Ztučnění jater - má někdo zkušenost?

38
17.2.21 14:10

Ztučnění jater

Dobrý den. Jdu s takovým dotazem.Je tu někdo kdo trpí nebo trpěl ztučněním (steatózou) jater? Zjistilo se to u mě před pár dny a doktor mi po telefonu řekl, že musím držet dietu a samozřejmě žádný alkohol.Na netu jsem našla všeobecný věci pro jaterní nemoci jako, že se nesmí samozřejmě, smažený, tuky, sladký, uzeniny, pečivo atd. Ale zajímá mě jestli někdo neví jestli se nemůže ani u steatózy salátová okurka, česnek, paprika, květák atd :think: Prý to taky zatěžuje játra. Chápala bych to u žloutenky a jiných nemocech jater, ale vadí takové věci i pri tom ztučnění? Já jen jestli stačí prostě jíst zdravě nebo musím vynechat i takovéhle věci. Předem moc děkuji za zkušenosti a odpovědi :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
206
17.2.21 14:17

Měla jsem to a játra do dvou týdnů jako nový.
A dietu jsem držela jen žádný tuky a pecivo. Zeleninu jsem normálně jedla :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16925
17.2.21 15:46

Ne - rozhodně není potřeba držet přísnou jaterní dietu - tak nemá úplně efekt ani u těch žloutenek.

Potřebuješ limitovat tuk na ten zdravý a spíš malé množství (zdravý je ten, který v sobě má přirozeně vitamíny rozpustné v tucích, zcela vyhoti věci které jsou sladké a mastné zaráz a zvyšovat příjem vlákiny. Dost pomůže vynechat bílou mouku a výrobky z ní a díky tomu že nebudeš jíst jen pečivo s něčí, něco sladkého, těstoviny s něčím a nebo knedlky s něčím, tak se ten jídelníček promění docela přirozeně.

ta okurka, nebo květák vadí po operacích a žlučníku.

takže třeba

snídaně:

• celozrnný celožitný chleba s tvarohem a ředkvičkami
  • vločky přes noc s jogurtem, jablkem, skořicí a vlašskými ořechy
  • omeleta ze 2-3 vajec s hráškem
  • rybičková pomazánka s tvarohem a celozrnné pečivo
  • dýňový koláč https://www.nehladu.cz/…c-bez-cukru/
  • musli bez přidaného cukru, přípapdně nějaké rozumné kupované cereálie, které mají alepsoň 9 g vlákniny na 100 g s mlékem.

obědy:

• brambory, pečená makrela, 200 g nějaké dušené zeleniny
  • fazolky na kyselo s bramborem a vejcem
  • pečené kuře bez výpeku, dýňové pyré + salát
  • chilli sine carne s celozrnným pečivem a nebo přímo bez pečiva
  • asiské stir fry s pohankvými nudlemi (alepsoń 50 % pohanky)
  • bolońská omáčka s celozrnými špagetami
  • pečené papriky plněné sýrem feta s pohankou a nebo hnědou rýží

večeře

• hrstková polévka a jiné husté polévky, ideálně s přidanými vařenými luštěninami
  • kuřecí salát ze zbylého pečeného kuřete
  • hummus s celozrnným pita chlebem a zeleninou
  • losos pečený v papíře se zeleninou
  • pečené brambory s tvarohovým dipem
  • misky hojnosti https://www.zkvaseno.cz/…sky-hojnosti

A teda hlavně se nevrátit k původnímu životnímu stylu, jen co se ti srovnají jaterní hodnoty.

Zároveň regeneraci jater pomáhá mírná, leč pravidelná fyzická námaha.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2540
17.2.21 15:54

@Ou
Trochu OT, ale zeptám se- co jaterní čaje, myslím ty bylinkové, z lékárny, ostropestřec aspol? Funguje to při steatóze?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16925
17.2.21 16:11

@ropucha 02 účinné látky z ostropestřce se nevylouhovávají do vody, je třeba užívat extrakt - lékař ho dokonce může předepsat

Ale je to jen podpůrná záležitost, primární je změna životního stylu.

Méně tuku, co nejméně cukru a jednoduchých sacharidů, dostatek vlákniny, více pohybu.
A tedy žádný alkohol.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38
17.2.21 17:52

@KatusinkaMala děkuji ☺️

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38
17.2.21 18:01

@Ou moc děkuji. Něco takového jsem potřebovala poradit ☺️ Všude na netu právě píšou jaterní dietu celkově. Ne přímo pro ztučnění. Jinak pohybu kolem rok a půl lete dcery mám dost a ostropestřec mi teď přišel drcený. Ten jsem si objednala. Akorát v noci ještě kojim a nedoporučuje se při kojení. Tak uvidím. Ale ten jídelníček musím celý překopat a naučit se jíst. Sice mám jen 57kg, ale to stravování bylo špatný, takže to mám určitě z toho páč alkohol nepiju. Takže ještě jednou moc děkuji 😊

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
842
17.2.21 20:08

Cholitip funguje skvěle, obsahuje látku cholinin, ten játra zbožnují, je to výzkoušeno, věř mi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat