Začíná období vzdoru???

119
23.2.21 09:43

Zacina období vzdoru???

Ahoj maminky. Dcera 22 měsíců. Začíná se mi doma fakt hodně moc vztekat. Je těžké to takhle stručně popsat. Vše začíná hned ráno s přebalovánim, oblikanim…ráno jsme měly zavedené rituály, že musíme společně uklidit nepořádek z večera, když jsme to neuklidily večer, pak jsme se nasnidaly, prebalily a převlékly a pak jsem ji vždy na půl hodky pustila krtka a sama jsem si udělala nějaké věci, co jsem potřebovala…a vždy byla klidná rána.
Teď nastal zlom a rána jsou strašná. Nechce se oblíkat, prevlikat, prebalovat. Říká mi, ať jdu pryč, začne brečet, krčí se v rohu na sedačce, hlavu schová pod peřinu a vzteka se. Taky začala odmítat manžela, když jsme doma oba. Jen, když ji něco naslibuje, co má ráda, tak ho přijme…jinak s ním nechce být. Jsme z toho oba hotový. Mám pocit, že bych měla být asi více přísná…snídat kolikrát nechce, místo toho ovocnou kapsicku si donese. Udělali jsme to, že jsme kapsičky schovali, aby je neměla na dosah a nemohla si sama určovat, kdy si ji vezme. To byla velká chyba z mojí strany, že je dříve na dosah měla.
Ale to, jak teď brečí od rána kvůli všemu, mě ubíjí. Fakt mám pocit, že brečí pořád.
Taky, když jdeme ven, tak se chová divne před dětmi. Najednou se třeba začne válet po zemi, chce abych ji nosila, když jdeme třeba se známou a jejím malým ven… Chová se, jako by melo byt všechno její… On něco dostane do ruky a ona hned, že to je její…:roll: teď v zimě se to těžko trénuje, nikde nikdo, korona…ale mám pocit, že mi trochu roste do spratecka. Snažím se jí dávat fakt hodně lásky, ale je to chytrá holka a přijde mi, že zacina sefovat ona nám. Babička s dědou taky problém - strašně moc jí rozmazluji. Holky, v dnešní době plné liberální výchovy má člověk pomalu strach dítě za něco trestat…hned mám vždycky výčitky, že se mi pak obrátí, když s ní nebudu jednat rovnocenně, ale přece musíme udělat nějaký mantinely, nebo se z toho poseru.
A je pravda, že se po třetím roku dítě hodně zklidní a zlepší?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10103
23.2.21 10:07

Jo mamko, dítě se ti začíná prosazovat. A ne, neroste do spratečka, prochází normálním vývojem. Prostě trvej na určitých pravidlech, ale ne na hloupostech, jen opravdu důležitých věcech. Chvíli to potrvá a bude to lepší. U nás se to kolem 3 let opravdu zlepšilo, hlavně proto, že syn konečně pořádně rozumí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1128
23.2.21 10:08

Řekla bych že je to období vzdoru. Dítě už samo uvažuje, má svoje názory a představy, ale ještě je nedokáže nijak vyjádřit a tak vznikají boje. Kdy rodič absolutně nedokáže pochopit, proč to dítě ječí, když mu nikdo nic nedělá, na nic nesahá a k ničemu nenutí. Přitom dítě je třeba naštvané, že jste ráno odložila plyšáka z jednoho rohu postele do druhého a už je to konec. Tolik k teorii, kterou jsem pobrala z nevýchovného webináře.
Praxe je taková, že mám pocit, že mi večer prdne hlava. Tuna bezdůvodného řevu. Nejdřív běhá a křičí, že chce vyměnit plenku, když ho chci přebalit, tak řve a kope a brání se jak blázen. Jíst nebude, ani sám, ani se nenechá nakrmit. S hračkama si hrát nebude, bude běhat a mlátit tátovi do klávesnice od PC, i když ví, že tam nesmí.
Je to šílené období, opravdu nevím co si s ním počít. 20× řeknu v klidu ne, a po 21 už fakt pěním a ječím. Nepomáhá nic. Občas, když už to fakt přežene (hraje si s jedinou zásuvkou, kterou fakt nemám jak už víc zabezpečit), tak dostane na zadek přes plínu. Ale já pak musím jít a pár minut to rozdýchávat u otevřeného okna. I celý zbytek rodiny si všiml, že z hodného kluka, který fakt poslouchal a hezky si hrál, je najednou úplný poděs. Nejhorší je, že nechce mluvit. Rozumí skoro všemu, ale sám nic neřekne.
Takže ano, radím: přežít. Pokud možno v psychickém zdraví. A snažit se u ní nějak rozvinout tu komunikaci, aby vám řekla proč tak hysterčí ještě dřív, než začne hysterčit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
119
23.2.21 10:22

Musím tedy říci, že s mluvením problém není. Ona už umí říkat i rozvinuté věty, říká básničky, takže aspoň tohle je dobré…ale když přijde ten hysterak, tak ani ta komunikace s ní není moc možná. Ale jsem ráda, že to fakt bude součástí vývoje a nejsem jediná, kdo to zažívá a bude ještě nějakou dobu zazivst 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1856
23.2.21 10:38

Nemuzes s ni jednat rovnocenne, protoze nejste rovnocenne. Ty jsi dospela a mas za ni odpovednost. Ona za tebe ne. Jo, je to normalni. Nerikej tomu trestani, ale pociteni prirozenych dusledku sveho jednani a pak je to z hlediska dnesni vychovy zcela v poradku :mrgreen:. Nebo jeste muzes rict, ze ji nastavujes hranice a to je taky v poradku. Vicemene jde o to, ze predchazis nebo zamezujes nezadouci cinnosti a vysvetlujes, ale az pote kdyz uz je dite v klidu. Kdyz se vzteka tak to nema cenu. A pak vydrzis par tydnu, mesicu nebo let(to ma kazde dite individualne).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10045
23.2.21 11:09

To je období, kdy děti chtějí dělat všechno po svém, ale ještě na to nemají mozkovou kapacitu a zkušenosti, aby to zvládly.
Určitě je potřeba nastavit hranice a mít pravidla (ne moc!), na kterých trváš. Nemusíš trestat, stačí být důsledná.
Hranice jsou součástí i té „nevýchovy“, jen to nikdo moc nezdůrazňuje a nepíše. Přečti si třeba něco od Rebecy Wild, ta zakládala svobodnou školu a i ona píše o tom, že hranice být musí a že nekonečné vysvětlování bez reakce není na místě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
119
23.2.21 11:58

@Lucie_Sx díky za tip :palec: :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
15445
23.2.21 12:19

Jj - zjistila že je samostná jednotka a může být proti a učí se s tím zacházet.
Do té doby jí to vlastně nedocházelo, protože to je překvapivě netriviální abstraktní koncept, takové já a okolí je ne-já :-D
Nám už to přijde normální, protože s tím žijeme celý život plus mínus dva roky - tedy nejranější dětství, na které ale nemáme paměťový záznam, Pro batolata je to hrozně velkáý a čerstvý objev.

Zároveň její mozek dozrál k tomu, že jí do těla pouští neurochemii spojenou s emocemi víc, než třeba jen miminu, takže je zaplavená emocemi a vůbec neví co s nimi dělat.

Základním úkolem teď je přežít a nezabít dceru. Když se přitom nenaučí že vztekem si vynutí to co chce, tak je to hodně dobré. A když se přitom ještě naučí jak s emocemi zacházet efektivněji, než se jen nechat zaplavit a počkat až to přejde, tak je to na titul matky roku :-D

Vysvětlování složitější než tři jednoduché věty je před 2. rokem úplně zbytečné, protože tomu to dítě prostě nerozumí, nemá na to v mozku ještě vypěstované kapacity Složitějš vysvětlování má smysl u dítěte, které samo zvládá rozvité věty.

Docela užitečný čtení na toto téma je od dlouholeté psycholožky na Lince bezpečí

https://blog.linkabezpeci.cz/…jeho-rodicu/
https://blog.linkabezpeci.cz/…ekle-batole/
https://blog.linkabezpeci.cz/…u-potrebuje/
https://blog.linkabezpeci.cz/…pravidlo-3z/
https://blog.linkabezpeci.cz/…pravidlo-3p/
https://blog.linkabezpeci.cz/…-neposluchy/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
219
26.2.21 16:39

Ty to máš o to horší že byla dřív v pohodě, syn byl vždycky náročný tak to pro mě není takový šok :lol: ale mám to dost podobné když už pustím krtka, dřív se koukal teď si vymrucuje traktor, krtek, čiči a pořád to střídá takže už radši nepouštím nic vyjde to nastejno :lol: a hysteraky kdy někam nesu hysterické kopajici dítě taky znam moc dobře. Nebiju ho, nemám to zatím zapotřebí, ze záchvatu vzteku to nepomůže, ale když třeba kopne do kočky tak samozřejmě dostane. Ale teda někdy udržet ty nervy abych mu jednu nestřelila když se vzteká že chce to a tam atd. to mi dává zabrat…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat