Brusinčata 109. díl Dětské strachy

Rodičovství

Ahojte, moc vás všechny s Pavlíkem zdravíme a doufáme, že se máte jarně a jste zdraví.

Nedávno jsem nahlížela do knížky Dětské strachy a úzkosti (napsal ji Jan-Uwe Rogge) a o některé jeho postřehy a rady se s vámi chci podělit.V prvních pěti letech života prožívá dítě pět vývojově podmíněných forem strachu, které ho dlouho provázejí. Nejprve je to nejranější forma strachu, strach ze ztráty fyzického kontaktu. V další vývojové fázi vzniká okolo 8. měsíce strach z „cizích“, Jak se dítě učí lézt a chodit, objevuje se mezi 12. a 18. měsícem strach z odloučení. Svého vrcholu dosahuje mezi druhým a třetím rokem. Kolem třetího roku se formuje strach ze zániku a k němu se mezi 4. a 5. rokem přidává strach ze smrti. Platí zde, že překonané strachy se mohou znovu objevit, např. strach z odloučení může být znovu oživen narozením sourozence, změnou bydliště či rozchodem rodičů.
Kromě strachů podmíněných vývojem existují ještě strachy podmíněné výchovou, jejichž příčinami může být např. problematický výchovný vztah, nedůsledná výchova, výchovný styl bez vymezení hranic či naopak je dítě příliš ochraňováno a omezováno apod.
Co dělat, když se dítě např. straní neznámých? Je třeba to respektovat. Jinak se může u dítěte objevit nejistota v chování. Nevidělo-li dítě např. dlouho svou babičku a my je nutíme, aby se s ní ihned přivítalo, přijalo dárek, nerespektujeme hranice, které si dítě určilo, nepodporujeme jej, aby stálo za vlastními pocity. Přijímejme dítě i s jeho strachy, smutkem, slzami, bolestmi. Cítí-li, že ho bereme vážně, zakouší oporu a bezpečí. Pociťuje víru, že tento stav jednou pomine.
Tolik opravdu jen krátce z knížky.

A čeho se bojí Pavlík? To je různé. Třeba taková sekačka na trávu. Vloni chodil okolo ní dole v prádelně a díval se, jestli tam je nebo si ji strejda odvezl na sekání. Přes zimu tam nebyla a objevila se až teď zjara. Bojí se jen jít okolo, musí být zavřené dveře.
Anebo vylezl na klouzačku, že se sklouzne a povídá - bojí - a slezl zas dolů po schůdkách. Taky se prvně houpal na zahradě, trochu víc jsem ho rozhoupala a zas: bojí. A už nechtěl. Přitom se tak vloni houpával běžně. Jsou mu nepříjemní štěkající psi, to se mě drží jako klíště a hledí se jim zdaleka vyhnout.
Pavlík nemá moc rád, jdu-li pryč bez něj, ale když řeknu, kam jdu a kdo ho bude hlídat, je to celkem v pohodě. Dnes jsem se oblíkala, že půjdu ke kadeřnici a Pavlík přiběhl: „Sundá kabát máma!“ Po mém vysvětlení se uklidnil a za chvilku povídá: „Pusinku máma“. To mě potěšilo.
A ještě mě v poslední době potěšilo, že Pavlík spinká celou noc bez probuzení (i když tedy zatím u nás v posteli) a odložil dudlíka.

Čeho se bojí vaše děti? A čím vás v poslední době potěšily?

Ještě přidávám svůj návrh na obsazení deníčků, protože na komentář holky neodpověděly.
Brusinko, Jiřko, napadlo mě rozplánovat deníčky trošku jinak, když nám Darka vypadla. Deníček by mohl vycházet vždy ze začátku měsíce - 1.,2. nebo 3. Já mám dubnový, Brusinka květnový, Jiřka červnový, já zas červenec a tak pořád dál, dokud to půjde. Když to někomu nevyjde, bude dost času to napsat do starého a může se přihlásit náhradník. A taky jednou za 3 měsíce to není žádná velká zátěž. Nemusí to být žádné extra téma, stačí, co je nového. Ostatní budou vědět, že tu někde ten deníček je, když budou mít chuť přispět a že začátkem měsíce bude nový. Co vy na to?

Budu se těšit, co napíšete.

Hana a Pavlík, 2 roky a 5 měsíců

Mišul, určitě se rozepiš, co je u vás za novinky.

Marty, kde jste si užívali dovolenou?

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Jirina
Extra třída :D 13532 příspěvků 04.04.06 22:27

Ahoj vespolek,

hlásím se, že pořád čtu, jen mi nějak nevychází napsat - už mám na papírku několik poznámek ještě k minulému deníčku . Už je zase moc hodin, nějak mi to vždycky trvá, než se dokopu počítač zapnout, ale slibuju, že do konce týdne napíšu.
Kostko, s rozvržením deníčku souhlasím, počítám s tím červnem - snad mě něco napadne. Nevíte co je s Darkou?

Prozatím ahoj, ještě určo napíšu k tématu.
Jiřina

 
Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 06.04.06 22:31

Ahojda holciny!
Tady ztracena Darka! Ctu vas sem tam, ale poctive… jen nejak uz nestiham moc chodit na net. Ale jinak zijem, bez chlapa, spravne jste to odhadli. A je nam tak i dobre. No a jinak normalka… Misa me vzdy nejakyma argumentama ukeca a nebo dostane (ted jak na potvoru si nemuzu na nic vzpomenout… :o) ), mluvi o 106, dovednosti taky a tak normalne.
Jinak strach? to snad asi ani nema z niceho, az me to kolikrat silene udivuje. jeden cas byla skluzavka a ten zas prekonala. Obcas ji neco rafne, ze potrebuje u toho maminku, ale jinak asi moc ani ne. kazdyho psa co jde okolo tak chce hladit, takze porad dokola vysvetluju, ze se to nesmi.
No, jinak jsem nejaka vygumovana a nevim co psat…
Takze se rozloucim a jdu asi spinkat…
Tak se mejte krasne a uzivejte si konecne toho slunicka!!!

P.S. diky Jirko, ze i za me vzala denicek!

Darka a Misa

 
Jirina
Extra třída :D 13532 příspěvků 07.04.06 21:56

Ahoj všichni,
halo kde jste kdo? Darko, jsem ráda, že ses ozvala. Je mi líto, že ti vztah nevyšel, ale doufám, že už jsi v pohodě a zase budeš pravidelně psát. Se tu skoro sami bojíme :o))

Ještě k tématu z minula - spaní po-o. Já stále trvám na dodržování, protože tím udržujeme denní režim a navíc si musím přes den chvíli vydechnout, jinak bych se večera nedožila :o)) Hanička spí pokaždé, a to 1,5 až 2,5 hodiny (i se mi stane, že v 1 usne a vydrží do 4), dokonce i Jíra téměř pokaždé (nezabere třeba dvakrát týdně, ale aspoň hoďku a půl leží a pokouší se usnout a odpočine si). Večer je ukládám v 8, většinou nejdýl do 9 usnou, ráno se budí mezi 6 a 7. Přechod na letní čas nezpůsobil žádný problém, vše děláme ve stejnou dobu jako dřív, jen máme večer déle vidět. Kupodivu na usínání a večerní zlobení světlo negativní vliv nemá, spíš se mi zdá, že zlobí míň.

Co se týče dětského strachu, popsala bych celé řádky o tom, čeho se Hanička bojí.
V první řadě velká zvířata. Koníček, slon, hroch… V živé verzi je kromě koně naštěstí nemá šanci vidět, ale když je slon (či jiné velké zvíře, dnes třeba krokodýl) náhodou v televizi, sedne si zády a hlásí, že se bojí, ale po očku sleduje. V kreslené verzi jí tato zvířata nevadí.
Dále jí vadí zvířata, co dělají hluk - třeba králíci dupající v králíkárně, dokonce i u známých bytový králíček, který šramotil v kleci. Buď rovnou začne ječet, nebo aspoň hlásí, že se bojí a táhne pryč.
Na divadelním představení ji polekal i „medvídek" v podobě chlupaté rukavice, celou dobu seděla zády.
Jednou jsem vyhrabala gumové rukavice, nevím už co jsem chtěla umývat (normálně je nepoužívám). Byly slepené a jak jsem se snažila je rozlepit a narvat do nich ruce, Hanička začala příšerně ječet, že se toho bojí, že jsem je rovnou vyhodila. Nebo něco chtěla, když jsem měla ruce od těsta, tak jsem jí chtěla ukázat, že fakt nemůžu - začala řvát, že se toho bojí, dokud jsem se neumyla a ještě hodně dlouho odmítala vstoupit do kuchyně.
Teď jsme narazili na houpací zvířata, co se dovnitř hodí mince a houpou se (některé spíš třesou). Jíra si vybral mořského koníka, Hanička koně. Jenže kůň vyplivl minci zpět a nehoupal se, tak jsme ji pře:,–(ili na tygra. Ovšem tygr byl moc divoký, třikrát se zatřásl a začala ječet, že jsme ji museli nejen sundat, ale honem odejít.

Moje nepřítomnost jí celkem nevadí - i když po bytě za mnou chodí jak ocásek. Nikomu cizímu je hlídat nedávám, takže když jdu náhodou pryč, jsou vždy s někým, na koho jsou hodně zvyklí a v podstatě je jedno, kdo to je. Důležité je, že když odcházím, musím jim pravdivě vysvětlit kam jdu a rozloučit se. Onehdy jsme potřebovali zajet za prababičkou do nemocnice a přišla je (spící po obědě) hlídat babička - Háňa docela koukala, když pro ni babička přišla, přestože na to byla připravená. Druhý den jsem pro ni šla normálně sama a uvítala mě slovy: „byla tu babička, už tu není, už je u babičky, už je tu maminka".

Jinak definitivně ztratila naušničku, asi dvacetkrát jsme ji po ztrátě našli, ale naposledy už ne. Takže má nové (dostala je ke křtinám od babičky), jsou šroubovací, takže snad jí zase nějaký čásek vydrží. Ale ty první jí stejně víc slušely :o(

Ještě příklad rozvinuté logiky našich dětí: Jíra chtěl něco říct o vodovodním kohoutku a nevěděl, jak se to vlastně jmenuje, tak prohlásil: to co je v koupelně co z toho teče voda, prostě kohoutek, ale není to zvířátko :o)) Hanička zaperlila pokračováním - zpívala jsem jí něco o slepičce a pak prohlásila, že chce ještě „o slepičce co teče". Dlouho jsem nemohla pochopit - Haničko, to je vodovodní kohoutek, ne vodovodní slepička!
Už jsem psala, že o sobě Hanička prohlašuje, že se jmenuje „Karkulka miminko Vrabcová". Tuhle se prali o nějakou hračku, říkala jsem Jírovi, ať jí to dá, že to je hračka pro miminka. Jíra: ale já jsem taky miminko, jmenuju se Jiříček miminko Vrabcovej :o))
Jo a už Háňa šlape na tříkolce, sice jen po rovině a rovné silnici, ale je to pokrok ze dne na den.

Už jsem dost dlouhá (kdo mě trumfne?) tak se loučím
Jiřina, Hanička (2 r. 4 m.) a Jíra (3 r. 7m.)

 
MichaelaVE
Kecalka 441 příspěvků 08.04.06 21:19

Ahoj Holcinky,

dneska jen v rychlosti, ale slibuju, ze priste napisu opravdu, opravdicky vic.
Misa ten se, ale jenom nekdy boji bubaka, ale jen co mu otrne, uz vola, bubaku, bubaku, kde jsi. Naposledy nas dostal, sedel v postylce a najednou mi rika „maminko ja na tebe uplne seju“, tak jsem koukala a zdesila jsem se, kde k tomu to dite prislo, ale ono to bylo, ze se na me smeje.
A jeste si vzpominam, ze jsme s manzou meli vymenu nazoru, misa ke prisel a rika "maminko, prosim Te co to delas tomu tatinkovi . Uz se ho i zastava, mrska jeden.

Ale fakt me potesil, kdyz mi rekl, ze jsem jeho LASKA, uplne me omracil.

Chteli bychom uz druhy miminko, ale bohuzel asi mame problem. Zacinam z toho byt dost smutna, ale porad doufam. Ted to byl rok, co jsme se zacali snazit. Pul roku do me muj pan doktor cpal, dle oka hormony a nic, jen se mi desny protahly cykly, a byla jsem na zabiti, furt nastva, no des. Tak jsem se na to vykaslala a pockame do leta a pak kdyztak nekam zakocim, uz ted jsem relativne srovnana,aspon ty cykly. Doknce jsem byla u lecitele - priste vam napisu co a jak, slibuje,ze do tri mesicu, jsem zvedava:)

Musim letet, mejte se holciny moc fajn.
Darko, nevim podrobnosti, ale asi je lepsi byt bez chlapa, nez byt s chlapem a problemama, drzim ti a Misce palce.

Míša (Mišul) a Mišák

P.S. máme pejska jmenuje se Badik a je to francouzsky buldocek

 
AndreaNarozna
Povídálka 39 příspěvků 09.04.06 10:18

Ahoj holky,
omlouvam se, ze nepisu, ale uz jsem 2tydny u nasich na Morave,takze nemam moznost jit na internet. Ale v Klasterci to snad dohonim.
Hani, kapla jsi mi tematem do noty. Jolis se ted zacala bat sprchovani (ktery nemela rada, ale akceptovala ho) a umyvani vlasu je u nas horor. Ted se objevil novy strach, venku leti motyl a ona jeci jak pominuta. O vcelach a ni nemluvim. A to s nima nema zadnou spatnou zkusenost. Zacne rvaat Vcelka Maja a breci…
Jinak 12.4. jedu do Prahy na 4D ultrazvuk, tak snad nam tam reknou co to bude. Uz se vsichni vyptavaji a ja uz jsem sama taky strasne zvedava. Takze pak pisnu.
Mejte se zatim hezky a piste. A at pristi pondeli moc nedostanete!!!

Andrea

 
Brusinka
Kecalka 436 příspěvků 17.04.06 11:58

Zdravím všechny,

Hanko: nápad s rozdělením deníčků je dobrý. Souhlas :o))

Jiřino: ty hlášky dětiček o vodovodních slepičkách jsou krásný. To mi připadá vždy, jak když máme oproti vám roční dítě. Myslím to vaše žvatlání a básničkování apod. My pouze hučíme melodie za pomocí nějakých máma, táta a jiných huhlo slov. Prostě řeč zatím stále téměř 0.
Nehroutím se z toho, ale někdy je to docela na nerv, když se děvče chce vyjádřit a pomocí máma ne, táta ne, bába bejle apod. to jaksi drhne :o)))

Mišul: moc držíme palce, ať šaman zapracuje. Tfuj tfuj tfuj!!!!

Andreo: tak jaký byl 4D UZV. Asi zážitek co?? :o)))

K minulému tématu - oblékání. Asi tak 14 dní Janča (no ostatně kdo jiný, Jíra asi těžko co?:o))) projevila snahu o nasazování ponožek a i jiných částí šatstva. S bačkůrkama to má trochu složitější. Jednak si je při nedávné střevní chřipce poblila a po vyprání jsou trochu těsnější a jak má ještě buclatou a širokou nožku, moc snadno se nenazouvají. Rozhodně ještě zdaleka není samoobslužná. Nemám totiž sílu, dívat se, jak se začne příšerně vztekat a tudíž oblékám sama. Ono to přijde.

A strachy: taky máme. Nedávno jsem si nemohla obléci jedno tričko, jak bláznila. A Robert jí koupil krásný tričko s namalovaným pavoučkem. Když jsem jí ho chtěla obléci, totální běsoň. Tričko je velikostně stejně předimenzované, tak příští rok, či za dva snad na paniku zapomene :o)))
Jinak se někdy děsí cyklistické helmy. Když běžel v TV hokej, tak se schovávala tátovi pod křeslo??? :o))

Jinak myslím, že už taky „konečně:o))" nastalo období vzdoru. No beruška nám přitvrdila. Třeba včera byla docela drsná. Pomalu jsme se jí nezavděčili. Po pronesení, že se jde přebalit šílený protesty a hysteráky. Ještě se tedy po zemi neválí, ale,????? :o)))))

A reakce na brášku jsou určitě větší poutání pozornosti a jaksi se nám děvče „rozkravilo". Hlavně večer kolem koupání blbne jak sto čertů. Teď momentální hit - točení se kolem své osy. Což o to, ne že by jí to člověk nedopřál, ale když máme třeba roztažený sklopný postele, kde pak není nouze fláknout se do rohu postele a vůbec prd místo na nějaký cvičení.....
A na zákazy jaksi příliš nereaguje. To je asi normální co???

Jiřík je pohodář a pěkně spí. Přes den je někdy vzhůru třeba jen pár hodin . teď poslední týden se už nespokojí jen s bděním v postýlce a nastoupilo nějaké to chování, ale Janča neprotestuje a není to celý den .-o)))).

Ve středu jdem na kontrolu. Zatím přibírá relativně méně cca 110 za týden. Ale před 14 dni neměla dokt. připomínky, tak snad bude hoch prospívat :o)))
Baští tak 8-9× za 24 h což mi schválila.

Hezký zbytek velikonočních svátků přejeme a zatím pa
Martina a JOJO

 
AndreaNarozna
Povídálka 39 příspěvků 23.04.06 17:23

Ahoj holky,

tak se konecne hlasim po delsi dobe z Klasterce a sleduju, ze tu od minule moc komentaru nepribylo:(

Darko, skoda, ze ti vztah nevysel. Ale lepsi bez chlapa nez s chlapem a hadkama. Stejne by to odnasela Misa. Hlavu vzhuru, je jaro, tak si uzivejte hezkyho pocasi!

Jiřko, ty vodovodni slepicky jsou fakt dobry. Zkus to poslat do Betynky do Vyroku mesice. To by stalo za to.

Marty, gratuluju k odplenkovani. My to zatim pres noc ani nezkousime. Rano ma plinu nacuclou, jako kdyby pila celou noc. Pres den jsme jaks taks bez plinek, ale stejne si ucvrnkne a pak teprve zahlasi, ze chce curat…

4D UTZ byl fakt hezkej. Chcete vedet co to bude??? Kluk jako byuk - teda zatim stydlivy exibicionista - nohy mel porad roztazeny, ale oblicej si schovaval…

Jolis se me dozaduje, takze jdu za ni. Mejte se a piste!!!

Andrea

 
MichaelaVE
Kecalka 441 příspěvků 25.04.06 09:05

Ahoj Holky,

hlasim se opet po odmlce, ja fakt nevim co vlastne delam, vzdycky si reknu, ze napisu a nejakym zahadnym zpusobem se k tomu nedostanu:))

Nas Misak ma plinku taky jen na noc, dokonce se ted dvakrat za sebou v noci probudil a sam chtel na nocnik. Ale sem tam se to nepovede a rano je trochu pocurany. Pres den chce curat na zahrade na kyticky a kaminky, akorat to porad odnaseji moje pocurany ruce :))
Vcera zaleval stromky hadici a najdenou maaaaaaaaaaaa­miiiiiiiiiii ja chci curat, mami ja se pocural, chudinka jak tekla ta voda, kalhoty mel durch i ponozky:)

O vikendu jsme byli na chalupe, jak rika Misa na salupe a byla to nadhera, to pocasi to je neco pro me, ale pry na vikend ma byt zase hnusne a my zrovna jedeme na Vysocinu, to abych zabalila i kulicha a salu.

Slibovala jsem ze napisu o tom leciteli, uz jsem tam byla 2×, mam z neho dobry pocit, tak uvidime. Je chlapek, ktery po bouracce prezil klinickou smrt a pak to v sobe objevil. mame ho doporuceneho pres zname, kterym uz pomohl. Podle neho mam pry nizkou sliznici a tak se to vajicko nema kde uchytit, ale ze to pry bude v poradku, do 3 mesicu jsem pry v tom, tak uvidime, kdyztak budu reklamovat:)) Vzdycky na me polozi ruce a to je vam takovy teplicko.
Tak uvidime, verim tomu, ze to vyjde, doufam, protoze bychom uz moc a moc chteli.

Andrejko, blahopreju k chlapeckovi, nas Misak, stejne jako Parisek, toho pindika ukazoval hned, nozicky od sebe a koukejte:))

Nakukovala jsem k Maru do denicku a vite co, AMALKA je tehulka, zatim musime jen septat, ma nejake problemy, ale urcite to dobre dopadne!

S Misakem prave vyrazime na nakup a pak hura na zahradu, uz se tesim na slunicko. Jen se musim necim maznout, minule jsem si spalila lehounce nosik.

Mejte se moc fajn
Míša a Mišák - toho casu se desne vztekajici

Vložit nový komentář