Brusinčata - 2. díl

Rodičovství

Ahoj všechny vylíhlátka i bříškátka a další nakukující, už jsem chtěla psát nakupující, když je to předvánoční období :)) Vlastně už jsou vánoce, jaképak předvánoce. Prvotně obrovitánské gratulace všem čerstvě narozeným. Gábi, Milčo, MíšoL, Vajo všechno nej nej nej přejeme a ať jste v pohodě a šťastní a pěkně mimča papají, kila dolů padají (ty maminčiny :)), v bříšku jako v pokojíčku, bude malým po čajíčku.

Též blahopřeji Lulu k úspěšnému veletoči. Kam se hrabe Valenta co? Už se Ti to krátí co? Přeji co nejrychlejší porod!

Jak jste tu některá zmiňovala, tak také nějak nestíhám vnímat blížící se Štědrý den a vychutnávat tu vánoční atmosféru. Samozřejmě se na vánoce těším, ale nějak mam myšlenky permanentně u malé a vůbec mi nedochází, že už jsou tu :-))

Jak se ptala Sýkorka na toho ?přesdenního šlofíčka?. Tak přestože malá většinou spí docela ukázkově a měla bych rozhodně šanci si schrupnout, nějak nepospávám. Ležím ležím a stejně neusnu. Ale noci se docela vyklidnily a zhruba tak dvě noční krmení po 3-4 hodinách s následným usnutím máme. Abych to nezakřikla :-))) Byl tu už i rekord téměř 5 hodin mezi kojením. Ale to byla výjimka.
Kdepak, je to náš žrout. Však má být po kom. S manželem rozhodně nemáme k jídlu asketický postoj, tak co bychom chtěli od našeho broučka že? :-))

S Myšinkou jsme se shodli, že naše holčiny jsou k večeru docela aktivní. Zhruba od té 20.hodiny tak většinou do 22.30 si někdy vyžádá dokrm již po hodině (tuhle jedla natřikrát :-)) a rozhodně nemíní po nabaštění zaujmout polohu ležícího Střelce a posléze hajajícího :-)))
Už jsem se na to připravila, tak mě to tolik neudivuje. To by se nám líbilo, nakrmit a spinkat co ? :-))))

Ve středu jsme byli v poradně a pěkně nás malá překvapila svým apetitem. Za 11 dní nabrala 470 g a vytáhla se o 2 cm. Prvotně sestřička hlásila 3 cm, ale zdálo se mi, že se Janča na tom pultíku lehce posunula, tak to budou spíš ty 2 cm :-))
Asi bude po manželovi. Ten má 190 cm tak to by měla príma, mít po něm nohy. Pěkný dlouhý. Tedy chlupatý by už být nemusely a velikost botek taky může mít spíše po mamince :-)))
To si dělám srandu jak jinak :-))

V týdnu jsme také zhruba na 3 hoďky nechali Janinku s tchyňuší. Potřebovali jsme něco vyřídit ve spořce a ještě jsme se stavovali pro potvrzení v práci. Celou dobu jsem byla dost nervozni, jestli Janinka nevyvádí a chudák tchyně ji třeba nemůže utišit :-)))
Ale byla vzorná. Přišli jsme a akorát se pomalu začínala probouzet.

Také jsem konečně zakoupila nějaké dárky manželovi. Janina to opět zvládla pěkně space s manželem doma.

A do třetice hlídání bylo v sobotu. Měli jsme sraz s tou partičkou od manžela a manžel mě naordinoval, ať jdu také. Původně (když s tím přišel) jsem neměla moc myšlenku, někam jít. Ale pak jsem byla ráda, že jsem byla zase chvíli mezi lidmi :-))
Jednalo se o slabé 3 hodiny. Byli jsme pár set metrů od bydliště manželových rodičů. Nakrmila jsem a vyrazili jsme. Pravda, trochu jsem byla nervozní, zda malá je v pohodě. Ach ty úzkostlivé matky :-))
No moc spinkací nebyla. Jana (tchyně) chvílema nosila, chvíli zkoušela nabídnout dudlík. Ten se moc neosvědčil :-)) Ale nikterak otrávená z hlídání nebyla. Zase tak divoké to prý nebylo. No je to fakt zlatá tchyně.
Dosud jsme Janče dudlík nenabízeli, ale pro jistotu jsme ho rodičům připravili :-))
Zkrátka opět večerní aktivita fungovala :-)

Jinak co se týče úsměvů ? ty naše Beruška vyloudí víceméně jen po nabaštění. To se většinou blaženě zatváří, komicky špulí pusinu, a vůbec dělá grimasy, že mi připadá jak ?starosta?. Takový ?přemýšlivý? výraz. Nakrčí trochu čelo a vypadá, jako když přemýšlí. Možná se jí v hlavě honí, jestli si tedy krknout, nebo prdnout :-))
Občas je to s prdíky jak u Verdunu. Jak mi onehdy psala Amálka, téměř abych podezírala manžela :-))

Manžel má již pár dní docela fest rýmu a teď se mi zdá, že mě začíná lehce poškrabávat v krku. No doufám, že to zažehnám a nic z toho nebude.

Jo ještě vás pobavím, jak málo mi stačí k radosti.
Dnes jsem měla premiéru krátké jízdy s kočárkem tramvají. Jsem se toho obávala, ale zvládly jsme to s Janinou. Ne, že by byl takový problém, poprosit někoho o pomoc, ale tak jsem si řikala, abychom ji třeba při manipulaci nevyklopili apod. Jsem to pakoš co?
Zato představa jízdy na eskalátorech mě zatím moc nebere, ale jednou to taky budem muset prubnout :-)))
To si vždycky vzpomenu na Montičku, jak popisovala své pokusy nastoupit na jezdící schody. Úplně se vidím ve stejné situaci. Kočárek stále na ?podlaze? a já jako křeček v kole neustále vystupuji nahoru a nejsem sto se ?spustit? dolů :-))).

Dnes jsem poprvé venčila sama a vyzkoušela si transport kočárku do třetího patra ?bez?. No šlo to :-)) Vycvaknout korbu, do půlky baráku vynést, vrátit se pro ?spodek?, ten zase vynést před byt, metelesku blesku pro Janču v korbě. Bylo to docela rychlé. Pěkně jsem si tedy zafuněla, ale co se dá dělat :-))

Jak psala Sýkorka o těch ?obalených? kolečkách voňavou formelínou, tak přidávám ještě jeden poznatek. Při projížďkách různými bočními vinohradskými ulicemi je taky občas oříšek, když chcete přejít ulici. Nejen koukat jestli něco nejede, ale vůbec jestli se ?propasírujete? mezi hustě zaparkovanými auty. To aby jeden měl vznášedlo :-))

Jo a taky se začíná zřejmě projevovat ?nedostatek komunikace?. Dávám se do řeči s babčama v parku apod. :-))) S jednou starší paní jsme se míjeli v Grébovce v jedné uzounké uličce a daly se na chvilku do řeči. Paní ?venčila? pravnoučka a pobavilo mě, jak byl jejich dvouměsíční Honzík ?docela? podobný Janině. Fakt, stejně špulil pusinku a taky je to prý pěkný žrout. Tak jsem si pořádně prohlídla, jakou asi bude mít Janinka za chvíli papulku :-)))

Holčiny, přeji vám všem ŚŤASTNÉ A VESELÉ VÁNOCE A TEN NEJPOHODOVĚJŠÍ ROK 2004 !!!!!

Papá Martina a Janinka (3 týdny)

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.12.03 09:21

Ahojky, přeju Vám a vašim mimískům i manžílkům krásně prožité vánoce a do nového roku hodně zdravíčka, štěstíčka a pohodičky Maru (od Montičky)

Lulu1
Kecalka 328 příspěvků 23.12.03 10:58

Ako vidím, s Janinkou to zvládate priam ukážkovo, kiežby sme aj my všetky ostatné boli také pohodárky, však Marty? :-))) Presne viem, o čom hovoríš, mám rovnaké pocity. Som dosť stressman a všetko musím mať na 120%, takže si tie nervíky vyrobím, aj keby boli úzkoprofilové :-)
Pôrod sa naozaj blíži, poslíčci mi to pripomínajú, keby som to náhodou chcela ignorovať. A teda poviem vám, doteraz som z pôrodu samotného nemala nejaké bobky, skôr z toho, čo bude potom, ale keď ma tak chytí bolenie, je mi jasné, že až taká sranda to zas nebude. Tá bolesť je predsa oproti skutočnému pôrodu veľmi slabá a napriek tomu tak špecifická, že ma úplne ochromí a v tej chvíli nie som schopná sústrediť sa na nič iné. Bruško mi už poriadne kleslo, nižšie môže byť asi už len ťažko, to by som si doňho kopala :-) Ale dennodenne Bublinku prehovárame, aby vydržala aspoň do konca roka, pretože, kočky, ja nemám kúpeľňu! Každý mi povie, že vaničku dám predsa hocikde, ale viete si predstaviť nemať po pôrode sprchu?! Ja teda naozaj nie… Ale mimi je nízko, očividne ho výlet tobogánom láka, tak aspoň skromné želanie, nech vydrží Vianoce…veľmi sa na ne totiž teším, pozvali sme rodičov z oboch strán a aj babku, sú to prvé Vianoce, ktoré „robím“ ja, tak som si to vysnívala, že sa všetci stretneme a bude nám krásne…napečené už mám všetko (4 druhy suchého, krowky a takú zvláštnu vianočnú tortu s plnkou zo sušených sliviek), dnes robím šalát a kapustnicu, zajtra kapra a bobále, no a ešte nás čaká upratovanie. Taška do pôrodnice je pre istotu nachystaná, už v nej chýbajú len veci dennej potreby (ale teda zbaliť sa na týždeň s tým, že musíte mať všetko, lebo manžel nemôže len tak odskočiť po veci domov, je dobrá morda, je toho veľa), včera som nachystala fusak do kočíka a postlala som postieľku, skrátka, snažím sa nachystať všetko, čo sa len dá. Ale presne ako napísala Marty, keď ma niečo zabolí alebo pichne, alebo sa cítim čudne, hneď si predstavím, že by to mohlo byť ONO a chytí ma panika, že nie som vôbec pripravená, že to nemôžem zvládnuť, že nemám kondičku, že to neudýcham, že nebudem vedieť, čo s prckom, atď…ale to asi poznáte aj vy.
Bože, a zase kecám, akoby som to tu mala predplatené!!! Prepáčte mi tie slovné kanonády, to som celá ja.
Všetkým vám prajem nádherné a pokojné sviatky, veľa, veľa pohody a príjemnej atmosféry, spokojné detičky v postieľkach aj v bruškách a žiariace očká pri pohľade na vianočný stromček.

Lulu 36tt+6

Lajka
Kecalka 296 příspěvků 23.12.03 12:30

Ahojte,

psala jsem ještě včera do starého deníčku, ale bylo tu celkem pusto a prázdno, takže si dovolím to sem překopírovat:

Ahojte,

v prvé řadě gratuluju čerstvým maminkám! Přeju vám, ať vám vaši drobečci dělají jen samou radost, jsou zdraví, spokojení a nemají žádný důvod k pláči:-))

Vajo - zrovna nedávno jsem si říkala, že ses dlouho neozvala, tak mě napadlo, že se Melďa asi vyklubala. A ono jo!

Míšo_L - tak jsem koukám na toho Silvestra zůstala sama. V sobotu jsem na tebe vzpomínala, jak jsi pekla cukroví, až se Martínek radši vyklubal, aby ses s tím nemusela trápit. Mně se podařilo uvařit takovou koprovku, že jsem myslela, že taky pofrčíme do porodnice. Nějak to ale nevyšlo.

Brusinko, Kairo - musím vám říct, že jedna princezna je krásnější než druhá :-))

Gábi - teda, Davídek by měl od nás dostat medaili, jeho porodní váhu asi hned tak někdo netrumfne!

No a co u nás? Před chvílí jsem se vrátila z poradny, kde mi potvrdili moje předtuchy, že se Lochneska vyklube spíš později než dřív. Vlastně se nic neděje, proto je mi asi pořád tak moc fajn. Hlavička naléhá, ale čípek je naprosto zachovalý, takže mám kontrolu zase za týden a asi by se pak předběžně domluvil termín na případné vyvolání. Takže jak jsem si dělala zálusk na ten vyhlášený dárek od Jiřiny, můžu si asi nechat zajít chuť :-)) No co, aspoň bude ta naše princezna o rok mladší, když se narodí až po Silvestru, no ne? A třeba si to rozmyslí a praští do toho zčistajasna třeba hned zítra… Jo, kdyby tak člověku řekli, kdy to přijde, co?

No a než ze mě bude „přečíst zbytek“, přeju vám všem, ať už rozdvojeným nebo plným očekávání, ty nejkrásnější Vánoce plné pohody, štěstí, radosti a jiskřiček nejen v těch dětských, ale i ve vašich očích.

Lajka (39tt+2)

…a ještě pár „čerstvých“ komentářů:

Brusinko - já fakt smekám, ty jsi vážně ukázková mamina, jak to perfektně zvládáš. Působíš tak pohodově a klidně, že mi to dodává odvahu, že se s tou novou situací za pár dní (nebo týdnů???) taky tak zdárně poperu.

Marty, Lulu - mně se dokonce už skoro každou noc zdá, že jedu do porodnice. Ale ty sny jsou celkem pohodové, tak se tolik nebojím. Větší strach mám z těch prvních dní doma, jak to budu zvládat. Na porod se vlastně i celkem těším, protože ta odměna na konci bude určitě víc než sladká. Říkám si, že když to zvládla taková spousta ženských přede mnou…

Holky, mějte se fajn, nepodléhejte moc poslednímu předvánočnímu šílenství, raději relaxujete a užívejte si svých drobečků nebo bříšek.

Lajka (39tt+3)

Gabina2
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.12.03 20:16

Ahoj všem vylíhlým i těm zakukleným Brusinčatům!!!

Gratuluji všem čerstvoučkým mimínkům a novopečeným maminkám!! Hodně zdraví a štěstí!!!

Marty a Lulu: nebojte, vše zvládnete na jedničku. Příroda ví proč nechala rodit ženský…vydržíme a zvládneme všechno. Už se vám to krátí, co? Tak si užívejte pohody vánoc, odpočívejte a těšte se na ty vaše poklady!

Brusinko: vidíš, měla si obyvy, jak ti to půjde a vidím, tedy čtu, že je to pohodička.

A co nového u nás?? Včera jsem zvládli pediatra. Davídek je už na porodní váze!! No papá přímo ukázkově, takže žádné bolestivé nalití prsů se nekoná…on to vše spolehlivě sbaští.
doktor nás poslal na kontrolu do nemocnice, kvůli bilirubinu, zdál se mu Dáda trochu žlutější. Přitom při propouštění bylo vše OK…jen jak se tlačil na svět, tak má na čelíčku modřinu, která se mu postupně vstřebává /jako klasická modřina/. No jeli jsme tam, doktorka se dost divila proč nás poslal, ale je vše v pořádku.
Stejně jako Janička, tak Davídek ožívá nejvíc večer a to musím kojit častěji, ale vůbec nepláče, jen kouká a po několikátém přídavku usne a spinká 3-4 hodiny.
Adámek přijal bráchu dobře. Dává mu pusinky, hladí ho a nejlegračnější je, když předvádí, jak se Davídek šklebí :o). Hlavní je, že nežárlí, toho jsem se bála, ale je v pohodě. Samozřejmě se mu snažím věnovat co nejvíc, aby mu to nebylo líto.

Jinak musím říct, že se cítím úplně skvěle. Narozdíl od prvního porodu, kdy jsem měla různé depky a nálady, se teď cítím báječně. Jsem spokojená a šťastná.

Jo a mám už jen 1 kilo od své původní váhy…no ještě aby ne, když Davídek vážil půlku toho co jsem nabrala :D. To se to hubne ;o)

Holčinky, mějte se krásně. Opatrujte bříška i ty své narozené poklady.

Všem přeji krásné vánoce, šťastný nový rok 2004, a hlavně zdravá miminka!!!

Gábi+ Davídek/5 dnů/

kostka
Kecalka 405 příspěvků 23.12.03 20:45

Ahoj holky,

velká gratulace čerstvým maminkám a miminkům z minulého týdne.

Krátce o Pavlíčkovi-váha v šesti týdnech 4,16 (+60dkg). Přibírá pomalu,ale jistě. Však taky se u jídla vyspí,vykaká a tuhle mě i poblinkal. A myslíte,že se přitom pustil? Ani náhodou,pokračoval v pití.Když má říhat,probere se a chce pokračovat.

Všem krásné vánoce i celý příští rok.

Hana + Pavlíček 7. týden

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.12.03 22:04

Brusinko,
když jsem byla s Tomem u pediatričky (báječná ženská, původem Slovenka, sama má dvě děti), tak jen tak mezi řečí nadhodila „a co takhle, zlobí? Má taková ta období, kdy je nervózní, pláče, není k utišení?“ tak jsem se jí optala, zda je věštkyně a přisvědčila, že u nás rodeo začíná kolem šesté večer a končí kolem deváté. A víš co mi ona řekla? Že mi GRATULUJE, protože tohle mají všechny děti, a já jsem ta šťastná žena, jejíž dítě je nevrlé večer a nikoliv mezi půlnocí a čtvrtou ráno :-))) Říkala, že i když mě se zdá, že mimčo přes den „nic nedělá“, jen leží a spí, tak že i ono má „den“, spoustu nových prožitků a spoustu věcí, které se musí naučit (mimochodem zmiňovala i to, že mimča se musí naučit kakat a prdět, tak aby je nebolela bříška) a je na konci dne unavené - a neumí si s tím poradit - neumí se samo ukonejšit, uspat, odpočinout si a tak je prostě „protivné“. Říkala nosit, chovat, chodit s ním, zpívat mu, pokud jsme proti dudlíku, tka ho zkusit utišit tím, že mu dáme do pusinky vlastní malíček, a budeme mu držet ručičky…
U nás v největším zoufalství funguje autosedačka. POkud možno autosedačka na kočárku (máme travel systém - autosedačka pasuje na „základnu“ namontovanou v autě a na kočárek) pohybujícím se v terénu :-)) Tak můžete zkusit tu sedačku - mimčo je v ní pod úhlem, takže se mu lépe tráví (miminkům se stává, že nefunguje pořádně záklopka na žaludku a vleže se jim vrací se mlíčko do krku, což není nijak příjemné) , má jiný úhel pohledu a v sedačce má skrčené bříško a navíc je celé schoulené v těsném prostoru, na který je zvyký z bříška.
Také se nám osvědčilo nahřívat postýlku termofórem - když tam Toma přendám z náručí, tak se jen tak zachruje, je vidět, že to teplíčko je mu příjemné a není to takový šok. V postýlce jsem mu udělala z plenek „hnízdo“ - dvě plenky smotané do ruličky dělají mantinely a třetí je přes to celé přetažená, aby to „drželo“…

Přeju vám všem KLIDNÉ vánoce :-))
sally (Tom, 8 týdnů, TP 17.12.)

Brendy
Kecalka 232 příspěvků 24.12.03 08:32

Ahojky,
taky bych Vam vsem chtela poprat ty nejkrasnejsi vanoce, at uz s miminkama nebo jeste s briskama, at se Vam splni i ta nejtajnejsi prani, bohateho jeziska, hodne jidla do briska a v novem roce jen samou pohodu, stesti a zdravi !!!
My jsme meli byt na Vanoce uz 3, ale Filipkovi se stale nejak nechce vyklubat a pekne si vegeti u me v brisku.

Brendy + Filipek 40 tt + 5

Lulu1
Kecalka 328 příspěvků 24.12.03 10:15

Tak šťastné a veselé, závisláčky! :-))))
Keď dopapám raňajky, idem sa pustiť do posledných príprav, už som v stave, kedy mi je podozrivé, že to ide hladko a už len čakám, čo a kedy príde :-) No, hlavne aby neprišiel pôrod, to by sme už fakt nerozchodili… Večer som sa cítila dosť mizerne, teraz to je lepšie, aj keď zázraky nečakám. Pod stromčekom už pribúdajú darčeky, mužíček práve po jeden vybehol, lebo ho najprv zabudol v práci, kde ho predo mnou schovával, večer volal kolegovi, aby mu ho ráno doniesol, ale nemohol mu vysvetliť, čo má vlastne hľadať, lebo som bola tu :-), no a pred chvíľou mu ten kolega volal, že darček nezabudol, ale že ho po ceste zabudol u rodičov v obchode, takže si poňho musí ísť tam. No darček cestovateľ :-)))
Užite si krásny štedrý deň aj večer, dobre sa napapkajte, vytešte sa z „ježiška“ a vy, ktoré už máte uzlíky pri sebe, nech sú to tie najčarovnejšie Vianoce vďaka najkrajšiemu darčeku.

Lulu 37tt+0

PS: Marty, vitaj do klubu, sme to my ale pekné čísla! :-)))

Misa_L
Kecalka 319 příspěvků 25.12.03 21:37

Ahoj kočenky a malá koťátka,

v prvé řadě chci popřát všem nádherné svátky, klid, lásku, štěstí, zdraví a hlavně pohodu.

Holky, tak koukám na toho mého prcínka a je mi líto, že pořád spinká. Já si ho vůbec nevychutnám :o(

Marty, Lulu - vůbec se neobávejte, že byste po porodu nevěděly, co s drobískem. Ono to jen papá a spinká. Uvidíte, že budete šťastné když se probudí a vy využijete každé chviličky, abyste se s ním mohly pomazlinkovat.

Necítím ani únavu, protože to mé stvořeníčko spinká i v noci, jako hodinky se budí co tři hodiny. Takže můj ranní budíček je v 9h a to jsem vyspaná opravdu do růžova.

A ještě jeden veledůůůležitý poznatek:

Já chci rodit ještě jednou!!!!

Holky, vždyť já si ten porod vůbec neužila, to byla taková rychlovka. Já chci opravdu těma bolestma projít ještě jednou, abych si řekla - páni, to byl porod.

Vždyť já přišla i o klystýr!!! Co když to byla moje jediná šance zjistit, jaký to je. Ještě že jsem si vyškemrala cévkování :o))

No končím, nastává krmení dravé zvěře

Pa

Míša a Martínek (13dnů)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.12.03 21:46

Ahoj holciny!
Tak jak probehly vanoce? U nas to docela slo. Jak uz psala Marty (za co ji moc dekuju) pustili me z nemocnice na propustku a pozitri v 8h rano mam zas nastup.
Prijmuli me s vysokym tlakem 145/100-105 a doktor napsal do zpravy pro prijem ze hrdlo je pevne uzavrene (pritom tyden pred jsem byla otevrena na prst) V pondeli me chtela doktorka pustit ale jeste pred tim me prohlůidla a zdesene zvolala ze sem se jim za ten tyden otevrela - nepomohlo premlouvani, ze sem otevrena byla, ale ze se doktore zrejme spletl. Tak mi na:,–(ili Gynipral, na tlak Dopegyt na mykozu - ta jeste kevsemu - Gyn- Pevaril a hromadku jeste dalsich prasku.
Rymu mam porad. No, tot o me diagnoze. :)))
Zitra me manzilek rano veze k nasim - protoze jde zas do prace.
Takze doufam, ze Marty me zas bude informovat a budem ve spojeni. :)
Ted se tady pokousim presvedcit manzilka aby sme vybrali nejake jine jmeno, kdyz on nechce Michaelu a ja Patricii. Tak mi drzte palce, jdu zas nalehat.
Tak papa Mejte se pekne a snad se dostanu zas na propustktu na silvestra domu.
Tak papa Darka + Pidalka 34tt

Natalka2
Stálice 100 příspěvků 25.12.03 22:39

Ahoj holky,
tak Vás poprvé zdravím v roztrojené sestavě. Máme se úplně skvěle, šklebounci jsou strašně hodní, takže mám móře volného času mezi kojením, vařením příkrmů, přebalováním a šestinedělní depkou.
Už jsme obříci: máme 2,3 kg, teda kromě maminky, ta je sice taky obřík, ale ne už tak roztomilej. To mě docela pobavilo, když jsem si týden po porodu stoupla na váhu a měla jsem o tři kila míň než den před porodem… tak už se radši nevážím.
Porod byl jedním slovem strašný… a těch 14 dní v porodnici jsem si teda taky vychutnala, no až bude trochu času, tak to popíšu…
Moc Vás všechny zdravíme a moc děkujeme za všechna přání, už jsem je šklebounkům vytiskla a nalepím je do těch 18 knížek „deník našeho miminka“, který jsme dostali.
Zdraví Natálka +Julinka+Ondřej

Lulu1
Kecalka 328 příspěvků 26.12.03 11:00

Ahoj, ahoj!
Tak sme to šťastne prežili, Štedrý večer bol nádherný, všetci sa cítili príjemne, bola super nálada, aj sa dobre napapali a dokonca chválili! :-), darčekov bolo neúrekom, tento rok sme všetci chceli šetriť a nakoniec sme všetci asi mimoriadne poslúchali :-))) Pri rozbaľovaní vládol správny chaos, pri tom množstve ľudí nikto nevedel, od koho čo dostal :-) Po prvý raz sme boli na Vianoce v takom hojnom počte, aj nás mnohí odhovárali, že to nie je dobrý nápad, pozývať rodičov aj svokrovcov a ešte aj babku, ale bolo to úplne fantastické, básnila som o tom celý rok a babenky moje, ono vám to vyšlo! A teraz budeme celý týždeň papkať kapustnicu a šalát a makové bobále :-) A koláčiky, samozrejme! Aj bábenko mi dalo vydýchnuť a kontrakcie som mala deň predtým a deň potom, dnes už to je trochu horšie, ale na Štedrý deň si vzorne dali odpich :-)
Dúfam, že aj vaše Vianoce boli rovnako krásne, že aj tí vaši chlapáci sú do vás stále rovnako zamilovaní a potešili vás tak ako ten môj - jedným z darčekov bola živá verzia nášho svadobného valčíka: Seal a jeho Kiss from a Rose, no veru aj slzičky boli…
Užite si ešte sviatky, ja som teda dosť zvedavá, či ešte budeme sláviť Silvestra doma, lebo náznaky hovoria skôr opačnou rečou. Majte sa všetky nádherne a nám Kindervajíčkam prajem, aby sme boli rovnako „sklamané“ ako Miša_L, teda toto ti fakt závidím! :-))))

Lulu 37tt+2

Jirina
Neúnavná pisatelka 15076 příspěvků 26.12.03 15:30

Ahojky,
mamka dostala k Vánocům digitální foťák, tak už jsme nafotili Haňulku a můžete se podívat do alba http://rodina.cz/vrabcaci.
Ahoj Jiřina

Lulu1
Kecalka 328 příspěvků 27.12.03 10:03

Prečo mám pocit, že závislačím najviac zo všetkých? :-) Všetky sa poctivo vianočníte, denníčky sú v spavom režime, len mne to stále nedá a kontrolujem, čo nového…

V prvom rade velikánska gratulácia pre Evulu, dostala určite ten najkrajší vianočný darček, aký si možno predstaviť. Tak nech je synáčik aspoň tak dobručký ako ten Mišin pokladík :-)

Marty - ak to stihnem, určite dám vedieť, že už sa TO deje, ak TO pravda budem schopná rozoznať, ale takéto zbytočné obavy má asi každá prvorodička, však? A potom také tie typu „čo ak mi praskne voda v aute? to pocestujem celá mokrá?“; „čo ak to nerozpoznám a nestihneme doraziť?“; „čo ak mi prasne voda v posteli a ja zničím nové zdravotné matrace?“ a tak… :-)))

Natálka - páni, ja ťa fakt obdivujem, že berieš veci s takým humorom, vždy sa tu uhihňávam. Si super ženská, určite zmákneš aj toto dvojité „nadělení“. Cítiť, že svoje detičky naozaj ľúbiš a ja ti prajem, aby si si s nimi užívala aj poriadnej dvojitej dávky radosti. Sú to zlatíčka a majú zlatú maminu.

Jiřina - fotečky som omrkla, to sa teraz bude fotiť, čo? :-) Haňulka je krásna slečna a aj patrične vyparádená! :-)

Darka - v nemocnici je to otrava, to poznáme viaceré, ale je super, že ťa pustili na sviatky domov, u nás s týmto robia veľké problémy. Drž sa, a ako napísala Marty, už to dlho nepotrvá. Hlavne, aby ste ty aj Píďalka boli nakoniec v poriadku a mohli si vychutnať spoločné krásne chvíľky.

Tak sa teda majte, snáď sa tu ešte niekto objaví, nech to nevyzerá, že už som úplný pako - cez sviatky visím na internete :-)

Lulu 37tt+3

Lajka
Kecalka 296 příspěvků 27.12.03 10:48

Ahojte,

tak se hlásím ještě pořád břichatá, nebo spíš ještě břichatější - cukrovíčko to je pošušňáníčko :-))

Evulo - obrovská gratulace!!!! Držím pěstičky, ať jste oba zdraví a navzájem si děláte jen samou radost.

Lulu - můžeš být klidná, já to tady okukuju taky každou chvilku a pořád čekám, co novýho se tady objeví.
No a takový ty obavy, jestli to poznám a hlavně, abych to poznala včas, jsou u nás už na denním pořádku. Na Štědrý den jsme měli k obědu zelňačku, tak jsem pak měla takovej břichobol, že jsem se fakt bála, jestli to už není ono a já se na to zelí jenom nevymlouvám. Takže teď je zelí přísně zakázáno, stejně jako cibule, hrášek atd. a já nevím, z čeho vařit, protože cibuli cpu fakt do všeho (teda kromě cukroví:-))

Marty - kdy se vlastně Matyášek vyklubal? Jestli se nepletu, Evula měla termín 10.ledna. Tak mi připadá, že budu stejně jako Gabča sledovat, kdo všechno mě předběhne))

Jiřino - opožděně ale přece přeju všechno nejlepší k narozeninám!

Natálko - jsem ráda, že Ti šklebounci dělají takovou radost a moc nezlobí. Se dvěma drobečkama to ale i tak musí být pořádná zabíračka. Je fajn, že dokážeš brát všechno s takovým parádním nadhledem.

Mějte se fajn a až vás přestane bavit to „vánoční lenošení“ (no já vím, s těma uzlíčkama to vypadá asi úplně jinak, co?), určitě písněte pár řádků.

Lajka (pořád ještě s Lochneskou)

PS: Doufám, že se maminky nezapomenou pochlubit, jaké byly Vánoce s těmi nejkrásnějšími a nejbáječnějšími dárečky :-))

Lulu1
Kecalka 328 příspěvků 27.12.03 11:25

Tak predsa aspoň niekto! :-)))
Lajka - o kapuste mi niečo hovor! Tri dni po sebe kapustnica, do toho šalát s kopou hrášku a cibule, no a u našich na obed údené s tak fantastickou kyslou kapustou, že sme si všetci trikrát pridávali! Tak si to vieš predstaviť, čo sa vo mne dialo a ešte deje :-), nebola som si veru istá ničím, ale povedala som, že si tie kapustové hody musíme užiť, lebo sú asi na dlho posledné, pri kojení už to nepôjde.
Jiřina - úplne mi to ušlo, že si mala narodeniny, tak dodatočne všetko naj, naj, naj aj s ospravedlnením! Nech je ten ďalší rok ešte o kusisko krajší ako ten minulý a nech sa vám všetky neduhy vyhýbajú oblúkom (ak sa dobre pamätám, s povodňami ste si užili svoje, takže už len samé krásne zážitky s detičkami).

Lulu 37tt+3

vajo
Kecalka 272 příspěvků 27.12.03 14:49

Ahoj všechny těhulky i už rozdvojené maminky,

nejprve bych chtěla všem moc a moc poděkovat ke gratulacím a přáním a jak jsem slíbila, tak v chvilce klidu datluju slíbené zážitky z porodu.

Jak asi všichni víte pan doktor mě už od konce listopadu strašil, že to asi bude dřív a že naše raketa je už připravená ke startu. Na základě těchto informací jsem si alespon zbalila tašku do porodnice a dala se do pečení cukroví. Moje kamarádky mi říkaly, že je taky strašili a potom nakonec přenášely a že to nic neznamená. A tak když jsem měla zbaleno, tak jsem si říkala, že to určitě nepříjde. A tak jsem v klidu ještě poslala manžílka do Prahy a dovolila mu aby tam přespal, že to určitě ještě nebude. Ještě bych měla doplnit dvě asi podtatné věci, které nejspíše přicházející porod signalizovaly, ale já prvorodička jsem jim moc nerozuměla.
1. Asi 14 dní mě nejvíce v noci odcházela zátka - a já myslela že je to výtok (ha ha ale dost silný)
2. cítila jsem se úžasně dobře a plná energie

No ale abych se vrátila ke dni D. Ve čtvrtek večer jsem štastně dopekla a dozdobila veškeré cukroví a šla si lehnout. Manžílek byl do pátku v Praze. Ve 3 hod ráno mě probudilo mokro a tak jsem nevěřícně vstala vzala mobil a šla na záchod, kde jsem seděla skoro další hodinu a crčela ze mě voda. Duchapřítomě jsem zkontrolovala barvu a jelikož byla čirá a kontrakce nikde, tak jsem se připravovala na dlouhý porod. Ze záchodu jsem zavolala manželovi, at sedne do auta a vklidu jede domů, že to určitě bude trvat dlouho. Taky jsem pro jistotu probudila maminku, aby bala v pohotovosti kdyby to manžel nestihl a nastal nenadálý problém, aby mě odvezla do porodnice. Kolem 4 hod jsem si dala teplou sprchu začala cítit nepravidelné kontrakce a začala se radovat, že možná z toho i něco bude. Kolem 5. hod dorazil můj manžel, dal si sprchu a já začala mít pravidelné kontrakce asi po 5 min. Ještě jsem si na poslední chvíli vzpomněla, že musím manželovi do firmy sepsat změnu pracovní smlouvy pro jednu prodavačku, které končila zkušební doba a tak jsem ještě mezi kontrakcemi nadatlovala co bylo zapotřebí. Můj manžel už potom začal být nervozní a tak jsme kolem 6. hod vyrazili do porodnice. Tam mi naměřili monitor, řekli že stahy zatím ještě nic moc a že jsem otevřená tak na 1-2 cm a poslali manžela ještě domů. Já jsem šla na pokoj, kde už ležely dvě rodičky - jedna tam už byla 3. den a druhá 2. den. A tak jsem se děsila, že mě čeká něco podobného. Nakonec jsem se domluvila se sestřičkou, že si vezmu nadstandart, který byl zrovna volný. Pak následovala vizita a přišel můj doktor, ke kterému jsem chodila už před porodem a přemluvil mě abychom zkusili zavés tabletku, aby se to trochu urychlilo. V té době jsem byla otevřená asi na 3 cm a řekl mi at si raději zavolám manžela. Po zavedení tabletky se to opravdu pěkně rozjelo, zavedli mi ji asi v 8 hod, manžel přišel před 9. hod a to už jsem měla pravidelné kontrakce asi po 1 min. Díky tomu, že jsem měla hlavně křížové bolesti, tak jsem moc nerozeznávala kdy bolest začíná a kdy končí, protože záda bolely furt. V té době jsem se pomalu připravovala na to, že to asi už bude ono a že to takhle bude další 4 hodiny. V mém předpokladu mě utvrdilo i konstatování přednosty, který přišel na velkou vizitu a který se mě po zavedení tabletky ptal jestli to už trochu cítím ??? No já se snažilo to nedávat najevo, ale bolelo to už jak čert. Jediné negativum ny všem bylo, že se mě ten porod rozběhnul tak rychle a malinká byla hodně v cestách, že jsem musela být celou dobu na monitoru a poslední asi 40 min jsem měla zavedenou sondu. Ale jaké bylo mé překvapení, když mě pan doktor kolem 10 hod vyšetřil a říká lem a všichni začali rychle navážet vše na porod a volat pediatra. Já jsem se jen nevěřícně ptala jestli je to už opravdu vše, protože jsem se psychicky připravovala na další alespon 3 hodiny. No a to už jsem mohla začít tlačit, kotrakce se mi zpomalily spíš až ustaly a tak jsem tlačila i mimo ně, no a na čtyři zatlačení bez nástřihu jsem porodila toho našeho drobečka. Ještě mi ho dali na bříško a pak zabalili, abychom si mohli udělat pár foteček. Bohužel protože byla naše malinká tak malinká, tak nám ji odvezli na novorozenecké a strávila několik hodin v inkubátoru. Naštěstí se brzo odaptovala a mohla jít na postýlku. Bohužel díky žloutence si následně pobyla ještě dva dny ve fotu.

No ještě bych se měla vrátit k porodu. Jedinou komlikaci, co jsem měla bylo, že se mi nechtěla odloučit placenta a když konečne se po hodině pustila, zjistili, že mi tam nejspíš kousek zůstal. A tak jsem se přemístila na sál, kde mi ten kousek pan doktor vytáhl. Jinak jsem se po porodu cítila úžasně, jen bylo hrozné, že jsem nemohla být se svojí princeznou a první dva dny jsem probrečela.

Dnes už je to vše za náma a náš brouček už má 3 týdny a 2600g. Mlíčko jí chutná a má se čila k světu.

Všechny Vás moc a moc pozdravujeme a určitě se zase ozveveme.

Eva + Melika

Lulu1
Kecalka 328 příspěvků 28.12.03 09:24

Já, já, já, jenom jááá… :-)
To viete, mužíček celý deň maká na kúpeľni a ja si vychutnávam chvíľky po Vianociach, keď po trojtýždňovom maratóne nemusím nič chystať. A snažím sa trochu aj oddýchnuť, lebo už som bola naozaj unavená. Včera som už vážne uvažovala, či nepofičíme, pretože mi začalo byť dosť čudne, bolelo ma bruško, mala som stále tlaky na WC, ale chodila som tam zbytočne…no a viete, čo bolo prvé, čo som urobila? Umyla som si vlasy, aby som v nemocnici vydržala!!! :-)))))) A ako som to urobila, všetko ustalo. Ale niečo sa už asi fakt chystá, lebo bruško mi klesá každým dňom nižšie a to už mám týždeň pocit, že ešte kúsok a bude mi visieť cez kolená. A stále častejšie cítim, ako mi „čosi“ boľavo tlačí úplne dole, skoro až do kosti, pôrodné cesty sa zrejme už rozťahujú. Ale prekvapilo ma, aká som ostala pokojná, ako som zvažovala, čo ešte musím urobiť, kedy asi ísť, a normálne som mala chuť nikomu okrem manžela nič nepovedať, pretože všetci hneď spustia hystériu a to je asi to posledné, čo potrebujem. Ale uvidíme, aká rozumná budem v reále :-)
Tiež zisťujem, že príroda je asi múdra žena, pretože doteraz mi bruško vôbec neprekážalo - teda priamo - a ani som si ho veľmi neuvedomovala, ale už pár dní ma strašne ťaží, ťahá, zavadzia, bolí, obmedzuje pri každom pohybe, jeho váha ma v noci budí, skrátka, je to asi tak zariadené, aby sme si to bruško už naozaj nechceli ponechať.
Toľko teda odo mňa, budem priebežne informovať, čo sa deje, prípadne nedeje :-)

Lulu 37tt+4

Misa_L
Kecalka 319 příspěvků 28.12.03 20:53

Ahoj berušky,

teda holky - Marty, Lulu, Lajko a ten bříškatý zbytek, vy to děláte tak napínavé a akční. Já každým dnem hltám, kterou to popadne, hupsne na stůl a vyloudí Budulínka. No úplně mě dostaly vaše představy, kde všude vám jako rupne voda - nejvíce mě pobavily promáčené nové zdravotní matrace :o))
Holčinky držte se, moc na vás myslím.

U nás Štědrý večer proběhl následovně. Naivně jsem se domnívala, jak si perfektne načasuji večeři. Představa byla taková, že pčedtím, než začnu baštiti, přebalím a nakrmím Martínka a on měl podle plánu zase spinuškat. Chytrý míní, Míša mění. Prďolka spal a spal a spal - tak jsem si řekla, že to ještě půl hodinku vydrží, spícího jej dala do autosedačky a položila ke stolu.
S chutí jsme se pustili do jídla - čočková polévka a filé (kapr má moc kostí). Jenomže co čert nechtěl, malý nasál vůni jídla a chtěl taky. Takže jsem celou večeři strávila v poloze našikmo - jednou rukou se hrabala v talíři a druhou hladila malého po bříšku v domění, že pochopí, že brzy taky dostane. Doted´jsem z té polohy nějaká skřípnutá.
Dárečky byly skvěle praktické - termoska a gumová forma na bábovku. Užasná věc, znáte to? Prý se v tom nic nepřipálí - ha ha, já se svým pečícím talentem - no uvidíme. Budu vás brzy informovat.

Jinak závidím těhulkám, že si můžou dopřávat dobrůtky jako kapustnica - co já bych za takovou dobrou kapustnicu dala. Tu uměla výborně naše slovenská babička - to byly boule za ušima. Pravda, pokouším se o ni často, ale nikdy není tak dobrá jako od babičky.

Tak holčinky, pro dnešek vše, jdu se dívat na HBO, od devíti tam dávají film s Jodie Foster - Úkryt.

Mějte se krásně a do dalšího týdne vykročte s úsměvem

Pa

Míša a Martínek (16 dnů)

zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 28.12.03 21:18

Ahoj Evi !
Gratuluju k princezničce jste obě šikulky jak jste ten porod zvládly.
Přejeme v Novém roce hlavně hodně zdraví.
Zuzka+Emily/4 měsíce/

Gabina2
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.12.03 22:28

Ahojky!!
Tak co Marty, taška zkontrolovaná? Už se těším až budou všechna Brusinčata venku a budeme tu řešit maminkovské starosti.

Míšo_L: tak to Davídek s námi i večeřel ;o). Vypadalo to sice divně…sváteční večeře a prso venku, ale co se dalo dělat, že? Když je hlad…A taky jste si šoupli Martínka pod stromeček? My jo a byl to ten nejkrásnější dáreček…a jak jsme se divili, co že nám to ten Ježíšek nadělil :D:D
Jinak Davídek je taky zlatíčko, rozčílí se akorát ve chvíli, kdy otevře očíčka a rovnou nejí. Toho fakt naštve…klidně si ho dovolím koupat s prázdným bříškem ;o), ale pak si ho udobřím a někdy přidám i nášup ;o).

Holky těhulky, tak si to nějak načasujte…už je tu moc dlouhá prodleva s miminkama…viděla bych to takod den jedno, co vy na to? Lajko?? Snad nejdeš v mých šlépějích?

Krásnou noc
Gábi& spol.

Gabina2
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.12.03 22:32

Fotky našich „chlapů“ jsou na adrese http://rodina.cz/Adiland , ale jsou jen pro přátele…takže se musí nejdřív zažádat o přístup…(to aby nám je někdo cizí nevykoukal;o) )
 Gábi

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.12.03 22:55

Jo jo, Gabi, taky jsme si dali Martínka pod stromeček. Na první fotce se mračil, pak při blesknutí zbystřil a na druhé je ten nejkrásnější chlapeček. Ostatně pro každou maminku je to její děťátko to nej nej nej :o)))

Film Ukryt byl fakt napínavý, teď by to chtělo nějaký oddech. Takže jdu kojit a spát.

Dobrou holčinky
Míša_L (již nepřihlášená)

Lulu1
Kecalka 328 příspěvků 29.12.03 10:05

Tak predsa ešte žijete! :-)
Je to tu veru naozaj napínavé ako gumka v trenkách, pytel s detičkami sa vysypal naraz a teraz je už dlhšie ticho. My sme mali v noci opäť veselo, navečer ma dosť zvláštne rozboleli kríže a o jednej som mala nepríjemný budíček v podobe protivnej bolesti úplne dole v podbrušku, pekelného tlaku na lonovú kosť a vystreľovania bolesti do krížov. Nakoniec ma to všetko ešte aj vyhnalo na WC, takže si viete predstaviť to zvažovanie - je to ono, nie je to ono? Ale keďže som nepozorovala ani odchod zátky, ani žiadne kontrakcie, ale jednu vytrvalú bolesť, usúdila som, že sa mi zrejme tak zúrivo rozťahujú pôrodné cesty. Nakoniec to poľavilo aspoň natoľko, že som dokázala zaspať. Bolí to teda stále, aj keď o niečo menej, ale pozorujem aj výrazné zvýšenie produkcie, no poviem to rovno, moču, a to som čítala, že je to normálne, že sa prebytočná voda z tela vyplavuje. Takže sa to asi naozaj už chystá a je len otázkou času, kedy…a potom že sa nemáme pozorovať! :-)
Tak toľko odo mňa, aktuálny stav, radšej píšem, keby som náhodou nečakane zmizla.
Majte sa krásne, idem kuchtiť.

Lulu 37tt+5

Misa_L
Kecalka 319 příspěvků 29.12.03 13:00

Tedy Lulu,

příprava na porod v přímém přenosu - fantazie.
To je dobře, že se takhle pozoruješ, já se nepozorovala a jak to dopadlo. Na nic jsem nebyla připravená, postýlka se někde válela složená, přebalovací pult stál ještě v obchodě, miminkovské věci poházené po taškách (naštěstí jsem ten den D stačila vyprat a vyžehlit základní várku košilek a dupaček), manžel byl někde v cizině, taška nebyla sbalená, ani jsem nevěděla co do ní. Do poradny v porodnici, kde mi měli všechno říct jsem měla jít 15.12., jenže to už byl prďolka na světě :o) (*12.12.)
Jak jsem tak seděla na té vaně a tekla ze mě voda, volala kamarádce, ta mě instruovala co do tašky, snažila jsem si uvědomit svoje pocity - byla tam trochu obava, trochu nervozita - přesně jako před zkouškou na výšce - ale hlavně radost z toho, že konečně uvidím, jak ten můj cvrčínek vypadá. Jo a žádnou zátku jsem neviděla ani jí podobné hleny, tak nevím kde vlastně je :o)))

Tak přeji všem dobrou chuť a ti co mají po obídku, tak pošmáknutí při kávičce a zbytečku vánočního cukroví.

Holky zbylo vám ještě nějaké cukroví? Já ten zbytek bráním svým tělem, abych mohla dát ještě na Silvestra na stůl, ale asi se mi to nepodaří, nějak na něj pořád chodím - budu jak vánoční dělová koule!

Pa

Míša a Marťulka

Lulu1
Kecalka 328 příspěvků 29.12.03 13:34

Ahoj, Míša! :-)
Asi sa tá tvoja zátka rozpustila niekde v tej vode :-))) Takže ju radšej nebudem veľmi hľadať, možno mi tiež takto ujde…
Tašku mám poctivo zbalenú, odkedy mi doktorka povedala, že to bude určite skôr, vtedy som trochu chytila paniku, postieľka nachystaná, pidivecičky poprané a požehlené, vlastne by sa zdalo, že všetko je tip-top, ale ejha ouha, nemám stále kúpeľňu a mužíčkovi vybuchlo ubytovanie v Topoľčanoch, takže niečo sa proste nájsť musí. Okrem toho bojujeme s príšerne suchým vzduchom a nejak nevieme, ako to vyriešiť, ja mám sliznice na maderu, čo bude robiť to malé chúďa… Ale ktovie, ako to nakoniec všeto dopadne. Aj tak to určite príde, keď to budem najmenej čakať, však? :-)

Obedík som práve čiastočne dovarila, ešte upiecť posúch, ale to asi až navečer, keď príde mužíček z práce. A koláčiky už tiež začínam pomaly schovávať, aby bolo na Silvestra, ale musím povedať, že pred Vianocami by som ich jedla furt, musela som sa biť po prstoch, ale teraz, keď už môžem, tak mám zas furt chuť na úplne iné sladkosti, ale teda sladké bomby sú to stále :-) Najviac ulietavam na karamele a sladkých mliečkach a krowkách, z tých domácich už neostalo skoro nič.

Želám aj ja dobrú chuť, snáď to tu už konečne trochu ožije, lebo si budem pripadať, že som si to tu rezervovala…

Lulu 37tt+5

Lulu1
Kecalka 328 příspěvků 29.12.03 13:37

No nie je ma tu dosť, ešte aj zabudnem…
Chcela som len povedať, že k môjmu pozorovaniu určite prispieva aj fakt, že práve teraz, keď som mala chodiť na kontroly každý týždeň, tak vlastne celý mesiac nepôjdem ani na jedinú, až potom rovno do pôrodnice. Neviem, ako to máte vy, ale u nás sú všade dovolenky, moja doktorka si dokonca musela zobrať voľno povinne, takže vďaka sviatkom som bola na poslednej kontrole 12.12. a teraz idem až 7.1. na termín do pôrodnice. Keby som aspoň vedela, ako to postupuje, bola by som kľudnejšia, lebo by som aspoň tušila, či to už hrozí alebo skôr nie…

Misa_L
Kecalka 319 příspěvků 29.12.03 14:22

Lulu - co je to posúch?

Já jsem sice na pečení nemehlo, ale tohle mě zajímá.

A nezoufej, že jsi jediná závislačka ne emiminu a nikdo tady není. Zítra výjde nový deníček, tak si holky šetří prstíky do něj:o)

Mě přijede zítra tchýně s rodinou, podívat se na dáreček, tak asi udělám rychlou nepečenou dortu s piškoty, zakysanou smetanou a meruňkama. Na tom se nedá - doufám - nic pokazit.

A, někdo se nám ozývá z postýlky, jdeme krmit.

Tak papapa
Míša

Lulu1
Kecalka 328 příspěvků 29.12.03 14:37

Premýšľam, aký by to u vás mohlo mať názov, ale veru neviem…je to vlastne taký slaný koláč, je to perfektné k bielym kyslým polievkam - zemiakovej, fazuľovej a tak podobne. Je z kysnutého cesta, ale lepší je čo najtenší, aby bol mňam chrumkavý, cesto môže byť jemnejšie ako normálne, no a navrch dáš kyslú smotanu ochutenú vegetou a soľou, prípadne koreniny, aké máš rada, do toho môžeš primiešať akýkoľvek mäkký alebo navrch strúhaný tvrdý syr, super sú aj čerstvé bylinky, napríklad kôpor je výborný, ale každý ho nemá rád, môže to byť čokoľvek voňavé zelené a kto chce, môže spraviť aj sýtejšiu verziu a šupnúť na to ešte aj klobásku alebo šunku, ak nie je mäsko v polievke. Môže byť s bohatou vrstvou oblohy, ale rovnako len veľmi jemne ochutený smotanou a koreninami, skoro suchý, k polievke je to mňamka. Ale je lepšie ho nerobiť veľa, najlepší je totiž čerstvý, na druhý deň už to nie je ono. Je taký suchší a tuhší, ale jesť sa, samozrejme, dá :-) Skrátka, základ je tenké kysnuté cesto a ochutená smotana, fakt stačí tenučká vrstva. A v prípade núdze stačí len ochutiť zvrchu, aj bez smotany a hneď papkať.

A s tou nepečenou tortou máš pravdu, nielenže na nej nie je čo pokaziť, ale je táááká dobrááá! :-) Ja mám ešte výborný rodinný recept na tvarohovú nepečenú tortu, je pravda, že je o kúštik zložitejšia ako smotanová, ale strašne dobrá a ani na prvý raz som na nej nič nezbabrala. Len sa musí robiť bezpodmienečne deň dopredu. Tak ak by si chcela, hodím sem receptík aj na ňu, fakt sa za ňou všetci idú zblázniť. A ozaj, možno to tak robíš, ale tie piškóty do smotanovej torty sú fantastické, keď sa pre zmenu polejú voňavou kávou. Takú instatnú rozmiešaš v pohode aj v studenej vode a môžeš urobiť aj slabučkú a je to mňamiky. No to som si dala, teraz si poslintám klávesnicu! :-))))

Lulu

Misa_L
Kecalka 319 příspěvků 29.12.03 15:52

Ježíšmarjá Lulu, já jsem po obědě, ale dostala jsem teď na ty tvé dobrůtky šílenou chuť.

Já vůbec nevím, jak se kysnuté testo dělá. Myslíš tím kynuté? S droždím? To je moje noční můra - přiměřeně, přiměřeně… :o)) Pokud se ti chce, mohla bys tady napsat přesný recept? A na tu tvarohovou dortu taky - to bude tchýně koukat.
S tou kávou na piškoty - to jsem neznala, ale určitě to jdu hned vyzkoušet. Já mám kafe hrozně ráda a nevím, jestli ji můžu pít, když kojím. Bojím se, aby maličký spinkal. Vím, že to můžu nahradit bezkofeinovou, ale když já nejradši kafšo z překapávače. Ani nevím, jestli se prodává mletá bezkofeinová - nevíš náhodou?

Tak já se jdu vrhntout na dortík.

Zatím pa
Míša

Lulu1
Kecalka 328 příspěvků 29.12.03 17:17

Přiměřeně - to si teda vystihla! :-)))) Mám akurát presný recept na cesto na buchty, lebo tam sa s tým fakt treba pohrať, takže keď si to tak vezmem, môžem ti len napísať približný pomer. Zhruba na pol kila múky treba štvrť litra vody, vlažnej, ale môže to byť aj viac, podľa toho, aká je zrovna múka. A ak chceš, aby cesto bolo ozaj ľahučké, zmiešaj polohrubú múku pol na pol s hrubou, to robí zázraky. Do cesta treba dať soľ a trochu cukru kvôli kvásku, jednoduchšie je použiť sušené droždie, to nasypeš priamo do múky a je to. Dávkovanie je na obale uvedené, jeden balíček je na pol kila múky. No a teraz to príde - do buchiet sa dávajú aj žĺtky, ale sem ich netreba, v podstate toto cesto sa dá krásne použiť na domácu pizzu a do tej vajíčka nie sú vhodné, cesto by bolo tuhé. Takže len voda a tiež olej. Ten robí cesto krehkým. No a potom stačí už len vymiesiť, ak máš ručný šľahač alebo robot, je to parádička, hodíš tam tie silnejšie metličky a trochu ho popreháňaš a cesto je o kusisko ľahšie, ako keď sa s ním trápiš ručne. Vtedy ho treba miesiť aspoň 5 minút. Ja viem, takto to vyzerá zložito, ale ver mi, nie je to taká veda. Treba skúsiť.

No a tá torta:
potrebuješ - 2 tvarohy, 1/2 masla, 25 dkg cukru, vanilka, ovocie (čerstvé al. kompótové), piškóty, želatína

postup - najlepšia je prášková želatína (napr. Dr. Oetker), je spoľahlivá a ľahko sa s ňou manipuluje, dávkovanie je na obale, ale treba ju zarobiť do mlieka, nie do vody, ja mám napísané zaliať horúcim mliekom, ale hlavne sa drž návodu na konkrétnom balíčku; keď napučí, pridáš do toho cukor, vanilku, tvaroh a maslo - vymixuješ do peny.
Tortovú formu treba vymazať maslom, vyložiť piškótami, na to naliať tvarohovú masu, ovocie buď postupne a prelievať, alebo až nakoniec, je totiž ťažké a aj tak prepadne dolu. Na noc šupnúť do chladničky a na druhý deň ozdobiť - výborná je šľahačka, môže sa dať aj poleva, ale lepšie je nezaťažovať sviežu chuť čokoládou.
Ešte jeden tip - kto má rád kakao, je možné rozdeliť masu na polovice a jednu dochutiť ešte kakaom a podľa chuti prípadne dodať cukor a potom to naliať na vrstvy a bude dvojfarebná. Ale my už sme odskúšali, že farebné ovocie aj tak najkrajšie vynikne, keď je torta krásne bielučká. Najlepšie je použiť dva druhy ovocia rôznej farby, po narezaní je to fakt pekné.

A k tomu kafíčku - ak si dáš pozor, že to bude jedna denne a nebudeš piť silnú, tak by to malo byť v pohode. Ale jasné, že musíš sledovať malého, ako reaguje, veď aj dospelí reagujú na kofeín rôzne, mňa napríklad vždy uspí :-))) A teda fakt neviem, či aj mletú kávu dostať bez kofeínu…hmmm…zau­jímavá otázka. Nevidela som, ale možno som proste iba nehľadala, ktovie. Večer sa chystáme do Tesca, tak to omrknem, ak nezabudnem, a dám prípadne vedieť :-)

Pápá a dobrú chuť, ja idem piecť ten zázrak, to bude sranda, ak mi najust nevýjde :-))))

Lulu

Misa_L
Kecalka 319 příspěvků 29.12.03 18:28

No Lulu, jsi hvězda, moc ti děkuji za receptíky, už se na ně těším.
Máš pravdu, asi v tom kynutém těstě nebude žádná věda, však já to vyzkouším a dám ti vědět.

A recept na to tvarohové kouzlo - mňam, určitě to udělám manželovi na narozeninky, bude je mít 12.1.

To kafe do rychlé dorty jsem dala, uvidíme, jak to bude chutnat. Zítra nabídnu návštěvě a když to s něma nepraští, tak to tak budu dělat vždycky.

No zítra se potkáme už v dalším deníčku, tak přeji hezký večer.
Pa
 Míša

Lulu1
Kecalka 328 příspěvků 29.12.03 18:33

Óhohóóóóóó!!! Toľký kompliment! :-)))))) Hlavne aby chutilo! :-)

A praštiť by to s nimi mohlo, keby si tam ešte priliala nejaký ten koňačik, likérik alebo inú ohnivú vodu :-)

A určite daj vedieť, či sa tvarohové kúzlo podarilo! :-)))))

Krásny večer aj tebe, uvidíme, ako sa to zajtra rozbehne. Mne to ani nedošlo, že už bude utorok, lebo sa mi tie dni tak nejak zlievajú dohromady…víkend nevíkend…

Lulu

Monticka
Ukecaná baba ;) 1177 příspěvků 29.12.03 19:58

Ahojky Evulko!

Nějak jsem to dřív nestihla, takže sice hooodně pozdě ale přeci moooooc a mooooc gratuluji k narození princezničky a přeji jí do života jen a jen zdravíčko a štěstíčko a Vám ať dělá jen a jen radost!

Jo a psát smlouvu v přestávce mezi kontrakcema, tak tomu říkám výkon!:)

Pá a posílám pusinku princezničce

Montička

Vložit nový komentář