Žárlivost u tříleté holčičky

1511
16.3.17 11:45

Zarlivost u trilete

Ahoj,

Ani nevim jestli potrebuji radu nebo se spis jen vypovidat. Mam doma cerstve triletou a 5tydenni mimco. A prvorozena strasne zarli… :-(.
Rano jde do skolky, vyzvedavam ji ve 3 po spinkani (doma ani za boha neusne a vecer je total pretazena, cili vyzvedavani po obede je spis na skodu). Po skolce ktome kojeni se venuju jen ji, syn zatim vicemene spo. V 6 prijde manzel z prace, mame spolecnou veceri, hrajeme si ve „4“ (syn je s nami vzhuru vetsinou), pak klasika koupani,1 pohadka na tabletu, 1 ctena a 1 vypravena ode me. K jadru pudla…jakmile dojdeme ze hriste, dcera chce vse zasadne a vyhradne jen se mnou, vc. umyti, nandani jidla, uspavani…pokud zrovna kojim a nemuzu, rev jak blazen, ani tatinka nevezme na milost. Do toho vcera ve skolce zacala rikat, ze ji maminka nema rada, v noci se 2× pocurala a uz par dni pozoruji, ze kdyz neni po jejim, vztekne se a je na me i agresivni, placa me apod. Ale na brachu je hodna a je videt, ze ho ma rada.

Proste mi to dava sezrat. Otazkou je, co ted s tim? Mam to prechazet nebo nejak resit? Ale jak? O vsem se s ni snazim bavit, ale zatim misto, aby se to zlepsovalo, tak se to naopak zhorsuje. Je mi z toho uzko.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

8652
16.3.17 11:53

A v té školce 5× týdně až do 15h chce být? Já mám tříletého a k němu teda už 20m a dávám jen do oběda, doma sice taky neusne, ale holt jsme zrušili odpolední spaní a děti chodí spát už mezi 18-19h (ale to by si je u vás asi zase neužil manžel). A většinou tak 1× týdně do školky nedám a jedeme někam na výlet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26750
16.3.17 11:54

@pettta musíš vydržet. Je to hrozný, znám to. V listopadu se nám narodila druhá dcera. První v té době měla 3 roky a 3 měsíce. Bylo to stejný jako u vás. Jenom ta naše byla hnusná nejen na mě, ale i na manžela. Prostě nám to dávala sežrat oběma. Nemůžeš se jí divit, je to šok, nechápe to, není schopna se ovládnout. Rada je trpělivost a tuna lásky a pochopení. Ač je to na bednu. Teď jsou malé 4 měsíce a je to už dobrý (sem tam nějaký výkyv). Prostě ty první cca 2 měsíce to musíte vydržet. Ona pak pochopí, že se vůbec nic neděje, že to není náhrada za ni a že ji máte pořád rádi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
56925
16.3.17 11:55

@pettta vydrž.. je to zcela normální :nevim: mmchdm, nedávala bych ji do školky denně, jen některé dny..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3167
16.3.17 11:57

Mam dceru 2r8m a 3m dvojcata..ze zacatku peklo..dcera porad jen rvala, ale ted bych rekla, je to ok..ikdyz nekdy rika, ze je miminko a zacne se tak chovat. To ji pak reknu, kdyz ses miminko, tak nemuzes to a to. Jinak se ji snazim co nejvice zapojovat o starani se o holky. Podat plinu, dat kapicku, pomov s koupanim, hlidat druhou když kojim prvni atd..
Takze bych rekla, vydrzte. Bude to lepsi a lepsi..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29442
16.3.17 12:03

Co s tím? Dát tomu čas. Pro to dítě je to obrovská změna, musí se s tím poprat a vypořádat. Bude to lepší. Zažila to nejedna z nás, ani já nejsem vyjímkou. Děti mám po 2 letech, když jsme si novorozeně přivezli z porodnice, tak sebou synátor flákl v kuchyni o zem a bušil a bušil. Tím nám nastalo velmi výživných 14 dní. Přestala jsem pro něj existovat, dost mě ignoroval, několikrát ke mně přišel a kousl mě do nohy… utřepalo se to, na vetřelce si zvykl, za bráchu by teď dýchal.

Příspěvek upraven 16.03.17 v 12:13

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1511
16.3.17 12:05

Ve skolce je takto kazdy den, uz cca od listopadu a chodi tam rada. Rano je v pohode, to az ty odpoledne a vecery. A at to zni hnusne a sobecky, jsem rada, ze tam je. Nechci se ji zbavovat, ale je hodne ziva a ja nemam po probdele noci energii vymyslet program na cely den. I kdyz ted to s hezkym pocasim snad bude lepsi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26750
16.3.17 12:08

Já bych ji ze školky nestahovala. Samozřejmě, pokud tam chodí ráda. U nás se vyplatilo nic neměnit. Ale fakt nic. Dcera chodí do školky ráda, taky ji vyzvedávám ve tři po spaní. Naprosto stejný důvod jako má zakladatelka. Doma neusne, tam se vyspí a v pohodě pak vydrží do večera a chodí spát o půl osmé. O víkendu neusne a už v šest večer se tu potácí a má dost a je protivná. Dcera je ve školce šťastná, takže krouhnout jí docházku by jí leda přidalo. Tím, jak se v jejím životě nic moc nezměnilo (až na toho malýho vetřelce :lol: ), tak se s tím rychleji a lépe vyrovnala.
Jo a zakladatelko moc pomáhalo, že jsem občas nechala mimino manželovi a udělaly jsme si s dcerou den „jen my dvě“. Jely jsme třeba na vánoční trhy a do herny a všude možně. To bylo super. Jí to dalo pocit, že maminka se pořád zajímá a já jsem si to strašně užila, páč mi samozřejmě taky chybělo mít ji jen pro sebe. Ale já nekojila no, o to to bylo jednodušší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10701
16.3.17 12:09

Asi ti nezbyde, než vydržet. Ale to počůrávání a řeči ve školce, to značí dost hlubokou frustraci :think: Hodně s ní mluv, vysvětluj, ptej se (speciálně na tu školku, zda je tam spokojená). Mám děti 2 a třičtvrtě od sebe. Se školkou nám hodně pomohlo, když jsem staršímu říkala, co budu dopoledne s miminem dělat stylem „to bude nuda, musíme zajít na nákup, pak uvařit, pak jen kojení a uspávání, ach jo, radši bych šla taky do školky si hrát“ atd. Ono si to sedne!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2614
16.3.17 12:21

Vydržet, ono ani se staršíma to není jednoduchý. Já si myslela, že když bude starší a rozumnější, že to bude výhra. Ano, prvních x měsíců byl klid. Dokud byl mrňous jen ležák… zato teď nastala ta správná čočka… on mi bere hračky, to je moje… on na mě šahá a já nechci. Kdykoliv něco udělám mladšímu, tak starší se toho dožaduje taky. Tj. vyhazuju mladšího do vzduchu, starší chce taky. Furt chce objímat a pusinkovat… cokoliv mu řeknu nebo zakážu, tak odvětí, že ho nemám ráda… scény, problémy ve školce (ještě ke všemu změna školky, jsme v zahraničí, nerozumí atd. atd.)…
Ale snad se to uklidní.

Buď láskyplná, ale nenech se vydírat. Takže když něco má udělat tatínek, tak to i přes řev a vztekání udělá tatínek..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1895
16.3.17 12:43

Máme to stejně a to ještě není sourozenec na světě :D Malý bude mít ale teprve 2roky v květnu a v červnu se má narodit bráška… Pořád jen „Mama“ beze mě ani k výtahu, protože se bojí, že nepůjdu s ním a půjde jen taťka… V posteli to samé.. jen Mamka může uspávat, jen mamka může obouvat boty, přebalovat, oblékat, krmit… Když to jde udělat tatínek, tak strašný kravál, plácání, kroucení… Takže neboj se, nejsi v tom vůbec sama ;) sama nevím, jaké to potom bude, ale něco mi napovídá, že to bude ještě „zábava“ :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27587
16.3.17 13:09

U nás vydržel „dobrý“stav po narození cca měsíc, pak začala starší plakat, nechtě do školky, nechtěla spát sama, strašně se vztekala, pořád kvůli všemu plakala. U nás pomohlo stáhnout ze školky úplně, jeden měsíc jsme to lámali a pořád tam plakala, tak na další měsíc jsme jí stáhli, to byly zrovna vánoce, takže jsme byli doma všichni a pak v lednu sice si stěžovala, ale už se s tím srovnala a šla do školky v klidu.
Takže u nás pomohlo nechat jí doma. Nicméně žárlivost se projevovala cca 1,5 roku ještě zvýšenou vztekavostí a pláčem. Ted má 5,5 a už je to ok.
Hodně jsme začali mluvit o tom, že jí máme rádi, každý večer pošeptat do ouška jen jí, mluvit o tom jaká je „ty jsi moje jediná kačenka, která umí namalovat princeznu, umí si sama umýt ruce…bla bla bla“, prostě něco, co jí charakterizuje a mimino to ještě vůbec neumí, aby měla pcoit, že je pro vás stále atraktivní a důležitá

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2412
16.3.17 13:29

Já si myslím, že to patří i k věku. Dcera tohle dělala a to ještě neměla bráchu. Byla jsem na začátku těhotenství a i jsem si říkala, že kdyby už měla sourozence, mohla bych tohle chování přisuzovat žárlivosti, ale ještě ho neměla :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8100
16.3.17 13:58

Určitá forma žárlení je normální.
Ale musím říct, že dle tvého popisu jste to svojí výchovou asi trošku zesílili.
Asi jste ji rozmazlovali pokud jde o věnování se.
Z čeho tak usuzuji.
Tvůj popis večerního rituálu.
To aby dítě dostalo 3 pohádky tímto způsobem, to je jasná rozcapenost.
Já předpokládám, že jste ke všemu přistupovali takhle.
Já dětem nikdy nemohla vyhovět ve všem, už proto, že byly dvě najednou.
Ono to má i svoje pro.
Já dneska často vidím, že když si dítě vyřvává ve všem maminku, tak maminka vždy nakluše.
Ono se to může zdát nevinné, jenže to dítě to staví do pozice toho, kdo poroučí a na to není ještě není psychicky zralé.
Teď budeš muset být hodně opatrná, jak to řešit, protože ona je evidentně ve stresu.
Za mě je určitě na místě přísnost a velká, když se bude chovat nevhodně.
Tím myslím scény a podobně. Ale zároveň si ona nesmí myslet, že to děláš kvůli malému.
Musí si uvědomit, že ona dělá třeba něco špatně.
Dál si vyhraďte čas jen pro ni.
Fakt to chce hodně klidu a přemýšlení, než člověk nějak zareaguje.
Hodně ji chvalte, když bude důvod, i za prkotiny.
Nezávidím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16.3.17 14:12

Nevim, jestli to u nás pomohlo nebo ne, dcera žárlí tak nějak přiměřeně, ale můžeš vyzkoušet. 1)Snažila jsem se nad mimčem nerozplývat před starší. 2)O víkendu nebo když manžel přijel dřív z práce, jsem mu dala hlídat mimino a šla někam jen s dcerou(nakojila jsem a měly jsem pak cca 2,5 hodiny čas).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama