Výmaz z registru dlužníku - promlčení

Napsat příspěvek
Velikost písma:
19.9.13 16:13
@S.Ivanka píše:
@eumedon hele a co když banka prodala dluh dál…takže nedluží bance ale někomu jinému, jak v těchto případech, když vlastně již není dlužník banky ale někoho jiného??? Teoreticky by ho měli z rejstříku vymazat ne??

nevymažou, protože zápisy se dělají k určitému dni, určitému časovému období…tzn. že dluh, byl-li splacen, či nikoliv, anebo prodán dál již na toto nemá vliv, prostě jsi v registru na základě té skutečnosti jako takové, že jsi dlužila.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
3065
19.9.13 17:30
@kočička Evička píše:
nevymažou, protože zápisy se dělají k určitému dni, určitému časovému období…tzn. že dluh, byl-li splacen, či nikoliv, anebo prodán dál již na toto nemá vliv, prostě jsi v registru na základě té skutečnosti jako takové, že jsi dlužila.

To mi přijde ale postavené na hlavu, nebyla bych dlužníkem banky, protože ta dluh vlastě odprodala, takže bance bych nic nedlužila, ale banka by mě vedla dál jako dlužníka?? aniž by věděla zda jsem zaplatila či nezaplatila dané firmě?? Ty firmy většinou ví jak z lidí peníze dostat, navíc nejsou povinni banku informovat zda ještě dlužím či ne Takže kde je pak logika??

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
10142
19.9.13 17:54

Takže, dluh je 12 let starý, pokud by ho po mně někdo chtěl vymáhat, mohu dát odpor z důvodu promlčení a dluh je nevymahatelný, ale jestliže ho budu chtít na základě této skutečnosti vymazat z registru, nelze to nijak?
A když bych se přihlásila k dluhu, je pravděpodobné, že mi k tomu dají úroky.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
20.9.13 09:06

@S.Ivanka

ty zápisy mají svoji logiku v tom, že banka pošle do registru tu informaci, že bylo dluženo a dál si dluh - nedluh žije vlastním životem. Pro registry není podstatné, jak to bylo s dluhem dál, ale jen ta skutečnost, že nastal a někdo to do registru dal.
Tento záznam se potom sám vymaže po době, kterou registry mají stanovenou pro
evidenci. Výmaz dřív jde pouze v případě, že byl zápis učiněn neoprávněně.
Každopádně za chvíli bude celá ČR v registrech, protože se tam může objevit každá blbost, např. 500 Kč za banalitu a díky tomu už skoro nikdo na nic u bank nedosáhne. I mobilní operáto např. kvůli Solusu nedá zájemci o paušál ten paušál bez zálohy 4500 Kč předem atd atd :zed:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
20.9.13 09:09

@Petttruše

12 let starej dluh už v registech nebude figurovat a ano, můžeš namítnout promlčení. Dluh sice zůstává, ale není soudně vymahatelnej, takže pak je jen na tobě, jestli chceš plnit i promlčený dluh, anebo ne.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
10142
20.9.13 11:29

@kočička Evička 12let starej dluh nebude už v registru figurovat, no on tam je. nechali jsme si zaslat výpis. Takže tam figuruje. Manžel to řešil s bankou, u které dluh je (na OSOBNÍM ÚČTU) A paní říkala, že už je to dost starý, že je to divný a že to pošle do Prahy. Nic už se pak nedělo. Nám se pak narodila druhá dcerka a další starosti a dále jsme neřešili.
Jde mi o to, jestli je či není nějaká možnost, jak to z registru „smazat“ nebo změnit zápis (krom uhrazení :) ), třeba že se požádá o změnu u té dotyčné banky nebo to nelze prostě.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
20.9.13 17:28

@Petttruše

jo takhle to je…a jde o Solus, anebo bankovní registr?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
10142
20.9.13 18:13

Registr CBCB…tak ted nevím…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Žena007
20.9.13 22:37

Profesně se zabývám půjčkami. Váš záznam v registru pozbývá platnost po čtyřech letech od incidentu případně od uhrazení dluhu. Resp. po čtyřech letech na něj není brán zřetel.
Výjimkou je Česká Spořitelna, ta si vede ještě interní databázi. Pokud jste v minulosti měli potíž s ČS, tak už vám nikdy nic nepůjčí.

  • Citovat
  • Upravit
10142
21.9.13 11:06
@Žena007 píše:
Profesně se zabývám půjčkami. Váš záznam v registru pozbývá platnost po čtyřech letech od incidentu případně od uhrazení dluhu. Resp. po čtyřech letech na něj není brán zřetel.
Výjimkou je Česká Spořitelna, ta si vede ještě interní databázi. Pokud jste v minulosti měli potíž s ČS, tak už vám nikdy nic nepůjčí.

nene, to je od jiné banky, kvůli které je manžel v CBCB. Je tedy možné, aby měl manžel zápis v registru i po 12ti letech? Je možné ho tak nechat „vymazat“? Zajít si např. do konkrétní banky..?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Žena007
21.9.13 17:33

Ta historie se nevymaže, půjde vidět vždy. Ale když půjdete žádat o půjčku, tak platí, že na záznamy starší čtyř let se neberou v potaz. 12 let starý záznam nikoho nezajímá, i kdyby to byla exekuce nebo osobní bankrot.

  • Citovat
  • Upravit
10142
21.9.13 19:54
@Žena007 píše:
Ta historie se nevymaže, půjde vidět vždy. Ale když půjdete žádat o půjčku, tak platí, že na záznamy starší čtyř let se neberou v potaz. 12 let starý záznam nikoho nezajímá, i kdyby to byla exekuce nebo osobní bankrot.

hm, hm, to je divný…když jsme ted žádali o půjčku, bylo manželovi řečeno, že mu nedají, že má negativní zápis v registru…a když jsme si nechali zaslat výpis, je tam pouze tento jediný, z roku 2000.

A ten registr v české spořitelně, do něho také nahlíží odstatní banky nebo tam je to jak? Ale je divný, že v CBCB, je zpási pouze z roku 2000 a tak ho zřejmě v potaz jiné banky berou :think:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
528
17.1.14 09:08
@Žena007 píše:
Profesně se zabývám půjčkami. Váš záznam v registru pozbývá platnost po čtyřech letech od incidentu případně od uhrazení dluhu. Resp. po čtyřech letech na něj není brán zřetel.
Výjimkou je Česká Spořitelna, ta si vede ještě interní databázi. Pokud jste v minulosti měli potíž s ČS, tak už vám nikdy nic nepůjčí.

navazuji na starou diskuzi otázkou: k výmazu dojde 4 roky od incidentu nebo až 4 roky po kompletním uhrazení pohledávky (úvěru, hypotéky,…)?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
19800
17.1.14 09:13
@cincula píše:
navazuji na starou diskuzi otázkou: k výmazu dojde 4 roky od incidentu nebo až 4 roky po kompletním uhrazení pohledávky (úvěru, hypotéky,…)?

K výmazu může myslím dojít kdykoliv poté, co uhradíte své závazky, ukončíte smluvní vztahy s tím, kdo to do registru zapsal. Asi stačí, když potom odvoláte svůj souhlas se zpracováním osobních údajů.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
528
17.1.14 09:53

Dopřesním konkrétně: manžel je ručitelem u bratrova úvěru ze stavebního spoření, ve výpisu CBCB je u tohoto úvěru uvedeno že byl 6.8.2013 ukončen, ale:
Počet nesplacených splátek po splatnosti: 0 (to chápu jako že teď už není nic dlužný)
Maximální počet nespl. splátek/ Počet měsíců: 1/1 (tohle chápu, že došlo k jednomu zpoždění o měsíc)
Maximální nesplacená částka: 1 000
Datum maximální nesplacené částky: 31.5.2010
Datum poslední delikvence: 31.5.2010
Bude náš rejstřík „čistý“ cca v červnu 2014, nebo až cca srpen 2017?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Poradna na téma dluhy, exekuce a osobní bankroty

Ikona - Zbyněk Vorel

Zbyněk Vorel