Zákoník práce - prosím, kdo se vyzná

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.04.19 21:02
zákoník práce - prosím, kdo se vyzná

Ahoj. Moc prosím aby se k tématu vyjadřovali ti, kdo skutečně znají odpověď na mou otázku, v opačném případě zvažuji kontaktovat právníka či jiného odborníka, kdo mi celou záležitost osvětlí.

Jsem zdravotník pracující v nepřetržitém provozu. Hodně nám všem vadí rozvržení pracovních směn a říkala jsem si, že tohle přeci není možné dlouhodobě zvládnout. Otevřela jsem si zákoník práce a nejsou mi tam jasné dva body:
první bod: „Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin.“ - tohle nehrozí, ale zákoník nezapomíná i na zdravotníky, kde se jiném bodě píše: " V případech uvedených v § 90 odst. 2 a u technologických procesů, které nemohou být přerušeny,
může zaměstnavatel rozvrhnout pracovní dobu zaměstnanců starších 18 let pouze tak, že doba nepřetržitého odpočinku v týdnu bude činit nejméně 24 hodin, s tím, že zaměstnancům bude poskytnut nepřetržitý odpočinek v týdnu tak, aby za období 2 týdnů činila délka tohoto odpočinku celkem alespoň 70 hodin."

A teď nechápu:

• v týdnu se bere klasicky od pondělí do pátku (či do neděle?) Mám směny např. začínající v sobotu a trvající do dalšího týdne, tudíž nevím, zda se v pojmu „týdnu“ započítavají i dvě směny z týdne předchozího a nebo se jedná prostě jen o počet dní.
  • 70 hodin odpočinku se myslí nepřetržitě, anebo dohromady? V průběhu 10 dní mám šest dvanáctihodinových směn a dvě osmihodinové směny.

Mockrát děkuji za všechny relevantní komentáře :)

Reakce:
josslyn.n
Kecalka 229 příspěvků 2 inzeráty 02.04.19 21:35

Týden - od pondělí do neděle.
70 hodin celkem za ty 2 týdny.

DustInTheWind
Zasloužilá kecalka 546 příspěvků 02.04.19 21:38

A teď nechápu:

• v týdnu se bere klasicky od pondělí do pátku (či do neděle?) Mám směny např. začínající v sobotu a trvající do dalšího týdne, tudíž nevím, zda se v pojmu „týdnu“ započítavají i dvě směny z týdne předchozího a nebo se jedná prostě jen o počet dní.

kalendářní týden, tj. po-ne (jinak bys neměla kam nacpat nepřetržité odpočinky)

• 70 hodin odpočinku se myslí nepřetržitě, anebo dohromady?

dohromady, tzn. v každém týdnu musí být aspoň 24 hod. nepřetržitý odpočinek a dohromady za dva týdny 70 hod., tedy lze kombinace mezi 24+46 až 35+35
jinak řečeno o co je v jednom týdnu méně, má se dohnat v druhém

to znamená - zdravotničtí pracovníci nejsou na tom hůř v celkové době nepřetržitého odpočinku, ale můžou mít víc nerovnoměrné rozložení mezi jednotlivými týdny

V průběhu 10 dní mám šest dvanáctihodinových směn a dvě osmihodinové směny.

to je nějaké divné, to dává 44 hod. na týden, v nepřetržitém provozu je stanovená pracovní doba 37,5 hod. týdně

Uživatel je onlinej.a.n.i1
Hvězda diskuse 66121 příspěvků 03.04.19 07:55

@DustInTheWind Tak 8 hodin za tyden muze byt prescas :think: to by se jeste jen tak tak veslo. Plus je otazka zda ty 12 jsou pocitane fakt jako 12… pokud jsou tam 2 pauzy, tak je to hned jen 11 hodin.

DustInTheWind
Zasloužilá kecalka 546 příspěvků 03.04.19 09:18
@j.a.n.i1 píše:
@DustInTheWind Tak 8 hodin za tyden muze byt prescas :think: to by se jeste jen tak tak veslo. Plus je otazka zda ty 12 jsou pocitane fakt jako 12… pokud jsou tam 2 pauzy, tak je to hned jen 11 hodin.

pokud to tak zaměstnavatel otevřeně deklaruje, tak si naběhl - přesčasy nemůže natahovat běžnou pracovní dobu
(práce přesčas je přípustná jen z vážných provozních důvodů, výjimečně! - zákoník práce § 93, ve zdravotnictví taky § 93a)
a ne, že zaměstnavatel tím trvale pokrývá málo lidí

ale jinak jo, vím, že reálně se to tak dělá, většina lidí si to nechá líbit nebo si nemůže dovolit vyskakovat
ne každý se umí bránit a může si to dovolit

Uživatel je onlinej.a.n.i1
Hvězda diskuse 66121 příspěvků 03.04.19 09:31

@DustInTheWind Tak z prispevku neni zrejme, zda je to takto každý tyden nebo ne, takze tezko radit… Plus pokud neodecetla pauzy, tak uz je to „jen“ cca 3 hodiny a to muze byt nerovnomernym rozlozenim…

Dandinkaaa
Kecalka 224 příspěvků 03.04.19 20:18

Zajdi si na Oblastni inspektorat prace. Ti to kontroluji a poradi ti.

Váš příspěvek
Reklama