Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Problém s mléčnými výrobky

Blaninek se ptá 01.03.19

Dobrý den,

v posledních letech mám nárazové problémy s mléčnými výrobky, ale dle testů alergická nejsem. Problém se zažíváním jsem vypozorovala, když sním cokoli mléčného v okamžiku, kdy mám velký hlad a žaludek je prázdný. To stačí 30 minut a běžím na záchod. Když hlad nepociťuji a sním mléčný výrobek, tak problém nemám. Zkoušela jsem i různá probiotika, ale nic nezabírá.

Jaké jsou možnosti vyšetření, které by odhalily, co mi způsobuje obtíže?

Děkuji
B.

MUDr. Radek Klubal odpovídá 04.03.19

Dobrý den,

velmi pravděpodobně se jedná o tzv. laktózovou intoleranci. Při této diagnóze je snížená aktivita enzymu (laktázy), který štěpí mléčný cukr (laktózu). Nedostatečně naštěpený mléčný cukr se nevstřebává do krevního oběhu, a tak vzniká průjem, nadýmání, apod. Nejvíce se obtíže skutečně projeví při konzumaci mléčných výrobků na lačno, kdy má nenaštěpený mléčný cukr možnost projevit se na plno.

Laktózová intolerance je velmi často vrozená. Obtíže přibývají s postupujícím věkem, kdy už tak nedostatečná aktivita laktázy ještě slábne. Tento proces urychlují špatná životospráva a různé střevní záněty.

K upřesnění diagnózy doporučuji navštívit gastroenterologa, který pravděpodobně navrhne endoskopické vyšetření, při kterém odebere ze střevní sliznice vzorek k histologickému a enzymatickému vyšetření. To by mělo diagnózu potvrdit. Existují dodatečná vyšetření ze stolice, ze séra i dechový test. V ideálním případě podstupte genetický test, při kterém lze jednoduše tuto diagnózu potvrdit.

MUDr. Radek Klubal
imunolog, hlavní lékař Medicínského centra Praha

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.