Živnosťák při mateřské?

Anonymni
6.11.08 13:41

Živnosťák při mateřské?

Ahoj holky,
potřebovala bych poradit. Jsem na mateřské a začala jsem si trochu přivydělávat u jedné firmy (pracuji sama za sebe - distribuce, budování týmu). Tam mi bylo řečeno, že dokud jsem na mateřské, živnosťák nepotřebuji. Ale já si pořád nejsem jistá. Peníze nejsou nějak závratné, ale rozpočet to vylepší. Tak se bojím, abych pak neměla nějaký průšvih, že si přivydělávám „jen tak“
Díky Lenka

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

857
6.11.08 14:48

Lenko,

příjmy, které máš, mohou daňově spadnout do třech kategorií

1. „ostatní příjmy“ - příjmy z nahodilých činností - musí se jednat opravdu o nahodilé práce, které nespadají do ostatních dvou případů. Do 20 000 jsou osvobozené od daně z příjmu, jakmile vyděláš jen o korunu víc, musíš podávat daňové přiznání a danit celou částku.
  2. příjmy z okruhu zaměstnaneckých vztahů - jako kritérium se bere to, že při práci jsi povinna poslouchat pokynů zaměstnavatele (i když děláš „na černo“ a zaměstnavatel není de facto zaměstnavatelem). Něco takového by se mělo ošetřit minimálně některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, veškerá odpovědnost za papírování, danění atd. je pak na zaměstnavateli.
  3. příjmy z podnikání - definice zní přibližně tak , že činnost vykonáváš soustavně, vlastním jménem,na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku - důležitý rozlišovací znak oproti 1) je hlavně ta soustavnost. Spadají sem i příjmy získané osobami bez ŽL při činnostech, na který by ŽL mít měly. Pokud bys pracovala tímto způsobem a nějak se to provalilo, mohlo by ti být doměřeno sociální, zdravotní, daň a ze všeho penále - čili to bych neriskovala.

Věc má ještě spoustu aspektů z hlediska pracovního, občanského zákoníku atd., na to si netroufám. Můžeš si to buď posoudit sama s tím, že sama poneseš riziko za své rozhodnutí, nebo se obrátit o radu a posouzení na živnostenský nebo finanční úřad - bohužel ti nedají nic písemně a osobně mám s úřednicemi v takových případech (snažila jsem se sehnat pro jednu klientku právě posouzení, jestli jde o nahodilou činnost nebo podnikání) dost špatné zkušenosti.

Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6149
6.11.08 15:46

osobně bych volila v tomhle případě radši živnostenský list. Jakmile přijde kontrola na tu firmu, tak ta si jasně povede, že ti vyplácí nějaké provize a půjdou i po tobě. Na finančním úřadě většinou úřadnice moc poradit neumí, na všechno zopakují vyhlášku či zákon, ale jinak moc neporadí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3329
7.11.08 11:59

A jsi opravdu na materske nebo na rodicaku? To je totiz rozdil… Taky bych doporucovala ZL, ale taky zalezi kolik si vydelas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
7.11.08 12:43

Ahoj holky,
díky za rady. Omlouvám se za klamnou informaci, jsem na rodičáku (nevěděla jsem, že je v tom nějaký rozdíl). Vydělám si cca 2 - 3 000 měsíčně. Nic moc, ale aspoň něco

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama