Závěť

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
1
24.12.11 10:36

Závěť

Zdravím v tomto svátečním dni.
Předem se omlouvám, ze umístění diskuze, ale nevěděla jsem, do kterého témata jí vložit.
Mamince manžela zemřela maminka. Zanechala po sobě závěť, kde uvádí, jak se má naložit s její dědictvím.
Závěť ale není ověřená právníkem a je stará 8 let. Ráda bych se zeptala, zda je tato závěť platná? (někde jsem četla, ža vlastnoruční notářsky neověřená závěť je platná jen půl roku - ale už tu stránku nemůžu najít). V závěti je napsáno, že syn zemřelé dostane byt a dcera zemřelé finanční hotovost, která je však několika násobně nižší, než hodnota bytu. Je i toto platná informace - neměli by sourozenci dostat rovný podíl?
Mnohokrát děkuji za informace, zkušenosti.
Přeji krásný Štědrý den!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
53
24.12.11 13:31

Ahoj, pokud vlastnoručně psaná závěť splňuje všechny náležitosti, tak je platná bez ohledu na to, jak je stará. Vlastnoručně psaná zavěť vůbec nemusí být notářsky ověřená.
Závěť manželova maminka předloží notáři pověřenému projednáváním dědictví u předběžného šetření a dědicové ze závěti se potom u jednání dohodnou, jestli se závětí souhlasí. Potomci zemřelé mají nárok na stejný podíl z dědictví a nemusí dědit přesně podle závěti, pokud se dohodnou jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3248
24.12.11 13:58
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.5.16 14:21

Chtěla jsem se zeptat, jak je to se sepsanou závěti, která byla sepsaná před svatbou?
Před nedávnem jsem našla náhodou u manžela sepsanou závěť u notáře, dědicem jsou jeho rodiče. Závěť byla sepsaná ještě před svatbou, nebyly ani děti. Chtěla jsem po manželovi, aby závěť zrušil, ale řekl, že stejně není platná a stejně o ni nikdo neví, jen notář, a když jsme se vzali a máme už děti jsme jediní dědicové. Nechci aby v případě, kdyby se něco stalo, aby děti přišly o střechu nad hlavou nebo byly tahanice v rodině o majetek. A co by se stalo, kdyby rodiče už nebyli, byli by místo nich dědicové jejich děti? Člověk nikdy neví co se v dnešní době stane a nechci, aby děti měly nějaké pak problémy… děkuji za odpověď.

Prosím o zachování anonymu, citlivé údaje.

• Citovat
  • Nahlásit
11131
31.5.16 14:35

Zavet platna stale je, akorat, ze deti maji zakonny podil na dedictvi. zkus pohledat, nedavno se to menilo. kazdopadne nechapu, proc ji manzel proste nezrusi :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.5.16 14:38

Děkuji, já to taky nechápu, prosila jsem ho o to a on řekl, že stejně není platná. Nevím možná nechce, abych dědila já :think:

• Citovat
  • Nahlásit
8263
31.5.16 14:42

Ví o ní akorát notář :lol: :mrgreen: :potlesk: To mě rozsekalo. Pardon.
Závěť samozřejmě platná je. Pokud nebude sepsána nová, případně tato stará zrušena, lze v případě úmrtí napadnout lze soudní žalobou.
Víš důvod, proč manžel sepisoval závěť na rodiče?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8263
31.5.16 14:43

Jinak vše co jste pořídili za dobu manžeství je z poloviny tvoje, pud jste předmanželskou nebo jinou smlouvou společné jmění nezúžili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.5.16 14:52

@Premek_Orac
Ano vím, proč sepisoval závěť na rodiče, bylo to přání jeho babičky, která mu darovala pozemek.
Budu muset asi zatlačit na manžela, aby závěť zrušil, ale nevím zda se mi ho podaří přesvědčit, je hodně tvrdohlavý a když si myslí, že platná není tak podle něho prostě není…

• Citovat
  • Nahlásit
8263
31.5.16 15:18

Ta je jednoduché se o něco vsadit a za notářem dojít. Je platná? Vyhrála jsem a mám u tebe masáž zad, Prosseco a čerstvé jahody, není, máš ty, co si budeš přát.
A na co se závěť vztahuje? Na veškerý majetek?
Pokud panují nějaké obavy, a pokud je ještě babička naživu, myslím, že by rozumným kompromisem bylo závěť napsat na děti (pokud jsou).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.5.16 15:33
@Premek_Orac píše:
Ta je jednoduché se o něco vsadit a za notářem dojít. Je platná? Vyhrála jsem a mám u tebe masáž zad, Prosseco a čerstvé jahody, není, máš ty, co si budeš přát.
A na co se závěť vztahuje? Na veškerý majetek?
Pokud panují nějaké obavy, a pokud je ještě babička naživu, myslím, že by rozumným kompromisem bylo závěť napsat na děti (pokud jsou).

To není vůbec rozumné! Pokud se manželovi něco stane a vše po něm zdědí děti (manželka není ze zákona neopomenutelnou dědičkou!) tak na veškeré nakládání s pozůstalostí, bude potřebovat svolení opatrovnického soudu. Např. i na prodej auta, které bude v době úmrtí napsané na manžela…

• Citovat
  • Nahlásit
5383
31.5.16 15:38

Děti jsou neopomenutelní dědicové a nárok na podíl ze zákona mají. Pokud závěť tomu odporuje, je v této části neplatná. (nedošlo-li k vydědění, o čemž pochybuji.) Takže touto závětí manžel vyšachuje pouze tebe. (ne, že bys v případě jeho smrti neměla ze společného majetku vůbec nic, to ne, vypořádá se SJM, ale dědit nebudeš.) Není to fair- řekla bych mu při vážném rozhovoru, ať jde závěť zrušit. Můj choť měl kdysi chvilku životní pojistku na svou matku, ale později, a to jsme ani ještě nebyli manželé, ji přepsal na mě. Ta formulace tvého muže, že o ní ví akorát notář, to je teda k popukání. :lol: :lol: :lol: Akorát by se hodilo tak možná na např. ožralýho portorikánskýho rybáře, kterýho jste potkali na dovolený před 10 lety, kdy slavil devadesátku, ale ne na notáře zde v ČR :lol: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4856
31.5.16 15:56
@Anonymní píše:
@Premek_Orac
Ano vím, proč sepisoval závěť na rodiče, bylo to přání jeho babičky, která mu darovala pozemek.
Budu muset asi zatlačit na manžela, aby závěť zrušil, ale nevím zda se mi ho podaří přesvědčit, je hodně tvrdohlavý a když si myslí, že platná není tak podle něho prostě není…

Hmm, takže o závěti ví kromě notáře ještě babička, která to skoro určitě sdělila i manželovým rodičům, takže o ní vědí úplně všichni. :mrgreen:
Být tebou bych na manžela zatlačila rozumnými argumenty a v případě nouze bych mu naznačila, že ty bys mohla taky přepsat svůj majetek jen na děti a rodiče, a tím ho vydědit, třeba mu to docvakne. Já jsem měla taky takovou závěť a po svatbě jsem ji automaticky šla zrušit s ohledem na manžela, stálo mě to asi 1000 Kč, ale přijde mi to jako samozřejmá věc. Já bych taky nechtěla, aby mě manžel v podstatě vydědil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4856
31.5.16 16:06

Možná ale manželovi a příbuzným přesně o tohle jde, v případě jeho smrti z pozemku nedostaneš nic. :think:
Ještě oprava, možná jde o to jen manželovým rodičům a manžel je nechce zklamat. No každopádně jeho rodiče by se o zrušení závěti nedozvěděli a pravděpodobně je syn přežije, takže se pravděpodobně v žádném případě nic nedozví.

Příspěvek upraven 31.05.16 v 16:28

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
JayLee
31.5.16 16:09
@Anonymní píše:
@Premek_Orac
Budu muset asi zatlačit na manžela, aby závěť zrušil, ale nevím zda se mi ho podaří přesvědčit, je hodně tvrdohlavý a když si myslí, že platná není tak podle něho prostě není…

podle me ti lze jen nechce aby jsi dědila ty ;)

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat