Člověk míní II.

Porod

Pokračování mého prvního deníčku věnuji své nejmladší dcerce Sáře, nejúžasnější bytůstce, která dokáže každý den našeho žití činit tím nejhezčím. V klidu jsme přehouply 20. týden, zase o měsíc „vetší“ jsme gynekoložkou předané na předporodní do porodnice, kde si každých 14 dní kontrolují ultrazvukem jak maličká roste a zda jsou průtoky placentou v pořádku. Mám bezva mladou paní doktorku s tím správným selským rozumem, takže spolupráce jedna báseń.

hned po vylodění :-)
1 komentář

nejštastnější mamina :-)

a tatin :-)

po zvážení a změření

a dnes :-)
1 komentář

Ovšem posledních pár dní v 24. tt cítím pravou nohu. Táhne mě. A spolu s ní se mi nelíbí průchod krve v pravém třísle. Mám za ním kousek výš uloženou placentu a maličká mi tam naléhá hlavičkou, nelíbí se mi ten stav, tak se vydávám akutně na hematologii. A okamžité odeslání na speciální uz na cévní. „Měla jste pravdu mamčo“, sděluje mi pan doktor po vyšetření, je tam trombóza, pod kolenem máte ucpávku, proto cítíte špatný průtok do břišní stěny.

A znovu můj úžasný hematolog vlévající optmismus do žil, „nebojte, mamko, to dáme, jen musíme razantně zvýšit dávky heparinu, atˇse nám trombóza rozpustí“. Kdyby něco, ihned do nemocnice, ale všechno to zvládáme levou zadní a krásně těhulíme do dalších týdnů. Takže heparin si píchám již 2 x denně, byť ve vysokých dávkách, malé se to evidentně líbí, zásobovaná je jedna báseň, tak jsme spokojené obě. Dávky heparinu nám už takto zůstávají až do konce těhotenství. Pro jistotu. S postupujícími týdny začínám cítit tvrdnutí a poslíčky. Ale jako bych to neznala z předchozích těhotenství, snažím se tomu nepoddávat, chodím na dlouhé procházky se psy a užívám si celého těhotnění.

Je konec října. Venku příjemně, vyrážím se psy pěšky do vzdáleného obchůdku pro miminka. Nemám ještě zimní čepičku, tak se chci porozhlédnout tam. Cestou mi začíná tvrdnout břicho, bolestí se kroutím, ale je to už kousínek. To dám, jen zvolnit tempo, není kam spěchat. V obchůdku si oddychnu, stav se lepší, kupuji tu pidi čepičku a vydávám se na cestu zpět. Chyba lávky. Děvče zlaté, jsi větší magor než si myslíš, o co se snažíš? Co si chceš dokázat? Co ta bolest? Ta bolest sakra… No nic, plazím se k zastávce trolejbusu a téměř lezu po schůdcích dovnitř. Usedám, celá v křeči, když tu mi někdo předkládá před obličej odznak a dožaduje se jízdenky. Nemám. NEMÁM PÁNOVÉ. Je mi zle, šla jsem na procházku, udělalo se mi špatně a potřebuji se dostat domů. Volejte si klidně policajty, je mi to jedno, je mi prostě ZLE.

Oba revizoři okamžitě chápou, že si vážně nedělám srandu a pokouší se zavolat rychlou. S díky odmítám, potřebuji se jen dostat domů, lehnout a odpočívat. Jsou ze mně v rozpacích, neví, co mají dělat, tak mě alespoń vyprovází na zastávce z trolejbusu a vysílají soucitné pohledy.

Klid doma vše vrací zpátky, ale příští dny opět vše mění. Je sobota odpoledne, jsem 30. týden a kontrakce si již několikátý den zaznamenávám. Nelíbí se mi jejich četnost. 10× do hodiny je už moc i na mě, otrlou maminu, tak usedáme do auta a vyrážíme do porodnice. Uklidňuji přítele, že mi nejspíš předepíšou magnezium a vše se urovná. Ale chyba lávky. Po vyšetření slyším doktorčino: „maminko, jedná se o předčasnou porodní činnost, musíme si vás tu nechat a porod se snažit rozehnat“, tak verdikt tlumočím vyděšenému tatinovi, ten se vrací domů pro mé osobní věci a já ulehám na pokoj a nechávám do sebe kapat magnezium. Nad ránem se konečně stav zlepšuje.

Po týdnu už lezu v nemocnici po zdi a prosím lékaře o propuštění. Už pár dnů jsem jen na tabletách a víceméně jen kontrolují miminko. Sáruška se těší dobrém stavu. Propouští mě se slovy „vydržte ještě alespoń 14 dnů“. Vydržte. To si piště! :-) Příroda to dobře zařídila, každý pohyb mi činí problém, tak vykonávám jen nejnutnější věci a jinak se s bříškem válíme v posteli. Hodně věcí zařizuje a obstarává moje prostřední dcerka a já ji v duchu oceňuji a miluji za všechnu tu obětavost nesmírným obdivem. Stíhá nejen starost o domácnost, ale i dojíždění ke koním a školu. Táta pracuje až 12hodinové směny, tak pomáhá jen v rámci svých možností.

Přítele mi během dnů příštích hospitalizují ve stejné nemocnici, kde budu rodit, pro akutní kožní vyrážku způsobenou v práci. Tak mám aspoň důvod tam jezdit nejen na kontroly .-)

36. týden. Doktorka mě vítá zděšeným „mamule vy jste ještě celá? :-o Já měla za to, že nedáte ani těch 14 dní. Ženská, vy popíráte veškeré přírodní zákony! :D No tak nic, začnem se připravovat na porod. Vysadte magnezium, teď už jsme za vodou, kdyby něco. Vzhledem k Vaší diagnóze budete muset rodit před termínem a pokud možno, zapomeňme na všechno, jediná cesta pro Vás je přirozený porod, žádný epidural a císař jen v nejhorším případě". Hm… přemýšlím a proč ne? Jinak jsem nikdy nerodila, to nebude problém .-)

Jsme předběžně domluvené, že by se porod uskutečnil 17. 12., tj. týden před termínem. Mám užívat všechny babské lektvary (lněné semínko, ma­linový čaj, pupalku, sex 3 x denně a další šílenosti, co vůbec existují, jen aby to klaplo).
Termín se blíží a doktorka je ze mně špatná. „Mamino! Čípek máte dlouhý jak násadu od smetáku, dělohu zamčenou na 100 zámků, sakryš ženská, co děláte?“ Co dělám, co dělám. Dělám všechno, sex mi už leze snad i ušima, mám ho pomalu víc než jídla, vždyť mi doháníme průměr snad za celou republiku! :oops: Piji už snad i vývary z myší, pavouků a starých ponožek, skáču pomalu z druhého patra, myji okna celé ulici a NIC!

Příští týden je nález nepatrně lepší, tak se doktorka i přes tu násadu od smetáku snaží provést Hamiltonův hmat. Výsledkem je páteční a sobotní krvácení, pár nadějí, že se NĚCO rozbíhá a pád na hubu. NIC. Na další kontrolu jsem odeslaná již přímo na porodnické oddělení.

Je 17. 12., den, kdy jsme měli "rodit“. Doktorka provádí ultrazvuk (malá je v pořádku), kontroluje stav čípku a smutně hlásí, že stav od minula nezměněn. Přeci jen se nade mnou sklání a tiše mě upozorňuje, že se mi teď bude snažit pomoci: Au. Držím se krajů postele a snažím se do ní zavrtat, doktorka je malá, ale s chlapem si nezadá, tak tohle byl Hamilton jaksepatří! Odcházím s instrukcemi, že pokud se porod do pondělí sám nerozjede, v 7 hod ráno nástup na vyvolání.

Pátek klasické špinění. Sobota klid. Neděle. Ráno mi začínají kontrakce. Nesmělé, jako u předchozího porodu. Začínám krvácet (důsledek velkého ředění krve). Začínám se radovat, že by? Že by přece jen? V klidu prožívám den a po očku sleduji časy a potajmu si je píši. Nechci nikoho zneklidňovat, už toho bylo dost, co jsme za celé těhu prožili, maximálně zítra, vždyť o nic nejde :-)

Kontrakce se během dne zesilují, já jsem hérečka největší, dávám znát jen „jakési“ poslíčky. Večer rodina ulehá ke spánku, já odmítám sex s tím, že co by tomu zítra řekli doktoři :wink:, až do mně hrábnou .-) A snažím se usnout. Marná snaha. Kontrakce o sobě dávají vědět, kolem půlnoci už vstávám a začínám popocházet po bytě. Jsou už skoro 12 hodin po 7–8 minutách, ale víc nic. Jen intenzita se stupňuje, časy se nezkracují. Kolem třetí ráno je už úspěšně prodýchávám nervózní z nepostupování intervalů. Přítel se budí, domlouváme se, že kdyby nic, po 4. se balíme a jedeme. Jestli teď nebo v 7, nic se na tom nezmění, alespoň nás minou ty šílené zástupy „takymamin“ a čekání na řadu.

Příjem, monito­ry, verdikt: nepostupující porod, otevřená na 2 prsty, čípek pořád jak v erekci, ale už si mě tam nechávají, odcházím na porodní pokoj, táta odeslán domů a já se seznamuji se svojí PA a postupem porodu. PA je velice příjemná a rozhodná paní, hned se ptá na průběh posledního porodu. Jaký byl? Krásný, rychlý, ­bezbolestný! „Tak s tím teď maminko raději nepočítejte, přeci jen je to už 12 let, nejste nejmladší, cesty budou zatuhlé“. Pche, jak to může vědět? Já rodím děti za hubičku, myslím si… Pobyt na porodnickém oddělení zahajujeme klystýrem za účelem přirozeného popohnání stavu a já po výkonu cítím postup. Zapínám si rádio a v rytmu hudby se pohupuji po pokoji a vychutnávám si sílící kontrakce. Je mi TAK báječně! Už jen pár hodin a budu v náručí držet to moje malé štěstí…

O půl deváté přichází PA, kontroluje stav branky a shledává, že porod pěkně postupuje. Pomáhá roztáhnout branku Hamiltonem a to netuším, že nebude zdaleka poslední… "Píchneme vodu, maminko, ať věci naberou rychlejší spád a vy pomalu volejte budoucícho tatínka, ať to stihne k porodu“. Potřetí rodím, ale hodně věcí je pro mě poprvé. Třeba i píchnutí plodové vody. Cítím to rozlévající se teplo po stehnech, udiveně koukám na tu nádherně růžovou vodu… Dostávám instrukce a sestra odchází.

O hodinu později se otvírají dveře a vchází můj rytíř v zeleném hábitu. „Sakra, tak mu to sluší“, pomyslím si a omotaná v ribstolu prodýchávám další kontrakci. Na víc se nevzmáhám…

Měla pravdu. Sakra ta ženská MĚLA PRAVDU! Intenzita bolesti postupujících kontrakcí mě až zaskočila, i jejich četnost, přichází jedna za druhou a já pomalu nemám čas připravit se na tu další. Zavěšená do přítele se snažím funěním zvládat situaci, on mě hladí po zádech a šeptá tichá slůvka lásky.

Další kontrola PA, další její snaha bolestivě mi rozšířit porodní cesty a padá návrh: "maminko, píchnem vám kapačku, abyste se rychleji otvírala, přidáme i nějaké sedativum, tak se nelekněte, možná se pak za chvíli budete cítit trochu unavená„. Tupě přikyvuji, paralyzovaná bolestí nemám chuť vůbec nad ničím přemýšlet, jestli jo nebo ne nebo co, tak ulehám a nechávám do sebe vkapat kapačku. Prý trochu unavená! :D

Za následujících 15 minut si připadám jak zhulená mánička po 3 jointech, neschopná pohybu, ruce i nohy mám jak z olova a jediné, co zvládám, je polosedět na kraji postele a silou vůle se soustředit na kontrakce. Nic víc. Přítel intuitivně bere věci do svých rukou a vyměnuje mi vložky od prosakující plodové vody. Nejsem schopná ani to. Nejsem schopná naprosto ničeho. Chce se mi spát. Snažím se soustředit a alespoň trochu pomoct té maličké bojovnici ve mně, která se s každou kontrakcí odráží nožkama a snaží se najít cestu ven. Nevnímám čas. Ten pro mě ztrácí pojem.

Přichází PA, pokládá mě a kontroluje stav porodu. Další Hamilton a já už se vtiskuji do pelesti. "Maminko, krásně to postupuje, až začnete cítit potřebu tlačit, tak dejte vědět, porodíme miminko.“ Už? Probouzím se z letargie, koukám na hodiny, půl 12., a fackuji se k k nějaké činnosti. Musím chodit, musím té maličké pomoci, sakra, sedím tu už skoro 2 hodiny jak plástev, přitom vím, že to není správně. Přítel mě podpírá a já se snažím skákat na balonu. Nejde to. Cesty jsou tak bolavé z neustálého otevírání, že to neusedím. Jdeme se projít na chodbu, začíná mě to nutit na wecko, nějak mi v tu chvíli nedochází, zatemnělé třetirodičce, že už se schyluje k poslední fázi…

Na pokoji už na mně čeká PA, pomáhá mi ulehnout, kontroluje stav a nadšeně konstatuje: „maminko, už jste připravená, chybí nám jeden centimetr. Omlouvám se, vydržte, naposledy do Vás šáhnu, pomůžu uvolnit cesty a začneme pomalu s porodem“.

Ulehám na bok a podle instrukcí následující 2 kontrakce jen povrchně prodýchávám, aby maličká mohla v klidu dorotovat do porodních cest. Kolem mně už sestřičky tiše připravují věci k porodu, jedna z nich drží aparát na bříšku a kontroluje Sáričiny životní funkce. Jsou tak hodné, že už mě ani nezapínají do těch příšerných pásů. Táta sedí u mé hlavy a já tomu svýmu modrookým blonďákovi šeptám: „miláčku, už, za chvíli tu bude to naše sluníčko s námi. A nelekej se, prosím, rodím zásadně černovlasé opičky :-)“.

Přichází porodní asistentka, kouká mezi mezi nohy a hlásí, tak maminko, vidím už hlavičku plnou tmavých vlásků, jdeme na to! (no ona mi snad četla myšlenky?) 8-o :-D

Čas najednou letí jak splašený, PA se se mnou domlouvá na porodní pozici a já nevím. Všechno to, co jsem celých 9 měsíců v hlavě plánovala, se kamsi vytratilo a já odvětím, že asi klasicky na koze. Jinak jsem nerodila… Jinak to neznám. PA tedy chystá porodní lůžko na klasický porod, já si uhnizďuji nohy v železech, zvedáme hlavu do vhodné polohy a čekám na kontrakci. Je tady. Nabírám dech a všechnu sílu, kterou v sobě mám, soustředím tam dolů. Ale chyba lávky. Cesty rozdrážděné neustálým prohrabáváním a děťátko deroucí se na svět jsou kombinace přímo vražedná, já chci, tělo se brání, nohy mi jdou bolestí k sobě. Kontrakce odchází. „Mamino, tak takhle tedy ne“, slyším PA, „musíme na to jinak“. Sundává železné nástavce na nohy, odněkud se vynořuje další sestra, chytají mě každá za nohu a čekáme na další kontrakci.

„Chcete si maličkou pohladit? Slyším. "Hlavička je už venku“! Nevěřícně natahuji ruku do rozkroku a cítím teplou a vlhkou kůži a vlásky na hlavě mé berušky. Ten dotyk, ten krásný pocit, že už jen chvilinku a bude tady, mě burcuje k sebezapření. At´se děje co chce, už jen kousek a budeme spolu… Přichází druhá kontrakce, já se znovu zapírám a tlačím ze všech sil, i do sestřiček v úporné snaze pomoci maličké ven. Jako zdálky slyším sestřičku, jak volá, že už se rodí, ať vydržím, intuitivně cítím zvedajícího se taťku, který boří všechny své předsudky, že by se na to nemohl dívat :-) A jeho radostný pláč, protože už tu svoji malou princeznu uvidí.

Naše krásná malá velká ŽENA je tady.

To nejkrásnější, co mě kdy mohlo potkat, ten malý človíček, co si k nám chtěl najít cestu a vybojoval si ji, můj středobod žití, důvod ke strachu a smysl všeho teď křičí, přitisknutý na mé hrudi, pomalu se uklidňující po cestě na tento svět ve vzájemném teple nás obou, přitisknutý na mém prsu a hltavě sající první kapky mlíčka. Tak takhle vypadá to PRAVÉ ŠTĚSTÍ :-)

Sára se narodila v 39+3. tt, 20. 12. 2010, ve 12:15 hodin, 3580 g a 51 cm.

Děkuji všem, kteří měli chuť a náladu dočíst až sem, neumím psát věci jednoduše,
na to jsem moc složitá .-).

Každopádně Sárka nám již devátým měsícem obohacuje život svou jedinečností a úžasnou povahou.

Přesně jako ta kobylka, po které jsem ji tenkrát pojmenovala :srdce:

Hodnotilo 14 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Karku
Zasloužilá kecalka 697 příspěvků 04.09.11 06:52

nádherný deníček..hodně štěstí Vám všem a velké malé bojovnici :srdce: :srdce: :srdce:

 
Škurpice
Extra třída :D 10120 příspěvků 04.09.11 07:56

nádherný deníček…četla jsem ho s úsměvem i se slzami dojetí…moc gratuluji k Sárce a k úžasným lidem kolem Vás…

 
eviska22
Ukecaná baba ;) 2011 příspěvků 04.09.11 08:02

Jé, to bylo krásný čtení!! Sárinka je nádherná a snad vám bude dělat jen samou radost!

 
petula87
Závislačka 3992 příspěvků 04.09.11 08:43

berry tak pokračování je úžasný a jestli mi u první části ukápla slzička tak teď to bylo o 100% víc slziček :hug: :hug: :hug:

 
eedi
Ukecaná baba ;) 1560 příspěvků 1 inzerát 04.09.11 09:05

Tak to je nejkrásnější deniček co jsem četla :potlesk: …chvili jsem mela smích na rtech a pak slzy dojeti v očích…
Jsi skvělá a statecná ženská a hlavě mámá.
Přeji vám stěstí,radost a lásku. :mavam:
PS: Sárinkaje nádherná

 
finduska
Extra třída :D 13661 příspěvků 04.09.11 09:28

nadheraaaaa, chvileme jsem sesmala, chvilema plakala.-gratuluji :palec: :potlesk:

 
kitri
Ukecaná baba ;) 1653 příspěvků 04.09.11 09:42

Skvely denicek, gratuluji :potlesk:

 
j.citra
Echt Kelišová 8078 příspěvků 04.09.11 10:35

:palec: Krásné :hug:

 
Ms.H  04.09.11 10:52

berry napsala jsi to moc krásně :wink: :hug:

 
katy-katy
Závislačka 2999 příspěvků 04.09.11 11:20

Berrýsku krásný, stejně jako ten první deníček, nemá to chybu… :hug:

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 04.09.11 11:28

Děkuji,děkuji vám všem za krásné reakce,snad můj průběh i zážitek z porodu dodá sílu a motivaci všem nastávajícím maminkám :wink:

 
nety
Závislačka 4992 příspěvků 04.09.11 12:25

Překrásný deníček, jeden z nej co jsem četla. :potlesk: Zamáčkla jsem i slzičku. :) Gratuluju a ať se vám daří a jste stále tak spokojená a soudržná rodinka, jako v den porodu. :kytka:

 
Phoebe
Závislačka 4724 příspěvků 04.09.11 13:10

krásný deníček, a taky jsem si poplakala :mrgreen: :oops:

 
SandraS
Závislačka 3017 příspěvků 04.09.11 13:23

Super denicek, brecela jsem smichy (ta historka s revizorem nema chybu, i kdyz vam asi do smichu moc nebylo), ke konci jsem musela zatlacit slzicku dojeti. A mala je krasna :-)

 
jaja84
Kelišová 6792 příspěvků 04.09.11 14:47

krasny denik trosku jsem si poplakala :lol: :kytka:

 
tweetydee
Neúnavná pisatelka 19976 příspěvků 04.09.11 18:25

Berry, nádherný deníček. Takhle zajímavě popsaný příchod na svět jsem ještě neviděla :palec: :potlesk:

 
kandake
Ukecaná baba ;) 1617 příspěvků 04.09.11 19:56

Berry krásné :srdce:

 
peprle
Ukecaná baba ;) 1031 příspěvků 04.09.11 20:08

krásně se to četlo,až mám chuť na třetí porod a děťátko:-) děti jsou radost a dar

 
Adaneli
Extra třída :D 14141 příspěvků 04.09.11 20:21

Nádherný deníček, zaslzela jsem, moc gratuluji ke krásné holčičce

 
ravena
Kelišová 6475 příspěvků 04.09.11 20:32

Berry uzasny! Mela by jsis to schovat pro Sarus :srdce:

 
michaela1808
Ukecaná baba ;) 1860 příspěvků 04.09.11 20:45

opravdu naprosto úžasný deníček a suprově popsané události, máš talent!!! přeju hooodně radostných okamžiků

 
busfy
Povídálka 49 příspěvků 04.09.11 20:57

:srdce: Nejkrásnější deníček co jsem četla… :srdce:

 
k acka
Kelišová 6918 příspěvků 04.09.11 20:58

nádhera :potlesk: :potlesk:

 
jan1610
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 04.09.11 21:39

hezký :potlesk: :potlesk: :potlesk: !

 
Cassiopea
Závislačka 3775 příspěvků 04.09.11 22:47

Berry krásně napsané, taky mi ukápla slzička :srdce:

 
martext
Ukecaná baba ;) 2182 příspěvků 05.09.11 02:07

Fakticky moc krasne napsane, ke konci az k slzickam dojeti. :palec: Moc a moc gartuluji k miminecku :potlesk: :kytka: :wink:

 
helenkanai
Závislačka 3239 příspěvků 05.09.11 09:50

Moc krásný deníček plný lásky :-) gratuluji k malé princezně a přeji vám všem hodně štěstí a zdraví,radosti.

 
Nanda
Kelišová 6572 příspěvků 05.09.11 11:40

Berrýsku, moc krásné!!!a jdu se znovu namalovat, bo mi tečou stíny po tváři..:-)

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 05.09.11 11:42

:lol: Tak já napíšu historku z druhého porodu,atˇřvete smíchy a ne pláčem a bude :wink:

 
pepiny
Ukecaná baba ;) 2033 příspěvků 05.09.11 11:58

MOoc krásně napsané..taky mi tečou slzy štěstí :palec: :hug:

 
kačátko.z
Závislačka 4404 příspěvků 05.09.11 12:58

Nádherááááá :dance: :potlesk:

 
Romaelka
Závislačka 3911 příspěvků 05.09.11 20:53

Berry, úžasná jako vždy. Když to člověk čte, jako by u toho byl s tebou. Už jsem ti to psala - jste skvělí a já vám to vaše společné štěstí moc přeju.

 
evinula
Stálice 100 příspěvků 05.09.11 21:14

moc pěkny :kytka:

 
Pirrippi
Závislačka 4960 příspěvků 10.09.11 21:12

Berry jak si to všechno skoro po roce pamatuješ? 8-o :mrgreen: Já to všechno někam zasunula do podvědomí :lol:
A ještě jsi měla napsat-jak jsou v Bohunicích super :potlesk:

 
wobludka
Extra třída :D 11493 příspěvků 28.12.11 21:43

Obvykle mě těhotenství i porod zajímá pouze z technické stránky, ale Tvé deníčky jsou tak citlivě napsané, že jsem je zhltla až do konce :palec: ať se daří :kytka:

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 04.01.12 21:00

Holky zpětně děkuji všem ,daří se daří,mám doma originál dračici dračí :palec: :mavam:

 
Saxana22
Neúnavná pisatelka 16247 příspěvků 15.01.12 20:22

Tak jsem přečetla oba vaše deníčky a nakonci mi i slza ukápla, krásně popsané :) Ať se daří :kytka:

 
levanda
Kecalka 430 příspěvků 25.02.12 22:21

Berry, tvé deníčky jsem si přečetla ze zvědavosti poté, co jsem shlédla tvé příspěvky v jedné z diskuzí o financích, kde mi mluvíš z duše… :palec:
Mám osmnáctiletou dceru a syna rok a pět měsíců, oba deníčky jsem doslova hltala, dojala se u nich a tobě i tvé rodince moc přeji, aby vám vše klapalo tak skvěle, jako doposud :kytka: !

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 07.03.12 07:51

:D Děkuji ;)

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Deník zmatené prvorodky

Člověk míní


Reklama