Burské oříšky a kolonoskopie před otěhotněním
15.09.12
MUDr. Mária Procházková, PhD, MPH
24.09.12
Aflatoxiny mohou obsahovat nekvalitní oříšky bez ohledu na datum spotřeby. Pokud nemáte potíže, neřešila bych to nadále.
Pokud absolvujete kolonoskopické vyšetření včetně přípravy a analgosedace během vyšetření - zpravidla se neprovádí v těhotenství, ale poté otěhotnět můžete, není nutná žádná „ochranná lhůta“. Tyto látky se rozpadají a neutralizují v organizmu rychle, během několika hodin.
MUDr. Mária Procházková
Další otázky z poradny
| Uterus subseptus a porod dítěte | tatana1 | Přijato: 13.09.12 | Zdpovězeno: 13.09.12 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
|---|---|---|---|---|
| Datum početí a určení otce | boom84 | Přijato: 12.09.12 | Zdpovězeno: 13.09.12 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
| HSV2 a bezpečný sex | Táta Pavel | Přijato: 11.09.12 | Zdpovězeno: 24.09.12 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
| Otevřený děložní čípek během menstruace | Michaela Pr. | Přijato: 10.09.12 | Zdpovězeno: 24.09.12 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
| Těhotenství a CT vyšetření | ZDENISKA23 | Přijato: 08.09.12 | Zdpovězeno: 13.09.12 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
Dobrý den,
nedávno jsem omylem snědla staré burské oříšky (6 měsíců po datu expirace). Na internetu jsem četla, že oříšky jsou v těhotenství nebezpečné pro možné výskyt aflatoxinů a plísní. S manželem plánujeme dítě, nemůžu být tedy nějak ohrožena aflatoxiny a plísní, když burské oříšky byly už prošlé? V současnosti dobírám antibiotika na zánět močových cest (Ciplox) a užívám zároveň probiotika - je toto dostačující pro případné riziko aflatoxiny a plísní nebo se tím nemám zabývat?
Ráda bych se také zeptat na kolonoskopii - čeká mě toto vyšetření proto, že u mě lékař diagnostikoval okultní krvácení a chce jen potvrdit, že toto krvácení nemá jiné příčiny než mé problémy s hemeroidy. Před kolonoskopií budu pít jakési projímadlo (nevím přesně jaké)a při zákroku mi prý budou dávat nějaké analgetikum proti bolesti.
Je toto projímadlo, analgetikum a samotné kolonoskopické vyšetření důvodem pro odložení plánovaného těhotenství a případně jak dlouho? Tj. jestli tyto látky nezůstávají déle v těle, aby neohrozily průběh plánovaného těhotenství.
Předem děkuji a mějte se hezky.