Reklama

Vývoj řeči u nedonošené

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

ViolaGrunge
Kecalka 322 příspěvků 27.12.16 09:47
Vývoj řeči u nedonošené

Ahoj, mám takový problém. Moje dcera 2,5 roku neumí vůbec mluvit.Je nedonošená, tak mám obavy, že jsme opožděný trošku. Je to opravdu hrozné co se týče řeči. Slovní zásobu má tak 20-30 slov a ještě k tomu řadu slov vyslovuje špatně, tak že jí rozumím jen já. Mluví jako když začala. Nejhorší je, že se ani moc učit nechce. Vždy s ní chodím a ukazuju jí věci a k tomu jí říkám jak se to jmenuje a když jí řeknu at to opakuje, tak nechce. Nemá snahu se učit. Doktorka říká, že s ní vůbec nemluvím, ale to není pravda. Nikdy jsem na ní nešišlala ani nic podobného. Mluvím s ní jako s dospělou, ale ona to prostě nezvládá. Docela mě už to trápí. Jiné děti v jejím věku už mluví ve větách. Ona sice dokáže už spojit slova, ale jen z té svojí zásoby. Nevím jestli to mám řešit…Poradíte něk­do?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

ilonka12
Ukecaná baba ;) 1120 příspěvků 27.12.16 09:51

@ViolaGrunge jak moc nedonošená byla?

ViolaGrunge
Kecalka 322 příspěvků 27.12.16 09:53

@ilonka12 31+4tt se narodila s váhou 1040g

terinka4444
Hvězda diskuse 66540 příspěvků 27.12.16 09:53

Bože můj, ty kecy, že s ní nemluvíš a nečteš jí a bla bla…ty jsou na pěst. Jak moc je nedonošená? Jinak, najdi si dobrého logopeda, domluv se s ním. U dětské oznam, že potřebuješ doporučení, může se trošku cukat, že je brzy, ale nenech se odbýt. Naše logopedka ( klinická logopedka, vystudovaná…ne nějaká kurzistka, totéž najdi ty) pracuje s nedonošenými s problémy už klidně od roka. Neboj, nezoufej, všechno se dá natrénovat a naučit.

Uživatel je onlineBilli
Nadpozemská drbna 25807 příspěvků 27.12.16 09:55

Mám stejně starého syna, plnohodnotných slov používá 12, kromě mama a tam mu nerozumí nikdo jiný než ja, jak moc patla. K tomu teda používá zvuky a citoslovce. Taky je cca na těch 30. Neopakuje. Když to po něm chci, tak se směje nebo vzteká, případně mě ignoruje. Kdyz má super náladu, řekne, ze nejde.
Podle doktorky má čas do 3 let, aby se rozkecal. Hlavní je, že rozumí.

Princess-ka 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.12.16 09:55

Nase mala je na tom podobne.Ma 2 roky, je nedonosena a skoro vubec nemluvi. Jeji slovni zasoba cini tak 5 slov, jinak hatlapatlatilka. Slova nespojuje vubec. :? Hodne cteme, mluvime a nic…Pry ma cas do tri let.Pak se uvidi.

Příspěvek upraven 27.12.16 v 10:00

Uživatel je onlineBilli
Nadpozemská drbna 25807 příspěvků 27.12.16 09:57

@terinka4444 to mi řekla kolegyně, že kdybych na syna mluvila, tak bude mluvit. Ona má o půl roku mladšího, co od 18 měsíců mluví ve větách.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.12.16 09:58
@Billi píše:
Mám stejně starého syna, plnohodnotných slov používá 12, kromě mama a tam mu nerozumí nikdo jiný než ja, jak moc patla. K tomu teda používá zvuky a citoslovce. Taky je cca na těch 30. Neopakuje. Když to po něm chci, tak se směje nebo vzteká, případně mě ignoruje. Kdyz má super náladu, řekne, ze nejde.
Podle doktorky má čas do 3 let, aby se rozkecal. Hlavní je, že rozumí.

kamarádčin syn je to samé, a je donošený. Pokud vím, tak do cca tří let je to stále ještě fyziologická záležitost, i když si samozřejmě ona i ostatní všímáme, že je v tomhle pozadu ( já jí uklidňuji školkou, že tam se rozkecá, protože velice, ale opravdu velice dobře rozumí, jen nemá potřebu mluvit).
Anonymně kvůli té kamarádce. Díky ¨M.

Uživatel je onlineTichošlápek
Echt Kelišová 9614 příspěvků 27.12.16 10:00

@Billi ja mam syna skoro 27 měsíců starého, zvanim na nej celej den a umí minimum slov a nespojuje nic. Takže kecy v kleci 8)

ilonka12
Ukecaná baba ;) 1120 příspěvků 27.12.16 10:03

@ViolaGrunge A jde o věk kalendářní, nebo korigovaný? Pokud kalendářní, tak ve skutečnosti je jí vlastně o cca 2.5 měsíce méně, také mám nedonošená dvojčata 31 týden. Korigovaný věk sice od 2 let nikdo nepoužívá, ale on jen tak nezmizí, ty těžce nedonošené děti jdou vývojově jednoznačně podle svého původního termínu narození.

brisco
Závislačka 2886 příspěvků 27.12.16 10:05

U mojí nedonošené dcery to bylo podobne, diagnostikovali jí pak vývojovou dysfázii. :? Takze já bych se objednala k logopedovi, stejně tam mají dlouhý čekací doby.

terinka4444
Hvězda diskuse 66540 příspěvků 27.12.16 10:13
@Billi píše:
@terinka4444 to mi řekla kolegyně, že kdybych na syna mluvila, tak bude mluvit. Ona má o půl roku mladšího, co od 18 měsíců mluví ve větách.

ano, znám to důvěrně, tyhle kecy. Kdo to doma nemá, nepochopí a ještě šíří rádoby rady. Nic si z toho nedělej. A neboj se, připrav se, že se asi bez logopedie neobejdete, a někdy je to fakt boj, ale mluvit se naučí. Já po mé zkušenosti bych prostě na nic nečekala, ani do těch tří let, že jako má čas a začala, s těmhle mrňatama se stejně začíná rozhýbáváním mluvidel, jazyka, rtů a podobně, oni nespolupracují a trvá to. A čím dřív se eliminují špatné návyky a postupy, tím lépe. Než půjde do školy, mluvit ji naučíš.

Aspera
Generální žvanilka 20345 příspěvků 1 inzerát 27.12.16 10:18

@ViolaGrunge prostě to nezvládá, ale ty za to nemůžeš. Mám doma to samé. Taky jsem synovi ukazovala věci, povídala, zpívala a nic. Opakovat nebude a třeba čtené pohádky vzal na milost až kolem 3,5 roku. Mluví taky strašně a od necelých 4 let chodíme na logopedii, kde se učí většinu písmenek. Je tedy po operaci srdce, tak si říkám, jestli to prvotní nedokrvování nemohlo toto způsobit. S dcerou mluvím stejně jak se synem, možná se jí věnuju i míň, přeci jen jsou dva a mluví krásně na svůj věk. Jsou o dva roky a vyslovuje líp než syn.

Koty
Závislačka 3796 příspěvků 27.12.16 10:18

@ViolaGrunge Mám zhruba stejně nedonošeného syna. Tak do dvou a půl let mluvil jen pár slov. Tolik co umí tvá holčička to určitě nebylo, a pak mi přišlo, že ze dne na den začal rovnou mluvit ve větách 8o Ted´ pusu nezavře a já se slzou v oku vzpomínám na ten klid 8) Tak snad se dcerka rozmluví, jinak bych to kolem 3tího roku začala řešit s logopedem.

Uživatel je onlineBilli
Nadpozemská drbna 25807 příspěvků 27.12.16 10:22

@Tichošlápek ja to vím. My na něj pořád mluvime, čteme mu a stejně efekt nula.

@terinka4444 my už na logopedii chodíme a je to k prdu. Neporadila mi nic nového, co bych nedělala.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Bývalý sparťan Zelenka dvakrát napadl manželku: „Neuklízí a vylila na mě kolu“

Platí za jednu z ikon fotbalové Sparty, vždyť v jejím dresu válel v dobách,... číst dále >

Co bude Kristelová řešit na YouTube? Záhadnou věc, kterou nikdo nezná

Moderátorka Kateřina Kristelová se rozhodla začít natáčet videa na YouTube,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Co s úrodou jablek? Oslaďte si babí léto skvělým koláčem nebo štrúdlem

Jablek se letos urodilo požehnaně. Možná i vy přemýšlíte, co s kulatými... číst dále >

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena... číst dále >

Reklama