Reklama

Volný vztah a polyamorie

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Raduna-Raduna
Kecalka 260 příspěvků 05.09.18 14:31
Volný vztah a polyamorie

Milí diskutující,

často se tu vyskytují témata týkající se nevěry či totálního sexuálního nesouladu v dlouhodobém vztahu, který ale jinak funguje, a tak mě napadlo rozvířit debatu na téma volné vztahy a polyamorie, protože tyto typy soužití by možná mohly být řešením pro spoustu lidí, kterým „tradiční“ monogamní uspořádání vztahů z různých důvodů nevyhovuje. Stačilo by jen se upřímně zamyslet, co vlastně ve vztahu chci a co mi vyhovuje a otevřeně o tom komunikovat (a to nejen mezi partnery, ale i v celé společnosti).
Nejprve si ujasníme pojmy:

1. Volný vztah
Je to vztah dvou lidí, kteří oba nebo jeden (záleží na dohodě) mají ale v průběhu vztahu buďto milence či „úlety“ a partner o tom ví. Někdy se o tom vzájemné informují, někdy se dohodnou, že si to říkat nebudou, ale ví, že se to děje. Někteří mají i úlety spolu a tvoří to součást jejich sexuálního života.
V tomto vztahu jde většinou buďto o dva heterosexuály nebo homosexuály, kteří ale mají třeba jinou potřebu sexu a nebo jim z různých důvodů nevyhovuje klasická monogamie, ale jinak si spolu rozumí, milují se a chtějí spolu žít.

2. Polyamorie
Polyamorie je vztah několika lidí, kteří spolu žijí a i navenek tvoří jednu jednotku. Můžou si být navzájem věrní nebo můžou mít i otevřený vztah, ale to není podmínkou. Hlavním znakem ale je, že se navzájem milují všichni nebo se alespoň mají rádi. Jsou si prostě blízcí a chtějí spolu žít a trávit čas i spát.
V tomto případě jde často o lidi, kteří jsou buďto alespoň trochu bisexuální nebo homosexuální, protože zjednodušeně řečeno spí každý s každým.

Doufám, že jsem to definovala dobře. Vycházím jen z toho, co jsem četla nebo slyšela, tak mě případně opravte.
Upozorňuji, že já osobně jsem to nezažila, ale dokážu si představit, že by oba tyto typy soužití mohly docela dobře fungovat. Soudě podle počtu diskuzí, kde tu někdo řeší manžely či manželky, které sice milují, ale kteří s tím či oním partnerem nespí, případně nevěry, by mohla otevřenější diskuze na tohle téma možná pomoci lidem se vyznat v tom, proč a co a jak vlastně chtějí. Jsem totiž stále více přesvědčená o tom, že monogamie prostě nevyhovuje více než polovině lidstva, akorát si na ní neustále pod tlakem tradic a společnosti atd. hrajeme.
Podívejte se např. kolik je tu diskuzí o ženách či mužích, kteří se zamilují do dvou lidí najednou a nedokážou se rozhodnout pro jednoho. Kdybychom byli opravdu všichni přirozeně monogamní, tak by tohle přeci nebylo ani možné, ne? Nebo diskuze o lidech, kteří sice svého partnera případně děti milují, ale nedostatek sexu pro mě znamená velké duševní i tělesné strádání.

Zajímají mě vaše názory a zkušenosti. Díky!

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 26 Další »

Reklama

Reakce:

pe-terka
Neúnavná pisatelka 15988 příspěvků 05.09.18 14:42

Osobně nevěřím tomu, že by někdo miloval a přitom bez problémů toleroval soka v lásce :think: At už to nazveš jakkoli, pokud to vyhovuje oběma, tak už mezi nimi není láska, ale jen pragmatický vztah (třeba kvůli majetku)
Podívej se na takového polyamori miliardáře Janečka :think: Jeho dvojka lilie naznačovala, že by uvítala, kdyby si v tom Kája udělal pořádek :think: Ted mají mimino a cestují spolu, tak je spokojená :palec: Ofiko žena je upozaděna a pochybuji, že jí to takto vyhovuje :think:

Raduna-Raduna
Kecalka 260 příspěvků 05.09.18 14:46
@pe-terka píše:
Osobně nevěřím tomu, že by někdo miloval a přitom bez problémů toleroval soka v lásce :think: At už to nazveš jakkoli, pokud to vyhovuje oběma, tak už mezi nimi není láska, ale jen pragmatický vztah (třeba kvůli majetku)
Podívej se na takového polyamori miliardáře Janečka :think: Jeho dvojka lilie naznačovala, že by uvítala, kdyby si v tom Kája udělal pořádek :think: Ted mají mimino a cestují spolu, tak je spokojená :palec: Ofiko žena je upozaděna a pochybuji, že jí to takto vyhovuje :think:

Jenže tohle se nedá považovat ani za otevřený vztah (tam tvoří jádro jedna dvojice) a ani za polyamorii (protože tam jsou partnery všichni dohromady). Je to spíš v jeho případě polygamie a i ta může mnoha ženám (i mužům samozřejmě) vyhovovat, jenže musí do toho vztahu už takto vstupovat.

Kfětoslava
Ukecaná baba ;) 1841 příspěvků 05.09.18 14:48

O té polyamorii jsem viděla dokument, mluvili tam lidé, co tak žijí, ale myslím, že se jim na konci ten spolek rozpadl. Za mě dlouhodobě neudržitelné. Volný vztah asi jde vést dlouhodobě. Ale můj názor je, že ani v jednom nejde o opravdovou lásku, pokud někoho miluji, nedělím se o milovaného s druhými a zároveň já se druhým nedávám všanc. Ti lidi, figurujících v různých takových seskupeních a řadím tam i nevěry, toho druhého mají rádi, je jim s ním fajn a proto od něj neodcházejí, samozřejmě mají třeba spolu děti, firmy a výhodnější je zůstat. Ale NEMILUJÍ toho druhého. Toť můj názor.

pe-terka
Neúnavná pisatelka 15988 příspěvků 05.09.18 14:53
@Raduna-Raduna píše:
Jenže tohle se nedá považovat ani za otevřený vztah (tam tvoří jádro jedna dvojice) a ani za polyamorii (protože tam jsou partnery všichni dohromady). Je to spíš v jeho případě polygamie a i ta může mnoha ženám (i mužům samozřejmě) vyhovovat, jenže musí do toho vztahu už takto vstupovat.

osobně si myslím, že dlouhodobě a k všestranné spokojenosti nemůže fungovat ani jedno :think: Za mě monogamie není přežitek :think:

Raduna-Raduna
Kecalka 260 příspěvků 05.09.18 14:57
@Kfětoslava píše:
O té polyamorii jsem viděla dokument, mluvili tam lidé, co tak žijí, ale myslím, že se jim na konci ten spolek rozpadl. Za mě dlouhodobě neudržitelné. Volný vztah asi jde vést dlouhodobě. Ale můj názor je, že ani v jednom nejde o opravdovou lásku, pokud někoho miluji, nedělím se o milovaného s druhými a zároveň já se druhým nedávám všanc. Ti lidi, figurujících v různých takových seskupeních a řadím tam i nevěry, toho druhého mají rádi, je jim s ním fajn a proto od něj neodcházejí, samozřejmě mají třeba spolu děti, firmy a výhodnější je zůstat. Ale NEMILUJÍ toho druhého. Toť můj názor.

Jenže opravdu existují lidé, kteří jsou schopní milovat několik lidí najednou (asi 10 už by bylo moc, ale 2-3 klidně) a pokud se takoví sejdou a jsou k sobě v tomhle upřímní a tím myslím to, že třeba jeden z nich ve skutečnosti nepředstírá a nedoufá, že z toho vznikne monogamie, můžou mít super vztah, ve kterém se nikdo nenudí a netrápí věčnými dilematy viz. koho si mám vybrat a manžel na mě nemá čas a cítím se osaměle, mám si začít s kamarádem atd. atd. atd.

Na druhou stranu zase existují lidé, kteří jsou schopní striktně oddělovat lásku a sex a i když se svým životním partnerem nemají sex (ale fakt ho potřebují) a mají ho někde vedle, stále ho milují a nechtějí ho opustit (klasická nevěra, že). Jenže neustále žijí ve strachu z toho, že to praskne, a tím rozbijí rodinu.

Raduna-Raduna
Kecalka 260 příspěvků 05.09.18 14:58
@pe-terka píše:
osobně si myslím, že dlouhodobě a k všestranné spokojenosti nemůže fungovat ani jedno :think: Za mě monogamie není přežitek :think:

Peterko,

a jak to, že teda nefunguje ani ta monogamie? Stačí se podívat na rozvodové statistiky nebo průzkumy o nevěře.

PinkPanther
Kecalka 176 příspěvků 05.09.18 14:58
@pe-terka píše:
Osobně nevěřím tomu, že by někdo miloval a přitom bez problémů toleroval soka v lásce :think:

Presne tak. Pokud nekoho miluju, tak se o nej nehodlam delit, coz je zcela prirozene a priroda to tak zaridila ze zjevnych duvodu - zena potrebuje verneho chlapa, aby nebyla na peci o dite sama a muz potrebuje zeninu vernost, aby nevychovaval kukacku. Tudiz jakmile chci mit s nekym volny vztah, uz v tom neni laska… :think:

Markéta80
Hvězda diskuse 39634 příspěvků 05.09.18 14:59

@Raduna-Raduna řešení by to třeba bylo ale dokáží to oba dva takhle žít? Já rozhodně ne. To je asi o štěstí že se sejde dvojice které vyhovuje volný vztah. Já jsme asi moc majetnická :mrgreen: Ale představa že v takovém vztahu jsou děti? To bych nechtěla :?

pe-terka
Neúnavná pisatelka 15988 příspěvků 05.09.18 15:03
@Raduna-Raduna píše:
Peterko,a jak to, že teda nefunguje ani ta monogamie? Stačí se podívat na rozvodové statistiky nebo průzkumy o nevěře.

Ale funguje! Mě nezajímají statistiky :think: Pro mě je směrodatný můj život :think: A rozhodně nejsme jediný pár, který spolu spokojeně žije dlouhou řadu let a nemá potřebu to měnit :dance:

Raduna-Raduna
Kecalka 260 příspěvků 05.09.18 15:03
@Markéta80 píše:
@Raduna-Raduna řešení by to třeba bylo ale dokáží to oba dva takhle žít? Já rozhodně ne. To je asi o štěstí že se sejde dvojice které vyhovuje volný vztah. Já jsme asi moc majetnická :mrgreen: Ale představa že v takovém vztahu jsou děti? To bych nechtěla :?

Markéto,

ano, spousta lidí se o partnera nedokáže dělit a samozřejmě je tu i otázka dětí a tím se to všechno ještě víc komplikuje. Jenže, upřímně, tobě se nikdy nestalo, že ses zakoukala do dvou chlapů zároveň a kdybys mohla a nebylo to společensky nepřípustné, klidně by si randila s oběma?

Uživatel je onlinekáťa
Extra třída :D 12794 příspěvků 05.09.18 15:04

Volný vztah podle mě fungovat může, ale není to podle mého vztah založený na vzájemné partnerské lásce, ale spíše na výhodnosti takového vztahu pro oba aktéry. Např. mají společné bydlení, děti, majetek, kterého se nechtějí vzdát a dokážou spolu žít v klidu. To je ale teorie, neznám osobně nikoho, kdo by takto oboustranně žil, většinou jeden z partnerů to toleruje druhému, protože o něj nechce přijít, ale tajně brečí doma do polštáře a nevyhovuje mu to.

Polyamorie jako myšlenka proč ne, pokud by to všem vyhovovalo (nic pro mě tedy), ale nedokážu si představit v takovém uskupení mít a vychovávat děti. To by byli chudáci .

Kfětoslava
Ukecaná baba ;) 1841 příspěvků 05.09.18 15:05
@Raduna-Raduna píše:
Jenže opravdu existují lidé, kteří jsou schopní milovat několik lidí najednou (asi 10 už by bylo moc, ale 2-3 klidně) a pokud se takoví sejdou a jsou k sobě v tomhle upřímní a tím myslím to, že třeba jeden z nich ve skutečnosti nepředstírá a nedoufá, že z toho vznikne monogamie, můžou mít super vztah, ve kterém se nikdo nenudí a netrápí věčnými dilematy viz. koho si mám vybrat a manžel na mě nemá čas a cítím se osaměle, mám si začít s kamarádem atd. atd. atd.Na druhou stranu zase existují lidé, kteří jsou schopní striktně oddělovat lásku a sex a i když se svým životním partnerem nemají sex (ale fakt ho potřebují) a mají ho někde vedle, stále ho milují a nechtějí ho opustit (klasická nevěra, že). Jenže neustále žijí ve strachu z toho, že to praskne, a tím rozbijí rodinu.

Já jsem schopná milovat více lidí najednou, ale pouze mateřskou láskou :D . Kdybych měla deset dětí, miluji všechny stejně. Co se týče partnerství, tam nevěřím na dělení lásky, respektive se zaměňují pojmy. Jsou sekty, kde se milují všichni a milují všechny, že ano :kytka: Nebo sexuální revoluce- volnost a sex, co by ne. Já mluvím o partnerském soužití a lásce mezi dvěmi lidmi a nikdo mě nepřesvědčí, že miluje dva, tři, pět…může jim být spolu dobře a vyhovovat jim volnější sex a vztahy, toť vše

Zabatko
Závislačka 4209 příspěvků 05.09.18 15:06
@pe-terka píše:
Ale funguje! Mě nezajímají statistiky :think: Pro mě je směrodatný můj život :think: A rozhodně nejsme jediný pár, který spolu spokojeně žije dlouhou řadu let a nemá potřebu to měnit :dance:
:srdce: :palec:

Raduna-Raduna
Kecalka 260 příspěvků 05.09.18 15:06
@pe-terka píše:
Ale funguje! Mě nezajímají statistiky :think: Pro mě je směrodatný můj život :think: A rozhodně nejsme jediný pár, který spolu spokojeně žije dlouhou řadu let a nemá potřebu to měnit :dance:

Peterko,

tohle ale není evidentně o tobě a tvém partnerství, ale o těch ostatních, kde to tak v tomto směru úplně není a neklape to právě proto, že nastavení těch partnerů je ve skutečnosti jiné (ať už sexuálně či co se lásky týče)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 26 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Do čela s ním! 5 důvodů, proč by Kubera byl skvělým předsedou Senátu

Primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) slaví úspěchy nejen v domovském městě,... číst dále >

Proč Třešničková otálí s návratem do Česka? Vliv na to má infekce i kuchař

V Istanbulu popálená Týnuš Třešničková (23) uklidnila všechny své fanoušky.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jsi prase, kráva a smrdíš, dozvěděla se ve Výměně manželek mladá maminka

Tereze vadí, že na ni ani na její dvouletou dceru Elišku nemá přítel Marek... číst dále >

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie.... číst dále >