Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Očkování MMR až ve 2 letech

rybářka se ptá 21.12.17

Dobrý den,

mám 17měsíčního syna, příští měsíc by měl dostat vakcínu MMR. Ráda bych ale toto očkování odložila až na jeho 2. narozeniny. Ve 3 měsících se zastavil s váhou a v 8 měsících se teprve zařadil do tabulek, celkově je drobnější, na 16ti měsících 75,5 cm a 9380 g. PMV výborný. 1. dávkou Infanrix očkován ve 4 měsících a Prevenar v 10 měsíci, reakce běžné, zvýšená teplota, zarudnutí a otok v místě vpichu. Nemocnost v normě (má 5tiletého bratra, který je očkován).

Jaký je Váš názor na vakcínu MMR, v jakém věku je nejlepší její zaočkování a jaké přínosy a rizika nese odložení očkování do pozdějšího věku?

Děkuji za Váš čas a přeji krásné vánoční svátky plné pohody

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. odpovídá 27.12.17

Dobrý den,
u nás je podle nové vyhlášky doporučeno očkování první dávkou Priorixu od 13. měsíce nejpozději do 18. měsíce. Přeočkování potom mezi 5. a 6. rokem.
Přínosů v odložení očkování na 24. měsíc moc nevidím. Riziko takového odložení však také není příliš veliké. I u nás se ale v nedávné době vyskytly případy splaniček a příušnic, takže je to riziko reálné.
Musíme sice respektovat individualitu každého dítěte, vše má ale své hranice a pravidla. Tak bychom měli pochopit, že pokud žijeme ve státě, kde máme široce hrazenou a dostupnou zdravotní péči pro každého, musí i tato mít nějaká pravidla. Stát nám poskytuje ochranu a právní řád, daní za to je respekt k jeho pravidlům. Výjimky jsou jistě možné, ale neměl by je mít každý druhý a měly by mít jen závažný důvod.

S pozdravem

MUDr. Zuzana Vančíková

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.
Klinika dětského a dorostového lékařství 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice, Praha (zkráceně KDDL 1. LF UK a VFN Praha)

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.