Úzkost a Covid19

Napsat příspěvek
Velikost písma:
Anonymní
10.1.21 10:18
@Galitea píše:
Mne to prijde zbytecny, uz je tady stopadesat diskuzi s tematem covidu :zed:

Jenže tady jde hlavně (o zakladatelky) úzkost, covid je jen to, co jí spouští. Nepotřebuje se, při čtení jiných diskusí, ještě víc trýznit strachy a obavami ostatních (které jí třeba zatím ani samotnou nenapadly).. Při takto položeném dotazu může dostat přesnější tipy na to, jak s ní bojují jiní… Určitě v tom není sama. :nevim:

Zekladatelko, je toho prostě moc a jestli žiješ sama a nemáš se o tom s kým pobavit, tak se to prostě kumuluje, no :( Taky to na mě někdy padá, určitě je hodně takových..

Pokud jsi společenský tvor, tak se s přáteli stýkej určitě co nejvíc. Alespoň venku, nebo i u nich/u tebe po jednotlivcích. Základy hygieny určitě znáš, když budeš mít špatný pocit, vem si roušku, nebo si nakup pár respiratorů (třeba pro případ návštěvy u prarodičů). Zkus to vybalancovat tak, abys měla pocit, že alespoň trochu „žiješ“ ale přitom tomu nejdeš naproti.

Co se týče strachu, že se budeš doma dusit a nikdo ti nepomůže, to jsem měla (i kdysi při „obyčejných“ nemocích) také. Pomohlo mi domluvit se s kamarádkou, že si každý den potvrdíme že žijeme:) většinou jsme si i pokecaly nebo napsaly jaký jsme měly den a hned ty strachy byly menší…:)

Hlavne pořádně jez, neodflákávej to jen proto, že jsi doma sama. Jez vitamíny a hodně spi. A nekoukej a nečti zprávy. Základ je udržet se maximalně fit pro to, abys ty své blízké mohla co nejvíc vídat:) Zkus si vymyslet vlastní „projekt“ - něco se třeba naučit, zhubnout, apod. a soustředit se fakt především na to.

Opravdu se zkus nebát, těch vážných případů skutečně není tolik. Já žiji sama, jen s malým dítětem (s vlastní rodinou se nestýkam), tak se do mě dávala panika, že se o něj nebudu schopna postarat. Když se o mě začaly pokoušet tyhle strachy, tak jsem se domluvila s přáteli, že kdyby něco, tak mu budou nosit jídlo a denně mu volat, aby se tu se mnou sám nebál/nestrádal. Naučila jsem ho kde najde jaké jídlo a jak si ho udělá sám. Zařídila jsem mu připojení na net, nainstalovala whatsapp a naučila ho s ním pracovat. Nakoupila trvanlivé a instantní potraviny, které si zvládne připravit sám, naučila ho platit kartou a na hlavní stránce pc mu nechala restauraci, že které jsem ho naučila objednat si jídlo. Prostě jsem se připravila (podle někoho jsem možná paranoik a hysterka) a vyplatilo se. Uklidnila jsem se (hrozně se mi tím ulevilo) a když to pak přišlo, tak jsem věděla, že to zvládne a já se „můžu soustředit na vyléčení se“. (To že se celý ten týden nejspíš nevysprchoval a asi někdy kašlal na zuby mi bylo v tu chvíli fuk - zvládl to:) )

Ale jestli ucítíš, že to sama nezvládáš, že ti to začíná přerůstat přes hlavu, tak to řeš se svojí doktorkou, určitě ti pomůže. Není to nic, za co by ses měla stydět a určitě v tom nejsi sama!
A hlavně už to určitě nepotrvá dlouho!!! :hug:

• Citovat
  • Nahlásit
26144
10.1.21 10:20

Já radím terapii. Můžeš si ji zaplatit i online. A knížky na tohle téma, ať pochopíš jak ta úzkost vzniká a funguje a co s tím. Mně to pomáhá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
253
10.1.21 10:36

Ja jen nechapu jednu vec… Vsichni mame uzkosti, vsichni mame sem tam depku… Nyni se tato depka bere jako neco „co zasluhuje pozornost“. Rozlisujme „depku“ a „zavazny depresivni problem“ Myslim, ze plno lidi by se melo vzchopit a prestat kňourat. Zacit videt pozitiva a naucit se tesit se z malickosti.
U psychologu, psychiatru je narváno… Ti lide, kteri maji vazny problem se nejsou schopni dostat na řadu kvuli podobnym kňouralům… Ano, je covid, a ti kteri se snazi byt obezretni, byt vuci druhym ohleduplni, tak se snazi dodrzovat pravidla, coz ma za nasledek vetsi izolovanost… Stale mame ale telefon, rodinu, kamarady a myslim, ze neuskodi jit ven s kamoskou a pokecat… Vzduch nakopne telo, pokec mysl. A pokud nemame nikoho, sebrat se a zajit si zabehat. Clovek se pak citi uplne jinak a den je krasbejsi

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26144
10.1.21 10:39
@purplee píše:
Ja jen nechapu jednu vec… Vsichni mame uzkosti, vsichni mame sem tam depku… Nyni se tato depka bere jako neco „co zasluhuje pozornost“. Rozlisujme „depku“ a „zavazny depresivni problem“ Myslim, ze plno lidi by se melo vzchopit a prestat kňourat. Zacit videt pozitiva a naucit se tesit se z malickosti.
U psychologu, psychiatru je narváno… Ti lide, kteri maji vazny problem se nejsou schopni dostat na řadu kvuli podobnym kňouralům… Ano, je covid, a ti kteri se snazi byt obezretni, byt vuci druhym ohleduplni, tak se snazi dodrzovat pravidla, coz ma za nasledek vetsi izolovanost… Stale mame ale telefon, rodinu, kamarady a myslim, ze neuskodi jit ven s kamoskou a pokecat… Vzduch nakopne telo, pokec mysl. A pokud nemame nikoho, sebrat se a zajit si zabehat. Clovek se pak citi uplne jinak a den je krasbejsi

Tak pokud by se to,,kňourání" v mnoha případech řešilo včas, líp by se to léčilo a lidi by k odborníkům nechodili až když jsou úplně na srač. ku. :roll: logika

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26144
10.1.21 10:42

Jo a začít se na svět koukat z té lepší stránky a vidět věci pozitivně je proces. Nestane se to přes noc. A člověk potřebuje mnohdy průvodce. Tohle může napsat jen květák, co o tom ví prd a houno. Podstoupit terapii je ta nejstatečnější a nejnáročnější věc. Není to procházka růžovou zahradou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4295
10.1.21 10:44
@purplee píše:

Přesně kvůli těmto názorům se spousta lidí bojí svěřit s problémy odborníkům. Tohle totiž může napsat jen člověk, co skutečnou úzkost, panickou ataku, nebo depresi nikdy nezažil. Kdybys aspoň z půlky věděla, jak hnusný to je, tak bys nikdy nemluvila o kňourání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
15462
10.1.21 10:46
@purplee píše:

Tak to jsi teda hodně velká borka když někho kdo se tu svěřuje z úzkostí jasně dokážeš posoudit jak moc úzkostný je a jak moc hluboko mu to jde.

Respektive ještě mu naložíš dost drsným odsudkem.

Asi to myslíš dobře, ale ve skutečnosti ubližuješ a jen sama sobě honíš ego jaká jsi v pohodě a jak se máš pod kontrolou.

Ve skutečnosti to bude trošku jinak…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1376
10.1.21 11:03
@Čičorečka píše:
Přesně kvůli těmto názorům se spousta lidí bojí svěřit s problémy odborníkům. Tohle totiž může napsat jen člověk, co skutečnou úzkost, panickou ataku, nebo depresi nikdy nezažil. Kdybys aspoň z půlky věděla, jak hnusný to je, tak bys nikdy nemluvila o kňourání.

A já si myslím, že na tom něco je. Člověk si totiž musí pomoct hlavně sám. Nevyřeší to za něj fakt nikdo. Odborník, pečlivým pitvanim, umí někdy ještě dorazit. Od začátku si říkám, že aspoň psychiatři v tomto průseru, bez práce nebudou. :? Je to šílený. Ale beru to tak, že může být vždycky hůř. Takže za každých okolností, je potřeba hledat to pozitivní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
15462
10.1.21 11:12
@Popeladym píše:
A já si myslím, že na tom něco je. Člověk si totiž musí pomoct hlavně sám. Nevyřeší to za něj fakt nikdo. Odborník, pečlivým pitvanim, umí někdy ještě dorazit. Od začátku si říkám, že aspoň psychiatři v tomto průseru, bez práce nebudou. :? Je to šílený. Ale beru to tak, že může být vždycky hůř. Takže za každých okolností, je potřeba hledat to pozitivní.

Jenže pokud se člověku úzkost či poruchy nálady rozjedou ve velkým, tak tenhle přístup ubližuje od někoho, kdo vlastně moc neví o čem mluví a nemá dostatek empatie aby do jejich zkušenosti necpal svůj poněkud limitovaný pohled.

Opravdu je lepší mlčet, než na lidi co mají nějakou bolest zkoušet peptalk. To může fugnovat leda tak v šatně portovního oddílu a i tam to část členů bude spíš traumatizovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1376
10.1.21 11:27
@Ou píše:
Jenže pokud se člověku úzkost či poruchy nálady rozjedou ve velkým, tak tenhle přístup ubližuje od někoho, kdo vlastně moc neví o čem mluví a nemá dostatek empatie aby do jejich zkušenosti necpal svůj poněkud limitovaný pohled.Opravdu je lepší mlčet, než na lidi co mají nějakou bolest zkoušet peptalk. To může fugnovat leda tak v šatně portovního oddílu a i tam to část členů bude spíš traumatizovat.

8o Opravdu nevím, co jsem napsala tak strašného. Opovážila jsem se přispět, protože tuto situaci, moc dobře znám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3176
10.1.21 11:46
@Anonymní píše:
Od Brezna minuleho roku nase firma je na home officu, zvladala jsem to psychicky dobre, i izolaci vsechno. Jsem hodne spolecensky clovek, chybi mi ten zivot predtim. Potkavame se s kamarady (dle PES) a chodime do prirody. Od Prosince pocituji uzkosti az navaly paniky. Bydlim sama v 1kk, mavam panicke navaly co kdyz chytim covid bude mi tak spatne, ze se nepostavim..neudelam si ani caj. Budem sa dusit kaslem a nikdo mi nepomuze. Ze umru :( (mozna jsem to uz i prodelala mozna ne, nevim). Je to az psycho. Prasky brat nechci. Mate podobne zkusenosti? Mate az tak velky strach z toho vseho? Dekuji za podporu :srdce:

Ne, nebojím se. Jsem taky od března na HO a zvládám to dobře. Jen je mi líto dětí, že se nestýkají ve škole a ta online výuka taky nic moc. Momentálně všichni koronu proděláváme a fakt to nic není. Normální mutace chřipky je mnohem horší. Kdybysme nebyli vytrasovaní a na testy odeslání hygienou kvůli styku s pozitivním, ani nevíme, že to máme. Takže stále si stojím za tím, že je to nafouklá bublina. Přijde mi totiž divný, že neznám nikoho s těžkým průběhem znám 3 lide, co to měli a všichni říkají, že jim nic nebylo. Nám taky nikomu nic není. Že by až taková náhoda?
Jinak to psychošílení bude mít mnohem horší následky než sama ta chřipka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1376
10.1.21 12:08
@Kockazvysocan píše:
Ne, nebojím se. Jsem taky od března na HO a zvládám to dobře. Jen je mi líto dětí, že se nestýkají ve škole a ta online výuka taky nic moc. Momentálně všichni koronu proděláváme a fakt to nic není. Normální mutace chřipky je mnohem horší. Kdybysme nebyli vytrasovaní a na testy odeslání hygienou kvůli styku s pozitivním, ani nevíme, že to máme. Takže stále si stojím za tím, že je to nafouklá bublina. Přijde mi totiž divný, že neznám nikoho s těžkým průběhem znám 3 lide, co to měli a všichni říkají, že jim nic nebylo. Nám taky nikomu nic není. Že by až taková náhoda?
Jinak to psychošílení bude mít mnohem horší následky než sama ta chřipka.

Ano. Co budou lidi dělat, když přijde něco horšího.

Příspěvek upraven 10.01.21 v 12:11

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
15462
10.1.21 12:09
@Popeladym píše:
8o Opravdu nevím, co jsem napsala tak strašného. Opovážila jsem se přispět, protože tuto situaci, moc dobře znám.

Kecy o tom že se člověk musí vzchopit, že se mu nic neděje, že fňuká atd ubližují. Pokud to nejsi schopná vnímat, tak to alespoň akceptuj jako informaci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1376
10.1.21 12:14
@Ou píše:
Kecy o tom že se člověk musí vzchopit, že se mu nic neděje, že fňuká atd ubližují. Pokud to nejsi schopná vnímat, tak to alespoň akceptuj jako informaci.

Vzchopit se ale opravdu musí. To potřebuje už i k tomu, aby vyhledal pomoc. O fňukání jsem nepsala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26144
10.1.21 12:26
@Popeladym píše:

Poslyš, ale pokud se sesypeš, že si chceš třeba i hodit mašli abys těm stavům a boji s nima unikla, tak ti hledat pozitivní fakt nepomůže. To jsi nemocná a potřebuješ se léčit, což je dlouhodobej proces. A psychiatr nebo psycholog na tebe nevysype, že musíš myslet pozitivně :roll: ty by si to pacient šel hned z ordinace hodit.

Každej máme jiný vnímání, sneseme jinou míru a proto nejsme slabší nebo horší, že si dovolujeme se hroutit z covidu. :nevim: A kecy jak se musíme vzchopit, že co budem dělat až přijde něco horšího způsobí jen to, že se cítíme ještě hůř, protože nejsme v očích druhých schopni se poprat s tímto…a je tedy s náma asi něco hodně blbě…

přijdou výčitky proč jsme takoví a třeba touha se řezat, nejíst..jako trest za to, že to nedáváme. My jsme si svoji slabosti vědomi a se.re nás to, to mi věř. A proto podstupujeme terapie a bereme pilule a snažíme se s tím něco dělat. A tyhle poznámky nám jen podkopávají nohy…pokud teda neumíme být nad věcí..

což v akutní fázi nemoci, když člověk vlastně pořádně neví co se s ním děje, asi snad ani nelze být.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat