Brusinčata 104. díl - O jménech

Rodičovství

Ahojte všichni, výběr jmen pro naše dětičky máme dávno za sebou, ale většinu z vás to opět čeká, některé už hodně brzy. Hodí se vědět, co které jméno znamená. Samozřejmě o tomto tématu jsou i stránky (http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?pismenoA), já jsem se tentokrát inspirovala 10 let starým kalendářem. Ten jsem tenkrát kupovala proto, že naše Lucka byla v tu dobu hrubě nespokojená se svým jménem. Mimochodem, jméno Lucie pochází z latiny a dá se přeložit jakosvětlá, zářící. A jak je to se jmény malých brusinčat? Začnu podle abecedy:

Amálie má původ v germánštině a významem je „pracovitá"

Anna, hebrejské jméno, znamená „milostiplná"

Filip je řeckého původu s významem „milovník koní"

Hana, pochází ze stejného základu jako Anna a je tedy „milá,líbezná,mi­lostiplná"

Jakub, původem řecké jméno, znamená „druhorozený, ten, který se drží za patu" - v bibli se totiž píše, že Jakub se jako druhorozené dvojče držel svého bratra Ezaua za patu

Jana, ženská podoba jména Jan, pochází z hebrejštiny a znamená „Bůh je milostivý"

Jolana má původ nejasný, bývá spojována s řeckou Jolantou - „fialkou" nebo se vyvozuje z maďarské literární podoby Jóleán - „správná dívka"

Kristýna pochází z řečtiny a její význam zní „křesťanka"

Martin - z latiny a znamená „Martův, zasvěcený bohu války Martovi",
přeneseně „bojovný"

Matyáš, Matěj je z hebrejštiny a může se přeložit jako „dar Boží"

Michaela - „kdo je jako Bůh", zní původní hebrejský význam

Monika má původ nejasný, vykládá se buď z řeckého jako „osamělá, jediná" nebo
z latinského moneo jako „rádkyně"

Patrik - z latinského Patricius, znamená „patricijský, urozený"

Pavel je z latiny a překládá se jako „malý, skromný, nepatrný"

Tomáš je z hebrejštiny s významem „blíženec,dvojče"

A jaká jména se v letech 1999 - 2004 objevovala nejčastěji?
zdroj ČSÚ (Český statistický úřad) http://www.czso.cz/…i_jmena_2004

U chlapečků je na prvním místě Jan, pouze jednou ho vystřídal Jakub, který byl obvykle druhý. A třetí nejoblíbenější je Tomáš, jen v jednom roce si prohodil místo s Jakubem a byl druhý.
Holčičku rodiče nejčastěji pojmenovávali v té době Tereza a na druhém místě je Kateřina. Na třetím se 2× objevila Natálie, jednou pak Michaela, Anna, Kristýna a Eliška.

A jak jste vybírali jméno vy, je po příbuzných nebo se vám prostě jen líbilo a bylo okolím schváleno? U nás platí druhá verze. Mně se třeba vždycky líbívalo jméno Vilém, Filip, Jakub, ale buď nebylo manželem schváleno nebo mi nesedělo k přijmení. A pro holčičku Kateřina, jenže to zas manžel vždy zavrhoval pro to ř, zrovna tak jména s r.
A znáte někoho s neobvyklým jménem? Vzpomínám si na kuchařku ve školní jídelně Perlu Sršňovou a taky na svou spolužačku z gymplu - jmenovala se Spytihněva, říkali jsme jí Spýťo nebo Hněvo. Ani nám to jméno nepřišlo moc divné, nějak se k ní hodilo.
V jedné diskuzi jsem se dočetla, že v době slávy seriálu Dallas se matrikářky občas setkávaly se žádostí pojmenovat dítě Džejár - dotyční si prý nechtěli nechat vysvětlit, že jsou to anglicky vyslovovaná písmena J. R. :o
Brusinko, vy už máte jméno vybrané?

Co u nás? Musím zaťukat, jsme zdraví, Pavlík snad od září neměl ani rýmu. Ven chodíme v těchhle mrazech tak na půl hodinky dvakrát za den. A co vy?

Mám k vám ještě jednu otázku - budete si podávat žádost o společné zdanění manželů? Prý se to na mateřské vyplatí, tak já se asi pokusím. I když se jinak vyplňovaní papírů vyhýbám jak můžu :-)

Mějte se co nejlíp, buďte zdraví a těšte se na jaro, jestliže nemusíte zimu jako já :-)

Hana a Pavlík 26,5m

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Arka
Zasloužilá kecalka 909 příspěvků 26.01.06 11:12

Ahoj holky a Brusinčátka,

Zdraví vás Andrea, tentokrát od kamarádky.
Hani, díky za deníček, za chvíli budeme jména řešit, takže se mi to hodí. Klučičí jméno nám zůstalo z minulého kola - Ondra, ale holčičí zatím nemáme. Mně se líbí Justýnka, ale to mi nějak neprochází, tak budeme hledat dál. Zatím mám ještě v záloze Vendulku…
Co se týče toho společného zdanění - budeme si ho určo nechávat dělat. Radkovi to slíbil udělat jeho kolega, prý to není žádný problém…
Ty mrazy jsou fakt děsný, taky moc nechodíme ven, jen na nákup.
Hlásim, že teď nebudu týden na příjmu, jedeme na Moravu a zrovna tam budeme i slavit narozky, tak se těším. Odpo jdu koupit chou chou, tak jsem zvědavá jak se bude líbit..

Mějte se hezky a piště, ať mám potom co číst.

Andrea a skoro dvouročka Jolanka

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 26.01.06 13:14

Já úplně zapomněla, že má Jolanka narozeniny:o No žiju v přesvědčení, že nejmladší z brusinčat je Míša a ona to už není pravda.
Tak Jolanko, krásně si slavení i dárečků užij a taky ti s Pavlíkem přejeme hoodně moc zdravíčka, štěstíčka a tak podobně.
Papa
 H.

 
Lajka
Kecalka 296 příspěvků 28.01.06 16:59

Ahoj holky,
nějak to tu vázne, tak jsem se rozhoupala, že pár řádků napíšu.

Hanko, to je neuvěřitelná náhoda, já se už v minulém deníčku chtěla zeptat Brusinky, jaká mají vlastně vybraná jména. No a pak jsem si přečetla tvoji zprávu, že posíláš nový deníček, a řekla si, že se zeptát až v něm. A to jsem vážně netušila, že se mi takhle trefíš do noty.

Ale teda k věci - pro případnou holčičku jsme si vybrali jméno Věra. Líbí se nám oběma moc, je „normální“ a přitom se dá čekat, že jich nebude v jedné třídě 5 (jako třeba Aniček, že? :-)) Jenže Věrka nám neprošla ani u jedné babičky (obě měly nevlastní sestru Věru), takže musíme vybrat něco jiného. Něco už se nám rýsuje, ale ještě to necháme uležet. Krom toho Áňa nám tvrdí, že „maminka má chapečka v bíšku“ , tak se asi budeme muset víc soustředit na to klučičí jméno. Vojtíška (to měla být Áňa) jsme už nějak vyloučili, ještě se nám stejně jako Andrejce líbí Ondra, ale přece jenom bych radši tentokrát jméno, které není na předních příčkách v oblibě. Jenže zároveň nechceme nic moc cizokrajného nebo neobvyklého, tak se to těžko vybírá, zvlášť u těch klučičích jmen mi to přijde jako problém. No, uvidíme.

K těm neobvyklým jménům - jedna moje učitelka se jmenovala Gertruda, kolegyně z práce je Rosvita. Víc mě momentálně nenapadá, ale myslím, že jsem se setkala i s dalšíma.

Žádost na společné zdanění si podáme určitě, vyplatí se to. Tyhle formuláře jsou sice nad moje chápání, ale doufám, že mi poradí naše mzdovka.

Venku jsme byly dnes poprvé v tomto týdnu - mám pořád hroznou rýmu, od včerejška i trochu pokašlávám. Navíc mi pořád ještě není tak úplně dobře, tak jsem pořád zalezlá doma. Taky tady máme pořádnou zimu, dnes o půl osmé bylo - 23, brrrrrr.

Mějte se a pište,

Lajka a spol.

 
vajo
Kecalka 272 příspěvků 29.01.06 16:24

Ahoj holky,

taky alespoň něco připisuji, aby tento deníček nebyl tak osamocený.

Ke jménům musím říct, že to vidím taky jako velký problém. U nás se to ještě stupňuje tím, aby jméno bylo alespoň trochu použitelné v Turecku, takže například jména typicky česká, americká či židovská moc nepřicházejí v úvahu. Takže babo raď. Rozhodla jsem se, že se jménem pro druhé dítě budu zabývat až v době kdy budu vědět samozřejmě, že jsem těhotná a bude jasné zda je to kluk nebo holka. Tím si ušetřím starost s jedním jménem. Pro holku to taky nevidím až jako takový problém, ale s těmi klučičími jmény si vůbec nevím rady.

Jinak Melika se vylízává opětovně z nemoci, kterou si přivezla z Hartmanic. Vypadá to, že už máme nejhorší za sebou, ale zase to stálo za to. Horečky, zvracení kašel jak tuberáka. Teď chrápe jak starej chlap a jelikož spí teď se mnou, abych kontrolovala zda je zakrytá a dávám jí čaj když kašle, tak se moc nevyspím.

Moc Vás všechny zdravíme a pište, pište a
neflákejte se !!

Eva a Melika

 
Brusinka
Kecalka 436 příspěvků 31.01.06 21:48

Ahojky,

Kostko: opravdu trefný deníček. Jsme hrozný a normálně ještě rada neusnesla holčičí jméno. Máme kandidáty: Alena, Alice, Eva, Zuzana, Petra???? a stále se nějak nemůžem rozhodnout :o)))

S tím chozením ven to teď docela flákáme. Přiznám se, že jsem docela už dobře línej vorvaň a tím, že Janina je doma docela v poho, tak rozhodně není nezbytně nutné v zájmu zachování oboustranného psychického zdraví jít bezpodmínečně ven.

Zdanění taky budem dávat společné.

Dnes jsem byla naposled u svý holčičandy a pak se jela zaregistrovat v Krči.
Mateřská demence je už dobře rozjetá :o))
Nemohla jsem si vzpomenout na datum sňatku. Tak jsem volala manžela. Prstýnky jsem totiž už před několika měsíci pro jistotu odložila. Taky jsem ho zmátla. Musel stáhnout prstýnek. Tedy měsíce jsem si pamatovala a rok, jen trochu ten den tam haproval :o)))

Zatím paa Martina a Janina a Lumpínek

 
Jirina
Extra třída :D 13525 příspěvků 01.02.06 21:18

Ahoj holky,

dostala jsem se k deníčku až teď, minulý týden mi nevím proč nešel otevřít.

Jak je to u nás se jmény? Já jsem s Jiřinou taky nebyla moc spokojená (táta je Jiří a měla jsem být chlapeček), ale zato jsem většinou byla jediná, tak co. Jen mě štve, že v pohádkách jsou samé Aničky a Terezky a když se v televizi vyskytuje postava jménem Jiřina, je to většinou protivná tchýně :o)) Z mužských jmen se mi už odmala líbil Petr a vida, koho jsem si vzala, Petra :o))) Jméno pro holčičku už jsem měla vybrané dávno (podle Hanky ze Starců na chmelu - nesmějte se), u manžela prošlo a ostatní do toho neměli co mluvit. Navíc je Hana moje teta, která je zároveň moje kmotřička (i když já jsem nevím proč křtěná Johana a ne Hana), tak to byl tak trošku dáreček pro ni. S klučičím jménem jsme neotáleli ani chvíli, protože Jiří byl můj i manželův táta i jejich tátové, navíc manžův taťka už nežije a tak je po něm Jíra i s příjmením (jméno po tatínkovi jsme nechtěli, aby se to nepletlo). Mimochodem Jiří prý znamená „rolník" a já jsem tedy „rolnice" :o)
Problém jsme měli s druhým klučičím (kdyby naše „líbezná" byla kluk), líbil se nám Ondra, ale blízko jeho svátku má narozeniny, takže jsme to zavrhli a vymysleli Jindra, ale co si budeme povídat, jsem ráda, že na to nedošlo. Kdyby náááhodou (jako že na 99% ne) ještě bylo další děcko, mám přichystáno Ondra nebo Dana a to bych si uhájila :o))

Brusinko, u vás u kluka platí Jirka? Co se týče divných jmen, někdo mi říkal, že měl spolužačku Pětiletku Novákovou :o)) Ještě mě napadá, že jsou jména, u kterých se nepozná pohlaví, například Nikola Dolejší :o)

Jinak naše líbezná Hanička je poslední dobou na zabití, jak ta se vzteká, je to tyran! Jíra jí směle sekunduje, takže se většinu dne jeden nebo druhý vzteká (pokud se nevztekají oba, když se o něco perou). Pak se vztekám taky a už to neřeším, protože chvilku s nima byl manža a za chvilku ječel stejně jaká já, to se fakt vydržet nedá. Ale co, jsou i chvíle (třeba i dny), kdy to s nima jde a užijeme si to, tak co.

Společné zdanění asi taky vyplníme. Počítala jsem to, vyšlo mi daňová povinnost nula a kámoška mi tvrdila, že bonus na děti je jen do výše daňové povinnosti, tak jsem se smířila, že nic nedostaneme, ale pak jsem to daňové přiznání dočetla až do konce a není to tak, co je do minusu, to by nám fakt měli vrátit, takže by nám měli dát nějakých 9,5 tis. korun, jen jsem zvědavá kdy.

Tak ahoj Jiřina a dvě zlobidla

 
Brusinka
Kecalka 436 příspěvků 02.02.06 23:19

Ahojky,

JIŘINO: jasně, Jirka platí :o))))
Hanička je pěkný kvítko, že jí Janča vyřizuje, ať se uklidní. Chudák mamina :o)))

Dnes byla Janča podruhé na cca 2 hodiny v MC YWCA na hlídání u strašně příjemné tety. Je tam taková malá hernička a většinou tak cca 3-5 dětí. Takže žádný maso. Minulý týden, když jsem to zkoušela poprvé, tak jsem málem den předem nespala, vyskákaly mi opary, ale medvědice to zvládla s přehledem. Žádné plačky po mamince. Tak jsem to zkusila tento čtvrtek zase.
Třeba se to s mimčem bude hodit.

Už necííí tu zimu. To je nepříjemný, s tim podrážděným močákem (ve smyslu mimina). Jsem schopná fungovat ventu tak max.40min a pak už v nejhorším vystrčit prdíznu ve křoví na mráz. Koroptev hadr :o)))

Zatím pááá, Martina a spol.

 
Ally
Stálice 91 příspěvků 03.02.06 16:07

Ahoj,

omlouvám se, že vám vpadám do deníčku ale omylem jsem vložila fotku k vám do galerky tak se omlouvám:)

Ally

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 05.02.06 22:31

Ahoj holky,

Lajko, to jsme se shodly :-) Jak píšeš o Věrce, připomnělo mi to sestřenku, která šla rodit a neměla schválené jméno pro chlapečka - chtěla Štěpána a ten se nelíbil. No a PA (shodou okolností její kamarádka) jí řekla - jen napiš Štěpána, oni ho budou mít rádi i tak. Jasně, že mají :-). A kdy ty máš termín, v srpnu?

Evi vajo - vy to máte složitější, ale určitě budete mít při výběru zase šťastnou ruku, jako při Melice, to zní moc hezky, i když nezvykle. Držím palce, ať se brzy zadaří a můžete už vybírat jméno.

Brusinko - máš nárok být jak koroptev, jenže jsem na tom podobně, i když už dávno žádný nárok nemám. Kam vyjdu, během hodiny sháním wc. Děs a běs, budu muset s tím něco začít dělat :-( Asi cvičit na pánevní dno?

Jiřko - mně se moje jméno v určitou dobu taky moc nelíbilo - kvůli tomu, že se občas v pohádkách psalo - rytíř bez bázně a hany :-).

Darko - kde jsi se zasekla?

Pavlík poněkud zlobí, hází s věcma, jako je mobil, ovladač apod. A dnes chodil a říkal si: sebé to (seber to), pjoc s tím takhle zacházís? Pjoc s tím házís?

Mějte se a zas písněte, nějak to tu spí

Hana a Pavlík

 
barban
Kecalka 102 příspěvků 07.02.06 14:06

Ahojky,

jen v rychlosti, doufám, že se k napsání příspěvku dostanu později.

podařilo se mi dojednat s Missorkou změnu názvu galerie na " Z DENÍČKU BRUSINČAT".
ještě ji poprosím o vymazání cizích fotek.

Jinak jsme v pohodě, zdraví, nestíhám, končí mi zkouškové, při troše času napíšu co a jak.

Mějte se krásně a ta zima, ať už skončí

Bára a kikouš

P.S.: brzy budem úplně bez plen - v noci se už pár dnů nepočůrala

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 07.02.06 14:45

Ahojky, jste fakt šikulky, už bez plen i v noci. Držím palce, ať máš zkoušky za sebou a vše ok.
Papa
 H.

 
Lajka
Kecalka 296 příspěvků 08.02.06 15:45

Koukám, že to tady zrovna nežije, doufám, že nemarodíte.
Mně sklátila rýma a jak mi v lékárně řekly, že coby těhotná nemůžu kapky do nosu, nějak jsem to podcenila a byl z toho nakonec zánět dutin, takže jsem jednak kapky do nosu stejně dostala, ale navíc i antibiotika, což mě fakt „potěšilo“.
Dnes jsem jela do poradny a fakt jsem měla strach, jak dopadnu, i když ty ATB měly být nějaký šetrný, jenže… no však asi chápete.
No a teď je ze mě snad ta nejšťastnější těhule pod sluncem - mrňous je v pořádku, nejdřív chrupčil, pak nám mával, točil se a celkově se předváděl. Viděl ho i tatínek s Áňou, i když té to bylo celkem putna. Dr. zkontrolovala co se dalo, takže z toho, co šlo zjistit je všechno ok - prý by už mělo být poznat riziko DS i zá:,–(ní rozštěpový vady, tak doufám, že to tak opravdu je.
Taky mě uklidnila, že je tam opravdu jen jeden mrňous ;-)) břicho mi v posledních dnech totiž vyskočilo tolik, že vypadám minimálně na 5. nebo 6. měsíc (dám vám to do galerky).

Kostko - s tou Věrkou máš na jednu stranu pravdu, oni by ji jistě měli rádi i tak, ale obávám se, že hlavně jedna z babiček by nám to asi neodpustila a za to mi to nestojí, i když mě to mrzí.
A jak ses ptala, tak termín mám v půlce srpna - podle MS 12., podle dnešního UTZ 15., tak jsem zvědavá.

A ještě k plínám - u nás pokračuje situace „Já nemůžu chodit na nočník, ani na záchod.“ Anička je doma bez plíny, ale když se jí chce, tak si o ni přijde říct. Prostě jinam se nevyčůrá ani nevykaká. Nikdo netuší, jak na to přišla, ani jak ji přimět konat jinam než do plíny. Fakt to nejde.Dokáže to poznat i zadržet, ale… No tak snad na to časem přijde sama.

To bude od nás vše, buďte hlavně zdraví a kdyžtak zkuste něco připsat ;-))

Lajka + Áňa (25m) + mrňous (14. tt)

 
Missorka  09.02.06 06:44

Myslím na to a galerii vám promažu, jen co to půjde a vyřeší se jeden menší technický problém…

Peta

 
kostka
Kecalka 405 příspěvků 15.02.06 13:44

Ahojky,

Jiřko, všechno nejlepší k svátku :-)

Darko, máš myslím teď někdy narozky, tak posílám velkou gratulaci a doufám, že se někdy ozveš?

Nebo už náš deníček ukončíme :-(

Mějte se hezky

Hana

 
Arka
Zasloužilá kecalka 909 příspěvků 17.02.06 14:29

Ahoj holky, zdravi Andrea od pocitace kamaradky..

Taky se pripojujeme ke gratulacim, jak Jirce, tak Darce.

Jeee, Lajko, tak to jsme se zase hezky strefily s tema detma. Verca uz ma taky hezky brisko a porad mi nadava, ze ja porad nic. Ja fakt zatim vypadam jako prejezena a je to hrozny… Uz se tesim na brisko az je budu hrde ukazovat…
Mejte se hezky a ja snad o vikendu pisnu. Manza je na sluzebce, tak nemam PC.

Ahoj Andrea

 
AndreaNarozna
Povídálka 39 příspěvků 18.02.06 17:06

Ahoj holky,

taky jsme po nemoci, vsichni jsme se vystridali, ale snad uz to bude dobry. Nastesti jsme nikdo z nas nepotreboval zadny leky a vylizali jsme se z toho.

Lajko, divaly jsme se s Vercou na tvoje brisko a shodly jsme se ze, ze to musi byt Radkovo bricho a ne tvoje. To je teda sila! Kam ja se ve svych 18tt na tebe hrabu!!!!

Jinak uz jsme taky bez plen, jen na spani a kdyz jdeme ven. Nekdy se stane, ze si Jolis trosku ucvrnkne a pak mi teprve rekne, ze chce curat, ale to se dopiluje…
Jinak chodim na tehotensky kurz a v pondeli si jdeme omrknout porodnici v Kadani, i kdyz uz ji az moc dobre znam. Tak doufam, ze tam sebou neseknu…

Mejte se fanfarove a piste!!!

Andrea 18tt a Jolanka dvourocak

Vložit nový komentář