VŠ - nevím, co dělat

Anonymní
4.5.21 18:09

VŠ - nevím, co dělat

Ahoj, Řeším svoji momentální situaci se školou a už jsem dost zoufalá. Jsem v prváku na medicíně. Rok jsem byla v zahraničí a další se nedostala, takže jsem 2 roky pozadu (je mi 22) Minulý rok jsem hodně mákla, abych se na školu dostala, protože jsem si myslela, jak mě to nebude bavit.
Realita je ale taková, že mě škola nijak nebaví a jen vyčerpává. Už vlastně ani o práci lékařky nestojím, neumím si představit, že po škole přijde ještě větší otročina. Zároveň to moc nedávám, protože prostě nejsem schopná se 90% času učit. Učení mi jako takové nevadí, jsem celkem studijní typ, ale tohle je prostě na mě asi moc, nechci prostě škole obětovat všechen volný čas.
Mám chuť studium ukončit a příští rok zkusit přijímačky na práva, které jsem vždy měla jako další variantu, co bych chtěla dělat.
Líbí se mi, že se školou se dají stíhat přes semestr třeba i brigády atp. (neříkám, že je to jednoduchá škola, ale od kamarádů vím, že takhle strašně časově náročná není), zároveň po škole můžu dělat spoustu věcí, obor mě zajímá.
Rozhoupala jsem se ale až teď, takže od října už nastoupit nemůžu, a ztratila bych tímto manévrem další 2 roky (nastoupila bych ve 23, za par měsíců 24 letech).
Taky nevím, zda není škoda se na medinu vykašlat, hodně jsem tam chtěla. Dále svou roli hraje i to, co mi na to řekne rodina a okolí, že jsem to po roce vzdala.
Jsem ze sebe celkově hrozně zklamaná a nešťastná.
Budu moc ráda za jakýkoliv nezaujatý názor, radu, postřeh k mé situaci…
Moc děkuju!
P. S. Anonym je kvůli tomu, že než si budu definitivně jistá, nechci aby moje okolí cokoli vědělo a říkalo mi, jak se mám rozhodnout.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
53465
4.5.21 18:16

Nechtěla bych ani doktora a právníka, který je nerozhodný a sám si neumí ujasnit, jakým směrem se bude ubírat jeho život.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
941
4.5.21 18:17

No já bych každopádně nedělala něco co mě nebaví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3804
4.5.21 18:18
@Anonymní píše:
Ahoj, Řeším svoji momentální situaci se školou a už jsem dost zoufalá. Jsem v prváku na medicíně. Rok jsem byla v zahraničí a další se nedostala, takže jsem 2 roky pozadu (je mi 22) Minulý rok jsem hodně mákla, abych se na školu dostala, protože jsem si myslela, jak mě to nebude bavit.
Realita je ale taková, že mě škola nijak nebaví a jen vyčerpává. Už vlastně ani o práci lékařky nestojím, neumím si představit, že po škole přijde ještě větší otročina. Zároveň to moc nedávám, protože prostě nejsem schopná se 90% času učit. Učení mi jako takové nevadí, jsem celkem studijní typ, ale tohle je prostě na mě asi moc, nechci prostě škole obětovat všechen volný čas.
Mám chuť studium ukončit a příští rok zkusit přijímačky na práva, které jsem vždy měla jako další variantu, co bych chtěla dělat.
Líbí se mi, že se školou se dají stíhat přes semestr třeba i brigády atp. (neříkám, že je to jednoduchá škola, ale od kamarádů vím, že takhle strašně časově náročná není), zároveň po škole můžu dělat spoustu věcí, obor mě zajímá.
Rozhoupala jsem se ale až teď, takže od října už nastoupit nemůžu, a ztratila bych tímto manévrem další 2 roky (nastoupila bych ve 23, za par měsíců 24 letech).
Taky nevím, zda není škoda se na medinu vykašlat, hodně jsem tam chtěla. Dále svou roli hraje i to, co mi na to řekne rodina a okolí, že jsem to po roce vzdala.
Jsem ze sebe celkově hrozně zklamaná a nešťastná.
Budu moc ráda za jakýkoliv nezaujatý názor, radu, postřeh k mé situaci…
Moc děkuju!
P. S. Anonym je kvůli tomu, že než si budu definitivně jistá, nechci aby moje okolí cokoli vědělo a říkalo mi, jak se mám rozhodnout.

Ahoj, tak jestli jsi zjistila, že to pro tebe není to pravé a že práva by tě bavila víc, tak proč ne, dnes studují i starší lidé, takže rok sem, rok tam. Já sama taky studovala medicínu, ale skončila jsem ve 4. ročníku (psychické problémy), ale mě to dodnes mrzí, často se mi zdá, že i ve svých 30+ jdu na medicínu znovu, i když bych musela celé studium platit. Mě to strašně bavilo, učila jsem se ráda a pracovat jsem chtěla spíš ve výzkumu. Bohužel jsem do toho nasadila všechno a moje kapacita byla překročená, takže jsem se totálně zhroutila, ale pro mě je medicína ten nejzajímavější obor. Ale ty už máš skoro rok za sebou, tak můžeš zhodnotit, jestli ti to tolik dává, nebo ne, což píšeš. Myslím, že je to sice škoda, ale pokud se v tom nenacházíš, tak proč ne změna. Já osobně bych na práva nikdy nešla, protože mě to strašně nebaví, nic humanitního kromě jazyků mi nejde a nebaví. Držím palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16430
4.5.21 18:31

Jako studovat všeobecné lékařství, pokud nechceš být lékařem je celkem opruz. Zvaž jestli jen nezměnit obor na fakultě, něco co bude pro tebe přijatelnější a dodělat si bakaláře a pak případně jít dál.

Jako varianta po maturitě jdu do ciziny, pak na medinu, pak na právníka, ale hlavně proto že to je jednodušší než medina mi přijde, že nevíš co chceš a že si vybíráš spíš podle představ jak cool to je práce, když to hezky vypadá v seriálech…
A teda studium práv není nic extra zábavného.

Takže nejdřív si fakt rozmysli co opravdu chceš dělat. A zábavnost fakt není podstatný faktor, ani u studia, ani povolání. Podstatnějí faktory jsou smysluplnost, něco co odpováídá tvým schopnostem, případně uplatnitelnost. Na zábavu je kabaret, ne studium.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.5.21 18:34

Já chodila na ty práva, která máš jako druhou variantu a mám k tomu drobný postřeh - nevím, jak je to s medicínou, ale na právech prvák taky prakticky nikoho z mého okolí nebavil. Předmět „k tématu“ byl cca jeden a jinak spíš takové to „nutné zlo“. Ve druháku se pak situace úplně obrátila a zbytek studia byl fajn. Není na medicíně něco obdobného? Vzhledem k tomu, že jsi propásla čas na přihlášku bych té medicíně ještě dala šanci. A nebo se podívala na možnost celoživotního vzdělávání, tam by ses ještě dostat mohla a u nás to bylo tak, že tuším ve třeťáku přecházeli kolegové z celoživotka k nám na „normální“ obor (PrF MUNI).

• Citovat
  • Nahlásit
7981
4.5.21 18:39

No já nevím jaký práva, ale co znám od kamarádů, tak to žádná sranda nebyla. Tak abys nedopadla úplně stejně jak teďka na medicíně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
4.5.21 18:40
@Anonymní píše:
Ahoj, Řeším svoji momentální situaci se školou a už jsem dost zoufalá. Jsem v prváku na medicíně. Rok jsem byla v zahraničí a další se nedostala, takže jsem 2 roky pozadu (je mi 22) Minulý rok jsem hodně mákla, abych se na školu dostala, protože jsem si myslela, jak mě to nebude bavit…

Ahoj, určitě bych nezůstávala někde, kde mě to nebaví. Já osobně jsem také měnila VŠ, měla jsem první úspěšně ukončený rok jinde a pak jsem šla jinam a bylo to to určitě správné rozhodnutí. Za chvíli budu končit, ale teď mě studium velice bavilo a myslím si, že mi i hodně dalo. Jinak co mám kamarády na medicíně, tak ano, je to velice náročné, že vlastně ztratili veškerý soc. život, ale u kamarádů právníků to není o moc lepší, rozhodně nezvládají nějaké náročnější brigády, to ne - ale buď ti to prostě jde nebo se to musíš nadrtit…
Fajn by bylo si ujasnit, co chceš do budoucna dělat a podle toho odvíjet VŠ, případně se na VŠ vykašlat a začít podnikat/pracovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7520
4.5.21 18:49

@Viviena_K nonevim, mám v okolí dva kluky, jeden teď druhák, druhý třeťák práv v Brně, oba souběžně studuji ještě ekonomii, mají celou dobu studia brigádu a oba ještě loni závodní sport. Nějak strhaně nevypadají, medici nebo technici mají daleko vic školních povinnosti, co se času týká.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
105
4.5.21 18:50

Práva a medicína, to je celkem rozptyl. A asi není náhoda, že jde zrovna o dva obory, které má řada lidí zafixované, jako lukrativní, že? Tak jestli volíš podle tohoto hlediska, a ne podle toho, co tě skutečně zajímá, tak asi budeš zklamaná i podruhé. Samozřejmě můžeš práva tak nějak prolézt, to je možná jednodušší než na medicíně. A pak hnít někde na městském úřadu za pár šupů. Protože většina právníků, kteří za něco stojí (a něco stojí své klienty) se na své znalosti taky docela nadřeli. A aby k něčemu byli, tak je ten obor musí fakt zajímat. Což tak nějak platí všeobecně - pokud najdeš obor, který tě skutečně zajímá, bez ohledu na jeho exkluzivitu, tak v něm pravděpodobně budeš časem dobrá. Pokud budeš nějaký obor dělat bez zájmu, tak budeš k ničemu, i kdyby v něm ostatní rýžovali zlato.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1172
4.5.21 18:50

Medicína fakt není pro každého. Ukonči to co nejdříve, ubírá ti to bezplatné studování na jiné veřejné škole. Když půjdeš do práce, tak se do školy budeš vracet těžce, protože si zvykneš na peníze. Ten plonkový rok studuj a piluj cizí jazyky a pokud neumíš, tak se nauč psát všemi deseti, to se v životě neztratí. Ta práva zvaž. Medicína měla tu výhodu, že lidé jsou na celém světě stejní. Práva jsou asi zaměřena především na náš právní řád, takže v zahraničí celkem k ničemu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1107
4.5.21 18:52

No jestli tě nebaví ležet ve skriptech a „otročit,“ bude tě bavit práce právníka? Ležet v tunách papírů a pročítat nicneříkající formulace zákonů? Málokdo má z práv zajímavou práci. Většina skončí jako firemní právníci, což je proti medicíně opravdu nudná rutina. :think: Škola není všechno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8428
4.5.21 18:57

Medicina x prava - to mi prjde celkem oborovy rozdil. Nechces nahodou proste neco vystudovat a nevis co?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
4.5.21 18:58

@mado Aha, já znám jen kluky, co studují práva v Praze.. o Brně nemám vůbec potuchy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.5.21 18:59

Urcite bych nedelala neco, co te nebavi a je to snad nejtezsi obor, ktery sis mohla vybrat… :roll:…jako studovat to dalsich pet let bez toho, aby te to bavilo, je k nicemu. Jooo rodice asi nastvani budou, ale furt lepsi jim to rict ted, nez se treba zhroutit ve ctvrtaku…
Prava jsou lehci, vystdovala jsem je, uplna srdcovka to nebyla, ale v oboru pracuju a bavi me to. Je fakt, ze s pravama mas vetsi rozptyl - muzes pracovat v justici, pokud jsi hodne ambiciozni. Muzes si taky sednout na urad a budes mut hezky mistecko…muzes zustat na univezite…,ale muzes jit i uplne mimo obor a nebudes pusobit uplne jak pest na oko jako mudr., kterej nechce delat medicinu, ale jde nekam kdovi kam :lol:
Kazdopadne mi prijdes docela nerozhodna…je jeste neco krom techto dvou oboru, co by pro tebe mohlo byt zajimave?
Prosim anonym-kvuli zamestnani.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat