Změna výchovy nezletilé

26.8.21 15:02

Změna výchovy nezletile

Dobrý den, řeším dilema.. Jsem otec samozivitel, Mám v péči dceru nyní 13 let. V péči ji mám 6,5 roku. Problém je, že… Dcera zacala bojkotovat školu, veškeré domácí práce, tím myslím adekvátní k věku i dle OSPOD.. Nekomunikuje semnou, zavírá se v pokoji.. Nic ji nebaví, porezala si ruce a to vše, že chce jít bydlet k matce. Ta se vymlouvat na velikost bytu, syna z předchozího vztahu a pořád něco.. Dceři to nejde rozmluvit, že ji máma nechce do péče, jelikož k tomu žádné kroky nepodnikla.. Nevím co dělat. Byl jsem u psychologa, psychiatra, ti jasně uvedli že je to způsobené slabým kontaktem s matkou. Já jim nebráním, přesto si matka dceru bere jak kdy.. Spíše sporadicky.. Nevím co dělat. Zda podat návrh na soud o změnu výchovy, nebo co by jste poradily. Všem moc děkuji za rady. Mirek

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
752
26.8.21 15:17

Ahoj,
chápu potřebu dcerky, ale její matku nemáš jak donutit, aby si dceru brala víc nebo si jí vzala do své péče. Tohle je na hodně odbornou pomoc. Co Ti radí OSPOD nebo psychiatr v tom, jak přimět matku, aby víc stála od dceru? Tohle je podle mě neřešitelné, možná jedině dceru hospitalizovat na psychiatrii, aby si víc neubližovala. Máš opravdu těžkou životní situaci. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.8.21 15:19

@Alvin Ross
Tak situace, kdy dceru matka nechce, je pro dceru šíleně těžká. Přišla do puberty, kdy jsou všichni nevyrovnaní a mají sklon být depresivní i jen tak a navíc už vyspěla dost na to, aby si to uvědomila, že ji matka asi nemá moc ráda, což je hrozné zjištění pro každého. Je ale zas málo dospělá na to, aby se k tomu uměla nějak postavit, tak si myslí, že když bude mámě ukazovat, co všechno sama sobě kvůli ní provede, tak máma uzná, že ji dcera strašně miluje a vezme si ji k sobě a vše bude zalité sluncem. To je samozřejmě blbost, ale to ona ještě není schopná pobrat. Určitě ji nevnucovat mámě násilím soudem, když tam dcera bude nechtěná a trpěná z povinnosti, určitě jí to psychicky nepomůže. Nebude to chtít přiznat ani sama sobě, takže tam bude, a bude trpět. Jedině jí dávat najevo, že ty ji rád máš, všemožně podporovat v dobrém chování, brát to tak, že se trápí, ne že zlobí nebo ti dokonce dělá schválnosti. A dát ji možnost být u matky jak to jen jde, už je velká, může se s ní domluvit sama, říct jí, že tam může být kdykoli, když se s ní domluví. A pak být k dispozici na vyplakání, až sama uvidí, že se s ní nedomluví.

• Citovat
  • Nahlásit
974
26.8.21 16:35

Ach jo, dcery je mi moc líto. A ona si myslí, že ty jí bráníš, aby se přestěhovala? Matka jí to neřekne přímo? Tobě opravdu nezbývá, než jí tu chybějící lásku matky vynahradit tou svojí. To je teď nejdůležitější. Ne nadávat za školu a lenost, ale snažit se s ní trávit čas nějak hodnotně. Nemáte nějaké rozumné příbuzné, které má ráda a kteří by se jí mohli věnovat? Někdy je to lepší, než rodič, na kterého má momentálně pifku.
Kvůli Covidu má hodně dětí problémů se školou i s kolektivem a s psychickým stavem… když k tomu nefunguje ještě máma, je průšvih hned.
I když je velká, potřebuje pozornost rodičů (to je teď na tobě) a rozumných chápavých dospělých.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12001
26.8.21 16:41
@Alvin Ross píše:
Dobrý den, řeším dilema.. Jsem otec samozivitel, Mám v péči dceru nyní 13 let. V péči ji mám 6,5 roku. Problém je, že… Dcera zacala bojkotovat školu, veškeré domácí práce, tím myslím adekvátní k věku i dle OSPOD.. Nekomunikuje semnou, zavírá se v pokoji.. Nic ji nebaví, porezala si ruce a to vše, že chce jít bydlet k matce. Ta se vymlouvat na velikost bytu, syna z předchozího vztahu a pořád něco.. Dceři to nejde rozmluvit, že ji máma nechce do péče, jelikož k tomu žádné kroky nepodnikla.. Nevím co dělat. Byl jsem u psychologa, psychiatra, ti jasně uvedli že je to způsobené slabým kontaktem s matkou. Já jim nebráním, přesto si matka dceru bere jak kdy.. Spíše sporadicky.. Nevím co dělat. Zda podat návrh na soud o změnu výchovy, nebo co by jste poradily. Všem moc děkuji za rady. Mirek

A matka o tom všem ví a neřeší to? Dcera bude mít asi horší průběh puberty a budeš mít co dělat jí uhlídat, aby něco neprovedla, budˇokolí, nebo sobě. Zkus si s ní v klidu promluvit ( je mi jasný, že to jsi už udělal ) ale zkus jí to podat tak, že se chová nevhodně, a pokud si bude ubližovat, tak by mohla skončit na psychiatrii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
304
26.8.21 16:50

Myslím si, že by měla procitnout hlavně matka, a uvědomit si, co dělá svému vlastnímu dítěti. Určitě bych jí zkusila nechat kontaktovat mámu, říct jí to, ale až se bude třeba potřebovat vyplakat, musíš tam stát s otevřenou náručí a ne se slovy „já ti to říkal.“ Já si takhle nabila čumák s otcem, který o mě nejevil zájem. Od té doby nemám ani potřebu ho vidět, protože mi dokázal, že pro něj nejsem priorita, a nemá o mě zájem. Člověka to psychicky sice rozdrtí, ale potom si uvědomí, že se musí zaměřit na sebe, a na toho jednoho rodiče, který jim lásku dává.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
974
26.8.21 16:59
@arinecka píše:
A matka o tom všem ví a neřeší to? Dcera bude mít asi horší průběh puberty a budeš mít co dělat jí uhlídat, aby něco neprovedla, budˇokolí, nebo sobě. Zkus si s ní v klidu promluvit ( je mi jasný, že to jsi už udělal ) ale zkus jí to podat tak, že se chová nevhodně, a pokud si bude ubližovat, tak by mohla skončit na psychiatrii.

Promiň, ale to je hloupost, co navrhuješ. Že jí řekne, že se chová nevhodně, ničemu nepomůže a nejspíš jí to říká každý na potkání. Vyhrožovat psychiatrií je jako by jí kromě matky i otec dával najevo, že se jí chce zbavit. Otec jí musí dát bezpodmínečnou lásku, když je zjevně jediný, koho ta holka má. Musí jí říct, že jí má rád, ať se chová jak chce. A že to se nikdy nezmění. Že jí za mámou rád pustí, ale že mámě se ten nápad nelíbí a on neví, co má dělat. Že chce pro ní to nejlepší.
Je nutný to dceři říct a opakovat to stále dokola, protože z poměrů doma si to holka zjevně nemyslí ( i když rodiče si můžou myslet, že to je jasný).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12001
26.8.21 21:34
@safina píše:
Promiň, ale to je hloupost, co navrhuješ. Že jí řekne, že se chová nevhodně, ničemu nepomůže a nejspíš jí to říká každý na potkání. Vyhrožovat psychiatrií je jako by jí kromě matky i otec dával najevo, že se jí chce zbavit. Otec jí musí dát bezpodmínečnou lásku, když je zjevně jediný, koho ta holka má. Musí jí říct, že jí má rád, ať se chová jak chce. A že to se nikdy nezmění. Že jí za mámou rád pustí, ale že mámě se ten nápad nelíbí a on neví, co má dělat. Že chce pro ní to nejlepší.
Je nutný to dceři říct a opakovat to stále dokola, protože z poměrů doma si to holka zjevně nemyslí ( i když rodiče si můžou myslet, že to je jasný).

Nemyslím si. Pokud bude v tomhle pokračovat, tak tam stejně skončí. Jestli nezasáhne matka, která jí evidentně hodně chybí, tak to tak stejně dopadne. Otec se může stavět na hlavu, ale dceru to momentálně nezajímá. Ta psychiatrie není přece vyhrožování. Otec jí dává co může, tak se má koukat, jak se mu doma podřízne? Ta holka je evidentně hodně labilní, a odborná pomoc by jí jen prospěla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
974
27.8.21 10:06
@arinecka píše:
Nemyslím si. Pokud bude v tomhle pokračovat, tak tam stejně skončí. Jestli nezasáhne matka, která jí evidentně hodně chybí, tak to tak stejně dopadne. Otec se může stavět na hlavu, ale dceru to momentálně nezajímá. Ta psychiatrie není přece vyhrožování. Otec jí dává co může, tak se má koukat, jak se mu doma podřízne? Ta holka je evidentně hodně labilní, a odborná pomoc by jí jen prospěla.

Ale on s ní už na psychiatrii byl, což je samozřejmé, když se holka sebepoškozuje. Jen tys napsala, že jí má říct: „chováš se nevhodně, takhle skončíš na psychiatrii“.
K tomu byl můj komentář, že to je naprosto k ničemu. Otec matku těžko ovlivní, už to zkoušel a pohořel, on musí sehrát svoji úlohu a tou je bezpodmínečná láska.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27.8.21 11:13

Nevím kde přesně odepsat… Co se týče vašich názoru a odpovědi, tak vám chci všem nejdřív poděkovat.
No a k vaším odpovědím.. Na OSPOD jsem častěji než v práci. Nikdo neprinuti matku aby si dceru víc bravala, trávila s ní více času.. Bohužel.. U mne má dcera veškerý komfort, zázemí, jistoty, pomocnou ruku a samozřejmě také lásku. Nevím co se s ní děje, ale včera když sem se snažil s ní mluvit, mi řekla že když ji máma k sobě nechce, půjde raději do decaku. Řve mi to srdce z těla, když si na to vzpomenu. Nevím kde se to v ní bere a proč mě nenávidí, vždy jsem se snažil aby měla vše co potřebuje, Nikdy jsem ji nehodil, neublížil. Snažím se vymyslet výlety, aktivity, koupil jsem ji kolo, které chtěla a po jedné vyjizdce už kolo nechce a tak je to se vším co jí dřív bavilo… Teď nic.. Jako by žila v jiné dimenzi…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat