Vysoká hodnota PAPP-A a FßhCG

208
7.1.21 18:24

Vysoká hodnota PAPP-A a FßhCG

Ahoj a dobrý večer všem.
Prosím všechny, které mají k tématu co říct věděli by poradit, prosím, budu opravdu moc ráda.
Dnes jsem byla na vyšetření v Gennetu, 1.screening. Jsem podle MS 13+1, podle utz 12+6. Celkový závěr, screening negativní s výsledky: T21 1:38050, T13+18 1:50000, riziko preeklampsie z anamnezy, MAP, UPTI, PAPP-A 1:10000. Je mi 34 let, čekáme s namzelem čtvrté dítko. Paní doktorka se se mnou rozloučila s tím, že kéž by takových výsledků bylo víc, měla jsem radost. Hned na to ale následovala genetická konzultace, kde paní doktorka poznamenala, že se jí nelíbí hodnota PAPP-A (3,56 MoM) a hodnota FßhCG (2,53 MoM). Začala na mě až nepřiměřeně tlačit, ať se objednám na odběr plodové vody, že se musím objednat dneska, protože zase toho času nemají tolik… Tak jsem se jí slušně zeptala, co ta čísla vlastně značí. A ona mi řekla, že samozřejmě horší by bylo, kdyby ty hodnoty byly naopak nízké, že vysoké hodnoty nemá medicína nastudované. Tak ji říkám a co ty hodnoty tedy značí? A ona mě řekla, že neví… No koukala jsem na ní jak z jara. A ona říká: no kdyby byly nízké, mohl by být plod postižený. Říkám jí: ale já je mám vysoké. A ona: ano, vy máte hodnoty dvojčat, to také není standardní. Mohlo by to signalizovat třeba rozštep nebo špatný vývoj končetin, ale to máte ultrazvukem vyloučené. Tak já opravdu nevím, co by to mohlo být… Tak já Vás objednám na ten odběr. Jsem z toho hotová, celý den zvracím, třeští mi hlava.
Děvčata, prosím poraďte… Měla jste některá vysoké hodnoty těchto dvou faktorů? Šly byste na plodovku? Já se objednat nenechala s tím, že si to nechám projít hlavou. Vypadala naštvaně, ještě mi říkala, že to nechápe, když to mám zdarma… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1189
7.1.21 18:53

Hodnoty v krvi muzou znamenat nejakou VVV. Nemyslela spise odber klku? Plodovka se dela pozdeji a ne ve 13.tt. Mela jsem u 1.screeningu vysoky beta hcg, ale nikdo neresil, proroze jedna hodnota nemusi nic znamenat. Celkove vysel screening negativni. Pak jsem byla na tripple testu, ktery spojili s 1. screeningem a udelali integrovany test. Diky opet vysokemu hcg mi vyslo riziko na DS 1:270. Byla jsem na genetice a misto odberu plodovky jsem si zaplatila prenascan test. Kazdopadnejsem uz byla ve 20.tt a i tak by na plodovku nebylo pozde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3251
7.1.21 19:00

Mě vyšly naopak ty nízké hodnoty (hraniční, výsledek screeningu atypický) u druhého těhotenství a na plodovku jsem nešla. Vybrala jsem neinvazivní sérum integrovaný test a opakovaný velký ultrazvuk - obojí v 16tt. Můj gyn mi řekl, že ty hodnoty placentárních hormonů nemusi znamenat vůbec nic, ať si nedělám starosti, že na Genetice hodně straší. Bylo mi 32. Malá je v pořádku. Mě přijde, že jak jsme starší, tak se na tu plodovku víc tlačí. Nedělej si starosti a zvaz možná spíš nějakou neinvazivní metodu, třeba ten Prenascan, i když to není levná věc. Držím palce :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
652
7.1.21 19:02

Já jsem měla na prvním screeningu taky vysoké fbHCG, myslím, že přes tři celé, celkový screening negativní, navrhli tripple test v 16. týdnu, který právě pak zintegrovali s tím prvním screeningem a už to vyšlo dobře, takže bych to asi na tvém místě udělala taky tak. Na plodovku máš ještě čas. Ale celkově bych se asi nebála, sama jsi viděla, že ani ta doktorka ti přesvědčivé argumenty nepodala, v podstatě ti vůbec nevysvětlila opodstatnění proč na tu plodovku jít :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
208
7.1.21 19:26

Děkuji holky. :srdce: pravda je, že ten hcg hormon taky neřešila, řekla jen, že je taky vyšší. Její Argument, „proč na odběr plodové vody nejít, když ho máte zdarma“, mě úplně dostal… Hledám, googlim, nemůžu nic najít. Všude píšou jen hraniční spodní hodnoty, hraniční horní hodnoty jsem nikde nenašla… Ten utz byl opravdu krásný, šíjové projasnění, nosní kůstka přítomna, stehenní kost, vso odpovídalo normě… Nejít pak na tu genetiku, jsem úplně v klidu. A přesně tak mi to připadalo, poznámka, že v den porodu mi bude už 35, tak ať na to myslím… Tak nevím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4u
171
7.1.21 19:38

Ja byla v Brne na Veveri, papp podobny, hcg dokonce kolem sesti a nikdo se nad tim nepozastavil, screening negativni. Hledala jsem na netu, a vysoke papp nema spojitost s vyvojovyma vadama, vysoke hcg uz ano. Ale ja mela hcg nad pet u vsech tri deti, proste mam nejake divne hormony :nevim:

Jinak odber plodovky je sice zdarma, ale je tam riziko myslim 0,5% na potrat, takze argument ‘mate to zadarmo, tak tam bezte’ bych az tak nebrala

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1189
7.1.21 19:44

Proste nestandardni hodnoty krve muzou a nemusi znacit VVV. X holek tu napise, ze to mely taky a ze deti jsou ok (ja jsem jedna z nich). Dalsich x napise, ze krev nic neznamena, ze dulezity je utz. No a pak jsou i takove, co si vytahly cerneho Petra a ty hodnoty krve VVV znamenaly, ikdyz mely vysledky na utz dobre. Sla bych alespon na placeny test a podrobny utz ve 21.-22.tt na specializovane pracoviste. Ale jestli na genetice mluvili jen o plodovce, tak to neni moc profi pristup.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
208
7.1.21 19:51

Co je tedy pravdy na tom, že test se má posuzovat jako celek a nemají se brát v potaz jednotlivé faktory? Proč mi nikdo, včetně geneticky nedokáže říct, jaká ta horní hranice Papp je? Odpověď nevím mě opravdu neuspokojila… :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1189
7.1.21 19:56
@yvonečka píše:
Co je tedy pravdy na tom, že test se má posuzovat jako celek a nemají se brát v potaz jednotlivé faktory? Proč mi nikdo, včetně geneticky nedokáže říct, jaká ta horní hranice Papp je? Odpověď nevím mě opravdu neuspokojila… :(

Je pravda, ze vetsinou se resi nizke Papp a vysoke beta hcg. Test se ma posuzovat jako celek. Spravne jsi dostala vysledek negativni. A proc jsi vlastne sla na tu genetiku?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
208
7.1.21 20:00

Na genetiku jsem šla z toho důvodu, že manželova sestra se kdysi narodila s rozštepem. Jinak jsem otěhotněla vždy spontánně, pomoc lékařů jsme nepotřebovali, děti zdravé… :nevim: Ale dělají takto nějakou rodinnou anamnézu a statistiku. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4u
171
7.1.21 20:17

@yvonečka ja co jsem hledala na netu, tak jedina negativni vec asociovana s vysokymi papp hodnotami co sem nasla byla vyssi porodni vaha. Jestli si chces pocist v anglictine tak:
https://www.researchgate.net/…on_Pregnancy

https://academic.oup.com/…2372/2829643

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
208
7.1.21 20:34

@4u ty jsi zlatíčko, moc děkuji. :srdce: Anglicky tak dobře neumím, ale snad si s tím překladač poradí. :hug: Já nad tím přemýšlím horem dolem, kdyby to skončilo tím utz, odešla jsem šťastná a vše bylo v pořádku. Pořád si přehrávám rozhovor s genetičkou, sakra nemělo to hlavu ani patu. :( A já od tý doby jen zvracím a hlavu mám jak střep.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4u
171
7.1.21 20:50

@yvonečka hele jestli si z toho tak spatna, tak se zkus objednat na konzultaci k nekomu jinemu, ono ta psychika je dulezita :)

Ja ti muzu rict jen svoji zkusenost a co jsem k tomu ‘problemu’ nasla, ale nejsem ani doktor, ani genetik. A pokud si promluvis s nekym rozumnym z oboru, tak te to urcite uklidni. Eventualne se muzete domluvit na nejakem jinem postupu co potvrdi ze vse je ok - treba triple testy a kombinovany screening, nebo extra kontrolni ultrazvuk..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
208
8.1.21 07:29

@4u budu moc ráda, když napíšeš svou zkušenost…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4u
171
8.1.21 08:47

@yvonečka tak jak rikam, letos jsem byla na screeningu v prenatalu, papp mom nad 3, hcg mom nad 6, utz ok, celkovy vysledek screeningu snad 1:30000 a nikdo nic neresil. Na genetiku me nehnali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat