Víceleté gymnázium ano/ne?

551
11.3.11 10:16

Víceleté gymnázium ano/ne?

Ahoj.
Chtěla bych poprosit maminky školáků z víceletých gymnázii o jejich zkušenosti.
Dcera se najednou nadchla, tak to začínáme řešit. Učitelka otevře kroužek na přípravu přijímaček.Teď je ve 4. třídě. Má samé jedničky, ale doma se vůbec neučí. Mám strach, že to pak bude velký nápor a bude nešťastná. Jak Vaše děti zvládaly ten přechod a je toho učení opravdu o tolik víc než na ZŠ?
Děkuji za vaše odpovědi. Jarka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

10048
11.3.11 10:19

Ahoj já jsem jedna z těch naprostých jedničkářek, idolů učitelek a naprostým odpůrcem všech osmiletých gymnzázií, dle mě je to nejhorší co může dítě ( rodiče) udělat. NIKDY tam svoje děti nedám…vlastně není to jen můj názor ale celé naší rozpadlé třídy ze základky, i ze dvou gymplů, a vlastně i mého přítele. Za mě nikdy! :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Michaelakkk
11.3.11 10:20

Nepřijde mi, že by na víceletých gymnáziích bylo učení více, spíš se mění přístup ke studentům a styl vykládání látky, více referátů a zapojování se, ale učivo je vesměs stejné jako na základní škole…

Za zkoušku nic nedáte když se dcera dostane šla bych do toho :-) A když to na škole nebude zvládat o čem dosti pochybuji :-) můžete jí dát zase zpátky na základku :-)

• Nahlásit
  • Citovat
Michaelakkk
11.3.11 10:20
Dice píše:
Ahoj já jsem jedna z těch naprostých jedničkářek, idolů učitelek a naprostým odpůrcem všech osmiletých gymnzázií, dle mě je to nejhorší co může dítě ( rodiče) udělat. NIKDY tam svoje děti nedám…vlastně není to jen můj názor ale celé naší rozpadlé třídy ze základky, i ze dvou gymplů, a vlastně i mého přítele. Za mě nikdy! :roll:

A proč?

• Nahlásit
  • Citovat
16380
11.3.11 10:22
Michaelakkk píše:
Dice píše:
Ahoj já jsem jedna z těch naprostých jedničkářek, idolů učitelek a naprostým odpůrcem všech osmiletých gymnzázií, dle mě je to nejhorší co může dítě ( rodiče) udělat. NIKDY tam svoje děti nedám…vlastně není to jen můj názor ale celé naší rozpadlé třídy ze základky, i ze dvou gymplů, a vlastně i mého přítele. Za mě nikdy! :roll:
A proč?

to by mne taky zajimalo…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Michaelakkk
11.3.11 10:25

Já kdybych byla v tvé situaci zrčitě bych dceru na přijímačky motivovala, je to její rozhodnutí a podpořila bych ho :-) jestliže ji nechcete dát na gymnázium jen z toho důvodu, že to není odborně zaměřená škola, že z gymplu bude muset jen na VŠ nevěšte hlavu :-) může přeci z kvarty udělat přijímačky na střední školu, kterou si vybere a podle mě bude mít mnohem větší šance na přijetí než děti ze ZŠ :-)

no a píšu to proto, že já udělala v 5 třídě přijímačky na gympl a už v sekundě jsem dělala přijímačky na jazykové italské gymnázium :-) ze kterého jsem přestoupila na pedagogickou střední :-)

Příspěvek upraven 11.03.11 v 10:27

• Nahlásit
  • Citovat
11.3.11 10:27

ahoj jájo,
já mám vystudované víceleté gymnázium.
Má to hodně pro a proti, záleží jaký je plán dál…
učeního je opravdu víc, ale jestli je jedničkářka, tak by to snad nemělo být tak drsné a navíc,když jí to nepůjde, tak se může buď vrátit zpět na ZŠ…
Pokud se v patnácti rozhodne, že chce dělat něco jiného, nebo na ten gympl nebude mít buňky, tak normálně jakoby vyjde devítku a může jít na jakoukoliv střední školu si zamane (od nás ze třídy takhle odešlo asi 7 lidí z 30).
Má vlastní zkušenost je taková, že narozdíl od běžné základky na gymplu se už od té primy jede v trochu jiném systému, učitelé k tobě mají přístup skoro jako k středoškolákovi.
ani pubertální výlevy nebyly tak drastické, jako když na běžné zákadce jsou deváťáci jak utržení z řetězu, páč to „mají za pár“, jednoduše proto, že sme věděli, že na té škole budeme ještě další 4 roky…

ale zase na druhou stranu je fakt, že s vychozeným samotným gymplem není jednoduché sehnat kvalitní uplatnění…

každopádně já víceletým gymplem prošla a v případě, že mé děti na to „budou mít buňky“ a budou chtít, tak je tam rozhodně dám :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2724
11.3.11 10:28

A to já jsem pro. Taky bývalá jedničkářka, neučila jsm se doma nic celou základku. Na gymplu (výběrová matfyz třída) potřeba byla, ale to už zase řádila puberta, takže studium se odehrávalo jen v hodinách (v češtině pod lavicí úkol z matiky, na matice našprtat na test z chemie…), prospěch slušný. Na výšce ouha, co se nedalo odvodit a muselo se nazupat (a že toho bylo), to byl problém. VŠ vzdělání mám, ale mohlo to jít jednodušeji.
Kdybych se s nutností systematické domácí přípravy potkala v 11 a ne až ve 14 (my jsme šli na gympl z osmičky), tak bych se to možná naučila dříve a „kde bych dneska mohla být“.
Takže já bych dceru podpořila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10048
11.3.11 10:29

Co mě nejvíc mrzí, je to odthnutí od kamarádů ze základky. Byla jsem ze sídliště a gympl ve městě (Brno), zatímco oni vstávali v klidu po sedme ja v sest, oni byli doma po poledni, já kolem 16h a to bylo brzo. Nefungovalo žádný hraní nic…Nehledě na to že ty kamárádský vztahy se nejlíp budujou kolem té 6-9 třídy- lyžáky atd…Na gymplu jsme si jako třída hrozně nesedli, všichni byli nervní vydeptaní, z jedniček byli trojky, náročnejší než základka, nemyslím že je ale přístup „profesorů“ je jiný. Nakonec jsem prošla dvouma gymplama, ale bylo to z bláta do louže, s třídou sme nikdy neměli kamarádský vztahy, nikdo s nikym, nemáme srazy. nic. Se základkou se stýkám až ted, decka jsou super moc si rozumime, spousta holek ma mimca, jsou vdany, a to maji i vysky, nebo je delaji. Z gymplu z obou trid jsou asi 2 lidy na vysce, 2 na soukrome. Já jsem se na vysokou taky ještě nedostala, ale ted ani nechci.
Mýho přítele, vyhodili z gypmlu- nemá na to, strucne jim bylo receno ze je proste blbej a zlobi :lol: sel trapne na ucnak…no udelal nastavbu, vysokou, vse za acka a s cervenym diplomem. Má uzasnou praci, a nenasi gymply. Jeho bratr tam byl mel z toho psychycky problemy, tak tak prolizal, vysokou taky s odrenyma usima.
Ne za me gympl ne. Já se taky těšila na dospelackou skolu, na to ze sem na „gymplu“ jak to bylo naivni.
Jsem ale ráda že jsem tim prosla pze svy deti tam nikdy nedam.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.3.11 10:36

no vidíš a já to měla naopak, za těch osm let na gymplu sem si udělala spoustu kamarádů a známých, se kterýma sme si vlastně prošli od dětství, přes pubertu až po „dospělost“ a máme každoroční srazy, na které se sjíždíme z půlky republiky (jak jsme se rozprchli po vejškách atd) a dodnes se scházíme i s třídní učitelkou, která nás má za skoro vlastní děti, když s náma protrpěla ten „nejblbější“ věk mezi 12 a 18ti lety…

taky hodně záleží, jestli máte gympl v místě bydliště, nebo by holka musela daleko dojíždět, pokud by to bylo s dojezdem, tak bych to asi promýšlela důkladněji…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26530
11.3.11 10:38

Já jsem učitelka z osmiletého gymnázia a zároveň jsem učila i na základce.
Učiva je tam určitě víc a je to náročnější. Většina dětí to zvládá celkem dobře, najde se pár opravdu nestudijních typů, kteří už na nižším stupni gymnázia špatně prochází. Řekla bych, že záleží na tom, na jeké jste základce. Pokud je dobrá a neodejde odtamtud drtivá většina dětí na osmiletá gymnázia, tak bych ji nechala užívat si mládí:)bez většího učení. Pokud ale dobrých dětí odejde a zůstanou jen ty slabší :nevim:
Pokud dcera chce, tak bych ji podporovala :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10048
11.3.11 10:41

Za mě je to zkrácené dětství- hrozně.
Nechala bych dceru v klidu do devitky na zakladce, nevis co se u ni rozvine za prednost, treba pak bude vedet na kterou stredni by chtela jit. Pokud nebude vedet muze jit na gympl 4letej.
Jsem odpurce osmiletaku…a to opravdu nemluvim jen za sebe.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50730
11.3.11 10:43

Dala bych ji tam v případě, že ví, co by chtěla dělat (haha :lol: ) a rozhodně bych ji nedávala na nějaký přípravný kurz. Jestli na to má, dostane se tam i bez kurzu.

Já jsem na sedmiletý (tehdy bez devítky) chodila a popravdě řečeno nevím, jestli bych šla znovu. Bylo fajn, že jsme se dost brzo naučili dělat si samostatně poznámky a i vůbec jsme byli samostatnější, než se mi zdálo u kolegů, co byli na čtyřletém.

Učivo je asi stejné, liší se přístup a přísnost - víc se k těm dětem přistupuje jako k dospělým. Pro jedničkáře, co je má zadarmo bez učení (jako já) celkem pád na hubu a trojky - tyhle děti se věšinou neumí moc učit, protože to nikdy nepotřebovaly, ale na tom gymplu je to potřeba. Moc se s náma nikdo nemazal. V primě mi na dotaz „já tomu nerozumím“ bylo odpovězeno „propočítej si to doma“ :lol: :lol: :lol: Bylo celkem drsné dostávat najednou trojky, čtverky, ale změnit jsem to nemohla, protože jsem nevěděla jak - neuměla to.

Velké mínus vidím v tom, že dítě ještě neví, čím chce být - i když výjimky jsou. Já jsem tam šla proto, že nám řekli, že kdo má samé jedničky, může se přihlásit na gympl. Tak jsem se tam přihlásila :nevim: :mrgreen: Pak je ale potřeba jít na výšku, protože mít jenom gympl je na nic, ti lidi nejsou pro praxi. Samo je možné v průběhu odejít, ale člověku se tak nějak nechce, je to „divné“ a působí to jako prohra (jeden spolužák nám odešel myslím na kuchař / číšník nebo tak něco).

Takže pokud ví, proč tam chce a je to rozumný důvod, tak spánembohem, ale jinak bych si to ještě promyslela…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Michaelakkk
11.3.11 10:43
Mar__tanka1983 píše:
no vidíš a já to měla naopak, za těch osm let na gymplu sem si udělala spoustu kamarádů a známých, se kterýma sme si vlastně prošli od dětství, přes pubertu až po „dospělost“ a máme každoroční srazy, na které se sjíždíme z půlky republiky (jak jsme se rozprchli po vejškách atd) a dodnes se scházíme i s třídní učitelkou, která nás má za skoro vlastní děti, když s náma protrpěla ten „nejblbější“ věk mezi 12 a 18ti lety…taky hodně záleží, jestli máte gympl v místě bydliště, nebo by holka musela daleko dojíždět, pokud by to bylo s dojezdem, tak bych to asi promýšlela důkladněji…

Přesně na gymplech jsem si našla mnohem více kamarádů, než na základce, ze základky se nevídám s nikým…

• Nahlásit
  • Citovat
10048
11.3.11 10:45

Přesně jako ríka Angua.
Nehledě na to že v páté třídě má teda většina dětí jedničky…holky extra. Já to držela jestě prima sekunda, pak jsem chytla trojku z matiky na vyzo a vezla jsem se.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama