Cesta těhotenstvím a porodem

Porod

V průběhu těhotenství jsem strašně ráda četla deníčky o těhotenství a porodu. Proto jsem se rozhodla napsat deníček i já, co kdyby někoho náhodou zaujal. :)

V červnu 2015 jsem úspěšně ukončila 1. ročník na VŠ. S pocitem uspokojení jsem se těšila na dlouhé období prázdnin a s tím spojeného klidu. Místo toho přišla krize s přítelem, která však trvala naštěstí jen asi měsíc. Krize byla zažehnána a my začali zažívat vztah jako na začátku. Užívali jsme si jeden druhého, jak jen to bylo možné.

Na konci srpna po probuzení se na mě přítel podíval a povídá mi: „Ty jsi těhotná.“

Zasmála jsem se tomu a vstala. Ovšem červík v mozku začal hlodat, přišla nejistota, a tak jsem vyrazila koupit těhotenský test. Papírek jsem dle návodu použila a hned vyšla z koupelny a přítel se hned zvědavě ptal, jak že to teda dopadlo… Podívala jsem se na test, který jsem měla v ruce, ale zatím to bylo jen tak divně rozpité.

„Je to nějaký divný,“ povídám mu, ale mezitím už se začal rýsovat výsledek.

V tu chvíli jsem se rozbrečela. Strašně mě to vylekalo, přestože děti miluji a strašně jsem se těšila, až budu mít jednou své vlastní. Jenomže teď mi bylo 20, dělala jsem školu a ani jsme spolu s přítelem nežili. Šli jsme koupit ještě další test, který dopadl stejně. No a tak jsem naklusala k doktoru, který mě informoval, že čekám miminko a že k oplodnění došlo maximálně před deseti dny.

Teď přišly myšlenky, co budeme dělat. Rozhodli jsme se, že si miminko necháme a přešli jsme ke kroku oznámení rodičům. U přítele byli ze zprávy nadšení, ale u mě už to bylo horší. Táta se mnou nemluvil pořádně možná 2 měsíce.

Na konci září jsem nastoupila do 2. ročníku VŠ a ve všech ohledech jsem fungovala, jako by nedošlo k žádné změně. V říjnu přišla úžasná žádost o ruku a já byla šťastná.

Těhotenství probíhalo celkem normálně, nechutenství, občasné zvracení, které mě párkrát vyhnalo i z přednášek, ale jinak bylo vše v pořádku, žádní poslíčci, tvrdnutí břicha, prostě pohoda. Veškerá vyšetření dopadla na 1 a dle doktora jsme čekali holčičku.

Vzhledem ke škole a neustálému učení jsem těhotenství ani nijak neprožívala. Nikdo na mě nic nepoznal, dokud jsme to na konci prosince oficiálně neoznámili. Učitelé to netušili ještě velkou část letního semestru. :D

Od 19. do 23. prosince jsem si poležela v nemocnici kvůli neustálému zvracení, ale další zádrhele nepřišly. V poklidu jsem prošla zkouškovým obdobím a nastoupila do letního semestru a také na praxi. Všechno šlo podle plánu.

Termín jsem měla 14. 5., tedy týden po skončení letního semestru. Předčasný porod nepřicházel v úvahu. :D Při kontrole ve 30. týdnu doktor zjistil, že se asi spletl, a že malá bude mít nakonec pindíka. :D Trošku nás to šokovalo, ale radost nás nepřešla. Na konci dubna jsem ještě absolvovala celodenní exkurzi Broumova a potom už začal kolotoč učení. Ještě 13. 5. jsem stihla zkoušku a pak čekala, kdy přijde porod.

16. 5. mě čekala kontrola v porodnici. Verdikt - otevřená těsně pro prst. Rovnou se mě zeptali, zda chci přijít na vyvolání v pátek, nebo až v pondělí, zvolila jsem pátek. Ještě ve středu kontrola, zda se něco změnilo. Žádný pokrok nebyl. Poprosila jsem o Hamiltona, po kterém se mi teda nechodilo nejlíp, ale stejně to bylo k ničemu, takže jsem v pátek 20. 5. v 7 ráno nastoupila na vyvolání.

Po vyšetření stanoveno, že jsem otevřená na 2 prsty, odhad váhy miminka 3300 g a pohlaví nejisté. :) Původním plánem byl zátěžový test s kapačkou oxytocinu, a pokud by se nic nedělo, tak v sobotu zavedení tabletky. Sály byly zrovna obsazené, a tak jsem čekala do půl 11, až se uvolní. Nakonec mi nabídli, že mi dají rovnou tabletku. Souhlasila jsem.

Než se povedlo ji zavést, tak to chvíli trvalo. Po 20 minutách jsem šla na monitor, kde už se rýsovaly pěkné kontrakce, ale já zatím nic necítila. Tenhle stav přetrvával až do půl šesté večer, přestože na monitoru se ukazovaly veliké kontrakce. Potom začaly být kontrakce citelné. Bodavá bolest v podbřišku, ale dalo se to snést. Ovšem otevírání nepostoupilo ani o píď.

Přítel byl se mnou a zkracoval mi dlouhou chvíli. Večer už jsem měla kontrakce co 2-3 minuty, prodýchávala jsem, chodila do sprchy, chodila po pokoji a doufala, že otevírání postoupí, nestalo se. Okolo 23 hodin mi sestřička řekla, že když se neotvírám, tak mi píchne něco na utlumení, abych mohla nabrat síly. Poslala jsem tedy přítele domů a bláhově si myslela, že si odpočinu. :D

Po injekci se kontrakce vracely po cca 4-5 minutách a já mezi nimi začala usínat, ale o to horší bylo vždy to probuzení. Ve 2 ráno už jsem pěkně skučela bolestí a zavolala na sestru. Ta mě prohlédla, stále na 2 prsty, ale prý když už mě to tak bolí, tak mě pošle na sál…

Na sále pokračovalo moje usínání mezi kontrakcemi. Okolo páté jsem šla do sprchy a ulevovala si na míči, bylo to příjemné. Na šestou jsem povolala přítele, který o mě pečoval. Při každé kontrole byl verdikt stejný, tedy stále na 2 prsty a jelikož kontrakce byly cca po 5 minutách, tak malý rotoval pomalu.

Vlezla jsem si tedy do vany, kde jsem ležela střídavě na levém a pravém boku. Přítel hlídal, abych se neutopila, když jsem usínala. Po vylehávání ve vaně nález postoupil na otevření na 4 cm. Okolo deváté přišla potřeba tlačit.

Snažila jsem se a brzy na to mi píchli vodu a dali kapačku oxytocinu, aby se interval mezi kontrakcemi zkrátil. To se povedlo a já se mezi kontrakcemi už ani nestačila přetočit z jednoho boku na druhý. Tlačila jsem ve stoje, opřená o přítele, jinak se to nedalo (na boku to pro mě bylo vyložené peklo). S pomocí přítele jsem se nakonec přesunula na křeslo.

Tlačila jsem, ale ta bolest mě děsila. Doktorka mi oznámila, že mám pevnou hráz a bude třeba nástřih, s tím jsem počítala, ale s tím, že ho bude dělat na třikrát, teda ne! Nástřih mě bolel pořádně a cukala jsem se, proto to chudák doktorka nezvládla na jeden zátah. Když mi řekla, že už vidí hlavičku, těšila jsem se, že už jsem u konce.

Kontrakci, při které se malý dral na svět, bych přirovnala k vymítání ďábla. Bolestí jsem se v křesle v křeči vzpříčila a docela si i zakřičela. :D Pak jsem zatlačila ještě jednou a už jsem viděla ten fialový uzlíček. :srdce:

Ve 12:50 se narodil Ondrášek s mírami 2930 g a 49 cm. Ihned mi ho položili na hrudník a malý mě okamžitě počůral. :D Poté nás čekaly 2 hodiny na sále a pak mě převezli na pokoj.

Porod byl dlouhý a bolestivý, nebudu říkat, že ne. :) Ale už druhý den jsem o něm mluvila s úsměvem, protože ten malý drobek za to stojí. :-*

Hodnotilo 20 lidí. Score 3.3.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
sinapis.alba
Zasloužilá kecalka 763 příspěvků 17.06.16 07:49

To by mě zajímalo, jak přítel poznal těhotenství dřív než test :lol:
obdivuju všechny, co zvládnou školu a zkoušky těhotné, osobně si v těhotenství nepamatuju ani nákupní seznam, natož několikery skripta :mrgreen: držím palce, ať se úspěšně povedou i další ročníky a další děti ;)

 
flicek18
Povídálka 44 příspěvků 17.06.16 07:54

Moc hezky napsaný deníček! gratuluji k miminku :potlesk: :)

 
Nafrněná  17.06.16 08:10

10 dnů po oplodnění doktor poznal že jsi těhotná? :mrgreen: wow

 
Lenka 80  17.06.16 10:21

Tak to dopada kdyz se porod zbytecne vyvovala a nenecha se to na prirode. Napred chemie na vyvolani pak chemie na spomaleni…asi to nepochopim nikdy.

 
Lenka 80  17.06.16 10:23

@Nafrněná no vidis.to me nedoslo.

 
Jitusee
Extra třída :D 10210 příspěvků 17.06.16 11:38

Ja sem to na sobě u obou těhotenství poznala taky hrozne brzo, ta intuice je strašne silne vec. Stejne tak sem si byla (jako jedina ) jiste klukem :D

 
Pachuppa
Ukecaná baba ;) 1355 příspěvků 17.06.16 12:41

@sinapis.alba @flicek18 Moc děkuji :)
@Jitusee Přítel řekl, že když se na mě podíval, tak jsem prý vypadala jinak a „zářila“, tak nevím :D já si myslela, že budeme mít holčičku, ale má intuice byla špatná :D
@Nafrněná Řekla bych, že dle sliznice to není úplně nemožné :) nebyl si úplně jistý, tak mi ještě brali krev :)
@Lenka 80 V porodnici, kde jsem rodila, nechávají „přenášet“ maximálně do 41+0, přesně v ten den jsem porodila :)

 
Lenka 80  17.06.16 13:38

@Pachuppa jo v poho. Když jim to schvaluješ…já to nebudu dál rozebírat. hlavně že jste v pořádku.

 
Basterao
Ukecaná baba ;) 2150 příspěvků 17.06.16 14:02

Teda gratuluji k miminku a opravdu tě obdivuji, že jsi takhle s klidem dávala školu! Já jsem od začátku bohužel na rizikovém a navíc je mi pořád tak strašně blbě, že od 6tt do dnes (15tt) většinu dne jen prohekám a proležím případně prozvracím, učení na zkoušku z němčiny jsem odložila a možná tu školu ani nestihnu dodělat, neboť mi začne od září běžet poslední rok :think: Jsi šikovná, plánuješ školu dodělat? :)

 
Pachuppa
Ukecaná baba ;) 1355 příspěvků 17.06.16 14:42

@Lenka 80 Každý má jiný názor, to je pochopitelné. Děkujeme :)
@Basterao Děkuji :) Snad ti brzy bude lépe a i ta škola dopadne:) Školu dodělat hodlám, zbývá mi jeden rok a pak možná i Mgr., pokud to budu zvládat :)

 
margarithka1
Nováček 9 příspěvků 17.06.16 15:21

Gratuluju. Já na sobě těhotentví poznala už někdy 4-5. den po oplodnění. Začalo mi být šoufl tak, jako nikdy- no, ale já čekala dvojčata.
Státnice jsem udělala v 6. měsící těhotenství- i když na dálkovém- a s těma dvěma jsem i na magisterském, takže zvládnou se to dá. Člověk je najednou mnohem disciplinovanější (alespoň v mém případě). Dřív, když jsem měla 15 minut, nic jsem nezačínala- nemělo to cenu. Teď, když mám 15 minut, říkám si, kolik nemám času :-)Držím teda pěsti, aby to i u Vás probíhalo tak hladce.

 
Tulip85
Zasloužilá kecalka 502 příspěvků 17.06.16 15:40

Hezký deníček. Ať malý dělá radost a zvládneš v pohodě školu! Je dobré, že když je teď malinký, tak jsou prázdniny. Máte na sebe čas. Dobře naplánováno :lol: :lol: :palec:. V které porodnici jsi rodila? A je fajn být mladou maminkou. Já bych to teď nejradši vrátila :)

Příspěvek upraven 17.06.16 v 15:41

 
Rakosnicek1983
Závislačka 2883 příspěvků 17.06.16 19:59

Díkybohu, ze nikdy nezaziju porod :mrgreen:

 
Rakosnicek1983
Závislačka 2883 příspěvků 17.06.16 19:59

Díkybohu, ze nikdy nezaziju porod :mrgreen:

 
lentilka248
Kelišová 5896 příspěvků 2 inzeráty 18.06.16 19:04

@sinapis.alba u mne těhotenství poznala pacientka..nedalo mi to a udělala jsem si test a bylo to tam, asi 10 DPO..ale zmeny byly uz dříve, byli jsme s muzem na vikendu na horach s wellnessem a jednak mi bylo blbě ve virivce a jednak jsem nezvladala beznou zatez a byla strašně unavená.. Takze to asi jde poznat ;-)

 
sinapis.alba
Zasloužilá kecalka 763 příspěvků 18.06.16 20:00

@lentilka248 já to čtvrté poznala skoro až ve třetím měsíci, když se mi najednou udělalo špatně ze smradu při přebalování :D a to mi říkají ‚zkušená‘ matka :mrgreen:

 
lentilka248
Kelišová 5896 příspěvků 2 inzeráty 18.06.16 20:31

@sinapis.alba no ja druhé taky „až“ v 5tt, divila jsem se, proc jsem tak vztekla a nafoukla..

 
tynaterezka
Závislačka 2840 příspěvků 20.06.16 13:27

@sinapis.alba muj manzel tez poznal ze jsem tehu driv nez test..tak ze mozne to je :palec:

Příspěvek upraven 20.06.16 v 13:28

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama