Opar v dutině ústní v těhotenství
Dobrý den,
je nebezpečné, prodělat v 1.trimestru herpes? Na opary trpím od dětství vždy se dělaly na rtu, po porodu před 20ti lety se mi začaly objevovat i v ústní dutině. Momentálně jsem v 6.týdnu těhotenství, může to mít nějaký negativní dopad na plod?
Děkuji za odpověď.
Virová onemocnění mohou být rizikem i pro plod. Ale nelze to nijak přesně definovat - záleží na míře a trvání infekce, konktrétním stádiu těhotenství . Největší riziko je v prvním trimestru - do 12 týdne těhotenství.
Jediným opatřením je maximální možná prevence (oslabení, kontakt s nemocnými nebo s větším počtem lidí…) a v případě onemocnění co nejdřívější léčba - byť u tohoto onemocnění lokální.
MUDr. Mária Procházková
Další otázky z poradny
| Uterus duplex a těhotenství | rimmer | Přijato: 03.09.12 | Zdpovězeno: 13.09.12 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
|---|---|---|---|---|
| Břicho po císařském řezu | swixl | Přijato: 03.09.12 | Zdpovězeno: 03.09.12 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
| Znovunasazení antikoncepce | TerezaPíková | Přijato: 02.09.12 | Zdpovězeno: 03.09.12 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
| Hysteroskopie a menstruace | věrka6 | Přijato: 31.08.12 | Zdpovězeno: 03.09.12 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
| Endometriální polyp a předoperační vyšetření | věrka6 | Přijato: 28.08.12 | Zdpovězeno: 30.08.12 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |