Screening v I. trimestru
Hezký den,
byla jsem na prvním screeningu v I trimestru. A výsledek vyšel takto: Ultrazvuk, CRL: 55,88mm BPD: 19,90mm NT: 1,90mm = 1,25 MoM, nosní kost přítomna (ač byla dlouho hledaná), FHR 157 bpm / –0.52. Pulsace normální. Krev PAPP-A 0,57 = 0,52 MoM
Fahcg 121 = 1,91 MoM. Screening byl vyhodnocen jako Negativní. Ale v závěru mám riziko T21 1/ 940. Riziko t 13+18 1/50 000. Dle věku v poznámkách je riziko T21 1/450
Lékařka mi řekla, že když jsou hodnoty takto rozdílné, že je to špatně, výsledky té krve nejsou prý nic moc a že mám riziko na Downa. Nabídla mi hned odběr choriových klků - to jsem odmítla, protože jsem byla v šoku. Takže mě objednala na tripl test + kombinovaný odběr a s výsledky na genetickou konzultaci + mě upozornili rovnou, že by byl vhodný odběr plodové vody.
Já teď vůbec nevím co mám dělat. Z odběru plodové vody mám veliký strach a nechápu, proč když teda vyhodnotili výsledek jako negativní mě tak strašně vystresovala? Mám teď o miminko veliký strach, je vymodlené (po ivf, původně byla dvě embrya, jedno zaniklo). V termínu mi bude 22.
Děkuji
V tomto případě bych navrhla doplnění o odběr - tripple test v 16. týdnu těhotenství. Tyhle hodnoty se vyhodnotí v kombinaci s prvními výsledky. V případě, že by vyšlo zvýšené riziko, by byl odběr plodové vody, který má ještě nižší riziko, než odběr choriových klků, vhodný. Zatím si myslím, že k invazivnímu vyšetření není zatím důvod.
MUDr. Mária Procházková
Další otázky z poradny
| Pokles pochvy a fistulka v hrázi | cverunka | Přijato: 02.12.12 | Zdpovězeno: 02.12.12 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
|---|---|---|---|---|
| Kvasinky stále dokola | Makuska | Přijato: 01.12.12 | Zdpovězeno: 02.12.12 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
| Zátěžový test při nízké váze plodu | Elinka22 | Přijato: 30.11.12 | Zdpovězeno: 02.12.12 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
| Bolesti po močení po porodu | Máca9312 | Přijato: 28.11.12 | Zdpovězeno: 02.12.12 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
| Herpes v těhotenství na rtu a genitáliích | linda3 | Přijato: 27.11.12 | Zdpovězeno: 02.12.12 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |