají serotonin do mozku a mozek se postupne učí si je doplňovat sám. A proto se pak léčba končí, protože mozek obnovil tvorbu a zodpovědný člověk po terapii už ví jak na to, že se nemá hroutit ale případné krize řešit a tak.

Co jsou antidepresiva a jak fungují vím, psychoterapie a práci na sobě považuji za samozřejmost. Nemůžeš ale všechny pacienty házet do jednoho pytle. Jsou lidi, kteří po cca minimální roční léčbě jsou schopni postupného vysazení a fungování bez antidepresiv a pak je druhá skupina lidí, jejichž diagnóza vyžaduje celoživotní léčbu, jejíž cílem je zabránění návratu potíží. U opakující se těžké deprese si může člověk říkat, že se nemá hroutit jak chce, ale tam mu to moc nepomůže. Znám lidi, kterým nezabíraly ani elektrošoky, znalost řešení krizových situací by jim byla k ničemu. Samozřejmě tím neříkám, že lidi mají léky brát jako lentilky, vždycky když se ráno vzbudí se špatnou náladou

  • Citovat
  • Upravit
14.9.16 21:22

Anonymní s 19 lety na AD i ostatní velmi dlouho užívající antidepresiva: A je tvůj život s ad celkem v pohodě? Chodíš do práce? Stává se ti, že antidepresivum po čase přestane fungovat a musíš brát jiné? Jak se cítíš, pokud to budeš hodnotit s odstupem? Já jsem zrovna v relapsu a mám jen černé myšlenky, navíc pocit, že to AD, co jsem brala od začátku už mi nezabere, tak chci slyšet od někoho, že to prostě bude dobré, jestli mi rozumíte

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.9.16 21:35

@rajskáomáčka Za těch 19 let mi AD občas měnili. Naposledy při hospitalizaci před 3 lety. Tam mi provedli komplexní výměnu léků. A ty 3 roky dobrý. Do práce chodím na půl úvazku (a do celkem psychicky náročné práce) a mám ČID 1. st.
Můj poslední (mimochodem špičkový) psychiatr mi říkal, že se může stát, že po nějaké době AD přestanou fungovat je potřeba výměna.

  • Citovat
  • Upravit
Anonymní
14.9.16 21:38

@rajskáomáčka Tady anonymní z 13:06, já beru asi 9-tá AD za 9 let, některá jsem ale brala jen krátce, k některým se opětovně vracíme (sertralin mám podruhé). AD mi po čase přestávají fungovat, nebo pár jich nezabralo vůbec. Byla jsem i 2-krát na elektrošocích a ty letošní mi hodně pomohly. Zmizely naléhavé sebevražedné touhy, zlepšila se nálada. Teď je mi relativně dobře cca měsíc. Do práce nechodím (ale chci zas hledat), chodila jsem jen několikrát kratší dobu (ještě mi není tolik let a dlouho jsem studovala).
Jestli to u tebe bude dobré ti říct nemůžu, ale věřím, že ano, dnes je tolik léků a jiných metod v léčbě deprese (předpokládám, že se léčíš s ní), že jen malému množství lidí to nezabírá. Jaká AD teď bereš? Máš dobrého psychiatra? Pokud ano, věřila bych mu a doufala. Držím palce.

  • Citovat
  • Upravit
14.9.16 22:13

Beru snad od začátku ta samá antidepresiva (venlafaxin a lerivon), na začátku zabraly fantasticky, bylo mi skvěle, ale napodruhé už to bylo slabší a pomalejší. Ted je beru 2 roky v min. dávce. Po Venlafaxinu jsem nabrala, tak jsem je chtěla vymenit za wellbutrin, doktor mi to sám navrhnul. Problém je ten, že wellbutrin není na ůzkosti - to je můj hlavní problém. U mne se projevuje úpornou nespavostí. Mimochodem mohu znát jméno toho psychiatra?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
11110
14.9.16 22:17

@rajskáomáčka Mne třeba nynější AD (Zoloft) sedi, nicméně i tak mívám tak jednou do roka období, kdy se můj stav i tak zhoupne, je třeba na čas navýšit dávku a přidat ještě další lék, po kterém se mi vždy pak uleví. Pak zas můžu najet na minimální dávku AD. Naštěstí se mi to v těhotenství vyhlo a doufám, ze se budu držet i dál. Mám malý mimco a kdybych musela sáhnout po osvědčený nouzovce, tak bych nemohla kojit.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.9.16 22:30

@rajskáomáčka Ahoj, tady anonymní z 13:06, já brala Wellbutrin a Lerivon spolu, tajně jsem doufala, že po něm zhubnu (po Wellbutrinu), ale ani deko, spíš jsem přibrala (vím, že jsem asi výjimka), naopak po venlafaxinu jsem hubla, ale vůbec mi na deprese nezabral. Wellbutrin opravdu moc není na úzkosti, může do nich stimulovat. Já ho měla na deprese spojené s ranním útlumem. Zabral částečně, bylo mi lépe, ale nebylo to stoprocentní. Postupně se ze spavosti udělala nespavost, tak jsem dostala Lerivon a pak ještě ten sertralin. Pak mi před elektrošoky nechali jen sertralin a ten mi teď vyhovuje.

  • Citovat
  • Upravit
2507
14.9.16 22:32

@rajskáomáčka Já beru Zoloft necelé 4 roky. Po pokusu vysadit (asi týden jsem nic nebrala) jsem bohužel musela začít Zoloft brát znovu v původní dávce. Účinek nastoupil asi zase do týdne. Cítila jsem se dobře zhruba za 14dní.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
14.9.16 22:37

A ty elektrošoky - jak to probíhá? Vím, že mohou pomoci, ale v praxi jsem nepotkala nikoho, kdo by je absolvoval. Nebo to nepřiznal :)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.9.16 22:52

@rajskáomáčka No elektrošoky ti dávají v celkové anestezii, takže o ničem nevíš, až se pak probereš na dospávací místnosti. Úplně nejprve tě vyšetří internista, udělají se odběry a natočí EKG. Pak je to jako před operací, od půlnoci nejíst, nepít, nekouřit, napíchne se kanyla, ráno se píchne Fraxiparin do břicha a Atropin do paže, zabandážují se nohy a pak se jde na šoky, tam je psychiatr, anesteziolog a sestry, dají se elektrody na hrudník a čelo (při šokách se snímá EKG a EEG), pak se spánky napatlají asi něčím vodivým a pak už dají anestetikum do žíly a o ničem nevíš. Já jen po probuzení byla vždycky totálně zmatená, někoho může bolet hlava. Problémy s pamětí jsem ale měla pokaždé veliké a přetrvávají mi dlouho, ne max tak 2 měsíce, jak tvrdí lékaři. Také jsem díky elektrošokům přišla o fotografickou paměť. Ale zas letos pomohly, tak nevím, zda je doporučovat, nebo ne, asi pokud bych na tom zas byla blbě i přes hromadu léků, co jsem brala, tak bych do nich šla znovu.

  • Citovat
  • Upravit
Anonymní
10.12.16 19:21

Myslite, ze když už beru léky 10 let s přestávkami asi cca 3 roky a propad mivam jednou ročně na podzim někdy slabší a letos třeba dost silný i přes ad které jsem navýšila naštěstí nástup asi zacina účinkovat je ještě šance někdy na vysazení léku? Chci zkusit terapie nikdy jsem nechodila…

  • Citovat
  • Upravit
Anonymní
2.12.18 17:42
@rajskáomáčka píše:
Dobrý den, je tu někdo, kdo užívá antidepresiva 10 a více let nepřetržitě a je tak nějak více méně v pohodě? Mám zrovna relaps (po velkém snížení) a dočetla jsem se, že po čase si tělo na AD přivykne a je dále vůči léčbě rezistentní. Děkuji, Olga

Já, snad více než 15 let xanax. Teď vysazuji přes 3 měsíce pod dohledem psychiatra, jde to už jsem bez. Proč mně ho lékaři psali tak dlouho? To doteď nevím. Bydlím na okr. městě a lékaři nereagovali na mé prosby mne AD zbavit či nasadit jiné. Pochodila jsem až na klinice v Brně a super lékařka. Zkušená a jen kroutila hlavou. Nejsem lékař, pouze biolog a moje prosby o vysazení se setkali jen s nepochopením. Nikdo se mě nechtěl systematicky ujmout a vzít do péče. Dokonce mám otřesné zkušenosti se 3 tzv. „odborníky“. No, co už. Vytrpěla jsem si svoje s generalizovanou úzkostnou poruchou od dětství.
Na malých městech opravdu člověk nejčastěji odborníky nenajde. Dokonce mi jeden tzv. „doktor“ u nás nejprve vysadil ze dne na den BZD, napsal 1tbl ráno Lexaurin na den a Mirtazapin na noc. Hrůza. Po měsíci mi řekl, že mě vůbec nezná!! A co u něj vlastně hledám, - Už ho vyhodili, díky bohu.To byl otřesný zážitek, jen se divím, že jsem neskončila v PL. Dávejte i na takové „odborníky“ velký pozor a raději vše konzultujte s několika lékaři. Je to váš život!! Ztratila jsem s těmito „odborníky“ téměř 5 let pekelného života.

  • Citovat
  • Upravit
Anonymní
2.12.18 17:47
@Anonymní píše:
Já, snad více než 15 let xanax. Teď vysazuji přes 3 měsíce pod dohledem psychiatra, jde to už jsem bez. Proč mně ho lékaři psali tak dlouho? To doteď nevím. Bydlím na okr. městě a lékaři nereagovali na mé prosby mne AD zbavit či nasadit jiné. Pochodila jsem až na klinice v Brně a super lékařka. Zkušená a jen kroutila hlavou. Nejsem lékař, pouze biolog a moje prosby o vysazení se setkali jen s nepochopením. Nikdo se mě nechtěl systematicky ujmout a vzít do péče. Dokonce mám otřesné zkušenosti se 3 tzv. „odborníky“. No, co už. Vytrpěla jsem si svoje s generalizovanou úzkostnou poruchou od dětství.
Na malých městech opravdu člověk nejčastěji odborníky nenajde. Dokonce mi jeden tzv. „doktor“ u nás nejprve vysadil ze dne na den BZD, napsal 1tbl ráno Lexaurin na den a Mirtazapin na noc. Hrůza. Po měsíci mi řekl, že mě vůbec nezná!! A co u něj vlastně hledám, - Už ho vyhodili, díky bohu.To byl otřesný zážitek, jen se divím, že jsem neskončila v PL. Dávejte i na takové „odborníky“ velký pozor a raději vše konzultujte s několika lékaři. Je to váš život!! Ztratila jsem s těmito „odborníky“ téměř 5 let pekelného života.

A ještě jedna zkušenost na malém městě s psychology. také hnus! jedna měla dokonce u nohy stolu otevřenou flašku s vínem a popíjela. Tak jsem beze slova odešla. Tyto obory: psychologie a psychiatrie na malých městech raději už nehledám. Pro mne jen Brno a ještě každou medikaci několikrát konzultuji ve FN. O týdenní psycholog. terapii ani nemluvě. Je to fakt k pláči nebo ke vzteku. Ale co si na nich vezmu, nic. nepomáhá ani stížnost! Kašlu na ně a jezdím do Brna. Dávejte opravdu pozor a vše si kontrolujte na více místech. Za to zdraví to stojí.

  • Citovat
  • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

Krém

  • (4) + 140 recenzí

Dětská mast

  • (4) + 115 recenzí

K2 Complex

  • (4.8) + 80 recenzí

Poradna očního lékaře

Ikona - Vladimír Korda

MUDr. Vladimír Korda Ph.D.