Potíže s kousky v jídle u 10měsíčního

12.12.17

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na Váš názor.

Náš 10měsíční syn tvrdohlavě odmítá jist příkrmy ze lžičky, pokud nejsou dohladka rozmixované. Nedáví se, neblinká, prostě to nesní a hotovo. Do nedávna jsme řešili neprospívání, takže jsem mu prostě dala stravu v podobě, jakou si vyžádal a dokonce byly i ústupky v podobě toho, co si vyžádal. I když se mi to nelíbilo, dětská lékařka řekla, že v první řadě musí přibrat.

Nyní již problém není, už přibírá pravidelně dobře. Ráda bych tedy už odbourala zlozvyky naučené během období, kdy přibírání bylo prioritou a to včetně odmítání kousků. Syn totiž kousky zpracovat dokáže, ale jen když si je dá do pusy sám. Sušenku sní - i tvrdou, i když si ukousne velký kus. Kukuřičné kousky sní. Kousky banánu co si dá do pusy sní.. atd., ale jak je to na lžičce, tak jídlo zkátka odmítne. I když mu nedám nic jiného a zkusím to za půl hodiny. Nakonec si vykřičí mléko.

Jak nelépe postupovat? Zkoušela jsem například dát do hladce vymixované zeleniny s masem kousky těstovin - to sní, ale jakmile je zelenina na hrubo, tak už to odmítne. Mám přidávat kousky do najemno rozmixované zeleniny, čím dál tím víc druhů kousků a větší množství a nebo se snažit ho přesvědčit aby jedl celkově hrubší konzistenci? Samozřejmě si moc nemůžu dovolit, aby zase zhubl, ale nějakou rezevru, tak na dva tři dny nejedení má. :)

Díky moc za radu.

Janijanka

Mgr. Kamila Jančeková
29.01.18

Pěkný den, souhlasila bych s tím, co píšete na konci svého dotazu - postupně zase zvykat na hrubší konzistenci postupným přidáváním do hladšího příkrmu. Pravděpodobně tam došlo ke vzniku nějaké averze možná i určitým tlakem na to, aby jedl, když nepřibíral, takže bych zkusila změnit buď místo, kde stravu podáváte, případně zkusit úplně novou lžičku, nebo také dát lžičku do ruky dítěti, aby se zkoušelo krmit samo. V 10 měsících už by mu to mohlo pěkně jít. Samozřejmě mu pak můžete pomoci a dokrmit ho sama. Nebo si vzít druhou lžičku a krmit ho současně s tím, jak se on sám snaží nabírat a trefit se do pusinky. Držím pěsti a věřím, že se to spraví.

Mgr. Kamila Jančeková