Vývoj čtyřměsíčního chlapečka
Dobrý den,
mám 4 měsíčního syna, narozený ve 38. týdnu, ráda bych Vás poprosila o názor, zda se psychomotoricky vyvíjí správně. Hlavičku na bříšku drží, ale neopírá se o předloktí, ručičky má spíš natažené dopředu a jedna mu pořád někam odbíhá do boku a má je zaťaté v pěst. Jinak když si hraje s hračkami, na které se natahuje tak má dlaně otevřené. Dále se zatím jenom dvakrát překulil z bříška na bok a to bylo před 14 dny a od té doby nic. Za hlasem se otáčí, hlavičku už ani přidržovat nemusím, drží ji sám, dokonce se i zakloní, když se chce podívat dozadu. Když ho chovám, snaží se hlavičku přitahovat do sedu. Když leží na zádech tak kolínka přitahuje k sobě a má je stále ve vzduchu. Zpočátku měl oblíbenou levou stranu, ale hračkami jsme se snažili ho nutit i na pravou stranu, takže teď už hlavičku otáčí na obě. Na bříšku „plave“ a snaží se i odhypovat špičkami dopředu, na zádech se zase odhypuje patama a posouváse dozadu. Výská radostí, brouká si, usmívá se, ale nesměje se nahlas. Po hračkách se začal natahovat před 14dny.
Děkuji za Váš názor. S pozdravem, Lucie
Dobrý den.
Vývoj je celkem v pořádku až na tu polohu bříšku. Tam je třeba, aby dobře uměl zapojit ramenní pletenec a opřít se o ruce. Hlava nesmí být v záklonu, do vzpřimování musí být zapojeny i zádové svaly.
Na přetáčení je ještě brzy, zejména z bříška na záda. To je známka nestability, děti prostě přepadnou.
Přitahování kolínek k bříšku je výborné, tím si děti posilují bříško a zlepšují si stabilitu.
Záklony hlavy nejsou příliš vhodné, dochází k jednostrannému přetěžování krčku.
Myslím, že určité mírné odchylky by bylo vhodné u Vašeho synka poopravit, celkově se však nejedná o nic závažného.
Hezký den
Radka Mudrová
Další otázky z poradny
| Lekání u usínání | Katka00 | Přijato: 28.02.12 | Zdpovězeno: 04.03.12 | Odpovídá: MUDr. Radka Mudrová |
|---|---|---|---|---|
| Opoždění v mluvení u dítěte | simonka.hajkova | Přijato: 24.02.12 | Zdpovězeno: 04.03.12 | Odpovídá: MUDr. Radka Mudrová |
| Pomalejší vývoj dítěte a nástup do školky | Azuza | Přijato: 22.02.12 | Zdpovězeno: 23.02.12 | Odpovídá: MUDr. Radka Mudrová |
| Usínání a spánek přes den - syn 17 měsíců | Kolářová | Přijato: 20.02.12 | Zdpovězeno: 23.02.12 | Odpovídá: MUDr. Radka Mudrová |
| Bouchání hlavou do zdi u kojence | xxmarypetxx | Přijato: 20.02.12 | Zdpovězeno: 23.02.12 | Odpovídá: MUDr. Radka Mudrová |