Psychóza po porodu

24.11.09

Dobrý den,

včera převezli na žádost gynekologa mojí přítelkyni do nemocnice s diagnozou laktacni psychoza. O maleho se starala, ale k tomu měla nějaké vzhledy do budoucna. Nejprve byla přijata na gynekologické oddělení a pozdeji na psych. oddělení, protože v noci měla nějaký silný záchvat.

Už mi jí nepropustí ani primář a má přítelkyně nesouhlasila s léčbou, proto požádá zítra soud o souhlas. Nevím zda a jak jí budou léčit, ale byl bych klidnější kdyby byla na nějakém specializovaném centru s touto diagnozou.

Malého si povezu domů, protože musela přestat kojit. Můžete mi někdo poradit co dělat a jak jí pomoci. Chtěl bych to nějak urychlit. Je to silná, tvrdohlavá povaha vysokoškolačka. Je zde u nás nějaké centrum pro tyto ženy?? Díve byla dost aktivní a bojím se že jí ty léky mohou trvale změnit!

Děkuji moc za každou odpověd - Mates

Olga Krajíčková
18.12.09

Dobrý den, pane Mates,
z Vašeho dotazu bohužel nevyčtu po jak dlouhé době od porodu se tyto stavy u Vaší ženy začaly projevovat. (obvykle 2.-4. týden po porodu) Pokud lékaři diagnostikovali laktační psychózu, jedná se o celkem závažné onemocnění, které vyžaduje i psychiatrickou léčbu v nemocnici. Může trvat týdny, ale někdy i měsíce.
Důvodem bývají silné hormonální změny v těle matky po porodu, fyzická a psychická vyčerpanost, silné emocionální stavy, ale také pochyby o sobě ve vztahu k děťátku, k rodině, obavy z „izolace“ (pokud byla partnerka doposud velmi aktivní a společenská)vyrovnání se s porodem, který nemusel být dle jejích představ či přímo traumatický,… Bohužel, i v dnešní době nejsou lékařům důvody laktační psychózy zcela jasné.
Hospitalizace bývá ve většině případů nutná, a to z důvodu, že v tomto stavu existuje vážné riziko, že matka ublíží sobě nebo dítěti.
Nechci Vás v žádném případě strašit, jen Vám vysvětlit závažnost onemocnění . Je nutné opravdu zvážit, zda jste schopen se plně postarat o Vaše miminko a zároveň o partnerku vyžadující neustálý dozor s maximální psychickou podporou. V lehčích případech to samozřejmě možné je. Zde je pak nutné zajistit podporu celé širší rodiny, přátel, navštěvovat nějaké podpůrné skupiny či tematicky zaměřené terapie.
Kontakty, kde byste se mohl blíže informovat:
www.aperio.cz
www.cmps.ecn.cz
Krizové centrum RIAPS
Individuální psychoterapie Mgr. Barbora Janečková
Komunitní centrum sv. Prokopa

Přeji Vám, ať se stav Vaší partnerky brzy zlepší a Vaše nová rodina je zase šťastně pohromadě. Držím palce.

Olga