Výpověď kvůli těhotenství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Karlosita
Nováček 1 příspěvek 14.08.18 11:36
Výpověď kvůli těhotenství

Ahoj :lol:

Ráda bych se zeptala na 2 otázky:

1. Mám DPČ na dobu neurčitou, zjistila bych, že jsem těhotná a například bych musela už od 2-3.mesice na neschopenku. Může mi zaměstnavatel dat během nemocenské výpověď?
  1. Jsem například ve 4. měsíci, skončí mi smlouva na DPČ a zaměstnavatel mi ji už neprodlouzi. Kam se mam přihlásit, než nastoupim na mateřskou?

Jsou to jen příklady, které mě mohou potkat až budu těhotná, tak chci byt na vse připravená. Nevím, kde se o těchto věcech poradit.

Děkuji vsem za čas a ochotu mi poradit. :)

Reakce:

unuděná
Kelišová 5451 příspěvků 1 inzerát 14.08.18 12:01

Během těhotenství ti výpověď dát nemůže a zároveň píšeš, že máš smlouvu na neurčito, čili ti ani nemůže skončit během těhotenství či mateřské. Takže pokud bys musela být během těhotentví doma, nech si napsat neschopenku a je to.

Hazentla
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 14.08.18 12:13

Přesně tak, během těhotenství, MD a RD, jsi před výpovědí chráněná. Jedinou výjimkou je zrušení zaměstnavatele nebo jeho části (tj. celá firma nebo např. její místní pobočka, ne že zruší účelově jedno místo), případně zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr ve zkušební době.
Pokud Ti ale skončí smlouva na dobu určitou, těhotenství ani MD/RD Ti nepomůže, neexistuje povinnost prodloužit těhotné nebo matce na RD/MD smlouvu. V takovém případě se hlásí na úřad práce, nebo, pokud je potřeba, můžeš být na neschopence, pokud na ni nastoupíš nejpozději do sedmi dnů od ukončení pracovního poměru - jsi v ochranné lhůtě.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.08.18 12:17

Pokud by jsi byla př. Na dobu určitou viz 4 měsíc a zaměstnavatel tě vyhodil musela by jsi se vejít do ochranné lhůty což je 180 od vzniku ukončí pracovní smlouvy . Pokud by jsi se nevešla bohužel na mateřskou by jak nárok neměla i v případě ze by jsi měla v posledních 2 letech odpracovano 270 dni protože bys nebyla při nástupu zamestana ani v ochranné lhůtě . Což by jsi pak měla nárok pouze na rodičak. Záleží také nám tom zda za tebe odvádí soc. a zdravotní . Což je důležité .

Hazentla
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 14.08.18 12:28
@Anonymní píše:
Pokud by jsi byla př. Na dobu určitou viz 4 měsíc a zaměstnavatel tě vyhodil musela by jsi se vejít do ochranné lhůty což je 180 od vzniku ukončí pracovní smlouvy . Pokud by jsi se nevešla bohužel na mateřskou by jak nárok neměla i v případě ze by jsi měla v posledních 2 letech odpracovano 270 dni protože bys nebyla při nástupu zamestana ani v ochranné lhůtě . Což by jsi pak měla nárok pouze na rodičak. Záleží také nám tom zda za tebe odvádí soc. a zdravotní . Což je důležité .

Pozor, ochranná lhůta je maximálně 180 dnů. Pokud byl pracovní poměr kratší než 180 dnů, rovná se ochranná lhůta délce pracovního poměru.
V praxi by to mohl být problém, kdyby skončila třeba půlroční smlouva na začátku těhotenství a nebyla prodloužena.

Lendeš
Kelišová 5302 příspěvků 14.08.18 12:32

@unuděná @Hazentla Zakladatelka píše, že má DPČ. Na tu se nevztahuje ochranná doba proti výpovědi, která platí u pracovního poměru.

@Karlosita Pokud nemáš sjednán způsob zrušení dohody, tak ti zaměstnavatel normálně může dát výpověď dle zákoníku práce bez udání důvodu kdykoliv s 15denní výpovědní dobou, tedy i když budeš těhotná. Pokud ti skončí smlouva v době těhotenství, tak se normálně můžeš registrovat na pracák a pokud splňuješ dobu důchodového pojištění, dostaneš podporu. Nebo pokud bys byla na nemocenské, tak v ní můžeš dál pokračovat i po skončení prac. poměru, pokud je zdrav. důvod.

Lendeš
Kelišová 5302 příspěvků 14.08.18 12:36

A s tou ochrannou lhůtou pro nárok na PPM to taky není tak jednoduché u DPČ, záleží jak je sjednaná (zda není zaměstnáním malého rozsahu) a od toho se odvíjí, jestli z ní vůbec plyne ta ochranná lhůta.

Fazulina
Závislačka 3515 příspěvků 14.08.18 13:00

@unuděná @Hazentla
Tohle ale u DPČ neplatí, ne?

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62961 příspěvků 3 inzeráty 14.08.18 13:04
@Fazulina píše:
@unuděná @Hazentla
Tohle ale u DPČ neplatí, ne?

Ne, neplatí, ale to by musely nejdříve číst, přemýšlet a pak teprve odpovídat a ne hned vykřikovat, že těhotnou nesmí vyhodit.

Hazentla
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 14.08.18 13:42
@Lendeš píše:
@unuděná @Hazentla Zakladatelka píše, že má DPČ. Na tu se nevztahuje ochranná doba proti výpovědi, která platí u pracovního poměru.@Karlosita Pokud nemáš sjednán způsob zrušení dohody, tak ti zaměstnavatel normálně může dát výpověď dle zákoníku práce bez udání důvodu kdykoliv s 15denní výpovědní dobou, tedy i když budeš těhotná. Pokud ti skončí smlouva v době těhotenství, tak se normálně můžeš registrovat na pracák a pokud splňuješ dobu důchodového pojištění, dostaneš podporu. Nebo pokud bys byla na nemocenské, tak v ní můžeš dál pokračovat i po skončení prac. poměru, pokud je zdrav. důvod.

No jo, máš pravdu. :oops: Reagovala jsem primárně na příspěvek Unuděné a u zakladatelky přehlédla, že je na DPČ, pardon :mavam:

Hazentla
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 14.08.18 13:44
@j.a.n.i1 píše:
Ne, neplatí, ale to by musely nejdříve číst, přemýšlet a pak teprve odpovídat a ne hned vykřikovat, že těhotnou nesmí vyhodit.

No jen se hned nezblázni, Ty jsi se v životě nepřehlédla? :jazyk:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

V Afghánistánu padl rotný Tomáš Procházka. Byl to sympaťák, který miloval psy

Útok v provincii Herát, při němž zemřel dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš... číst dále >

Britové mají nový idol. Proč Harry s Meghan nahradili Williama a Kate?

Od svatby prince Harryho a Meghan Markle neřeší Britové nic jiného než tuhle... číst dále >

Články z Ona Dnes

OBRAZEM: Třiašedesátiletá žena chtěla vypadat na pětadvacet. Povedlo se?

Manželka ruského moderátora Gauguina Solnceva by mohla být jeho matkou. Dělí... číst dále >

Oblečení v dobových filmech bývá nesmyslné, říká historička

Od dětství ji zajímala móda, ale v praxi se k ní dostala až oklikou přes... číst dále >