Reklama

Zakomplexovaný otec?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

BlueTit
Povídálka 22 příspěvků 27.02.18 23:45
Zakomplexovaný otec?

Čau maminy,

potřeboval bych trochu hint ohledně chování vašich mužů. Jde teda primárně o mého otce, potřebuju s ním rozřešit nějaké problémy, které s nim mám. V podstatě jde o to, že se chová jako kretén. On je teda povahou cholerik, což samo o sobě není tak hrozné, problém je v tom, že se chová despoticky, nadřazeně a vynucuje si uznání. Přespčíliš si myslí, jak je skvělý a chytřejší než kdokoliv jiný. Je to hrozné a v podstatě přinejmenším já se s nim nedokážu normálně komunikovat. Je mu aktuálně 56 a v podstatě s přibývajícími roky je to horší a horší. Je pro mě dost důležité rozřešit, proč se tak chová, abych se tomu vyvaroval.

Protože nad tím přemýšlím už velice dlouho, neboť s ním mám problémy, mám takovou jednoduchou teorii. Myslím si, že je tata prostě jako chlap zakomplexovaný a důvod je jednoduchý: od mého dětství až doposud průběžně tloustne a tloustne. Teď je fakt hodně tlustý a v podstatě se mu s tím nedaří nic dělat. Většinu času se válí na gauči u televize. On sice tvrdí, jak mu jeho fyzický stav nevadí, ale podle mě jenom nechce přiznat barvu. On zároveň jak si o sobě hodně myslí, tak by si nikdy nenechal o někoho poradit, jak vlastně se má zhunout - tzn. on v průběhu let opakoval pořád tu samou chybu a jojo je důsledek. Když tedy bylo v televizi třeba Jste to co jíte, tak to se slovy „kraviny, nesmysly“ přepínal na jiný kanál.

Myslím si, že ta dlouhá doba, kterou je vystaven obezitě, se kterou se mu nedaří nic dělat, se mu značně podespala na sebevědomí a on si ho potřebuje uměle zvětšovat, aby si zachoval jakože důstojnost - to je důvod, proč se chová jako nadřazenecký kretén ke všem, včetně mě, a proč tak vyzdvihuje svoje pozitivní stránky a druhých sebevědomí sráží. On byl totiž do 30let zvyklý na to, že je frajer, a jeho sebevědomí se nemůže smířit s tím, jaký ubožák se z něj „vlastní neschopností“ stal. K jeho obezitě se navíc postupem let přidaly zdravotní problémy a ona nejen že ho sráží na sebevědomí, ale kvůli zdravotním komplikacím i celkově na duchu.

No jak jsem řekl, chtěl jsem si o tom popovídat, abych zjistil, proč se z něj stal takový člověk, protože jsem jaksi jeho syn, že :)

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

LAlezane
Zasloužilá kecalka 976 příspěvků 27.02.18 23:53

Na prvním místě bych strčila nos do literatury o psychických poruchách. To, že je to důsledek obezity, je sice pěkná teorie „na ráně“, ale podstata může být daleko složitější.
U mojí mámy se některé věci projevovaly dost podobně - potřeba uznání, shazování ostatních… a taky tloustne, ale jak to říct jasně: to není příčina jejího chování k ostatním. To tloustnutí je naopak důsledek toho, že sama je v životě naprosto nespokojená - a neumí si to přiznat, jakkoliv objektivně zhodnotit, natož změnit.
Klíč k jejímu chování je primárně úplně jiný - typická narcistická porucha osobnosti, podle které se chová k lidem, a ta obezita s tím de facto nijak nesouvisí.

Ale předem varuju, k bádání o tomhle všem se obvykle vážou ošklivé vzpomínky, ošklivé úvahy… taky ošklivá deziluze o lidech. :)

Jinak soudě z pohledu dospělé dcery takového rodiče si myslím, že pokud nad tím problémem takhle uvažuješ, asi jsi to úplně nepodědil. :D

Russet
Extra třída :D 10284 příspěvků 28.02.18 00:00

Pokud se ti jeho chování nelíbí, máš aspoň důvod, proč ke stáru takový nebýt. Asi bych úplně nekritizovala jeho blbé stránky a zkusila najít něco pozitivního. Pokud nenajdeš a vídat ho chceš, asi se budeš muset obrnit trpělivostí, sýkorko.
Obezita je podle mě obrana před světem. Zajídání problému. Utišování se jídlem. Možna je ve vnitru hodně malý a dělá ramena pro okolí, aby se neshodil. Žije bez ženy?

BlueTit
Povídálka 22 příspěvků 28.02.18 00:10
@LAlezane píše:
Na prvním místě bych strčila nos do literatury o psychických poruchách. To, že je to důsledek obezity, je sice pěkná teorie „na ráně“, ale podstata může být daleko složitější.
U mojí mámy se některé věci projevovaly dost podobně - potřeba uznání, shazování ostatních… a taky tloustne, ale jak to říct jasně: to není příčina jejího chování k ostatním. To tloustnutí je naopak důsledek toho, že sama je v životě naprosto nespokojená - a neumí si to přiznat, jakkoliv objektivně zhodnotit, natož změnit.
Klíč k jejímu chování je primárně úplně jiný - typická narcistická porucha osobnosti, podle které se chová k lidem, a ta obezita s tím de facto nijak nesouvisí.

Ale předem varuju, k bádání o tomhle všem se obvykle vážou ošklivé vzpomínky, ošklivé úvahy… taky ošklivá deziluze o lidech. :)

Jinak soudě z pohledu dospělé dcery takového rodiče si myslím, že pokud nad tím problémem takhle uvažuješ, asi jsi to úplně nepodědil. :D

Pěkná odpověď, nicméně s těmi poruchami osobnosti je třeba být trochu opatrný. Viz ta narcistická porucha:

http://www.psychotesty.psyx.cz/…sobnosti.htm

Toto můj otec nesplňuje, ačkoliv tam určité překrytí je. je to jako ledabyle někoho označovat za psychopata, třeba. Psychopat má určité rysy, které v podstatě jsou zakořeněné v tom, že nemá city. Já jsem vědomě poznal jen jednoho psychopata a kdybyste ho poznali, myslím, že byste pak lidi se značně větší opatrností takto značovali.

Tak samo narcistická porucha osobnosti. Když si to přečtete, je to v podstatě opravdu důševní onemocnění a bezmoc toho dotyčného. Je to trochu silný kalibr někoho, kdo se „chová jako narcis“, označit rovnou za osobu trpící narcistickou poruchou osobnosti.

Si myslím, nejsem psycholog, ale když vidím, jak se dneska šermuje s těmito psychologickými termíny, a vzhledem k mé zkušenosti s opravdovým psychopatem, moc bych to nepřeháněl :)

LAlezane
Zasloužilá kecalka 976 příspěvků 28.02.18 00:13
@Russet píše:
Pokud se ti jeho chování nelíbí, máš aspoň důvod, proč ke stáru takový nebýt.

Ale takhle to nefunguje. :nevim: Zaprvé, málokdo má dost sebereflexe, aby si vůbec uvědomil, jaký je. Natož aby to mohl korigovat.
No a třeba v případě těch poruch osobnosti funguje mechanismus naprostého popření - problémy mají všichni kolem, ale já ne.
Obecně sám sebe rovnat po psychické stránce jde strašně špatně - to odpřisáhne každý s úzkostí, s panikou, s depresemi. Vědět je jedna věc, možnost srovnat to do normálu druhá - ale ono to vědomě často ani nejde. Člověk ví, že má depresi či úzkostnou ataku, ale nepomůže si říct „tak a teď to bude dobrý“.
A stejně tak nevěřím, že jakkoliv pomůže si říct „tak a nebudu mrzout“. Zní to hezky a reálně, ale třeba já mám v rodině člověka, který na 10 řádků dokáže vměstnat 8 negativních komentářů, jak je všechno úplně na houby - ale na upozornění, že tohle dělá, řekne „ale já se s tebou normálně bavím“.

A rodinné vzorce jsou ještě daleko větší svinstvo. Na to se stačí podívat na jakýkoliv smutný příběh v médiích - nefunkční rodina končí nefunkčním člověkem velice často, a ten zas končí další nefunkční rodinou. Zlomit to je o moc těžší, než se zdá.

Psychika a motivace obecně jsou strašně složité věci… na to jednoduché rady fakt neexistují. :?

LAlezane
Zasloužilá kecalka 976 příspěvků 28.02.18 00:20

@BlueTit V zahraničí, kde jsou podstatně vyspělejší komunity takto postižených členů rodiny, nejen dětí, je ta definice narcisty trošku jiná, než na naší wikipedii a potažmo i podobných stránkách. Zahraniční články uvádějí v podstatě úplně jiné příznaky, jiné modelové situace. Já to beru hodně podle toho… on ten název není ani tak podstatný jako to, jak rozpoznat projevy a srovnat se s nimi. Že to zcela neodpovídá českému pojetí, to je jiná věc a mě to popravdě nepálí.
Nicméně upřímně, já fakt nemám potřebu se tu obhajovat, co je moje matka nebo není :) Žiju s ní přes třicet let a v naší rodině jsem typickým „identifikovaným pacientem“. Pár let vlastní psychoterapie nevyjímaje, takže nejde o žádný můj názor vyčtený z wikipedie. :)

Nicméně jsem lehce zaskočena zjištěním, že člověk tu chce pomoct vlastními zkušenostmi a za to je mu vyloženo, že jeho vlastní problémy vlastně nebyly a opatrně se soudy :D :D :D To je gól. :D
I kdybych měla náladu se trumfovat, čí odpověď a teorie je více „na výši“, tak podobného stylu debaty v duchu vzájemných ataků se zásadně neúčastním. :) Užijte si to tu ;)

BlueTit
Povídálka 22 příspěvků 28.02.18 00:24

Viz ten článek: „spolehlivým znakem je nechopnost snášet kritiku a neschopnost si ze sebe dělat legraci“ - tzn. toto jednodznačně pro otce neplatí.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.02.18 06:55

Zvláštní, jak děti umí přesně určit diagnozu, vidí rodičům do hlavy víc, jak oni sami. Také mám tobě podobné dítě. Jakmile jsem přestala skákat jak pískalo, poslalo mě léčit na psychinu.Ano umíte se odvděčit. Zvlášní, že i když jsem se určitou dobu trápila a nechápala jeho chování, dnes, se cítím mnohem líp. Už je mi jedno jaký vede život, je mi jedno, co jednou vychová ze svých dětí. Jedno vím už dnes, že na vlastní kůži s velkou pravděpodobností pozná, jak se chovalo ke mě, protože jeho děti se zachovají stejně. Jsem přející člověk a lituji jen toho, že se té radosti nedožiji. Je moc jednoduché soudit a odsoudit, ale kdo ví, jací budete jednou vy sami.
Trvám na anonymu, jinak smazat.

elibro
Zasloužilá kecalka 666 příspěvků 28.02.18 07:31
@Anonymní píše:
Zvláštní, jak děti umí přesně určit diagnozu, vidí rodičům do hlavy víc, jak oni sami. Také mám tobě podobné dítě. Jakmile jsem přestala skákat jak pískalo, poslalo mě léčit na psychinu.Ano umíte se odvděčit. Zvlášní, že i když jsem se určitou dobu trápila a nechápala jeho chování, dnes, se cítím mnohem líp. Už je mi jedno jaký vede život, je mi jedno, co jednou vychová ze svých dětí. Jedno vím už dnes, že na vlastní kůži s velkou pravděpodobností pozná, jak se chovalo ke mě, protože jeho děti se zachovají stejně. Jsem přející člověk a lituji jen toho, že se té radosti nedožiji. Je moc jednoduché soudit a odsoudit, ale kdo ví, jací budete jednou vy sami.

Skákala jsi, jak dítě pískalo? Což ti připadá jako projev duševního zdraví? A teď si před sebou suneš kuličku pomstychtivosti? Tak alright, jen doufám, že ti na té psychině pomohli aspoň trochu a je ti s životem teď o něco líp.

elibro
Zasloužilá kecalka 666 příspěvků 28.02.18 07:32

@BlueTit @LAlezane má pravdu, pomůže ti asi trochu študovat psychologii, ale nečekej osvícení po dvaceti minutách na wiki (LAlezane má v tom za sebou taky zjevně dlouhou cestu). Možná tvůj táta nemá žádnou zásadní diagnózu, možná je docela obyčejný neurotik, jako spousta z nás - vzato kol a kolem z tvého popisu ale vyplývá, že s něčím ve svém životě spokojený nebude. Tělo se nabízí snadno, ale pravděpodobně ztloustnul z nějakého důvodu, člověk nerezignuje jen tak. Můžeš začít čtením o obezitě a jejích kořenech, ale ovšemže i ty dopady jsou důležité… Můžeš se zajímat o jeho dřívější život a třeba z toho vyplyne něco jiného. A můžeš s tátou zkusit mluvit a zkusit proniknout pod tu vrstvu despoty (ale to je těžký úkol pro dítě, na které se útočí).

Na druhou stranu je otázka, proč tě to tak trápí a jestli to není celé víc o tobě a tvých zážitcích s tátou a vztahu s ním? Což vůbec není otázka do diskuze na emiminu ani něco, na co stačí odpovědět jedinkrát:).

BlueTit
Povídálka 22 příspěvků 28.02.18 07:39
@Anonymní píše:

No, ve mě se v podstatě promítá vztah otce a mé matky. A tak je to asi s každým dítětem. Otec je dominantní a matka trochu povahou submisivní. i já jsem tedy jako otec dominantní ale někde trochu uvnitř submisivní. Mě na ní štve, co otce na ní štve, ale jsem samozřejmě i po ní, takže mě rovněž štve, co tatu na ní štve. Jsem povahou jako moji rodiče. Copak já za to můžu, že si nerozuměli? Děti nerozhodují o tom, jak se rodičům vydařil výběr partnera.

Tzn. tvoje dítě, ať je to kluk nebo holka, zrcadlí rovněž své rodiče, tedy tebe a jeho otce a to, jaký spolu máte vztah. Jsi zodpovědná za to, jaké tvé dítě je.

Já taky vím, že když se mi nepodaří najít si partnerku, se kterou si budu rozumět, bude to těžké a bude se to zrcadlit v mém případném synovi, který sice bude částěčně po mě, ale taky zdědí povahu matky, se kterou si v tom či oném nerozumím - tzn. logicky mě to samé bude vadit i na něm a jemu na mě atd. Ale těžko mu to budu dávat na vinu. Nevím.

Já se budu snažit najít si partnerku, která mi všechno neodkýve. Ale vyhráno tím asi mít nebudu.

Russet
Extra třída :D 10284 příspěvků 28.02.18 07:42
@LAlezane píše:
Ale takhle to nefunguje. :nevim: Zaprvé, málokdo má dost sebereflexe, aby si vůbec uvědomil, jaký je. Natož aby to mohl korigovat.
No a třeba v případě těch poruch osobnosti funguje mechanismus naprostého popření - problémy mají všichni kolem, ale já ne.
Obecně sám sebe rovnat po psychické stránce jde strašně špatně - to odpřisáhne každý s úzkostí, s panikou, s depresemi. Vědět je jedna věc, možnost srovnat to do normálu druhá - ale ono to vědomě často ani nejde. Člověk ví, že má depresi či úzkostnou ataku, ale nepomůže si říct „tak a teď to bude dobrý“.
A stejně tak nevěřím, že jakkoliv pomůže si říct „tak a nebudu mrzout“. Zní to hezky a reálně, ale třeba já mám v rodině člověka, který na 10 řádků dokáže vměstnat 8 negativních komentářů, jak je všechno úplně na houby - ale na upozornění, že tohle dělá, řekne „ale já se s tebou normálně bavím“.

A rodinné vzorce jsou ještě daleko větší svinstvo. Na to se stačí podívat na jakýkoliv smutný příběh v médiích - nefunkční rodina končí nefunkčním člověkem velice často, a ten zas končí další nefunkční rodinou. Zlomit to je o moc těžší, než se zdá.

Psychika a motivace obecně jsou strašně složité věci… na to jednoduché rady fakt neexistují. :?

Pokud nechce být v padesáti obézní, určitě existuje způsob, jak nebýt. Nemusí skončit jako jeho otec. Když bylo mé mámě tolik jako mně, žila v třetím nešťastném manželství, já mám dlouholetý vztah. Ona zapíjela problémy. Já skoro nepiju a sama ani pít neumím. Nevycházela z penězi, hodně se zadlužila. Já dluhy nemám. Můžu říct, že žiju spokojený život na rozdíl od ní :kytka:

BlueTit
Povídálka 22 příspěvků 28.02.18 07:53
@Anonymní píše:

Jinak něco podobného by byla schopná napsat moje matka. Moje matka, ikdyž ji mám rád a bavím se s ní, mi v životě dost ublížila tím, že skákala, jak já jsem pískal. Chceš uvéíst příklad? Dám jeden. Ona kouří celý život a já začal ve 14. Nejenom, že mi kupovala cigára, ale taky, idkyž jsem se snažil přestat a říkal jsem ji to, tak ona nechávala cigára svoje pravidelně doma. Jednou jsem ji za to zepsul úplně neskutečně, protože jsem měl už o pár let později problémy se zdravím (hlavně plíce), kouřil jsem krabku denně a ona prostě doma pořád cigára nechavala ležet. Dokonce jsem se několikrát zmohl i k tomu, že jsem ji ty cigára, co doma nechala, několikrát roztrhal a hodil do vody, abych si prostě žádnou nevytáhl a nezapálil si. Tak co, to je strašně hodná matka, že? Ale ona to nedělala schválně, je to mix její blbosti/gumovosti a toho, že je hodná/submisivní.

Taky svojemu manželovi neumí vzdorovat co se jídla týče. Taky jsem měl nadváhu když jsem byl na základní škole. Víte, co mi dávala na svačinku tak do 5. třídy, kdy mi je ještě dělala? Pokaždé jsem měl připravený ovocný čaj, sladší snad stejně jako Coca Cola. To byl můj celodenní pitný režim, protože doma byl pořád v konvi. Proč vařila tak sladký čaj, když má její dítě nadváhu a manžel taky? Protože přeci jejímu zlatíčku ten sladký čajíček chutná, žejo? Ale to jsem si uvědomil až zpětně, když se na to dívám, protože dítě to samozřejmě neví, že je něco špatně. Strašně hodná maminka, udělala přesně to, co po ní dítě chtělo.

A sama si to neuvědomuje. Řekla by to co ty, kdybych ji něco řekl: jak se o mě starala, „jak kráva skákala a starala se“ atd. Ještě bych mohl uvést horší příklad než ty cigára, ale chci zstat trochu v anonymitě.

Prostě mela dominantního manžela, já jsem to po otci zdědil a choval se dominantně k ní a ona prostě nedokázala říct ne. Možná potřebovala k sobě někoho hodnějšího/mír­nějšího se svou povahou, tak by měla umírněnějšího syna kerého by lépe zvládala. Ikdyž ona taky umí být potvora co vynadá mi i tatovi, ale až po tom, co se naštve, a to dlouho trvá :lol:

Příspěvek upraven 28.02.18 v 08:03

Russet
Extra třída :D 10284 příspěvků 28.02.18 07:58
@BlueTit píše:
Jinak něco podobného by byla schopná napsat moje matka. Moje matka, ikdyž ji mám rád a bavím se s ní, mi v životě dost ublížila tím, že skákala, jak já jsem pískal. Chceš uvéíst příklad? Dám jeden. Ona kouří celý život a já začal ve 14. Nejenom, že mi kupovala cigára, ale taky, idkyž jsem se snažil přestat a říkal jsem ji to, tak ona nechávala cigára svoje pravidelně doma. Jednou jsem ji za to zepsul úplně neskutečně, protože jsem měl už o pár let později problémy se zdravím (hlavně plíce), kouřil jsem krabku denně a ona prostě doma pořád cigára nechavala ležet. Dokonce jsem se několikrát zmohl i k tomu, že jsem ji ty cigára, co doma nechala, několikrát roztrhal a hodil do vody, abych si prostě žádnou nevytáhl a nezapálil si. Tak co, to je strašně hodná matka, že? Ale ona to nedělala schválně, je to mix její blbosti/gumovosti a toho, že je hodná/submisivní.

A sama si to neuvědomuje. Řekla by to co ty, kdybych ji něco řekl: jak se o mě starala, jak kráva skákala atd. Ještě bych mohl uvést horší příklad než ty cigára, ale chci zstat trochu v anonymitě.

Prostě mela dominantního manžela, já jsem to po otci zdědil a choval se dominantně k ní a ona prostě nedokázala říct ne. Možná potřebovala k sobě někoho hodnějšího/mír­nějšího se svou povahou, tak by měla umírněnějšího syna kerého by lépe zvládala. Ikdyž ona taky umí být potvora co vynadá mi i tatovi, ale až po tom, co se naštve, a to dlouho trvá :lol:

Neřeš rodiče a žij svůj život. Něco jsi po nich zdědil, nějak tě vychovali. Je na tobě, jak to budeš dělat ty v budoucnu. Buď budeš stejný despota jako otec nebo dovedeš být jiný. Ale jsi dospělý chlap.

BlueTit
Povídálka 22 příspěvků 28.02.18 08:25
@Russet píše:
Neřeš rodiče a žij svůj život. Něco jsi po nich zdědil, nějak tě vychovali. Je na tobě, jak to budeš dělat ty v budoucnu. Buď budeš stejný despota jako otec nebo dovedeš být jiný. Ale jsi dospělý chlap.

Jo, děkuju, to je dobrá rada. Asi je prostě čas je přestat řešit, odstěhovat se a žít svůj život.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Bývalý sparťan Zelenka dvakrát napadl manželku: „Neuklízí a vylila na mě kolu“

Platí za jednu z ikon fotbalové Sparty, vždyť v jejím dresu válel v dobách,... číst dále >

Zablokovaný Facebook? Chtějí mi zavřít pusu, je to jako za nacistů, říká Klaus ml.

Chystá zákon o svobodě slova na internetu, kvůli cenzuře se v neděli veřejně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na... číst dále >

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Reklama