Vztek a kousání se do ruky

2028
1.6.15 13:26

Vztek a kousání se do ruky

Ahoj holky, možná mi poradíte jak se zachovat nebo ještě lépe, jak odnaučit jeden zlozvyk:
Kamarádčin syn má 2,5 roku a při vztekání se kouše do ručičky. Má na ni vyloženě otištěná kusadla a ruku už skoro fialovou. Kouše se, když spadna, když něco nechce, když mu někdo ubližuje atd. Nevíme, jak se takového projevu zbavit. Nejhorší taky je, že to od něho převzal i můj syn, už jsem ho přistihla, jak se taky párkrát kousal do ruky a někdy kouše i toho svého kamaráda, když ho vidí jak se kouše…
Díky za vaše názory, zkušenosti a rady.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

13125
1.6.15 14:25

Ahoj, zastávám respektující výchovu, takže za mě by to bylo asi jedině předcházet tomu kousání - když kamarádka zhruba ví kdy ho to popadne, tak se pokusit být rychlejší a ty ruce mu chytnout a držet ho dokud se nevyzuří bez kousání. Hlavně ho za to netrestat, tím se to nevyřeší. Chlapeček má v sobě zřejmě nějaké skryté trauma a tím kousnutím si uleví když je mu nejhůř. Fyzická bolest totiž léči tu psychickou. A skrz ostatní děti - nezbývá než prostě takového kousavce intenzivněji hlídat, víc se mu věnovat, aby neměl příležitost děti kousat. Časem by to mělo být lepší. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13125
2.6.15 16:27

Ještě bych chtěla dodat, že pojmem trauma jsem nemyslela něco, co se běžně ve společnosti bere jako trauma - nehoda, znásilnění, apod. Pro děti může být traumatizující věc, kterou berou rodiče jako výchovnou - sebrání dudlíku, spaní o samotě ve svém pokoji, umístění do jeslí nebo školky, nucení na nočník, trestání za vztekání se. Může toho být celá škála :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8138
3.6.15 11:11

Ahoj, souhlasím s výše napsaným. Vypadá to na nějaké trauma.
Popřemýšlela bych, zda má syn OPRAVDU možnost projevit své emoce a to včetně negativních a jak já v těchto situacích reaguji. Například: on se vzteká (je jedno proč) a já odmítnu přijmout jeho emoci (např. vykážu ho z místnosti kde jsem já a počkám než se „uklidní“, abych za ním šla nebo se on mohl vrátit). Občas mám chuť poslat svoji dceru ne do vedlejší místnosti, ale minimálně do druhého města ;)
Zkus si najít nějakou odbornou literaturu (@zlodcera by mohla dát tipy), kde se popisuje, jak je důležité přijmout emoce dětí, jak je důležité vědět, že ony to potřebují, že pro ně je to důležité a co to dělá s jejich osobností.
Kousání do ruky (případně do kamaráda) mi přijde jako jakýsi pomocný ventil. Je to až NÁSLEDEK něčeho. Neznám tě, nevím, jakým stylem vychováváš, jak přistupuješ k synovi, když je smutný/veselý, vzteká se/je nadšený, má strach/je v pohodě apod. Pokud s tím chceš opravdu něco dělat a ne to jen uměle tlumit (což by logicky vedlo v jiný druh ventilu), musíš zapátrat sama v sobě, v manželovi, ve vašem přístupu, v psychice syna. Tam bych začala. Výchova, dle mého, je především práce rodiče na sobě samém.

Trestání, v jakékoliv formě, za tohle kousání je spíš kontraproduktivní. Řešení ale není krátkodobé (jako jeden den změníš například přístup ke vzteku syna a druhý den to přinese výsledky)…nějaký čas trvalo, než to přešlo v tohle kousání, nějaký čas bude trvat, než to odezní. Chce to vytrvat v tom, co si vytyčíš (hovoříme-li o respektujícím přístupu k dítěti). Držím palce :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.9.15 08:52

taky se kouše

Ahoj, malej 1,5 roku se mi teď taky začal kousat do dlaní, nevím, nezdá se mi, že by to bylo vzteky nebo traumatem, zdá se mi, že loví zuby pětky a tím se kouše do dlaní, zatím mě napadl dát mu dudlík, i když už ho přes den přes půl roku nemá…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
150
2.6.16 15:25

Maminky, jeste nektera mate zkušenost? Nas roční synator to taky nyní začal dělat… :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama